Polskie wybrzeże to nie tylko piasek, morze i szum fal. To także wspaniałe miasta z niezapomnianą atmosferą i wspaniałymi zabytkami! Trójmiasto czyli Gdańsk, Gdynia i Sopot to doskonały pomysł na krótką wycieczkę lub dłuższe wakacje. Czym zachwycą Cię te trzy polskie miasta? Co warto tam zobaczyć? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!
GDAŃSK
Gdańsk – największe miasto trójmiejskiej aglomeracji – ma ponadtysiącletnią historię. Już w średniowieczu należał do związku hanzeatyckiego, czyli unii miast handlowych Europy Północnej. Był największym miastem w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jego długa i bogata historia oraz wielokulturowość sprawiły, że jest jednym z najciekawszych punktów na turystycznej mapie Polski!
Droga Królewska
To jedna z najciekawszych tras turystycznych w mieście. Wiedzie od XVI-wiecznej Bramy Wyżynnej, przez reprezentacyjną ulicę Długą, aż do Bramy Zielonej. Warto wybrać się tu na dłuższy spacer. Atrakcji jest tu tak dużo, że przechadzając się, nie będziesz wiedział, gdzie kierować swój wzrok! Po drodze zwróć uwagę na reprezentacyjną Złota Bramę i kolorowe, pięknie zdobione kamienice, w tym renesansowy Lwi Zamek przy Długiej 35. W 1636 r. mieszkał tu król Władysław IV Waza!
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych kamienic jest ta, z posągiem Zeusa, czyli Dom Schumannów. Na Długim Targu stoi słynna fontanna Neptuna – swoisty symbol Gdańska. Znajduje się tu też Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa z XIV w. – kiedyś było to miejsce spotkań kupców. Przy Długim Targu stoi też trójkondygnacyjna Brama Zielona z pięknie zdobioną elewacją.
Przechadzając się Drogą Królewską, nie sposób nie zauważyć Zespołu Przedbramia, złożonego ze średniowiecznych Katowni i Wieży Więziennej. Dziś mieści się tu oddział Muzeum Gdańska z Muzeum Bursztynu, gdzie możesz poznać historię powstania bursztynu i zobaczyć kolekcję okazów, w tym Jaszczurkę Gierłowską – bryłkę bursztynu sprzed 40 mln lat, ze zmumifikowanym gadem wewnątrz.
Nad Motławą
Nad rzeką, przepływająca przez gdańskie Główne Miasto, znajduje się wiele pięknych zabytków. Sama uwielbiam spacerować trasą nad Motławą, za każdym razem, gdy jestem w Gdańsku. Najbardziej charakterystyczną budowlą, którą tu zobaczysz, jest Żuraw – najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. Zbudowano go w średniowieczu i pełnił także funkcję bramy wodnej. Przechodząc przez długi na 50 m, najstarszy rodowodem most w Gdańsku, czyli Most Zielony, dotrzesz na Wyspę Spichrzów. Jej nazwa pochodzi od spichlerzy, które powstały tu już ok. 1330 r. Wtedy mieścił się tu też m.in. miejski folwark, ale miejsce to – co ciekawe nie było jeszcze wyspą. Dopiero ponad 200 lat później, po przekopaniu kanału Nowej Motławy, powstała tu wyspa. Idąc od Wyspy Spichrzów przez Nabrzeże Szafarnia z przystanią jachtową, dotrzesz na kolejną wyspę – Ołowiankę. Tutaj również znajdują się zrekonstruowane spichlerze, jednak największymi atrakcjami tego miejsca są przepiękne zabytkowe budynki dawnej miejskiej elektrowni, w której mieści się Polska Filharmonia Bałtycka i zacumowany na nabrzeżu Sołdek. Sołdek, czyli statek-muzeum – to pierwszy pełnomorski statek zbudowany w tutejszej stoczni po II wojnie światowej. Koniecznie wsiądź do wagonika AmberSky, czyli koła widokowego (w stylu London Eye), z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Głównego Miasta.
Nad Motławą przy Długim Pobrzeżu znajduje się też zabytkowa brama wodna – Brama Mariacka, która prowadzi wprost do kolejnych atrakcji Gdańska!
Za Bramą Mariacką
Bramę z czerwonej cegły zdobią dwie wieżyczki i wmurowane w elewację od strony rzeki herby: Gdańska, Królestwa Polskiego i Prus Królewskich, a od drugiej strony herb Gdańska trzymany przez dwa lwy. W Bramie, która kiedyś pełniła funkcje obronne, a później mieszkalne, mieści się teraz Muzeum Archeologiczne.
Przechodząc od strony Motławy przez Bramę Mariacką, trafisz na jedną z najbardziej malowniczych uliczek w Europie. Ulica Mariacka ma niepowtarzalny klimat – spacerowiczom przygrywają koncertujący tu uliczni grajkowie, a oprócz tego jest po prostu zachwycająca! Brukowana, dość wąska uliczka jest „ozdobiona” z obu stron kamieniczkami. Niemal każda z nich ma uroczy parterowy taras ogrodzony balustradą. Kupisz tutaj wspaniałe pamiątki, nie tylko z bursztynu. Po zmroku ulica wygląda nieprawdopodobnie! Mariacka zwieńczona jest budynkiem, od którego wzięła swą nazwę – Bazyliką Mariacką. To jeden z największych ceglanych kościołów na świecie, a z mieszczącego się tu punktu widokowego – korony Gdańska – roztacza się zapierająca dech panorama całego miasta.
Stara Twierdza i Westerplatte
Nad Martwą Wisłą, gdzie kiedyś główne ramie Wisły uchodziło do Bałtyku, znajduje się Twierdza Wisłoujście. To unikatowy zabytek sztuki fortyfikacyjnej i jedna z nielicznych zachowanych i największych na świecie twierdz morskich. To także najstarsza fortyfikacja morska na polskim wybrzeżu. Niegdyś miała zapewnić bezpieczeństwo portu gdańskiego.
Najstarszą budowlą kompleksu Wisłoujścia jest latarnia morska z 1482 r. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, na który po prostu musisz wejść! Roztacza się stąd piękny widok na Gdańsk i Zatokę Gdańską. Kolejnym ciekawym budynkiem jest Fort Carré z przełomu XVI i XVII wieku z grubymi na 5,5 m murami. Budowla kształtem przypomina kwadrat, a w każdym z jego rogów znajduje się bastion. Dwa z nich – Artyleryjski (z 1586 r.) i Furtę Wodną można zwiedzić! Wewnątrz fortu są też kamieniczki, kwatery oficerskie, sklepy, mały szpital i Dom Komendanta – mieszkał tu dowódca załogi, a także przyjmowano ważnych gości, np. króla.
Przy samym ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej znajduje się półwysep znany z historii chyba każdemu Polakowi. Westerplatte to symbol wybuchu II wojny światowej. W 1966 r. odsłonięto tu 25-metrowy pomnik przypominający kształtem wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. To Pomnik Obrońców Wybrzeża, tuż obok znajduje się też pomnik-napis – metalowe litery tworzące hasło „Nigdy więcej wojny”. Po zakończeniu wojny Westerplatte było świadkiem kolejnego, bardzo ważnego wydarzenia w polskiej historii. W 1987 r. św. Jan Paweł II spotkał się tu z żyjącymi westerplatczykami i młodzieżą.
Oliwa
Ostatnim punktem „must see” na mapie największego trójmiejskiego miasta jest Oliwa. Wybierz się choćby na krótki spacer po zabytkowym Parku Oliwskim, który rozciąga się na powierzchni ponad 11 ha i koniecznie wejdź do Archikatedry Oliwskiej. Znajdują się tu słynne XVIII-wieczne organy, na których codziennie wygrywane są 20-minutowe koncerty, a także piękna barokowa kompozycja nieba „wisząca” nad ołtarzem głównym.
Inne, charakterystyczne dla Gdańska miejsce, to oczywiście Europejskie Centrum Solidarności, które po prostu musisz zwiedzić. W tym nowoczesnym muzeum upamiętniono jedno z najważniejszych dla Polaków wydarzeń – rewolucje Solidarności i upadek komunizmu w Europie. Kolejne gdańskie miejsce, upamiętniające ważne daty w naszej historii, to Muzeum II Wojny Światowej. Wyróżnia się nie tylko nowoczesną bryłą, ale też multimedialną ekspozycją, która w ciekawy sposób opowiada historię II wojny światowej.
GDYNIA
Drugie co do wielkości miasto Trójmiasta to doskonała propozycja dla miłośników okrętów wojennych i statków oraz podwodnego świata. W Gdyni znajduje się też plaża uważana za najpiękniejszą w Trójmieście – Orłowo z dobrze zagospodarowanym deptakiem, drobnym, jasnym piaskiem, drewnianym, ponad 100-metrowym molem i przepięknym widokiem na morze i klif Orla Głowa. Warto pojechać już teraz, by go zobaczyć – codziennie oblewany przez morskie fale, cofa się średnio o 1 metr rocznie.
Gdyńskie Akwarium
Gdyńskie Akwarium to zoo działające w ramach Morskiego Instytutu Rybackiego. Wystawa, w modernistycznym budynku przy alei Jana Pawła II podzielona jest na 7 sal tematycznych. W sali dydaktycznej zobaczysz ogromne żółwie wodne i, znanego w Polsce, jesiotra, a także poznasz ciekawostki dotyczące ryb, takich jak płaszczki i rekiny. W sali Bałtyckiej zobaczysz mapę dna Morza Bałtyckiego, a w Zostera marina poznasz przedstawicieli fauny Zatoki Puckiej Wewnętrznej. Kolejne sale to Rafa koralowa prezentująca jej naturalnych mieszkańców i „Na styku lądu i wody”, czyli zbiornik z gatunkami wodno-lądowymi. Szósta sala – Wodne zwierzęta świata – jest zamieszkiwana przez zwierzęta z głębi oceanów, a ostatnia – Amazonia to naturalne środowisko wodne tej części globu, odwzorowane w czterech dużych zbiornikach.
Molo Południowe i Skwer Kościuszki
Reprezentacyjny ciąg ulic w Gdyni tworzą: Skwer Kościuszki ciągnący się od ulicy Świętojańskiej do skweru przy budynku Dowództwa Marynarki Wojennej, aleja Jana Pawła II zaczynająca się od tego skweru, a kończąca przy gdyńskim Akwarium i Molo Południowe, przy którym stoją ORP Błyskawica i żaglowiec Dar Pomorza.
Zaczynając od Mola Południowego lub inaczej Nabrzeża Pomorskiego, koniecznie zwróć uwagę na stojące tu dwa pływające muzea, których nazwy wspomniałam już wcześniej. Niszczyciel ORP „Błyskawica” służył w polskiej Marynarce Wojennej od 1939 r. Dlaczego trzeba go zobaczyć? To okręt-legenda. Uczestniczył w ważnych bitwach II wojny światowej, np. ewakuacji Dunkierki czy operacji „Overlord”, w 1987 r. został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari i jest najstarszym na świecie zachowanym niszczycielem! Druga jednostka pływająca, którą zobaczysz przy Nabrzeżu Pomorskim, to kupiony w 1929 r. we Francji, żaglowiec „Dar Pomorza”. Długi na 81,5 m i szeroki na ponad 12,5 m statek naprawdę robi wrażenie! Koniecznie wejdź na jego pokład – znajduje się tam oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Przy alei Jana Pawła II, oprócz wspomnianego wcześniej Akwarium, zobaczysz też piękną fontannę – idealną na krótki przystanek podczas spaceru w upalne dni.
Przy Skwerze Kościuszki zwróć uwagę na trzy przedwojenne, zabytkowe kamienice: Pręczkowiskich, Zygmunta Peszkowskiego i Adama Jurkowskiego oraz pomnik Polski Morskiej odsłonięty w 2018 r., z okazji 100-lecia Marynarki Wojennej. Wyróżnia go ok. 12-metrowa bryła wykonana ze stali nierdzewnej, której środkową część wieńczy godło Polski, nawiązujące do bandery. Co ciekawe, wcześniej w tym miejscu (do 2018 r.) znajdowała się płyta pamiątkowa „Marynarz Polski” z urnami wypełnionymi ziemią z pól bitewnych, a do 1990 r. stała tu „Natasza”, czyli pomnik ku czci Armii Radzieckiej.
Muzeum Marynarki Wojennej
Przechodząc przez gdyńską marinę w kierunku plaży miejskiej (piaszczystej i świetnie zagospodarowanej!), na pewno zauważysz budynek Muzeum Marynarki Wojennej. Wyróżnia go nie tylko nowoczesna bryła. Przed nim ustawione są myśliwce czy różnego rodzaju działa, a to nie wszystko. W ekspozycji znajdują się okręty podwodne i prawdziwy unikat – BT 1000, czyli bombotorpeda o napędzie rakietowym, skonstruowana pod koniec II wojny światowej przez Niemców. To jedyny taki egzemplarz na świecie!
SOPOT
Położone między Gdańskiem i Gdynią, najmniejsze miasto trójmiejskiej aglomeracji, jest znane nie tylko miłośnikom plażowania i życia nocnego. Sopot jest także uzdrowiskiem i gospodarzem organizowanego od 1961 r. konkursu piosenki Sopot Festival w Operze Leśnej.
Sopockie molo
Jednym z powodów, dla których trzeba zobaczyć sopockie molo, jest fakt, że to najdłuższe w Europie molo o konstrukcji wykonanej z drewna. Pierwszy pomost powstał w tym miejscu już w 1827 r.! Wychodzące 458 m w głąb Zatoki Gdańskiej molo od 2005 r. nosi imię św. Jana Pawła II i jest jedną z największych atrakcji miasta. Przechadzając się nim, możesz podziwiać widoki na Kępę Redłowską w Gdyni i gdański port. Niewątpliwie możesz też poczuć klimat Sopotu – mewy wesoło piszczące nad głowami, gwarni spacerowicze i orzeźwiająca morska bryza. To po prostu trzeba poczuć na własnej skórze!
Monciak
Tak popularnie nazywana jest ul. Monte Cassino w Sopocie. To deptak, przy którym pełno jest przytulnych knajpek i restauracji oraz sklepów. Najbardziej rozpoznawalnym obiektem handlowym przy Monciaku jest niewątpliwie Krzywy Domek, który – jak nazwa sugeruje – jest budynkiem wyglądającym jak pokrzywiony dom (zobacz na zdjęciu!). Równie popularna jest rzeźba rybaka z siecią, który balansuje nad głowami przechodniów. To idealne miejsce, by się zrelaksować, zjeść coś i napić się kawy.
Plac Zdrojowy
Idąc Monciakiem w kierunku miejskiej plaży, dotrzesz na Plac Zdrojowy. Budynkiem, którego nie sposób tu przegapić, jest zabytkowa latarnia morska, która tak naprawdę jest… kominem. Projektanci kotłowni zakładu balneologicznego, która powstawała tu na początku XX w., wymyślili – bardzo z resztą słusznie – że komin tejże kotłowni nie powinien szpecić okolicy. Zaprojektowali więc niezwykłą bryłę komina, przypominającą kształtem wieżę. Do dziś komin odprowadza opary, choć już nie z zakładu balneologicznego, a z przyszpitalnej kotłowni gazowej. Dzięki temu, że od samego początku na wieży zainstalowane było światło, komin stał się punktem nawigacyjnym, a w 1977 r. pełnoprawnie stał się latarnią morską. Do dziś, co 4 sekundy, jej światło wskazuje statkom – „tu jest Sopot”, choć latarnią morską już nie jest (ze względu na zbyt mały zasięg światła, sięgający 7 mil morskich), a na szczycie komina-latarni znajduje się punkt widokowy z przepięknym widokiem na Sopot.
Po drugiej stronie Placu Zdrojowego stoi przepiękny budynek Domu Zdrojowego. Wspaniała bryła i piękne fontanny przyciągają wzrok, choć uzdrowiskowy klimat miejsca, to już tylko pijalnia wód solankowych, zajmująca niewielką część wnętrza. Resztę pomieszczeń wypełniają restauracje i butiki.
Trójmiasto to moc atrakcji – wspaniałe miejsca na długie spacery (nie tylko wzdłuż plaży) i ogrom miejsc historycznych, które każdy Polak powinien zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Masz jakieś ulubione punkty w Trójmieście? Moje to gdyńskie Akwarium, molo w Sopocie i cały szlak atrakcji nad Motławą w Gdańsku. No i koniecznie wszystkie punkty widokowe, bo zdjęcia „z góry” to moje ulubione kadry. Daj znać w komentarzu, które miejsca najbardziej Cię zainteresowały! A jeśli chcesz dokładnie poznać najważniejsze trójmiejskie atrakcje, koniecznie wybierz się na wycieczkę Poznaj Polskę – Pomorze!