Maleńka Słowenia, położona tuż nad Półwyspem Bałkańskim, pod względem liczby atrakcji może śmiało konkurować z dużo większymi krajami. Portowe miasteczka, bajkowe wąwozy, jeziora polodowcowe, niesamowite jaskinie, spektakularne zamki to jedynie kilka propozycji miejsc, które możesz tam zobaczyć.
Poniżej przedstawiam Ci 10 miejsc, które na pewno zachęcą Cię do odwiedzin w tym „mikrokraju”;
1. JEZIORO BLED
Najpiękniejsze jezioro Słowenii i wizytówka kraju. Znajduje się wśród lasów i alpejskich szczytów. Jest jeziorem tektoniczno-polodowcowym, położonym w Alpach Julijskich. Aktywne źródła termalne do dziś wykorzystywane są przez tutejsze hotele, a temperatura wody w jeziorze sięga nawet 26°C. Bajkowo położone, jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek. Na jeziorze znajduje się mała wysepka – Blejski Otok ze znanym kościołem pw. Marii Panny, do którego prowadzi 99 schodów. To najbardziej romantyczne miejsce w Słowenii! Podobno połowa Słoweńców zaręczyła się właśnie nad jeziorem Bled.
2. JASKINIE SZKOCJAŃSKIE
Ten wyjątkowy system jaskiń krasowych w 1986 r. został wpisany na Listę UNESCO. Szlak podziemnych tras, który jest dostępny dla turystów, ma długość 3 km, a cała długość jaskiń to ok. 6 km. Jaskinie Szkocjańskie wyróżnia najdłuższy kanion podziemny w Europie – rzeka wydrążyła tu korytarze o wysokości 146 m. Na terenie kompleksu jaskiń znajdują się też Velika Dvorana, czyli Duża Sala, wysoka na 30 i szeroka na 12 metrów oraz wiszący na wysokości 50 m most. Są tu też wspaniałe stalaktyty, stalagmity i wodospady.
3. PIRAN
Dawniej wenecka twierdza, dziś miasto znajdujące się w granicach Słowenii i jedna z największych atrakcji tego kraju. Piran to perełka Adriatyku. Wąskie, kręte uliczki, architektura przypominająca włoską Wenecję, malowniczy port, przytulne knajpki i kolorowe budynki – romantycznie, prawda?
4. PTUJ
Jedno z najpiękniejszych miast w Słowenii, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych układów urbanistycznych w kraju. Znajdziesz tu wspaniały zamek i zapierające dech widoki. Kiedy najlepiej je zwiedzać? Cały rok! Miasto posiada długą listę festiwali, m.in.: Kurentovanje, który jest w dziesiątce najlepszych karnawałów na świecie, Dni Poezji i Wina czy targi lokalnego rzemiosła. Na pewno znajdziesz dla siebie coś interesującego.
5. LUBLANA
Stolica Słowenii – Lublana, choć kameralna, ma wiele elementów nowoczesnego miasta. Leży w centralnej części kraju nad rzeką Lublanica i jest idealną bazą wypadową nad Jezioro Bled czy do Piranu. Piękne położenie w dolinie rzeki sprawia, że najwięcej atrakcji znajduje się wzdłuż jej brzegów. Najlepiej zwiedzać miasto bez wyznaczania sobie trasy. Centrum jest piękne i każda uliczka Cię zachwyci. Wydawać by się mogło, że 300-tysieczne miasto jest duże i tłoczne, ale zupełnie się tu tego nie odczuwa. Lublana to też raj dla miłośników natury – w 2016 roku Lublana została Zieloną Stolicą Europy! Statystycznie, na 1 mieszkańca stolicy przypada ok. 540 m2 terenów zielonych.
6. WĄWÓZ VINTGAR
Nie jest długi, ale przeuroczy i leży w samym sercu Alp Julijskich. Odkryty w 1891 r. ma długość 1600 m i biegnie między dwoma wzgórzami: Hom i Bort. Wąwóz powstał ok. 10 000 lat temu (!), został wyrzeźbiony przez rzekę Radovna, której turkusowo-szmaragdowy kolor zachwyci każdego. Przez mostki, po kładkach, dojdziesz aż do wodospadu Šum. Jest on jednym z najpiękniejszych wodospadów w Europie, a zarazem największym rzecznym wodospadem Słowenii – ma aż 13 m wysokości.
7. ALPY JULIJSKIE
Jesteś miłośnikiem aktywnego wypoczynku? Trekking po Alpach Julijskich będzie dla Ciebie idealny. Rozciągają się na długości 100 km, a ponad 200 szczytów przekracza 2000 m n.p.m. Znajdziesz tu wiele szlaków pieszych i tras rowerowych. Niesamowitym przeżyciem będzie wejście na najwyższy szczyt Alp Julijskich i Słowenii – Triglav (2864 m n.p.m.). Wspaniałe krajobrazy, świeże powietrze i… tylko troszkę wysiłku. Uwolnione endorfiny z pewnością na długo poprawią Ci humor.
8. ZAMEK W CELJE
W średniowieczu był największym zamkiem w Słowenii. Został wybudowany w XIV w. i wielokrotnie go przebudowywano. Zamieszkiwany był przez rodzinę szlachecką, której potomkowie żyją do dziś. Choć dawny splendor siedziby hrabiów Celje przyćmił upływający czas i część zamku to już tylko ruiny, to bez wątpienia warto tu zajrzeć! Zamek jest malowniczo położony na wzgórzu wysokim na 407 m i roztacza się stąd wspaniały widok na okolicę. Odbywają się w nim koncerty, przedstawienia i imprezy tematyczne. To idealna propozycja dla miłośników historii, zwłaszcza że potężna dynastia Celje jest nierozerwalnie związana z historią Słowenii.
9. JASKINIA POSTOJNA
To miejsce zachwyci każdego! Mniejsze i większe stalaktyty, stalagmity, które powstawały miliony lat. Natura niezwykle sobie to zaplanowała! Symbolem Postojnej jest „Brylant” – 5-metrowy stalagmit. Wydrążone przez rzekę Pivkę sale i korytarze, tworzą trasę turystyczną o długości 5,5 km, na której spotkać możesz bezokiego płaza. Odmieniec jaskiniowy – bo tak nazywa się ten okaz – żyje w Postojnej, w specjalnym podziemnym baseniku. Niedaleko znajduje się też Predjamski Grad, czyli 4-piętrowy zamek „wbudowany” w ok. 120-metrową pionową skałę, który zamyka wejście do kolejnej jaskini. To miejsce koniecznie trzeba zobaczyć!
CIEKAWOSTKA!
Ściany przy wejściu do jaskini są osmalone – to efekt akcji słoweńskich partyzantów (dowodzonych przez Polaka!), którzy w 1944 r. wysadzili, urządzony tu przez wojska niemieckie, skład paliw.
10. DOLINA LOGARSKA
To przepiękna polodowcowa, alpejska dolina. Dookoła wznoszą się wysokie na ponad 2000 m n.p.m. szczyty, a na jej terenie rozciąga się park krajobrazowy. Długa na 7 km i szeroka na 500 m dolina, to doskonałe miejsce na rowerowe oraz piesze wycieczki. Co roku przyjeżdżają tu turyści z całego świata, żeby podziwiać piękne wodospady, ciekawe formacje skalne czy takie okazy fauny i flory, jak lilie kraińskie zwane złotymi jabłkami, wędrujące sokoły i koziorożce alpejskie.
Słowenia ma jeszcze wiele pięknych atrakcji, które sprawią, że będziesz chciał wracać tu po raz kolejny. Na mnie zrobiła ogromne wrażenie. Jestem pewna, że zrobi i na Tobie!