Wilno to wyjątkowe miasto o bogatej historii i kulturze, pełne zabytków i fascynujących atrakcji, idealne na weekendowy wyjazd. Spacerując po starówce wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, poczujesz atmosferę minionych epok i będziesz podziwiać mieszankę gotyckiej, renesansowej i barokowej architektury. Na szczególną uwagę zasługują miejsca, takie jak Ostra Brama z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, która przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i fascynatów historii. Koniecznie odwiedź też Katedrę Wileńską wraz z Placem Katedralnym oraz zanurz się w pełnych zieleni Ogrodach Bernardyńskich. Miłośnicy literatury i twórczości Adama Mickiewicza powinni odwiedzić Uniwersytet Wilenski. Mam nadzieję, że mój wpis zachęci Cię do podróży do stolicy Litwy. Zachęcam do czytania.
W tym wpisie przeczytasz:
- Atrakcje w Wilnie – stare miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO
- Ostra Brama i Pomnik Matki Boskiej Ostrobramskiej
- Uniwersytet Wileński
- Ulica Literacka w Wilnie
- Plac Katedralny z Katedrą Wileńską
- Zamek Wielkich Książąt Litewskich – Zamek Dolny
- Zamek Górny i Baszta Giedymina
- Ogrody Bernardyńskie
- Góra Trzech Krzyży
- Muzeum Okupacji i Walki o Wolność w Wilnie
- Więzienie na Łukiszkach
- Cmentarz na Rossie
- Zabytki sakralne Wilna
Atrakcje w Wilnie – stare miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Wileńska starówka, wpisana na listę UNESCO, to obowiązkowy punkt podczas nostalgicznych spacerów po mieście. Dzielnica stanowiąca mieszankę architektury barokowej, gotyckiej i renesansowej, to świadectwo bogatej historii i przeszłości Wilna.
Zwiedzanie Wilna najlepiej rozpocząć właśnie od Starego Miasta. Przespaceruj się krętymi uliczkami, z zabytkowymi kościołami, malowniczymi dziedzińcami i wyjątkowymi sklepikami z rzemiosłem ukrytymi za każdym rogiem.
Ostra Brama i Pomnik Matki Boskiej Ostrobramskiej
Niekwestionowanie największy i najbardziej znany zabytek Wilna. Dla wielu symbol bogatej historii i tradycji, ale także (a może przede wszystkim) wiary. Polscy turyści znają Matkę Boską Ostrobramską dzięki twórczości Adama Mickiewicza. Rzekomo to jej wieszcz zawdzięczał bowiem cudowne ozdrowienie, gdy „martwą podniósł powiekę”. Miejsce przy pomniku Maryi Panny otacza atmosfera zadumy i modlitwy. To właśnie tutaj wierni przychodzą prosić o zdrowie, łaski i przychylność Madonny, powierzając jej swoje tajemnice.
Obraz Matki boskiej datowany jest na XVII wiek. Jest wyjątkowy, choćby ze względu na to, iż Maryja przedstawiona jest bez Dzieciątka. Początkowo umieszczony w drewnianej kapliczce w formie łuku, w XVII wieku doczekał kaplicy kamiennej, która została dobudowana do bramy wjazdowej (Miednickiej).
Krocząc w stronę Ratusza zbocz na chwilę ze ścieżki i odwiedź Celę Konrada, która nawiązuje do klasyka literatury polskiej „Dziadów”.
W sercu Starego Miasta znajduje się Wileński Ratusz i Plac Ratuszowy, a na jego skraju kolejne atrakcje, czyli fontanna i Kompas Wileński.
Możesz tak zaplanować spacer, żeby zwiedzić najciekawsze zabytki starówki Wilna w jeden dzień.
Uniwersytet Wileński
Na starówce znajduje się również jeden z najstarszych europejskich Uniwersytetów – Wileński, założony decyzją Stefana Batorego w drugiej połowie XVI wieku. Ten obiekt to prawdziwa gratka dla miłośników architektury – rozległy kampus jest mieszanką stylów. Przeplatają się tu motywy gotyckie, renesansowe i barokowe, tworząc wyjątkową całość. Zwiedzając Wilno śladami twórczości i życia Adama Mickiewicza warto odwiedzić m.in. uczelnię, na której studiował. Innym poetami, absolwentami tego uniwersytetu byli także Juliusz Słowacki oraz Czesław Miłosz.
CIEKAWOSTKA!
Uniwersytet Wileński posiada własną bibliotekę, której zbiory były gromadzone od początku funkcjonowania uczelni. Dostępnych jest ponad 5 milionów pozycji. W jej obszernych zbiorach znajdują się m.in. rzadkie manuskrypty i rękopisy oraz bezcenne i unikatowe egzemplarze – jak “Katechizm” – druk z 1547r.
Niedaleko Uniwersytetu znajduje się także Pałac Prezydencki z ogrodami. Jest dostępny dla zwiedzających w weekendy. Jest to obecna siedziba głowy państwa, odbywają się tu ceremonie podniesienia flagi. Jak większość istotnych miejsc jest zadbany i pięknie udekorowany, zwłaszcza w okresach świątecznych.
Ulica Literacka w Wilnie
Jeśli chcesz podążać śladami Mickiewicza, jest to zdecydowanie jedna z ciekawszych turystycznych atrakcji w Wilnie. Polski wieszcz mieszkał tutaj w XIX wieku, wówczas ulica ta była pełna księgarni i drukarni. Obecnie stanowi swoistą galerię na świeżym powietrzu, z tabliczkami i przedmiotami wmurowanymi w ściany budynków, powiązanymi z artystami. Znajdziesz tu tabliczkę Miłosza, Szymborskiej i Gałczyńskiego oraz tak nietypowe przedmioty jak np. sztuczna szczęka, czy noże kuchenne.
Plac Katedralny z Katedrą Wileńską
Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława to kolejny z ważnych wileńskich i litewskich symboli. Katedra stanowi symbol przyjęcia chrześcijaństwa na Litwie. Choć wielokrotnie odbudowywana po pożarach i skutkach toczonych wojen, nadal zachowała elementy stylów gotyckich, renesansowych i barokowych.
W podziemiach katedry znajdują się katakumby, w a w kryptach spoczywają m.in. najwięksi władcy litewscy, w tym Wielki Książę Aleksander. Zobaczysz tu także pozostałości średniowiecznych murów.
Na Placu Katedralnym, tuż obok katedry, znajduje się 57-metrowa dzwonnica, dostępna dla zwiedzających. Z niej zobaczysz panoramę miasta.
Zamek Wielkich Książąt Litewskich – Zamek Dolny
Zamek pierwotnie wybudowany w XIV wieku, jako obronna twierdza Wielkiego Księstwa Litewskiego. Został przekształcony w rezydencję m.in. Księcia Witolda i Zygmunta Augusta, który podobno sprowadził włoskich architektów, aby dodać budowli renesansowe akcenty.
Obecnie stanowi on ważny symbol narodowy. Odrestaurowany pełni funkcję muzeum historycznego. Razem z Katedrą Wileńską i przylegającym do niej placem, tworzą ważny punkt na mapie zwiedzania, nie tylko ze względów historycznych, ale także architektonicznych.
Centrum Wilna ma do zaoferowania wiele atrakcji, a zabytkowa Baszta Giedymina i Zamek to kolejne obiekty, które musisz zobaczyć podczas zwiedzania.
Zamek Górny i Baszta Giedymina
Wzgórze Giedymina oprócz znajdującej się tu samotnej ceglanej Baszty i pozostałości Pałacu na Zamku Górnym, zapewnia wspaniały widok na panoramę miasta. Wieża Giedymina to jedyny zachowany element Zamku Górnego, zbudowanego przez Wielkiego Księcia Giedymina w XIV w. Obecnie znajduje się tu muzeum. Wieża zamkowa to na pierwszy rzut oka prosta budowla, jednak po chwili zadumy poczujesz jaki hołd oddaje wiekom historii i jakim jest symbolem wytrzymałości. Najlepszy widok na miasto zapewnia taras widokowy baszty.
Ogrody Bernardyńskie
Za Basztą I Zamkiem Górnym rozciągają się rozległe Ogrody Bernardyńskie. Ich historia sięga XV wieku, kiedy to zostały założone przez bernardyńskich mnichów. Obecnie zmodernizowane i upiększone ogrody, stanowią ciekawy punkt na mapie Wilna, zarówno do zwiedzania, jak i odpoczynku. Na terenie znajduje się rosarium oraz liczne egzotyczne gatunki drzew i roślin. W centralnym punkcie ogrodów możesz odpocząć przy muzycznej fontannie.
Góra Trzech Krzyży
Idź spacerem wgłąb zielonych terenów, a z pewnością spostrzeżesz górujący nad roślinnym krajobrazem pomnik trzech krzyży, upamiętniający męczeńską śmierć franciszkańskich mnichów, ukrzyżowanych i zrzuconych ze wzgórza. Dziś stanowi on symbol narodowy.
Warto zajrzeć tu w okolicy zachodu słońca lub wypatrywać pomnika po zmroku, ponieważ często jest podświetlony różnymi kolorami.
Kolejnym przystankiem na mapie zwiedzania, choć trudnym i pełnym smutnej historii, jest Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie.
Muzeum Okupacji i Walki o Wolność w Wilnie
Muzeum Ofiar Ludobójstw, bo taka jest oficjalna nazwa, zostało utworzone w 1992 roku. Powstało w byłym budynku NKWD-KGB, gdzie odbywały się przesłuchania. Znajdziesz tu nie tylko dokumenty, sprzęty, zdjęcia, oryginalne więzienne meble, ale także całą salę przesłuchań – zlokalizowaną w piwnicy budynku, niegdyś uchodzącą za wewnętrzne więzienie.
Jeśli masz więcej czasu na zwiedzanie polecam także wyprawę do Więzienia na Łukiszkach.
Więzienie na Łukiszkach
Obecnie, ponad stuletnie więzienie, stało się przestrzenią artystyczną i pod szyldem “Więzienie na Łukiszkach 2.0” jest dostępne dla odwiedzających.
W więzieniu na Łukiszkach był nagrywany 4 sezon serialu “Stranger Things”. W Wilnie był też kręcony film “Czarnobyl” oraz “Wojna i Pokój”.
Cmentarz na Rossie
Jedna z czterech polskich nekropolii narodowych, stanowi także ważny punkt podczas zwiedzania Wilna. Zostało tu pochowanych wielu naszych rodaków, w tym Joachim Lelewel i Ludwik Kondratowicz.
To właśnie na Cmentarzu na Rossie w Wilnie znajduje się mauzoleum Matka i Serce Syna – grób matki Józefa Piłsudskiego ze złożonym sercem Marszałka. Takie miał życzenie, aby po śmierci, jego serce spoczęło właśnie przy matce. Są tu pochowane także żona i siostra Piłsudskiego.
Zabytki sakralne Wilna
Wileńskie obiekty sakralne stanowią integralną część miasta i warto je zobaczyć choćby ze względu na ciekawą architekturę. Monumentalne Kościoły, jak Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu czy Kościół Św. Anny, albo Kościół Św. Kazimierza i wspaniałe prawosławne cerkwie (np. Cerkiew św. Ducha, Cerkiew św. Michała), zachwycą Cię freskami, bogato zdobionymi ołtarzami i architektoniczną różnorodnością.
Jeśli planujesz podróż do Wilna, nie zapomnij zapisać sobie listy polecanych miejsc – dzięki niej z pewnością nie ominiesz żadnej z największych atrakcji litewskiej stolicy. Wileńska Starówka to idealne miejsce na początek zwiedzania, gdzie krok po kroku zanurzysz się w fascynującej historii tego miasta, pełnej pięknych zabytków i klimatycznych zakątków. Wybierz dogodny hotel, spakuj się lekko i pozwól Wilnu oczarować Cię na weekend pełen inspirujących wrażeń.