Unijny Certyfikat COVID (UCC), czyli potocznie „zielony certyfikat”, „paszport covidowy” czy „zielony paszport”, to elektroniczny dowód na to, że jego właściciel został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przebył COVID-19 lub posiada negatywny wynik testu na COVID-19. Polacy mogą pobrać ten certyfikat m.in. z Internetowego Konta Pacjenta. Jak to zrobić? Które kraje honorują UCC? Jak długo jest on ważny? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Czym jest Unijny Certyfikat COVID?
Unijny Certyfikat COVID to dokument potwierdzający, że dana osoba:
- została zaszczepiona przeciwko COVID-19
- lub przechorowała COVID-19
- lub posiada negatywny wynik testu na COVID-19
Głównym celem UCC jest ułatwienie swobodnego podróżowania wszystkim obywatelom Unii Europejskiej podczas pandemii.
Jakie kraje honorują Unijny Certyfikat COVID?
UCC obowiązuje od 1.07.2021 r. i obejmie docelowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Ale nie tylko. Wiele państw spoza UE również akceptuje UCC (m.in. Turcja czy Egipt).
Informacje, czy dany kraj honoruje UCC znajdziesz na stronie https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje.
Jak uzyskać Unijny Certyfikat COVID?
„Zielony paszport” możesz:
1. pobrać samodzielnie z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) w 3 prostych krokach:
- zaloguj się na stronie http://www.pacjent.gov.pl (za pomocą bankowości elektronicznej, profilu zaufanego lub e-dowodu)
- przejdź do zakładki „Certyfikaty”, w którym znajdziesz „Certyfikat szczepienia”, „Certyfikat wyniku testu” oraz „Certyfikat ozdrowienia”. Kliknij w „Pobierz kod QR” w polu z odpowiednim certyfikatem, a następnie w „Pobierz PDF”. System wygeneruje odpowiedni dokument w j. polskim i j. angielskim.
- wydrukuj zaświadczenie i zabierz je ze sobą w podróż. Przechowuj je w łatwo dostępnym miejscu, aby okazać podczas kontroli.
Zobacz filmową instrukcję https://youtu.be/CObAsiJuSdQ.
2. otrzymać w placówce medycznej
Osoby zaszczepione mogą uzyskać certyfikat w punkcie szczepień. Ozdrowieńcy lub osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.
Co zawiera Unijny Certyfikat COVID?
Unijny Certyfikat COVID zawiera m.in. Twoje dane osobowe, a także indywidualny kod QR – niepowtarzalny identyfikator certyfikatu. Dzięki niemu osoba weryfikująca (np. pracownik Straży Granicznej) będzie mogła szybko stwierdzić, jaki status ma posiadacz certyfikatu.
Honorowana jest zarówno wersja papierowa dokumentu, jak i elektroniczna (np. wyświetlona na ekranie smartfona).
Pamiętaj, aby oprócz Unijnego Certyfikatu COVID mieć ze sobą ważny dokument tożsamości (paszport lub dowód w zależności od wymagań kraju, do którego się udajesz) oraz wypełnić dokumenty potrzebne do przekroczenia granicy.
Czy Unijny Certyfikat COVID jest płatny?
Nie, Unijny Certyfikat COVID wydawany jest bezpłatnie w języku polskim i angielskim.
Jak długo ważny jest Unijny Certyfikat COVID?
Ważność certyfikatu jest zależna od zasad obowiązujących w miejscu docelowym. Dlatego też koniecznie sprawdź wymogi danego kraju na stronie: https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje.
Co, jeśli nie mam Unijnego Certyfikatu COVID?
Unijny Certyfikat COVID jest jedynie usprawnieniem dla podróżujących. Osoby niezaszczepione czy osoby, które nie przechorowały COVID-19 również mogą podróżować! Zwykle wymogiem jest wykonanie testu na COVID-19, ale jest sporo krajów, które wpuszczają turystów bez testu.
Dokładne informacje dotyczące warunków wjazdu do danego kraju znajdziesz na stronie https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje.
Czy Unijny Certyfikat COVID zwalnia z obowiązkowej kwarantanny po powrocie do Polski?
Unijny Certyfikat Covid zwalnia osoby zaszczepione oraz ozdrowieńców z kwarantanny po powrocie do Polski z krajów ze strefy Schengen (np. Wysp Kanaryjskich).
Wracając z kraju strefy Non-Schengen (np. Egiptu, Zanzibaru czy Malediwów), aby uniknąć kwarantanny konieczne jest wykonanie testu na COVID-19. Test ten można wykonać zarówno w kraju wypoczynku (w ciągu 24 godzin przed przylotem do Polski), jak i na polskim lotnisku (przed kontrolą graniczną lub w ciągu 3 godzin po przekroczeniu granicy).
Więcej o możliwościach zwolnienia z kwarantanny po powrocie do Polski przeczytasz na stronie: https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje w opisie kraju, do którego udajesz się na wakacje – w sekcji „Powrót do Polski (test i kwarantanna)”. Znajdziesz tam także listę punktów testowania na lotnisku i ceny testów dla Klientów ITAKI.
Odpowiedzi na częste pytania związane z UCC znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/certyfikat/pytania-i-odpowiedzi.
Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 r.