phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
>>

ITAKA i UNICEF Polska na Sri Lance

ITAKA i UNICEF na Sri Lance

W dniach 27 stycznia–3 lutego 2011wraz z Dyrektorem Generalnym UNICEF Polska, Markiem Krupińskim miałem przyjemność i ogromną satysfakcję uczestniczyć w misji ITAKI i UNICEF Polska na Sri Lance. Wyjazd był wynikiem współpracy ITAKI z UNICEF Polska, która trwa od 2009 r. Od tego czasu ITAKA, jako partner korporacyjny UNICEF, wspiera 3-letni program UNICEF pomocy dzieciom w 10 dystryktach Sri Lanki, w których stopień niedożywienia jest najwyższy. ITAKA, jako jedyny polski touroperator proponuje polskim turystom połączenia czarterowe (wczasy i wycieczki objazdowe) na Sri Lankę. 
W czasie podróży wraz z zaproszonymi dziennikarzami TVN i National Geographic, operatorem kamery i fotografem, przekonaliśmy się jak wsparcie firmy w bezpośredni sposób przekłada się na realną pomoc dzieciom i ich matkom na Sri Lance.
Mogliśmy także poznać szczegóły programu dla skrajnie niedożywionych dzieci: od zmiany infrastruktury szpitalnej, przez budowanie wśród kobiet świadomości prawidłowego żywienia dzieci, aż po monitorowanie wagi dzieci w centrach opieki. Odwiedziliśmy szpitale w najuboższych dystryktach na Sri Lance. Niestety, muszę przyznać, że stan sal
szpitalnych w sposób drastyczny odbiegał od znanych nam standardów.
Zapoznaliśmy się ze zmianami infrastruktury szpitalnej w wyniku wsparcia ze strony programu UNICEF & ITAKA. To właśnie dzięki tej inicjatywie w szpitalu w Dickoya powstał dodatkowy oddział dla matek potrzebujących fachowej opieki poporodowej.
Dyrektor szpitala w Dickoya, wyraził wielką wdzięczność dla Itaki. Oddział ten został całkowicie sfinansowany przez ITAKĘ. Był to dla mnie bardzo wzruszający moment.
Podczas wizyty w szpitalu w Diyatalawa w dystrykcie Badulla odwiedziliśmy nowowybudowany oddział karmienia dzieci.
W głównym szpitalu w Nuwara Eliya zwrócono uwagę, iż warunki szpitalne dla matek i dzieci są nadal alarmujące.
Wizyty w szpitalach i bezpośredni kontakt z podopiecznymi i personelem medycznym utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Ogromne wrażenie zrobiło na nas wszystkich zaangażowanie dyrektorów szpitali, lekarzy i pielęgniarek.  
Dowiedzieliśmy się także, że system opieki nad dziećmi na Sri Lance uwzględnia także comiesięczne wizyty pielęgniarek w domach niedożywionych dzieci.
W centrum szkolenia matek w Talawekella nasza ekipa mogła zobaczyć jak prowadzony jest od podstaw program informacyjny o żywieniu.  Wyspecjalizowane pielęgniarki na comiesięcznych spotkaniach pokazują matkom jak przygotować pełnowartościowe posiłki, jak zorganizować mały ogródek warzywny itp.
W ośrodku  w Halli-Ella  matki co miesiąc zbierają się  by zważyć swoje pociechy.
Regularne monitorowanie ich rozwoju jest odnotowywane w specjalnych książeczkach zdrowia
Uczestniczyliśmy w spotkaniach z matkami niedożywionych dzieci, podczas których  wydawane były odżywki i suplementy diety, finansowane w ramach programu  ITAKA&UNICEF.
Kobiety na Sri Lance w czasie pracy mają możliwość pozostawienia dzieci w ośrodkach rozwoju dziecka usytuowanych na plantacjach herbaty, gdzie pracują.
Część z tych budynków niestety znajduje się w „opłakanym stanie”. Jednak dzięki projektowi ITAKA & UNICEF wiele z nich zostało odnowionych.  Zobaczyliśmy jak dzieci spędzają czas z opiekunami w wyremontowanych, estetycznych ośrodkach.
Uśmiech tych dzieci był dla mnie najlepszą formą podziękowania za wsparcie udzielone przez ITAKĘ.
Podczas całej wizyty polskiej grupie towarzyszyli przedstawiciele UNICEF SRI LANKA:
Suzanne Davey, odpowiedzialna za komunikację, doktor Nishamini i doktor Solomon.
Ich obecność pozwoliła wszystkim uczestnikom wyprawy lepiej zrozumieć problemy dzieci na Sri Lance.
W ostatnim dniu odwiedziliśmy biuro UNICEF Sri Lanka w stolicy wyspy Kolombo, aby wspólnie wraz z Dyrektorem Generalnym UNICEF Sri Lanka Reza Hossaini podsumować pierwszy rok programu ITAKA & UNICEF.
Pomimo porażających statystyk w 10 dystryktach Sri Lanki, w których stopień niedożywienia dzieci jest najwyższy i nadal alarmującego stanu infrastruktury szpitalnej, uczestnicy misji ITAKA&UNICEF wyjechali ze Sri Lanki z poczuciem, że pierwszy krok został uczyniony. Rezultaty dotychczasowego wsparcia są widoczne i przynoszą powoli efekty. Przed nami kolejne 2 lata programu. Po wizycie na Sri Lance patrzę z jeszcze większym optymizmem na dalszą współpracę z UNICEF, mam głębokie przekonanie co do słuszności sprawy i poczucie jak wiele jest jeszcze do zrobienia.

Piotr Henicz
Wiceprezes Zarządu

 

 

 

 

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter