Krótka wizyta w mieście pełnym atrakcji dla mnie zawsze wiąże się z dreszczykiem emocji. Czy uda się zobaczyć wszystko? Pewnie nie… Czy zobaczę najważniejsze miejsca? Tak, jeśli tylko dobrze zaplanuję pobyt! Dobrze – czyli jak? Lista miejsc do odwiedzenia – obecna! Plan miasta? Jest! No to ruszamy do Pragi!
Pamiętam, jak kiedyś wydawało mi się, że Praga, jako stolica małego kraju, jest też małym miasteczkiem. Potem stopniowo poznawałam „skarby” stolicy Czech z przewodników i opowieści znajomych. Praga „powiększała się” w mojej wyobraźni. Kiedy w końcu wybrałam ją na „szybkie zwiedzanie” wiedziałam, że nie zobaczę wszystkiego. Moim celem było więc zobaczyć jak najwięcej. Wtedy okazało się, że Praga z mojej wyobraźni to zaledwie ćwierć tego, co zastałam na miejscu. Miasto dosłownie po brzegi „wypchane” jest atrakcjami z najwyższej półki. Na szczęście znalazłam receptę, na to, żeby było ich na trasie zwiedzania dużo, ale zwiedzanie nie odbyło się „po łebkach” 😉.
W swoim tekście podzieliłam najważniejsze miejsca i atrakcje według ich lokalizacji. Jeśli masz mało czasu, najlepszym sposobem zwiedzania jest przemieszczanie się dzielnicami. Ja zaczęłam od Nowego Miasta z Placem Wacława. Kilka kroków stąd znajdował się hotel, w którym nocowałam. Od której dzielnicy Ty zaczniesz – decyzja należy do Ciebie. Przeczytaj tekst i ruszaj!
Praga – Nowe Miasto i Plac Wacława
Do stolicy Czech docieram wcześnie rano. Melduję się w hotelu, bagaż zostawiam w przechowalni i pędzę w miasto. Nie ma czasu do stracenia! Zaczynam od podziwiania budynku dworca głównego. Co można oglądać na dworcu? Tutaj zdecydowanie jest tego sporo. Perony co prawda niewiele różnią się od tych z polskich dworców, ale w hali głównej zobaczysz białe rzeźby czy witraże. Z zewnątrz budynek przypomina bardziej spore muzeum niż dworzec kolejowy. Następny punkt to Opera Narodowa – jeden z najpiękniejszych budynków teatralnych w Europie. Najchętniej od razu zwiedziłabym też Muzeum Narodowe, niestety jestem tu sporo przed otwarciem (czynne od 10.00). Podziwiam je z zewnątrz i idę na Plac Wacława. To administracyjne centrum Pragi z kinami, teatrami, najpopularniejszymi hotelami i restauracjami. Tutaj co roku odbywają się świąteczne jarmarki – Wielkanocny i Bożonarodzeniowy. Przy placu stoi pomnik patrona Czech – św. Wacława. Kilka kroków dalej znajduje się legendarny pałac Lucerna, czyli kompleks zabudowań, który początkowo miał być… stadionem hokejowym. Ostatecznie koncepcję zmieniono i dziś Lucerna pełni funkcje kulturalne.
Kolejny punkt w planie dnia to krótka, piesza wędrówka na Plac Karola – największy plac w Pradze, który dawniej był targiem bydlęcym. Tu znajduje się Nowomiejski Ratusz, budowla powstała za czasów panowania Karola IV. W średniowieczu było to centrum administracyjne dzielnicy Nowe Miasto (Nové Město). Gotycka wieża z zewnątrz wygląda świetnie, wchodzę do środka i dalej po 221 schodkach w górę. Jestem na wysokości 42 metrów. Stąd zdecydowanie lepiej widać miasto i właściwie wszystkie punkty, które zobaczę podczas swojej krótkiej wycieczki. Wracam na plac i zwiedzam dalej.
Miłośników browarnictwa z pewnością ucieszy fakt, że niedaleko Placu Karola (przy ulicy Křemencova 11) znajduje się najstarszy i najsłynniejszy w Pradze browar U Fleků. Piwo warzy się tu od 1499 roku i jest to jedynie miejsce w Europie, gdzie robi się to nieprzerwanie od ponad 500 lat! W lokalu można spróbować wyłącznie jednego rodzaju piwa – ciemnego lagera Flekovský Tmavý Ležák 13°. Mimo to zdecydowanie warto tu wstąpić, nawet jeśli nie jesteś fanem tego trunku, to na pewno dla tradycyjnej czeskiej kuchni i bardzo klimatycznego wystroju.
CIEKAWOSTKA!
W jednej ze ścian browaru są dwie kule armatnie, które podobno pamiętają czasy wojny trzydziestoletniej!
Wychodząc z placu w kierunku Wełtawy, docieram do Tańczącego Domu, czyli awangardowego biurowca, który nazwę zawdzięcza „krzywemu” kształtowi. Na jego dachu znajduje się restauracja z widokiem na rzekę i miasto. Kontynuuję wycieczkę wzdłuż Wełtawy. Spacerem mijam pomnik ojca narodu czeskiego – Františka Palackiego i przechodzę przez piękny, niewielki park Zítkovy Sady. Tuż za nim znajduje się benedyktyński Klasztor Emaus na Slovenach. Wyróżniają go piękne białe wieże z pozłacanymi iglicami. Warto zajrzeć do kaplicy cesarskiej i kościoła opactwa Najświętszej Marii Panny. Do kompleksu należy też grekokatolicki kościół św. Kosmy i Damiana. Robię przerwę na obiad, żeby nabrać sił na dalsze zwiedzanie – jeszcze tylko praski Teatr Narodowy i zmieniam dzielnicę!
Malá Strana, Hradczany i Most Karola
Przechodzę przez Most Legii i jestem już w dzielnicy Malá Strana. Atrakcji, które się tu znajdują, nie sposób zliczyć. Zaczynam od Muzeum Kampa, czyli galerii sztuki współczesnej. Jednym z dzieł należących do galerii jest rzeźba sporych rozmiarów krzesła. Znajduje się ona poza budynkiem, na Wełtawie i stanowi punkt orientacyjny widoczny z rzeki. W Parku Kampa jest wiele ciekawych instalacji artystycznych, dlatego warto spędzić tam chwilę. Wstęp do parku jest bezpłatny (wejście do budynku muzeum to koszt ok. 90 KCZ). Mnie wyjątkowo zaciekawiły żółte pingwiny „spacerujące” po murku oddzielającym park od rzeki (stąd też jest świetny widok na wspomniane krzesło) i „Dzieci” Davida Cerny. Te rzeźby turyści najwyraźniej upodobali sobie do wspinaczki, bo stopy i plecy bobasów są wytarte 😉. Następny punkt mojej wycieczki to ściana Lennona, na której w czasach komunizmu pojawiało się kolorowe graffiti o charakterze politycznym.
Idę do Rynku Małostranskiego, by wejść do kościoła św. Mikołaja. Są tu przepiękne freski i organy z XVIII wieku, na których podobno grywał sam Mozart! Spod kopuły kościoła roztacza się wspaniały widok na zabytkowe części Pragi. Skręcam w kierunku Hradczan, po drodze mijając mnóstwo wspaniałych pałaców: Martinicki wychodzący na plac Hradczański, Schwarzenberg, Czerniński. Odwiedzam sanktuarium Loreto z barokowym kościołem Narodzenia Pańskiego i kolekcją przedmiotów liturgicznych, w tym monstrancją wysadzaną ponad 6 tysiącami diamentów. Kolejny punkt to barokowy klasztor zakonu norbertanów na Strahovie. Znajduje się tu klasztorny browar, w którym napijesz się piwa „Sv. Norbert”. Trunek dostępny jest w 10 wersjach (3 całorocznych i 7 sezonowych). Skosztujesz tu też czeskiej kuchni.
Czas na Zamek Praski! Docieram do pochodzącego z IX wieku kompleksu zamkowego. Nie sposób wejść wszędzie, więc tylko „omiatam” wzrokiem Stary Pałac Królewski i bazylikę św. Grzegorza. Wchodzę za to do wspaniałej, gotyckiej Archikatedry św. Wita, Wacława i Wojciecha wypełnionej dziełami sztuki: rzeźbami, popiersiami, freskami i obrazami. W tutejszym skarbcu przechowywane są czeskie insygnia królewskie. Muszę przyznać, że budowla robi na mnie ogromne wrażenie!
Jestem zaskoczona tym, jak wiele pięknych budynków można zmieścić na tak niewielkiej przestrzeni. Zaczynam poważnie się zastanawiać nad tym, co wykreślić z mojego planu, żeby dotrzeć na noc do hotelu… Trafiam jednak na urokliwą Złotą Uliczkę i całkowicie zapominam o jakimkolwiek pośpiechu. Chodzę zauroczona małymi, bajkowymi wręcz domkami, które do II wojny światowej były zamieszkane. Legenda głosi, że dawniej zamieszkiwali w nich alchemicy poszukujący kamienia filozoficznego 😉. W przeszłości nazywana była też aleją złotników, którzy prawdopodobnie mieszkali w tym urokliwym miejscu. Później swoje lokum mieli tu m.in. pisarz Franz Kafka i poeta – laureat nagrody Nobla – Jaroslav Seifert. Chciałabym wygodnie usiąść w którymś z pięknych parków w okolicy, ale powoli zapada zmrok.
Idę przez ogrody Fürstenberg i Waldstein, potem przez Vojanovy Sady, a towarzystwa dotrzymują mi kręcące się po parku pawie. Przechodzę przez U Lužického semináře (Na seminarium łużyckim), czyli najwęższą ulicą w Pradze. Przechodniów obowiązuje tu specjalna sygnalizacja świetlna. W końcu docieram do Mostu Karola.
To miejsce to wizytówka czeskiej stolicy i najpopularniejszy punkt Pragi. Długi na ponad 500 m i szeroki na 9,5 m most na Wełtawie łączy najpopularniejsze dwie praskie dzielnice: Malá Strana i Stare Miasto (Staré Město). Co ciekawe, jest to najstarszy zachowany kamienny most o takiej rozpiętości przęseł, zbudowany w 1357 r. Na filarach mostu umieszczono 30 rzeźb świętych, w tym najsłynniejszą przedstawiającą św. Jana Nepomucena. Tablica pod nią jest mocno wytarta od dotyku turystów, którzy wierzą, że przynosi to szczęście. Przez cały dzień spotkasz tu sprzedawców pamiątek, malarzy sprzedających swoje dzieła czy karykaturzystów, którzy chętnie namalują Twój portret. Nie brakuje też muzyków, którzy wesoło przygrywają na swoich gitarach, akordeonach czy trąbach. Na zachodnim końcu gotyckiego Mostu Karola znajdują się dwie wieże Małostranska Wieża Mostowa z XII wieku i wyższa, XV-wieczna Wieża Judyty. Do tej pierwszej można wejść.
Tu za dnia na pewno spotkasz tłum turystów, którzy – tak jak Ty – chcą zrobić sobie zdjęcie w charakterystycznym dla Pragi miejscu. Najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie go dwukrotnie: za dnia i późnym wieczorem lub nocą – wtedy najprawdopodobniej most będzie do Twojej dyspozycji (i kilku osób, które wpadną na ten sam pomysł 😉). Gdy docieram na Most Karola, jest już ciemno, a cała konstrukcja jest pięknie podświetlona. To najlepszy moment na zrobienie pięknych zdjęć. Powolnym krokiem przechodzę przez most i idę do hotelu.
Praga – Stare Miasto i Josefov
Wstaję wcześnie rano, wyspana i – po wczorajszym zwiedzaniu – zainspirowana do dalszego okrywania najpiękniejszych zakątków czeskiej stolicy. Jak zawsze – śniadanie, kawa i ruszam w drogę!
Idę na Rynek Starego Miasta, czyli XII-wieczny, najważniejszy plac starej Pragi. Jest jeszcze wcześnie, więc zaczynam od obiektów już otwartych i tych, które będę oglądała tylko z zewnątrz. Na „pierwszy ogień” stojący na środku placu, monumentalny pomnik Jana Husa i efektowny, gotycki Kościół Marii Panny przed Týnem z najstarszymi organami w mieście (z 1673 roku) i bogatymi zbiorami dzieł sztuki. Po drugiej stronie placu odwiedzam Kościół św. Mikołaja (kościół pod wezwaniem tego samego świętego odwiedziłam też przy Małostranskim Rynku, ale to dwie różne świątynie). Barokowa budowla skrywa w swoim wnętrzu XVIII-wieczne freski i… żyrandol – dar cara Rosji dla znajdującej się tu dawniej świątyni prawosławnej.
Kolejny punkt wycieczki, to „wisienka” na torcie zabytków czeskiej stolicy. Wybudowany w 1338 r. Ratusz Staromiejski z unikatowym zegarem Orloj w najstarszej gotyckiej części. Co takiego wyjątkowego jest w tym zegarze? O każdego pełnej godzinie (od 9.00 do 23.00) pojawia się na nim 12 apostołów. Odwiedziłam też wnętrze ratusza, jego podziemia i wieżę, z której roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta i czerwone dachy zabytkowych zabudowań Pragi.
Wychodzę z Rynku Starego Miasta w stronę Josefova. Mijam Synagogę Maisela i Ratusz Żydowski. Zaglądam do najstarszej w Europie żydowskiej świątyni, w której odprawiane są nabożeństwa – Synagogi Staronowa. Legenda głosi, że została ona zbudowana przez żydowskich uciekinierów z Jerozolimy po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej, a aniołowe przynieśli tu jej fragmenty. Żydzi wierzyli, że kiedy przyjdzie Mesjasz, kamienie z jerozolimskiej świątyni wrócą na swoje pierwotne miejsce. Przechadzam się po ulicy Pařížská z kamienicami, z dekoracyjnymi, secesyjnymi detalami. Na tym prestiżowym praskim bulwarze znajdują się luksusowe butiki najpopularniejszych światowych marek modowych, więc jeśli masz ochotę (i budżet) na ekskluzywne zakupy, to obranie kierunku na Pařížská będzie świetnym wyborem.
Korzystając z komunikacji miejskiej docieram do Bramy Prochowej, gdzie na wysokości 44 m znajduje się taras widokowy – kolejny wspaniały widok na panoramę Pragi ❤️! Tuż obok znajduje się Miejski Dom Reprezentacyjny, który jest prawdziwą perełką wśród praskich zabytków, a zdobienia, rzeźby, malunki i secesyjny wystrój wnętrz są tak piękne, że odbiera mi mowę. Budynek wyznacza początek Drogi Królewskiej (królowie pokonywali ją w drodze na koronację). Pierwotnie stał tu Pałac Królewski, który Władysław II Jagiellończyk przeniósł z powrotem na Hradczany. W budynku znajdują się sklepy, restauracje i puby, a w jego piwnicy mieści się bar Amerykański – najstarszy w Pradze i drugi najstarszy bar w Europie.
Moja podróż powoli dobiega końca – wracam do Nowego Miasta. Tu odwiedzam jeszcze dwa punkty, które są na mojej liście „must see”: Wieżę Henryka (Jindřišská věž) – najwyższą dzwonnicę w stolicy Czech. Znajdują się tu 3 dzwony: najstarsza – Maria, Jidrich i najmłodszy – Dominik. Z wieży rozciąga się widok na całe Stare Miasto. Ostatnie miejsce, które odwiedzam, to barokowy pałac Kaunickich z muzeum Alfonsa Muchy. To jedyne na świecie miejsce, poświęcone życiu i twórczości znanego na całym świecie czeskiego artysty, przedstawiciela secesji.
Kończę swoją podróż, zabieram walizkę, kupuję ostatnie pamiątki i wracam do domu. Ze spokojem mogę stwierdzić, że Praga jest jedną z najpiękniejszych stolic Europy, a jej bogactwo zabytków, muzeów, galerii sztuki znacznie przerosło moje oczekiwania. Jeśli planujesz dłuższy pobyt, dopisz do swojej listy jeszcze kilka ważnych miejsc, które wymieniłam poniżej i… nie spiesz się 😉. Ja miałam niewiele czasu i chciałam zwiedzić jak najwięcej, ale jeśli tylko masz dzień lub dwa więcej, zwiedzaj powoli, najlepiej pieszo – wtedy na pewno trafisz na jakieś wspaniałe miejsce, którego opisów próżno szukać w przewodnikach. Poza tym… podczas niespiesznych spacerów miasto wyda Ci się jeszcze piękniejsze.
Co jeszcze zobaczyć w Pradze?
- Galeria Rudolfinum – Jedna z najbardziej znanych galerii sztuki w Pradze, która koncentruje się na dużych wystawach, głównie sztuki nowoczesnej. Mieści się w neorenesansowym budynku Rudolfinum z pięknymi salami wystawowymi.
- Tyński Dwór – to XI-wieczny blok budynków, w którego skład wchodzi Granovský pałac z malowidłami ściennymi przedstawiającymi sceny z Biblii i mitologii greckiej.
- Wieża telewizyjna na Žižkovie – ma 216 m wysokości, a w jej wnętrzu znajdują się: strefa relaksu, restauracje i taras widokowy z widokiem na panoramę miasta (tego nigdy dość😊).
- Wyszehrad – według legend, to stąd, dawno, dawno temu rządzili książęta czescy. Nie jest to niestety prawda, ale i tak warto tu zajrzeć. W skład kompleksu pałacowego wchodzą: twierdza, piękne ogrody z romańską rotundą św. Marcina, neogotycki kościół św. Piotra i Pawła i Cmentarz Zasłużonych, gdzie pochowani są najwybitniejsi czescy artyści, poeci i pisarze, architekci i konstruktorzy, m.in. Antonin Dworzak. W podziemnej Sali Gorlice zobaczysz też oryginały rzeźb z Mostu Karola.
- Zamek Trojski – barokowa, podmiejska willa czeskiego hrabiego, który urzeczony atmosferą Rzymu postanowił przenieść jej część do Pragi. Tak powstała budowla pełna dzieł sztuki, z winiarnią i wspaniałymi, rozległymi ogrodami.
- Nowy Cmentarz Żydowski – mieści się w dzielnicy Žižkov, na jego terenie znajduje się nagrobek Franza Kafki i jego rodziców.
- Miasto od strony Wełtawy – jest to możliwe podczas rejsu po rzece. Najlepsze widoki będą za dnia, wtedy widać całe bogactwo zabytków po obu jej stronach. Jeśli liczysz na romantyczny nastrój, wybierz wieczorny rejs. Miasto jest wtedy pięknie oświetlone i z perspektywy Wełtawy wygląda zachwycająco!
Pragę zwiedzisz razem z ITAKĄ podczas wycieczek:
Odwiedziny w Pradze masz już „odhaczone”? Koniecznie daj znać w komentarzu, jak było i co udało Ci się zobaczyć podczas pobytu!