ITAKA Travel Expert
Zapewniamy Państwu polskojęzyczny kontakt i zdalną opiekę zespołu ITAKA Travel Expert: za pośrednictwem aplikacji ITAKA, formularza kontaktowego i telefonicznie. Warto skorzystać także z informacji o przebiegu podróży i miejscu wypoczynku w aplikacji ITAKA. Podczas pobytu na miejscu nie ma rezydenta, w sytuacjach wymagających pilnego kontaktu osobistego nad Państwa bezpieczeństwem czuwać będzie anglojęzyczny reprezentant ITAKI.
Przylot i transfer do hotelu
Na lotnisku w kraju docelowym czeka na Państwa reprezentant ITAKI, który po przywitaniu wskaże zarezerwowany transfer (autobus, bus lub samochód), zawożący Państwa do hotelu, w którym spędzą Państwo wakacje. Czas oczekiwania na transfer może wynieść do ok. 1 godz. Transfer przewozi Turystów do maks. 5 hoteli. Po dojechaniu na miejsce, kierowca informuje o nazwie hotelu i pomaga przy wyładunku bagażu. Informacja o transferze powrotnym hotel-lotnisko dostępna jest w aplikacji ITAKA, zostanie także wysłana w wiadomości SMS lub e-mail.
Wycieczki fakultatywne
Zapraszamy do udziału w wycieczkach fakultatywnych, które są wspaniałym uzupełnieniem udanych wakacji. Wycieczki fakultatywne możecie Państwo rezerwować:
- przed rozpoczęciem podróży: w wybranym punkcie sprzedaży, na stronie Seeplaces lub w aplikacji mobilnej ITAKA,
- na wakacjach: kontaktując się z infolinią ITAKA Travel Experts, na stronie Seeplaces lub w aplikacji mobilnej ITAKA.
Nasz zespół ITAKA Travel Experts jest do Państwa dyspozycji codziennie, 24 godziny na dobę. Służymy radą i pomocą niezależnie od godziny i strefy czasowej, w której znajduje się Państwa wakacyjny kierunek.
Czas: kontynentalna część Stanów Zjednoczonych obejmuje 4 strefy czasowe; obowiązujący w nich czas waha się od UTC-5 na wschodzie do UTC-8 na zachodzie zimą oraz od UTC-4 do UTC-7 latem.
Los Angeles: czas polski minus 9 godz.
Nowy Jork: czas polski minus 6 godz.
Las Vegas: czas polski minus 9 godz.
Nowy Orlean: czas polski minus 7 godz.
Miami: czas polski minus 6 godz.
Zapis czasu i daty: przykład 17.15 – 5:15 PM, 22 stycznia 2020 – 01/22/20.
Język: angielski.
Wizy: Polska jest włączona do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). Aby podróżować do USA, należy uzyskać zezwolenie wjazdu poprzez Elektroniczny System Autoryzacji Podróży (ESTA) lub posiadać ważną wizę, wydaną przez ambasadę USA (w tym wiza typu B1/B2). Zezwolenie ESTA można uzyskać, składając wniosek za pośrednictwem strony internetowej, dostępnej w języku polskim: https://esta.cbp.dhs.gov/ Wniosek powinien zostać zatwierdzony do 72 godzin, a koszt jego złożenia wynosi 21 USD.
Dane niezbędne do uzyskania ESTA:
1. Paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do kraju.
2. Dokładny adres hotelu (w przypadku wycieczek objazdowych wystarczy adres jednego z hoteli).
Po otrzymaniu autoryzacji ESTA na adres e-mail, należy ją wydrukować i zabrać ze sobą w podróż do USA. B.P. Itaka oferuje pośrednictwo w uzyskaniu ESTA. Opłata za pośrednictwo wynosi 280 PLN. Dane potrzebne do wypełnienia wniosku należy wysłać najpóźniej na 10 dni przed wylotem na adres e-mail: wiza@itaka.pl. W temacie maila należy wpisać: „USA+TERMIN WYLOTU”. Dane potrzebne do zezwolenia ESTA za pośrednictwem B.P. ITAKA: 1. Skan paszportu.
2. Dokładne dane adresowe (ulica, miasto, kod pocztowy, województwo, numer telefonu).
3. Kraje odwiedzane w przeciągu ostatnich 5 lat.
4. Dokładne dane dotyczące zatrudnienia (nazwa firmy, adres, telefon, zajmowane stanowisko).
5. Imiona i nazwiska rodziców.
6. Dokładne dane osoby do kontaktu w nagłych wypadkach, w tym adres e-mail.
Klienci korzystający z pośrednictwa B.P. Itaka odbierają dokumenty ESTA na lotnisku w dniu wylotu. B.P. Itaka nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienie w rozpatrzeniu wniosku oraz za odmowę wydania ESTA, wynikającą z przyczyn niezależnych od naszego biura. W przypadku braku otrzymania zezwolenia, można ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie.
Waluta: dolar amerykański (USD).
Gniazdka elektryczne: typu A i B, napięcie 120V; niezbędny jest adapter (przejściówka).
Ceny: w restauracjach i kawiarniach: kawa od 3 USD, kanapka „na wynos” od 4 USD, mała pizza od 5 USD, zestaw w restauracji fast food od 6 USD, danie główne od 11 USD, piwo od 5 USD, drink/koktajl/aperitif od 6 USD, pełen obiad w dobrej restauracji od 25 USD.
W supermarketach: bułka od 0,40 USD, woda (1,5 l) od 1,40 USD, sok (1 l) od 2 USD, mleko (1 l) od 1,60 USD, piwo (0,33 l) od 1,50 USD, ser żółty (100 g) od 3 USD, szynka (100 g) od 1 USD
Znaczek pocztowy na kartkę do polski kosztuje ok. 1 USD.
We wszystkich sklepach i restauracjach (o ile w karcie nie jest podane inaczej) do podanych cen należy doliczyć podatek lokalny. Każdy stan nalicza podatek w innej wysokości. W Kalifornii do cen w sklepach należy doliczyć 9,5%. Przykładowo: cena t-shirtu na metce w sklepie to 10 USD, a po doliczeniu podatku, kwota do zapłaty przy kasie wyniesie 10,95 USD.
Karty kredytowe: jednym z najpopularniejszych środków płatniczych w hotelach i restauracjach jest karta kredytowa, bez której utrudnione może być, np. wypożyczenie samochodu, zakupy internetowe czy rezerwacja miejsca w restauracji. Niektóre hotele mogą prosić o przekazanie danych karty kredytowej przy zameldowaniu. Blokowany może być depozyt od 50 do 200 USD na poczet wydatków w hotelu.
Napiwki: dodatkowa gratyfikacja jest w Stanach Zjednoczonych codziennym zwyczajem. Przykładowo w restauracji napiwek wynosi 15% ceny posiłku. W zależności od restauracji może być już wliczony w cenę posiłku, informacje podane są w karcie.
W hotelach zwyczajowy napiwek dla obsługi to 1 USD (np. za pomoc przy wniesieniu walizki, odstawienie samochodu na parking itp.).
Zakwaterowanie w hotelach: przy zakwaterowaniu w hotelu wymagane jest aby przynajmniej jedna osoba miała ukończone 21 lat. Część hoteli dopuszcza minimalny wiek – 18 lat. Szczegóły w opisie wybranego hotelu na www.itaka.pl.opłata klimatyczna: ok. 30-60 USD/pokój/dzień (zależnie od standardu hotelu) oraz podatki lokalne (naliczane za pokój/dzień).
Obowiązkowe opłaty: opłata resortowa*: ok. 20-60 USD/pokój/dzień oraz podatki lokalne: ok. 20-90 USD/pokój/dzień. Wysokość opłaty resortowej w opisie wybranego hotelu na www.itaka.pl
*obowiązkowa opłata za korzystanie z udogodnień dostępnych w hotelu
Zakupy i pamiątki: z każdego regionu USA można przywieźć interesujące pamiątki. Smakoszom dobrego wina polecamy wino produkowane w stanie Waszyngton oraz Kalifornia. Miłośników słodyczy zainteresują czekoladki Ghirardelli lub Hershey’s, a fani książek znajdą w księgarniach przepięknie wydane albumy. W USA stosunkowo tani jest sprzęt elektroniczny. Bardzo korzystnie kupi się także odzież, kosmetyki, bieliznę, wyroby ze skóry oraz sprzęt sportowy.
Przedmioty cenionych na świecie marek można kupić po dużo niższych cenach niż w Europie. Alkohol dostępny jest dla osób, które ukończyły 21 lat. Spożywanie i posiadanie alkoholu poniżej tego wieku jest surowo karane, łącznie z aresztowaniem i oskarżeniem o nielegalne posiadanie i spożywanie.
Jednostki miary:
1 funt – 0,45 kg
1 mila – 1,609 km
1 galon – 3,785 l
Co warto zjeść: wbrew powszechnej opinii kuchnia w USA jest bardzo różnorodna i smaczna. Zdecydowanie najpopularniejsze są jednak restauracje sieciowe. Jeśli jesteś mięsożercą, na pewno docenisz kalifornijskie steki, żeberka, skrzydełka oraz wyborną wołowinę znaną pod nazwą carne asada. Ze względu na nadmorskie położenie stanu Kalifornia, mocną pozycję w menu restauracyjnych zajmują ryby i owoce morza, szczególnie łososie i ostrygi.
Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży.