Wakacje Kazakhstan - holidays and trips
In brief
- jedno z największych państw świata
- Nowoczesna stolica – Nursułtan (Astana)
- Ałma-Ata – miasto na Jedwabnym Szlaku
- zapierający dech Kanion Szaryński
- różnorodność przyrodnicza – od gór po stepy i pustynie
- mieszanka smaków Azji
See offer
Kazachstan- przez góry i stepy
Kazachstan, jeden z największych krajów świata, to wciąż nieodkryte przez masową turystykę wysokie góry i turkusowe jeziora, zielone stepy i pustynne krajobrazy, a także wpisane na listę UNESCO zabytki. Rozległy teren Kazachstanu czyni go 9 największym państwem świata, a odległość z jednego krańca kraju na drugi, to taki sam dystans, jak droga z Londynu do największego miasta Turcji – Stambułu. Wielkość Kazachstanu przekłada się także na jego różnorodność. Teren Kazachstanu to góry Ałtaj i Tienszan na wschodzie, Morze Kaspijskie na zachodzie, stepy i lasy niziny zachodniosyberyjskiej na północy, a na południu pustynie, pola wydmowe i Jezioro Aralskie. Różnorodność Kazachstanu sprawia, że z każdym przebytym kilometrem odkrywamy coś zupełnie nowego.
Od małego miasteczka do nowoczesnej stolicy
W miejscu, gdzie jeszcze niedawno funkcjonowało miasteczko robotnicze Akmoła, dziś rośnie w siłę nowa stolica Kazachstanu. Pod koniec 1997 r. prezydent Nazarbajew ogłosił Akmołę nową stolicą kraju, a w maju 1998 r. zmienił jej nazwę na Astana, co po kazachsku znaczy „stolica”. Od tej pory zaczęła się wielka budowa nowego miasta stołecznego Kazachstanu. Pod koniec marca 2019 r. nazwa stolicy została zmieniona na Nursułtan na cześć ustępującego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Od 1998 roku powstał tu Pałac Prezydencki Ak Orda z 80-metrową iglicą i marmurową fasadą, Piramida Pokoju i Pojednania skonstruowana z okazji III Kongresu Liderów Religii Światowych i Tradycyjnych w 2009 roku czy symbol miasta – Bäjterek, czyli wieża, która nawiązuje swym wyglądem do ludowej opowieści o ptaku Samruku i mitycznej topoli. W 2009 roku zakończono też budowę pokrytej szkłem Filharmonii Narodowej, a w 2010 oddano do użytku „największy namiot świata”, czyli największe w Azji Środkowej centrum rozrywkowo-handlowe z placami, ulicami, sklepami, polem do mini golfa, rzeką i plażą. Nazwa centrum – Khan Szatyr, czyli „namiot Chana” nawiązuje do wyglądu budynku – 150-metrowego namiotu pokrytego przeźroczystym materiałem, zajmującego powierzchnię 23 tys. m².
Na Jedwabnym Szlaku
Założona przez Rosjan na trasie jedwabnego szlaku osada, dziś jest prężnie rozwijającym się miastem. Była stolica i największe miasto Kazachstanu zachwyca elegancją, szerokimi bulwarami i bliskością gór. Będąc tutaj koniecznie trzeba zajrzeć na orientalny Zielony Bazar, który z daleka pachnie sprzedawanymi tu przyprawami, konfiturami i innymi smakołykami. Warto zwiedzić Plac Republiki i Muzeum Historii, których surowa, betonowa zabudowa nawiązuje do czasów komunizmu, czy Park Panfiłowa poświęcony żołnierzom walczącym w II wojnie światowej. W parku znajduje się unikalna cerkiew projektu rosyjskiego architekta – Zhenkowa, która jest drugą pod względem wysokości budowlą drewnianą na świecie.
Wielki kazachski kanion
W okolicy gór Tienszan, w południowo-wschodniej części Kazachstanu leży Kanion Szaryński, z którego Kazachowie są niezmiernie dumni, porównując go do Wielkiego Kanionu Kolorado. Nie można zaprzeczyć, że długi na 150 km i wysoki na 200 m Kanion Szaryński jest wręcz spektakularny. Wysokie ściany z piaskowca z powodzeniem mogłyby służyć jako sceneria do westernów. Najpiękniejsza część kanionu to Dolina Zamków, gdzie przez tysiące lat wiatr i woda wyrzeźbiły w ok. 100-metrowych skałach niesamowite formacje, które przy odrobinie wyobraźni zamieniają się w piękne pałace.
Kraj Amazonek i Borata
To właśnie tutaj żyły dzielne, wojownicze kobiety. Prowadzone w Kazachstanie wykopaliska archeologiczne wskazują, że między VII a III w. p. n. e. był on ojczyzną Amazonek. Jednak to nie wojownicze kobiety są symbolem kraju za jego granicami. Bardziej rozpoznawalną i kojarzoną z Kazachstanem postacią jest Borat, a konkretniej Borat Sagdiyev, w którego rolę wcielił się brytyjski komik, Sacha Baron Cohen. Choć tytułowy bohater to dziennikarz państwowej telewizji z Kazachstanu, to ani jeden kadr filmu nie został nakręcony w tym kraju. W filmie nie pada tez ani jedno słowo w języku kazachskim, ponieważ tytułowy bohater posługuje się… polskim i hebrajskim. Postać Borata jednak na tyle przylgnęła do Kazachstanu, że kiedy w 2012 r. podczas zawodów strzeleckich w Kuwejcie kazachska zawodniczka stanęła na najwyższym stopniu podium, zamiast hymnu własnego kraju usłyszała jego parodię pochodzącą właśnie z filmu „Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej”.
Kulinarny tygiel
Kuchnia Kazachska, dzięki położeniu na Jedwabnym Szlaku, jest mieszanką kuchni wszystkich narodów, które przez wieki pojawiały się i zamieszkiwały w Kazachstanie. W tradycyjnych potrawach znajdziemy wpływy rosyjskie, tureckie, chińskie, mongolskie czy uzbeckie. Zjemy tu doskonałe manty, czyli sakiewki wypełnione baraniną lub wołowiną, wyglądające bardzo podobnie do chińskich baozi czy gruzińskich chinkali. Bardzo popularna jest też lepioszka, czyli lekko słony chlebek wyrabiany z wody, tłuszczu i mąki, charakterystyczny również dla takich krajów jak Kirgistan, Tadżykistan czy Uzbekistan. Miłośnicy mięs powinni skusić się na beszbarmak, który jest przysmakiem podczas ważnych uroczystości w kazachskich domach. Danie typowe dla mieszkańców Azji Centralnej to baranina lub konina gotowana w jednym garnku z szerokimi plastrami makaronu. Ważny jest sposób w jaki konsumuje się beszbarmak, ponieważ je się go bez użycia sztućców – palcami. Tradycyjnym napojem alkoholowym w Kazachstanie jest mleczny, musujący kumys. Trunek przygotowywany jest z mleka klaczy, rzadziej jaka, osła, owcy czy krowy, a zawartość alkoholu w kumysie jest niewielka (od 2 do 8%). Warto spróbować go na miejscu lub zabrać na pamiątkę do Polski. Kumys, to jedyny alkohol poza miodem pitnym, który mogą spożywać muzułmanie, nie łamiąc przy tym zasad Koranu. Uważa się także, że posiada on właściwości lecznicze i ma pomagać np. chorym na gruźlicę.