Największy kurort na Costa Blanca leży w jej środkowej części, na południowych zboczach gór Sierra Cortina i Puig Campana. Nazywane jest hiszpańskim Las Vegas lub małym Manhattanem, bo na całej długości wybrzeża ciągnie się pas imponujących wieżowców, a większość z nich to hotele. Co ciekawe, jeszcze do połowy lat 60. Benidorm był niewielką, senną rybacką wioską. Obecnie słynie z bogatego życia nocnego, kasyn, licznych klubów, dyskotek i barów oraz z 3 piaszczystych plaż o łącznej dł. 5 km: Playa de Levante, Playa de Mal Pas oraz Playa de Poniente. Znajdują się tu także 4 światowej sławy parki rozrywki: pełna basenów i zjeżdżalni Aqualandia, Aqua Natura ze zjeżdżalniami o dł. 1000 m, Mundomar, gdzie można pływać z delfinami oraz najsłynniejszy z nich – Terra Mitica. Podzielony jest na 5 sektorów: egipski, grecki, rzymski, hiszpański oraz wyspiarski i słynie z niesamowitych kopii starożytnych budowli i ciekawych kolejek górskich, z których najsłynniejszą jest Magnus Colossus – najdłuższy drewniany rollercoaster w Europie! Warto także wybrać się do Terra Natura, wyjątkowego parku, rozciągającego się na obszarze 320 tys. m2, gdzie żyje aż około 1500 gatunków zwierząt, w tym 50 gatunków zagrożonych. Będąc w Benidormie koniecznie wejdź na punkt widokowy Tossal de la Cala, skąd rozpościera się wspaniała panorama na całe miasto i okolice, na Mirador de Punta Canfali, gdzie białe schody prowadzą wprost do Morza Śródziemnego oraz na najwyższy szczyt w okolicy – Sierra Helada, gdzie strome wejście wynagrodzi Ci niepowtarzalny widok na góry otaczające miasto. W listopadzie w mieście odbywa się ciekawa fiesta poświęcona jego patronowi – św. Jakubowi Apostołowi. Możesz wtedy trafić na paradę i pokaz sztucznych ogni.
zobacz więcejNiewielkie miasto na wybrzeżu, które niegdyś było małą rybacką wioską z doskonałą kuchnią z owocami morza. Obecnie słynie z zabytkowego młyna, łaźni królewskich z czasów rzymskich, pięknego starego miasta oraz skały Peñón de Ifach o wysokości 332 m n.p.m., stanowiącej doskonały punkt widokowy na rozciągające się w dole miasto. Mieszkańcy mówią na nią „Mały Gibraltar”, bo do złudzenia przypomina słynną skałę i co ciekawe, na jej szczyt dostać się można wydrążonym w 1918 r. 50-metrowym tunelem. To najmniejszy, bo o wielkości zaledwie 45 ha, rezerwat przyrody w Hiszpanii! Rosną tu unikalne gatunki i gniazdują liczne ptaki. Przy dobrej widoczności widać stąd nawet Ibizę! Piękne widoki roztaczają się także z tutejszych plaż, skąd widać w oddali Góry Betyckie. Jak każde miasto na Costa Blanca, Calpe ma też swoje lokalne fiesty – jedną z nich jest obchodzone w październiku święto patrona miasta.
zobacz więcejMiasto u stóp Góry Benacantil, którego nazwa, tłumaczona z języka arabskiego, oznacza „źródło światła”. Jest ono stolicą całej prowincji, stanowi centrum turystyczne regionu i słynie nie tylko z wysokiej klasy hoteli, ale także z dużej przystani jachtowej oraz przepięknie położonego zamku św. Barbary, którego początki datuje się na aż III w p.n.e. Zamek wraz ze słynną wieżą Torre del Homenaje wznosi się na skale na wysokości 166 m n.p.m. Zarządza nim prywatna firma, często odbywają się tu wesela, przyjęcia oraz liczne konferencje. Niedaleko zamku leży piękna dzielnica Barrio de la Cruz z wąskimi uliczkami, budynkami ozdobionymi płytkami azulejos i kwiatami w donicach. Znajduje się tu także bazylika Santa María, wzniesiona na miejscu dawnego meczetu i konkatedra św. Mikołaja z Bari, przekształcona z meczetu. W mieście odbywają się corocznie czerwcowe fiesty, zwane ogniskami św. Jana, kiedy w niebo wystrzeliwuje się fajerwerki, a na ciągniętych przez miasto wysokich platformach dumnie prezentują się hogueras – olbrzymie, realistyczne rzeźby wykonane przez lokalnych artystów. Mimo że po paradzie, 24 czerwca, pali się je, ich makiety można podziwiać w ciekawym Muzeum Bonfire. Popularne i równie barwne są również obchody Wielkiego Tygodnia. Warto wybrać się także na słynną ulicę Explanada de España, gdzie skupia się większość knajp, barów i restauracji, na dziwaczną uliczkę Mushroom Street z dużymi rzeźbami grzybów oraz na popularną plażę Playa de San Juan.
zobacz więcejNiewielkie miasteczko nazywane często „Białym Miastem”, z piękną, położoną na malowniczym wzgórzu starą częścią z wąskimi, pnącymi się do góry uliczkami oraz tętniącą życiem nadmorską promenadą. Znajduje się zaledwie kilka km od Benidormu, ale ma zupełnie inny, spokojny klimat. Nad miastem góruje XVII-wieczny kościół Iglesia de Nuestra Senora del Consuelo z charakterystyczną, widoczną z oddali kopułą. Odbywa się tu fiesta upamiętniająca odbicie miasta z rąk Maurów przez chrześcijan, w czasie której mieszkańcy dzielą się na 2 grupy i przebierają się za obrońców i najeźdźców. Co ciekawe, przedstawienie to ma bardzo długą tradycję, bo odbywa się corocznie od 1538 r.! Fiesta urządzana jest po kolei we wszystkich okolicznych miastach w kolejności ich odbicia. Altea jest na tyle urokliwa, że ściąga licznych artystów, gwiazdy estrady i rozrywki, a jej uliczki pełne są galerii sztuki, sklepików z rękodziełem i pracowni regionalnych artystów.
zobacz więcejNazywane „Kreatywnym Miastem Gastronomii”, w 2015 r. zostało przez UNESCO ogłoszone „Gastronomiczną Stolicą” całego regionu Morza Śródziemnego, ze względu na długie, kulinarne tradycje, doskonałe restauracje, a przede wszystkim wysokiej jakości lokalne produkty, których historia zaczyna się już od czasów Fenicjan. To oni bowiem wprowadzili uprawę winogron w regionie i zapoczątkowali produkcję wina. Mówi się, że od XV w. region Denia dostarcza najwięcej rodzynek do całej Europy, a nawet na rynek amerykański. Poza winem, lokalnym specjałem jest także gamba roja de Denia, czyli odpowiednio przyrządzone czerwone krewetki. Poza restauracjami w mieście warto odwiedzić także pełne żołnierzyków, samochodzików i lalek muzeum zabawek, mauretański zamek Castillo de Denia oraz dawną dzielnicę rybacką Baix la Mar, gdzie obecnie organizowane są licytacje ryb na giełdzie rybnej w La Lonja. To właśnie z tego miasta wypływają promy na Ibizę, a w pierwszej połowie lipca, od 1926 r., celebruje się święto byków, w czasie którego urządzane są uliczne gonitwy i walki na arenie blisko morza.
zobacz więcejDawniej wioska rybacka z 2 kopalniami soli, obecnie duży kurort turystyczny, położony między 2 słonymi jeziorami a morzem, słynie ze specyficznego mikroklimatu i pięknych plaż. Miasto w 1829 r. zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi i większość jego budynków pochodzi z czasów współczesnych. W tutejszym Museo de Belenes, zobaczysz cały zbiór szopek bożonarodzeniowych i różnorodnych figur, w tym także i najmniejszą szopkę na świecie wyrzeźbioną w stomatologicznej porcelanie.
zobacz więcejDawniej wioska rybacka z 2 kopalniami soli, obecnie duży kurort turystyczny, położony między 2 słonymi jeziorami a morzem, słynie ze specyficznego mikroklimatu i pięknych plaż. Miasto w 1829 r. zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi i większość jego budynków pochodzi z czasów współczesnych. W tutejszym Museo de Belenes, zobaczysz cały zbiór szopek bożonarodzeniowych i różnorodnych figur, w tym także i najmniejszą szopkę na świecie wyrzeźbioną w stomatologicznej porcelanie.
zobacz więcejMiasteczko słynące z pięknych rzymskich willi i pałaców, zabytkowych kościołów i zamku Forteza del Sol, czyli Fortecy Słońca, która swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest ostatnim oświetlonym naturalnym światłem słonecznym punktem w mieście, gdy zapada zmrok. Nazywana jest czasem „Barokowym Miastem”, a to ze względu na tutejsze piękne, bogato zdobione kościoły, z których większość pochodzi z XVI w. Możesz je podziwiać spacerując uliczkami przepięknej starówki, pełnej nie tylko zabytków, ale i sklepików z pamiątkami. Warta zobaczenia jest także tradycyjna procesja odbywająca się w Wielkim Tygodniu, kiedy mieszkańcy przebierają się w regionalne stroje i spacerują ulicami miasta.
zobacz więcejNiewielkie miasto pielgrzymkowe, które słynie z cudownej relikwii drzazgi z Krzyża Świętego, znajdującej się w relikwiarzu nazywanym Krzyżem z Caravaca. Podobno przynieśli go tu aniołowie i jego repliki uważa się za amulety, chroniące przed klątwami, kradzieżami i piorunami – wiesza się na drzwiach wejściowych do domu lub nosi w formie medalionu. Zdobyty przez Ferdynanda III Świętego, a następnie przekazany templariuszom, przeszedł w ręce Zakonu Rycerskiego Świętego Jakuba. Lorca uważane jest za jedno z najświętszych miast chrześcijaństwa, gdzie dekretem papieskim przyznano przywilej odpustu wieczystego. Corocznie, na początku maja, w mieście odbywa się 3-dniowa fiesta, Caballos del Vino, w czasie której wspomina się XIII-wieczną legendę, kiedy to podczas ataku na miasto oblegający go Maurowie zatruli wodę w studni, a mieszkańcy miasta musieli ratować się pijąc wino z bukłaków, do których w podziękowaniu za ocalenie życia włożyli niewielkie krzyże, co sprawiło, że wino to nabrało cudownych, leczniczych właściwości. W czasie fiesty odbywają się tu różnego rodzaju pokazy, a także parady udekorowanych koni.
zobacz więcejNajwiększy kurort na Costa Blanca leży w jej środkowej części, na południowych zboczach gór Sierra Cortina i Puig Campana. Nazywane jest hiszpańskim Las Vegas lub małym Manhattanem, bo na całej długości wybrzeża ciągnie się pas imponujących wieżowców, a większość z nich to hotele. Co ciekawe, jeszcze do połowy lat 60. Benidorm był niewielką, senną rybacką wioską. Obecnie słynie z bogatego życia nocnego, kasyn, licznych klubów, dyskotek i barów oraz z 3 piaszczystych plaż o łącznej dł. 5 km: Playa de Levante, Playa de Mal Pas oraz Playa de Poniente. Znajdują się tu także 4 światowej sławy parki rozrywki: pełna basenów i zjeżdżalni Aqualandia, Aqua Natura ze zjeżdżalniami o dł. 1000 m, Mundomar, gdzie można pływać z delfinami oraz najsłynniejszy z nich – Terra Mitica. Podzielony jest na 5 sektorów: egipski, grecki, rzymski, hiszpański oraz wyspiarski i słynie z niesamowitych kopii starożytnych budowli i ciekawych kolejek górskich, z których najsłynniejszą jest Magnus Colossus – najdłuższy drewniany rollercoaster w Europie! Warto także wybrać się do Terra Natura, wyjątkowego parku, rozciągającego się na obszarze 320 tys. m2, gdzie żyje aż około 1500 gatunków zwierząt, w tym 50 gatunków zagrożonych. Będąc w Benidormie koniecznie wejdź na punkt widokowy Tossal de la Cala, skąd rozpościera się wspaniała panorama na całe miasto i okolice, na Mirador de Punta Canfali, gdzie białe schody prowadzą wprost do Morza Śródziemnego oraz na najwyższy szczyt w okolicy – Sierra Helada, gdzie strome wejście wynagrodzi Ci niepowtarzalny widok na góry otaczające miasto. W listopadzie w mieście odbywa się ciekawa fiesta poświęcona jego patronowi – św. Jakubowi Apostołowi. Możesz wtedy trafić na paradę i pokaz sztucznych ogni.
zobacz więcejNiewielkie miasto na wybrzeżu, które niegdyś było małą rybacką wioską z doskonałą kuchnią z owocami morza. Obecnie słynie z zabytkowego młyna, łaźni królewskich z czasów rzymskich, pięknego starego miasta oraz skały Peñón de Ifach o wysokości 332 m n.p.m., stanowiącej doskonały punkt widokowy na rozciągające się w dole miasto. Mieszkańcy mówią na nią „Mały Gibraltar”, bo do złudzenia przypomina słynną skałę i co ciekawe, na jej szczyt dostać się można wydrążonym w 1918 r. 50-metrowym tunelem. To najmniejszy, bo o wielkości zaledwie 45 ha, rezerwat przyrody w Hiszpanii! Rosną tu unikalne gatunki i gniazdują liczne ptaki. Przy dobrej widoczności widać stąd nawet Ibizę! Piękne widoki roztaczają się także z tutejszych plaż, skąd widać w oddali Góry Betyckie. Jak każde miasto na Costa Blanca, Calpe ma też swoje lokalne fiesty – jedną z nich jest obchodzone w październiku święto patrona miasta.
zobacz więcejMiasto u stóp Góry Benacantil, którego nazwa, tłumaczona z języka arabskiego, oznacza „źródło światła”. Jest ono stolicą całej prowincji, stanowi centrum turystyczne regionu i słynie nie tylko z wysokiej klasy hoteli, ale także z dużej przystani jachtowej oraz przepięknie położonego zamku św. Barbary, którego początki datuje się na aż III w p.n.e. Zamek wraz ze słynną wieżą Torre del Homenaje wznosi się na skale na wysokości 166 m n.p.m. Zarządza nim prywatna firma, często odbywają się tu wesela, przyjęcia oraz liczne konferencje. Niedaleko zamku leży piękna dzielnica Barrio de la Cruz z wąskimi uliczkami, budynkami ozdobionymi płytkami azulejos i kwiatami w donicach. Znajduje się tu także bazylika Santa María, wzniesiona na miejscu dawnego meczetu i konkatedra św. Mikołaja z Bari, przekształcona z meczetu. W mieście odbywają się corocznie czerwcowe fiesty, zwane ogniskami św. Jana, kiedy w niebo wystrzeliwuje się fajerwerki, a na ciągniętych przez miasto wysokich platformach dumnie prezentują się hogueras – olbrzymie, realistyczne rzeźby wykonane przez lokalnych artystów. Mimo że po paradzie, 24 czerwca, pali się je, ich makiety można podziwiać w ciekawym Muzeum Bonfire. Popularne i równie barwne są również obchody Wielkiego Tygodnia. Warto wybrać się także na słynną ulicę Explanada de España, gdzie skupia się większość knajp, barów i restauracji, na dziwaczną uliczkę Mushroom Street z dużymi rzeźbami grzybów oraz na popularną plażę Playa de San Juan.
zobacz więcejNiewielkie miasteczko nazywane często „Białym Miastem”, z piękną, położoną na malowniczym wzgórzu starą częścią z wąskimi, pnącymi się do góry uliczkami oraz tętniącą życiem nadmorską promenadą. Znajduje się zaledwie kilka km od Benidormu, ale ma zupełnie inny, spokojny klimat. Nad miastem góruje XVII-wieczny kościół Iglesia de Nuestra Senora del Consuelo z charakterystyczną, widoczną z oddali kopułą. Odbywa się tu fiesta upamiętniająca odbicie miasta z rąk Maurów przez chrześcijan, w czasie której mieszkańcy dzielą się na 2 grupy i przebierają się za obrońców i najeźdźców. Co ciekawe, przedstawienie to ma bardzo długą tradycję, bo odbywa się corocznie od 1538 r.! Fiesta urządzana jest po kolei we wszystkich okolicznych miastach w kolejności ich odbicia. Altea jest na tyle urokliwa, że ściąga licznych artystów, gwiazdy estrady i rozrywki, a jej uliczki pełne są galerii sztuki, sklepików z rękodziełem i pracowni regionalnych artystów.
zobacz więcejNazywane „Kreatywnym Miastem Gastronomii”, w 2015 r. zostało przez UNESCO ogłoszone „Gastronomiczną Stolicą” całego regionu Morza Śródziemnego, ze względu na długie, kulinarne tradycje, doskonałe restauracje, a przede wszystkim wysokiej jakości lokalne produkty, których historia zaczyna się już od czasów Fenicjan. To oni bowiem wprowadzili uprawę winogron w regionie i zapoczątkowali produkcję wina. Mówi się, że od XV w. region Denia dostarcza najwięcej rodzynek do całej Europy, a nawet na rynek amerykański. Poza winem, lokalnym specjałem jest także gamba roja de Denia, czyli odpowiednio przyrządzone czerwone krewetki. Poza restauracjami w mieście warto odwiedzić także pełne żołnierzyków, samochodzików i lalek muzeum zabawek, mauretański zamek Castillo de Denia oraz dawną dzielnicę rybacką Baix la Mar, gdzie obecnie organizowane są licytacje ryb na giełdzie rybnej w La Lonja. To właśnie z tego miasta wypływają promy na Ibizę, a w pierwszej połowie lipca, od 1926 r., celebruje się święto byków, w czasie którego urządzane są uliczne gonitwy i walki na arenie blisko morza.
zobacz więcejDawniej wioska rybacka z 2 kopalniami soli, obecnie duży kurort turystyczny, położony między 2 słonymi jeziorami a morzem, słynie ze specyficznego mikroklimatu i pięknych plaż. Miasto w 1829 r. zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi i większość jego budynków pochodzi z czasów współczesnych. W tutejszym Museo de Belenes, zobaczysz cały zbiór szopek bożonarodzeniowych i różnorodnych figur, w tym także i najmniejszą szopkę na świecie wyrzeźbioną w stomatologicznej porcelanie.
zobacz więcejDawniej wioska rybacka z 2 kopalniami soli, obecnie duży kurort turystyczny, położony między 2 słonymi jeziorami a morzem, słynie ze specyficznego mikroklimatu i pięknych plaż. Miasto w 1829 r. zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi i większość jego budynków pochodzi z czasów współczesnych. W tutejszym Museo de Belenes, zobaczysz cały zbiór szopek bożonarodzeniowych i różnorodnych figur, w tym także i najmniejszą szopkę na świecie wyrzeźbioną w stomatologicznej porcelanie.
zobacz więcejMiasteczko słynące z pięknych rzymskich willi i pałaców, zabytkowych kościołów i zamku Forteza del Sol, czyli Fortecy Słońca, która swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest ostatnim oświetlonym naturalnym światłem słonecznym punktem w mieście, gdy zapada zmrok. Nazywana jest czasem „Barokowym Miastem”, a to ze względu na tutejsze piękne, bogato zdobione kościoły, z których większość pochodzi z XVI w. Możesz je podziwiać spacerując uliczkami przepięknej starówki, pełnej nie tylko zabytków, ale i sklepików z pamiątkami. Warta zobaczenia jest także tradycyjna procesja odbywająca się w Wielkim Tygodniu, kiedy mieszkańcy przebierają się w regionalne stroje i spacerują ulicami miasta.
zobacz więcejNiewielkie miasto pielgrzymkowe, które słynie z cudownej relikwii drzazgi z Krzyża Świętego, znajdującej się w relikwiarzu nazywanym Krzyżem z Caravaca. Podobno przynieśli go tu aniołowie i jego repliki uważa się za amulety, chroniące przed klątwami, kradzieżami i piorunami – wiesza się na drzwiach wejściowych do domu lub nosi w formie medalionu. Zdobyty przez Ferdynanda III Świętego, a następnie przekazany templariuszom, przeszedł w ręce Zakonu Rycerskiego Świętego Jakuba. Lorca uważane jest za jedno z najświętszych miast chrześcijaństwa, gdzie dekretem papieskim przyznano przywilej odpustu wieczystego. Corocznie, na początku maja, w mieście odbywa się 3-dniowa fiesta, Caballos del Vino, w czasie której wspomina się XIII-wieczną legendę, kiedy to podczas ataku na miasto oblegający go Maurowie zatruli wodę w studni, a mieszkańcy miasta musieli ratować się pijąc wino z bukłaków, do których w podziękowaniu za ocalenie życia włożyli niewielkie krzyże, co sprawiło, że wino to nabrało cudownych, leczniczych właściwości. W czasie fiesty odbywają się tu różnego rodzaju pokazy, a także parady udekorowanych koni.
zobacz więcej