Wyrusz z nami w niezapomnianą podróż i odkryj magię Nepalu – serca Himalajów i domu najwyższych szczytów na świecie, w tym słynnego Mount Everest, gdzie perfekcyjne warunki pogodowe i różnorodność szlaków przyciągają entuzjastów górskich wypraw. Czeka Cię trekking starannie zaplanowanymi trasami przez oszałamiające krajobrazy, od bujnych lasów pełnych niezwykłej roślinności, po surowe tereny wysokogórskie, majestatyczne szczyty, lodowce i malownicze doliny, a doświadczona ekipa przewodników zapewni Ci bezpieczeństwo i wsparcie na każdym etapie wędrówki. Na trasie liczne cuda przyrody, miejsca i świątynie emanujące duchową energią, które spodobają się poszukującym spokoju i refleksji oraz urokliwe wioski, w których można doświadczyć prawdziwej Nepalskiej gościnności i poczuć się jak w domu! Uważa się, że trekking wokół Annapurny (8091 m n.p.m.) to najpiękniejszy trekking w Nepalu, który pozwoli podziwiać jeden z najwyższych szczytów na świecie. Podczas wycieczki przekroczymy jedną z najwyższych przełęczy świata, Thorong La, która znajduje się na wysokości 5416 m n.p.m.
1. dzień.
Zbiórka uczestników na lotnisku. Wylot do Nepalu.
2. dzień.
Przylot do KATHMANDU, Wizyta w Boudhanath, gdzie znajduje się największa w Nepalu i jedna z największych na świecie stupa buddyjska wpisana na listę UNESCO. Czas na samodzielne zwiedzanie Kathmandu oraz obiad we własnym zakresie. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny. Powitalna kolacja. Nocleg.
3. dzień.
Śniadanie. Ze względu na liczne zabytki i piękno krajobrazu, cała kotlina KATHMANDU została wpisana na listę UNESCO. Zwiedzanie Kathmandu: stupa Swayambhunath, znana również jako Świątynia Małp – jedna z najstarszych w Nepalu, liczy ponad 1,5 tysiąca lat, plac Durbar – historyczne serce miasta. Po zwiedzaniu czas na przygotowania do trekkingu, uzupełnienie brakującego sprzętu, który można znaleźć wszędzie w dzielnicy Thamel w rozsądnej cenie. Obiad we własnym zakresie. Powrót do hotelu. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg.
4. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd drogą z widokiem na spektakularny krajobraz Gór Białych, zielone wzgórza, rzeki i wioski aż do BESISAHAR (750 m n.p.m.). Po drodze przerwa na obiad we własnym zakresie. Zakwaterowanie. Kolacja. Nocleg w Besisahar. Czas przejazdu ok. 7 godzin. Trasa ok. 185 km.
5. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do CHAME jeepami, kilkoma stromymi, zalesionymi grzbietami. Po drodze mijamy wioskę Dharapani i niesamowite widoki na Lamjung Himal, Annapurnę II i Annapurnę IV. Obiad. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Chame (2630 m n.p.m.). Czas przejazdu ok. 4 godzin. Trasa ok. 60 km.
6. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Powolna wspinaczka do THALEKU na wysokości 2840 m n.p.m., a następnie długi, przyjemny spacer przez las do BRATHANG, położony na wysokości 2950 m n.p.m., przez większość drogi po płaskim terenie. Gdy szlak minie zakręt, zobaczymy pierwszy widok na ścianę skalną Paungda Danda, potężną, zakrzywioną płytę skalną wznoszącą się ponad 1500 m od rzeki. Powrócimy na południowy brzeg Marsyangdi po moście wiszącym na wysokości 3080 m n.p.m., a następnie wykonamy długą, łagodną wspinaczkę granią przez lasy sosny błękitnej. Później wędrówka będzie w miarę płaska i prowadzi do górnej części doliny Manang do PISANG. Ta wioska wyznacza początek regionu znanego jako Nyesyang, górnej części dystryktu Manang. Obiad. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Pisang (3185 m n.p.m.). Czas wędrówki ok. 4-5 godz.
7. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Rozpoczęcie wspinaczki do tybetańskiej wioski BRYAGA na wysokości 3500 m n.p.m., wzdłuż dna doliny. Przy Bryadze zobaczymy domy ułożone jeden na drugim, każdy z otwartą werandą utworzoną przez dach sąsiada. Gompa, wzniesiona na wysokiej skale górującej nad wioską, jest największą w dystrykcie i szczyci się wyjątkową ekspozycją posągów. Następnie kontynuujemy podróż przez bardzo suchy krajobraz, zdominowany przez klify jazów z żółtej skały, które wzdłuż szlaku uległy erozji w imponujące filary, aby dotrzeć do dzisiejszego celu – wioski MANANG. Znajdują się tutaj zaskakująco dobrze zaopatrzone sklepy. Obiad. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Manang (3530 m n.p.m.). Czas wędrówki ok. 4-5 godzin.
8. dzień.
Śniadanie. Zwiedzanie Manang i aklimatyzacja. Możemy tutaj odbyć krótką wędrówkę, aby wspiąć się nieco wyżej do KHANGSAR, co stanowi 200-metrowe podejście. Ważne jest, aby dzisiejszy dzień był w miarę spokojny, aby organizm mógł zaaklimatyzować się do wyższych wysokości i rzednącego powietrza. Obiad. Kolacja. Nocleg. Czas wędrówki ok. 4 godzin.
9. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Stopniowa wspinaczka przez TENKI MANANG, opuszczając dolinę Marshyangdi. Kontynuując podróż doliną Jarsang Khola, dotrzemy do YAK KHARKA (4000 m n.p.m.) gdzie stada jaków i roślinność wydają się przerzedzać. Obiad. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Yak Kharka. Czas wędrówki ok. 4-5 godzin.
10. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Stosunkowo łatwy dzień na przyzwyczajenie się do wysokości: przejście do LETDAR, skąd będziemy kontynuować wspinaczkę wzdłuż wschodniego brzegu rzeki Jarang Khola do THORONG PHEDI, usianej skałami łąki otoczonej pionowymi klifami na wysokości 4420 m n.p.m. Po drodze obiad. W dolinie czasem można zobaczyć nahury górskie, czyli tzw. niebieskie owce, a czasem nawet lamparty śnieżne. Wysoko na niebie nad nami możemy dostrzec krążące wokół orłosępy i himalajskie gryfy. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Thorong Phedi (4420 m n.p.m.) lub HIGH CAMP (4600 m n.p.m.). Czas wędrówki ok. 3-4 godz.
11. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Dziś długa wędrówka rozpoczynająca się przed wschodem słońca, ok. 4 rano, by dotrzeć na przełęcz najpóźniej o 10 rano, gdyż w przeciwnym razie warunki pogodowe będą miały duży wpływ na wędrówkę. Dzisiaj przekroczymy jedną z najwyższych przełęczy świata, THORONG LA a wysokości 5416 m n.p.m. Musimy dotrzeć tam wcześnie, aby przejść przez przełęcz – jeśli przeprawa będzie za późno, możemy być narażeni na silny wiatr. Miejscowa ludność korzystała z tego szlaku od setek lat, aby sprowadzać stada owiec i jaków do i z Manang. Dzięki temu szlak, choć często stromy, jest dobrze wytyczony i łatwy do podążania. Na przełęczy Thorong La z tradycyjnymi flagami modlitewnymi i kamiennym kopcem będziemy mieli wspaniałe widoki. Można zobaczyć Annapurnę, Gangapurnę i Khatung Kang, czyli mocno zlodowaciały szczyt. O dziwo, na szczycie przełęczy, na wysokości 5416 m n.p.m., znajduje się herbaciarnia. Stąd rozpoczynamy zejście o długości ok. 1600 m ze wspaniałymi widokami na górę Dhaulagiri wznoszącą się samotnie w oddali wzdłuż doliny. Gdy szlak stanie się mniej stromy, wkroczymy na trawiaste pola i przetniemy łąki do naszego ostatecznego celu – MUKTINATH, czyli miejsca nirwany, w którym znajduje się świątynia Muktinath oraz kilka klasztorów. Mówi się, że wszelkie odczuwane smutki łagodzi wizyta w świątyni, która jest świętym miejscem pielgrzymek zarówno hinduistów, jak i buddystów. Główna pielgrzymka odbywa się zwykle we wrześniu. Świątynia jest poświęcona Wisznu i posiada wokół siebie 108 dysz wodnych, z których wylewa się woda święcona. Inną pobliską atrakcją jest świątynia Jwala Mai, w której znajduje się źródło i wieczny płomień zasilany naturalnym podziemnym gazem. Obiad w trakcie wędrówki. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Muktinath (3800 m n.p.m.). Czas wędrówki ok. 6–8 godzin.
12. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Od dzisiaj będziemy podążać jedną z najbardziej malowniczych tras, którą jest odcinek między Muktinath, a Jomsom . Zejdziemy przez łąki, strumienie i sady owocowe do KAGBENI, fascynującej średniowiecznej wioski przesiąkniętej kulturą tybetańską. Następnie będziemy kontynuować zejście wąwozem Kali Gandaki do wioski JOMSOM (znanej też jako Dzongsam, czyli „nowy fort”). Obiad w trakcie wędrówki. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w MARPHA (2670 m n.p.m.). Czas wędrówki ok. 6 godzin.
13. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do TATOPANI, popularnego miejsca pielgrzymek do świętej świątyni Muktinath, którą będziemy mieli okazję zobaczyć. Obiad. Tatopani słynie z gorących źródeł, gdzie będziemy mogli zregenerować się po trudach naszej wędrówki. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Tatopani (1189 m n.p.m.). Czas przejazdu ok. 5 godzin. Trasa ok. 43 km.
14. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Transfer do POKHARY. Czas wolny na samodzielne zwiedzanie Pokhary, która słynie z jeziora Fewe oraz pięknego widoku na Himalaje. Obiad we własnym zakresie. Zakwaterowanie i nocleg w Pokharze. Kolacja we własnym zakresie. Czas przejazdu: ok. 4 godzin. Trasa ok. 113 km.
15. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Transfer do KATHMANDU. Obiad po drodze we własnym zakresie. Zakwaterowanie, pożegnalna kolacja z występem kulturalnym w tradycyjnej nepalskiej restauracji, nocleg. Czas przejazdu: ok. 7-11 godzin. Trasa ok. 200 km.
16. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Czas wolny lub dodatkowe aktywności w zależności od lotu (zapytaj lidera). Transfer na lotnisko i wylot do Polski.
17. dzień.
Przylot do Polski.
Kod oferty: KTMANA2
Wyrusz z nami w niezapomnianą podróż i odkryj magię Nepalu – serca Himalajów i domu najwyższych szczytów na świecie, w tym słynnego Mount Everest, gdzie perfekcyjne warunki pogodowe i różnorodność szlaków przyciągają entuzjastów górskich wypraw. Czeka Cię trekking starannie zaplanowanymi trasami przez oszałamiające krajobrazy, od bujnych lasów pełnych niezwykłej roślinności, po surowe tereny wysokogórskie, majestatyczne szczyty, lodowce i malownicze doliny, a doświadczona ekipa przewodników zapewni Ci bezpieczeństwo i wsparcie na każdym etapie wędrówki. Na trasie liczne cuda przyrody, miejsca i świątynie emanujące duchową energią, które spodobają się poszukującym spokoju i refleksji oraz urokliwe wioski, w których można doświadczyć prawdziwej Nepalskiej gościnności i poczuć się jak w domu! Uważa się, że trekking wokół Annapurny (8091 m n.p.m.) to najpiękniejszy trekking w Nepalu, który pozwoli podziwiać jeden z najwyższych szczytów na świecie. Podczas wycieczki przekroczymy jedną z najwyższych przełęczy świata, Thorong La, która znajduje się na wysokości 5416 m n.p.m.
1. dzień.
Zbiórka uczestników na lotnisku. Wylot do Nepalu.
2. dzień.
Przylot do KATHMANDU, Wizyta w Boudhanath, gdzie znajduje się największa w Nepalu i jedna z największych na świecie stupa buddyjska wpisana na listę UNESCO. Czas na samodzielne zwiedzanie Kathmandu oraz obiad we własnym zakresie. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny. Powitalna kolacja. Nocleg.
3. dzień.
Śniadanie. Ze względu na liczne zabytki i piękno krajobrazu, cała kotlina KATHMANDU została wpisana na listę UNESCO. Zwiedzanie Kathmandu: stupa Swayambhunath, znana również jako Świątynia Małp – jedna z najstarszych w Nepalu, liczy ponad 1,5 tysiąca lat, plac Durbar – historyczne serce miasta. Po zwiedzaniu czas na przygotowania do trekkingu, uzupełnienie brakującego sprzętu, który można znaleźć wszędzie w dzielnicy Thamel w rozsądnej cenie. Obiad we własnym zakresie. Powrót do hotelu. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg.
4. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd drogą z widokiem na spektakularny krajobraz Gór Białych, zielone wzgórza, rzeki i wioski aż do BESISAHAR (750 m n.p.m.). Po drodze przerwa na obiad we własnym zakresie. Zakwaterowanie. Kolacja. Nocleg w Besisahar. Czas przejazdu ok. 7 godzin. Trasa ok. 185 km.
5. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do CHAME jeepami, kilkoma stromymi, zalesionymi grzbietami. Po drodze mijamy wioskę Dharapani i niesamowite widoki na Lamjung Himal, Annapurnę II i Annapurnę IV. Obiad. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Chame (2630 m n.p.m.). Czas przejazdu ok. 4 godzin. Trasa ok. 60 km.
6. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Powolna wspinaczka do THALEKU na wysokości 2840 m n.p.m., a następnie długi, przyjemny spacer przez las do BRATHANG, położony na wysokości 2950 m n.p.m., przez większość drogi po płaskim terenie. Gdy szlak minie zakręt, zobaczymy pierwszy widok na ścianę skalną Paungda Danda, potężną, zakrzywioną płytę skalną wznoszącą się ponad 1500 m od rzeki. Powrócimy na południowy brzeg Marsyangdi po moście wiszącym na wysokości 3080 m n.p.m., a następnie wykonamy długą, łagodną wspinaczkę granią przez lasy sosny błękitnej. Później wędrówka będzie w miarę płaska i prowadzi do górnej części doliny Manang do PISANG. Ta wioska wyznacza początek regionu znanego jako Nyesyang, górnej części dystryktu Manang. Obiad. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Pisang (3185 m n.p.m.). Czas wędrówki ok. 4-5 godz.
7. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Rozpoczęcie wspinaczki do tybetańskiej wioski BRYAGA na wysokości 3500 m n.p.m., wzdłuż dna doliny. Przy Bryadze zobaczymy domy ułożone jeden na drugim, każdy z otwartą werandą utworzoną przez dach sąsiada. Gompa, wzniesiona na wysokiej skale górującej nad wioską, jest największą w dystrykcie i szczyci się wyjątkową ekspozycją posągów. Następnie kontynuujemy podróż przez bardzo suchy krajobraz, zdominowany przez klify jazów z żółtej skały, które wzdłuż szlaku uległy erozji w imponujące filary, aby dotrzeć do dzisiejszego celu – wioski MANANG. Znajdują się tutaj zaskakująco dobrze zaopatrzone sklepy. Obiad. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Manang (3530 m n.p.m.). Czas wędrówki ok. 4-5 godzin.
8. dzień.
Śniadanie. Zwiedzanie Manang i aklimatyzacja. Możemy tutaj odbyć krótką wędrówkę, aby wspiąć się nieco wyżej do KHANGSAR, co stanowi 200-metrowe podejście. Ważne jest, aby dzisiejszy dzień był w miarę spokojny, aby organizm mógł zaaklimatyzować się do wyższych wysokości i rzednącego powietrza. Obiad. Kolacja. Nocleg. Czas wędrówki ok. 4 godzin.
9. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Stopniowa wspinaczka przez TENKI MANANG, opuszczając dolinę Marshyangdi. Kontynuując podróż doliną Jarsang Khola, dotrzemy do YAK KHARKA (4000 m n.p.m.) gdzie stada jaków i roślinność wydają się przerzedzać. Obiad. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Yak Kharka. Czas wędrówki ok. 4-5 godzin.
10. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Stosunkowo łatwy dzień na przyzwyczajenie się do wysokości: przejście do LETDAR, skąd będziemy kontynuować wspinaczkę wzdłuż wschodniego brzegu rzeki Jarang Khola do THORONG PHEDI, usianej skałami łąki otoczonej pionowymi klifami na wysokości 4420 m n.p.m. Po drodze obiad. W dolinie czasem można zobaczyć nahury górskie, czyli tzw. niebieskie owce, a czasem nawet lamparty śnieżne. Wysoko na niebie nad nami możemy dostrzec krążące wokół orłosępy i himalajskie gryfy. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Thorong Phedi (4420 m n.p.m.) lub HIGH CAMP (4600 m n.p.m.). Czas wędrówki ok. 3-4 godz.
11. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Dziś długa wędrówka rozpoczynająca się przed wschodem słońca, ok. 4 rano, by dotrzeć na przełęcz najpóźniej o 10 rano, gdyż w przeciwnym razie warunki pogodowe będą miały duży wpływ na wędrówkę. Dzisiaj przekroczymy jedną z najwyższych przełęczy świata, THORONG LA a wysokości 5416 m n.p.m. Musimy dotrzeć tam wcześnie, aby przejść przez przełęcz – jeśli przeprawa będzie za późno, możemy być narażeni na silny wiatr. Miejscowa ludność korzystała z tego szlaku od setek lat, aby sprowadzać stada owiec i jaków do i z Manang. Dzięki temu szlak, choć często stromy, jest dobrze wytyczony i łatwy do podążania. Na przełęczy Thorong La z tradycyjnymi flagami modlitewnymi i kamiennym kopcem będziemy mieli wspaniałe widoki. Można zobaczyć Annapurnę, Gangapurnę i Khatung Kang, czyli mocno zlodowaciały szczyt. O dziwo, na szczycie przełęczy, na wysokości 5416 m n.p.m., znajduje się herbaciarnia. Stąd rozpoczynamy zejście o długości ok. 1600 m ze wspaniałymi widokami na górę Dhaulagiri wznoszącą się samotnie w oddali wzdłuż doliny. Gdy szlak stanie się mniej stromy, wkroczymy na trawiaste pola i przetniemy łąki do naszego ostatecznego celu – MUKTINATH, czyli miejsca nirwany, w którym znajduje się świątynia Muktinath oraz kilka klasztorów. Mówi się, że wszelkie odczuwane smutki łagodzi wizyta w świątyni, która jest świętym miejscem pielgrzymek zarówno hinduistów, jak i buddystów. Główna pielgrzymka odbywa się zwykle we wrześniu. Świątynia jest poświęcona Wisznu i posiada wokół siebie 108 dysz wodnych, z których wylewa się woda święcona. Inną pobliską atrakcją jest świątynia Jwala Mai, w której znajduje się źródło i wieczny płomień zasilany naturalnym podziemnym gazem. Obiad w trakcie wędrówki. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Muktinath (3800 m n.p.m.). Czas wędrówki ok. 6–8 godzin.
12. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Od dzisiaj będziemy podążać jedną z najbardziej malowniczych tras, którą jest odcinek między Muktinath, a Jomsom . Zejdziemy przez łąki, strumienie i sady owocowe do KAGBENI, fascynującej średniowiecznej wioski przesiąkniętej kulturą tybetańską. Następnie będziemy kontynuować zejście wąwozem Kali Gandaki do wioski JOMSOM (znanej też jako Dzongsam, czyli „nowy fort”). Obiad w trakcie wędrówki. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w MARPHA (2670 m n.p.m.). Czas wędrówki ok. 6 godzin.
13. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do TATOPANI, popularnego miejsca pielgrzymek do świętej świątyni Muktinath, którą będziemy mieli okazję zobaczyć. Obiad. Tatopani słynie z gorących źródeł, gdzie będziemy mogli zregenerować się po trudach naszej wędrówki. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Tatopani (1189 m n.p.m.). Czas przejazdu ok. 5 godzin. Trasa ok. 43 km.
14. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Transfer do POKHARY. Czas wolny na samodzielne zwiedzanie Pokhary, która słynie z jeziora Fewe oraz pięknego widoku na Himalaje. Obiad we własnym zakresie. Zakwaterowanie i nocleg w Pokharze. Kolacja we własnym zakresie. Czas przejazdu: ok. 4 godzin. Trasa ok. 113 km.
15. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Transfer do KATHMANDU. Obiad po drodze we własnym zakresie. Zakwaterowanie, pożegnalna kolacja z występem kulturalnym w tradycyjnej nepalskiej restauracji, nocleg. Czas przejazdu: ok. 7-11 godzin. Trasa ok. 200 km.
16. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Czas wolny lub dodatkowe aktywności w zależności od lotu (zapytaj lidera). Transfer na lotnisko i wylot do Polski.
17. dzień.
Przylot do Polski.
Kod oferty: KTMANA2