Wybierając się na urlop, warto wiedzieć, że Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oferuje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej skorzystasz z podstawowej opieki medycznej na terenie Unii Europejskiej. Sam EKUZ może jednak nie wystarczyć, dlatego warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Wyjaśniamy dlaczego.
Czym jest karta EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, który upoważnia do bezpłatnych świadczeń medycznych na terenie krajów Unii Europejskiej i EFTA (organizacja zrzeszająca Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię). O kartę EKUZ może ubiegać się każdy Polak, który ma prawo do świadczeń zdrowotnych w naszym kraju. Są to zarówno osoby ubezpieczone (np. pracujące, na emeryturze), jak i nieubezpieczone, które mają prawo do świadczeń na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do lat 18). Wydanie karty jest bezpłatne. Karta ważna jest 3 lata dla osób zatrudnionych lub 5 lat dla emerytów i osób niepełnoletnich.
Czy karta EKUZ jest wystarczająca?
Karta EKUZ obejmuje tylko niezbędny wachlarz świadczeń medycznych. Pamiętaj, że jej zakres jest mocno ograniczony i obejmuje leczenie, które:
- jest nieplanowane i niezbędne,
- odbędzie się w publicznej służbie zdrowia na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju.
Co to oznacza?
W praktyce może się okazać, że EKUZ nie pokryje wszystkich kosztów leczenia czy nieprzewidzianych zdarzeń za granicą. Pamiętaj, że EKUZ nie uwzględnia:
- kosztów transportu do Polski czy akcji ratowniczej za granicą,
- pomocy medycznej w każdej placówce,
- świadczeń medycznych, które nie są refundowane lub są refundowane częściowo w kraju, w którym przebywasz,
- planowanych zabiegów,
- dodatkowych zabiegów, które nie są konieczne,
- ochrony ubezpieczeniowej poza krajami UE i EFTA,
- ubezpieczenia OC,
- usług Assistance.
Karta EKUZ, a ubezpieczenie turystyczne
Wyjeżdżając na wakacje z ITAKĄ, zawsze podróżujesz z ubezpieczeniem ERGO Ubezpieczenia Podróży. W cenę imprezy wliczony jest pakiet podstawowy – Itaka Simple. W zależności od kraju, do którego się wybierasz i stylu wypoczynku, jaki preferujesz, warto rozważyć rozszerzenie ubezpieczenia. Rozszerzoną ochronę zapewnią Ci ubezpieczenia Itaka Complex, Itaka Optimum lub Itaka Prestige. Przy wyborze ubezpieczenia podróży, sugeruj się ogólną zasadą, która mówi:
„Im dalej podróżujesz, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia Twojej polisy”.
Dlaczego? To proste!
Jeśli z powodu choroby lub wypadku nie będziesz mógł wrócić do kraju zgodnie z planem, koszt Twojego transportu powrotnego będzie tym droższy, im dalej od kraju zamieszkania jesteś. Do tego dochodzą koszty niespodziewanego wypadku lub choroby (na przykład rachunki ze szpitala), opłaty za taksówki, leki, czy przedłużający się pobyt w hotelu. W takich okolicznościach poniesione koszty pokryje wyłącznie prywatne ubezpieczenie podróżne.
Czy warto ryzykować brakiem odpowiedniego ubezpieczenia? Sprawdź zestawienie, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Co warto wiedzieć?
- Odpowiednie ubezpieczenie podróży to niewielki wydatek, w porównaniu do ewentualnych kosztów leczenia poniesionych za granicą.
- Wysoka suma ubezpieczenia jest w stanie pokryć wszystkie niespodziewane koszty leczenia czy transportu w podróży zagranicznej.
- Karta EKUZ nie pokrywa kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, leczenie możliwe jest tylko w publicznych placówkach, a swoim zakresem nie obejmuje krajów poza UE.
Szczegółowe informacje o ubezpieczeniach w podróży znajdziesz na stronie: https://www.itaka.pl/ubezpieczenia-turystyczne/.
Wpis powstał we współpracy z ERGO Ubezpieczenia Podróży.