Niezbędne dokumenty
- paszport (także dla dziecka) ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, musi posiadać co najmniej dwie wolne strony
- wiza, którą można uzyskać online za pośrednictwem platformy internetowej eVisa
Wniosek wizowy online jest dostępny pod adresem: http://evisa.go.ke/evisa.html
Instrukcja aplikacji o wizę do Kenii jest dostępna tutaj.
Nazwy i adresy hoteli do wniosku wizowego są dostępne tutaj.
Opłata za wizę wynosi: 51 USD/os., płatności można dokonać przy użyciu karty VISA lub Mastercard (nie ma możliwości zapłaty za wizę kartą kredytową). Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz musi posiadać co najmniej dwie wolne strony.
Wizę należy wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko.
Z obowiązku posiadania e-wizy zwolnione są osoby do lat 16 oraz osoby podróżujące przez Kenię tranzytem, które nie opuszczają strefy międzynarodowej lotniska.
UWAGA!
Za pośrednictwem systemu eVisa można ubiegać się o wizę turystyczną, jednokrotnego wjazdu na pobyt trwający maksymalnie do 90 dni.
Przedstawione warunki wjazdowe dotyczą obywateli Polski.
Opieka podczas wakacji
W terminie 03.11.2023-29.03.2024 opieka rezydenta, do zadań którego należy pomoc przy przylocie, wylocie oraz podczas pobytu. W przypadku ofert SMART: 1. zdalna opieka rezydenta (który jest na miejscu): numer telefonu do rezydenta będzie dostępny w aplikacji mobilnej ITAKA od dnia wylotu. 2. transfer: na lotnisku po wylądowaniu przedstawiciel ITAKI wskaże transfer do hotelu. Czas oczekiwania na transfer może wynieść ok. 1h. Kierowca informuje o nazwie hotelu i pomaga z bagażem. Informacja o transferze powrotnym dostępna będzie na dzień przed wylotem w aplikacji mobilnej ITAKA. 3. nie dotyczy ofert z dojazdem własnym.
W pozostałych terminach zdalna opieka zespołu ITAKA Travel Expert (ITE). Więcej o ITE znajdziesz na stronie: https://www.itaka.pl/opieka-rezydenta/
Covid-19
- test/certyfikat szczepienia nie jest wymagany
- na lotnisku podróżni wykazujący symptomy COVID-19 zostaną poddani szybkiemu testowi (na własny koszt) oraz zostaną poproszeni o wypełnienie formularza „Jitenge”. Zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego obejmującego pokrycie kosztów opieki w razie zachorowania na COVID-19 oraz kwarantanny. Warunki te spełniają ubezpieczenia Itaka Complex, Itaka Optimum i Itaka Prestige
- więcej informacji o zasadach obowiązujących na miejscu znajdziesz tutaj
Czas przelotu: Polska – Mombasa – 10 godz.
Czas lokalny: czas polski plus 2 godz.
Język urzędowy: suahili i angielski.
Stolica: Nairobi.
Waluta: szyling kenijski (KSH), 1 USD = 75 KSH, 1 EUR = 100 KSH. Zabierając ze sobą dolary, proszę pamiętać, że akceptowane są tylko banknoty wydane po 2005 r.
Napięcie elektryczne: 220-240 V, gniazdka kwadratowe z trzema bolcami. Potrzebne są adaptery – do kupienia w każdym hotelu (ok. 100 KSH).
Klimat: równikowy z porą suchą od listopada do marca, porą deszczową od kwietnia do czerwca, porą gorącą od lipca do września.
Szczepienia: przy wjeździe do Kenii nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia profilaktyczne, jednakże WHO zaleca szczepienia przeciwko żółtej febrze, żółtaczce zakaźnej typu A i B, błonicy, tężcowi oraz polio, brak takich szczepień nie stanowi przeszkody w podjęciu decyzji o wyjeździe do Kenii. Sugerujemy profilaktykę antymalaryczną – leki dostępne są tylko na receptę i przyjmuje się je przed wylotem. Należy zaopatrzyć się w środki przeciw komarom. UWAGA!!! Na terenie Tanzanii wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze.
Plaże: piasek nieskazitelnie biały, woda krystalicznie czysta. Charakterystyczne dla Kenii są bardzo duże amplitudy pływów Oceanu Indyjskiego.
Fotografowanie: w Kenii obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania budynków urzędowych, militarnych, prezydenta, flagi narodowej, wojska, policji, portów i dworca kolejowego.
Napiwki: w wielu miejscach wręcz obowiązkowe.
Na safari uiszcza się napiwek dla kierowcy i lokalnego pilota. Napiwki w hotelach daje się bagażowym za wniesienie bagażu w dniu przylotu oraz wyniesienie w dniu wykwaterowania – ok. 60 KSH.
Uwagi: obowiązuje bezwzględny zakaz wywozu z Kenii muszli, kości słoniowej, korali i skór zwierzęcych.
SAFARI
Parki Narodowe: to ogromne połacie lądu (10-15.000 km²),
gdzie zwierzęta żyją na wolności w swoim naturalnym środowisku. Na terenach parków nie ma żadnej aktywności ludzkiej, nie ma elektryczności (za wyjątkiem lodży), dróg asfaltowych, a poruszać się można tylko po wyznaczonych drogach gruntowych mini-busami lub jeepami i pod żadnym pozorem nie można wychodzić z pojazdów.
Mini-busy: po parkach podróżuje się 8-osobowymi mini-busami. Kierowca jest jednocześnie przewodnikiem, zna doskonale wszystkie Parki Narodowe i ma dużą wiedzę na temat dzikich zwierząt, które potrafi doskonale tropić. Mini-busy nie są klimatyzowane, mają natomiast podnoszony dach, co zapewnia przewiew, umożliwia obserwacje zwierząt i robienie zdjęć na stojąco.
Ubranie: safari zwykle odbywa się w godz. 6.00-8.00 i 16.00-18.00 – są to najlepsze godziny na obserwację zwierząt. Rano może być jeszcze chłodno (14-18°C) i trzeba się odpowiednio ubrać (bluza z długim rękawem). Zalecane odkryte sandały sportowe.
Bagaż: na safari można zabrać wyłącznie bagaż podręczny: niedużą torbę lub plecak z najpotrzebniejszymi rzeczami, gdyż w mini-busie nie ma wiele miejsca na bagaż. Na czas safari bagaż główny można zostawić w hotelowym depozycie.