Jego powierzchnia zajmuje niewiele ponad 40 km kw., a w sąsiedztwie znajduje się znacznie popularniejsza Madera. Dlaczego więc miałbyś wybrać Porto Santo na cel wakacyjnej podróży? Ta portugalska wyspa bardzo różni się swojej zielonej „sąsiadki”. Znajdziesz tu kameralną atmosferę i długie, mieniące się złotym blaskiem plaże.
Czy warto odwiedzić Porto Santo?
Ta malutka wyspa na pewno oczaruje każdego miłośnika zwiedzania, plażowania i aktywnego wypoczynku. Szerzej atrakcje wyspy opiszę w dalszej części artykułu, ale jeśli jesteś miłośnikiem co najmniej jednej z tych rzeczy – zdecydowanie warto odwiedzić Porto Santo!
Przede wszystkim temperatura jest tu trochę wyższa niż na Maderze, gdzie średnia temperatura od listopada do czerwca to ok. 19-21 st. C, a od lipca do października 24-26 st. C. Na Porto Santo średnia temperatura utrzymuje się powyżej 20 st. C – od stycznia do października wynosi średnio 24 st., a w dwóch ostatnich miesiącach roku spada do 21-22 st. C. Sam widzisz – pogoda jest tu idealna przez cały rok! Dodatkowo znajdziesz tu piękne, długie, złote, piaszczyste plaże. Podobno tutejszy piasek ma właściwości terapeutyczne!
Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą realizować swoje sportowe pasje pod wodą, na wodzie, na lądzie i w powietrzu. Jazda konna, nurkowanie, żeglarstwo, trekking po górach – jest tu wszystko, czego potrzebujesz!
CIEKAWOSTKA!
Na Porto Santo jest tylko jedno miasto – Vila Baleira, które jest jednocześnie stolicą wyspy. Pozostałe skupiska ludzkie, mieszkańcy wyspy nazywają Sítios, czyli po prostu miejsca. Często też żartują, że całe Porto Santo to jednocześnie jedno miasto, bo liczy zaledwie 4500 mieszkańców, więc wszyscy się tu znają.
Plaże na Porto Santo
Tutejsze plaże bardzo różnią się od tych, które możesz zobaczyć na Maderze. Złoty, mięciutki piasek połyskuje w słońcu. Do tego krystalicznie czysta woda i kołyszące się na wierze palmy, które dają nieco cienia. Bez wątpienia zobaczysz tu jedne z najpiękniejszych plaż w całej Europie. Co najlepsze – na większości z nich panuje bardzo kameralna atmosfera. Raczej nie ma tu tłumów. Dodatkowo – tutejszy piasek ma właściwości terapeutyczne. Naukowcy udowodnili jego lecznicze właściwości przy problemach ortopedycznych i reumatyzmie. Leżenie na plaży na Porto Santo, to więc de facto połączenie przyjemnego z pożytecznym. Wstęp na plaże na Porto Santo jest bezpłatny.
Jedną z najładniejszych tutejszą plaż jest Calheta (Praia de Calheta). Znajduje się w miejscowości Vila Baleira, jest długa i możesz z niej podziwiać wspaniały widok na wysepkę Cal.
W południowej części Porto Santo znajduje się właściwie tylko jedna plaża – Praia Dourada. Jej nazwa oznacza „złotą plażę”, jest piaszczysta i… bardzo długa. To 10-kilometrowy pas piasku z wydmami. W tle zobaczysz piękne winnice, do których możesz wstąpić po plażowaniu.
Na północy wyspy, znajduje się Praia do Cotrim. Krystalicznie czysta woda, cisza i fantastyczny krajobraz – to główne atuty tego miejsca. W okolicy znajdują się też stare kopalnie wapna i soli.
Drobny, leczniczy piasek, piękny widok na błękit oceanu i przyjemna, kameralna atmosfera – to znajdziesz na Praia da Fontinha i Praia do Ribeiro Salgado. Znacznie częściej zaglądają turyści, ponieważ obie znajduję się przy hotelach.
Przy plażach na Porto Santo działają też centra thalassoterapii, w których możesz skorzystać ze specjalnie przygotowanych zabiegów, w których główną role odgrywa tutejszy „cudowny” piasek.
Porto Santo – aktywne wakacje
Wspaniała pogoda i krystalicznie czysta woda sprawiają, że wyspa jest idealna nie tylko dla miłośników plażowania. Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą mieli ogromny problem, by zdecydować się, który sport z szerokiej oferty, wybrać jako pierwszy!
Jeśli lubisz nurkować, to na pewno powinieneś zejść w głębiny tutejszych wód. Są nie tylko pełne pięknych okazów podwodnego życia. Na południe od tutejszego portu, w 2000 roku został zatopiony statek Medeirense, który przez dziesięciolecia kursował między Porto Santo i jej większą sąsiadką – Maderą. To doskonałe miejsce na nurkowanie wrakowe!
Miłośnicy spędzania czasu na wodzie mogą wybrać żeglarstwo i podziwianie wspaniałych widoków na wybrzeże z pokładu żaglówki lub oddać się wodnemu szaleństwu. Wind- i kitesurfing, narty i skutery wodne – znajdziesz tu wypożyczalnie sprzętu, centra sportów wodnych, a przede wszystkim – świetne warunki przez cały rok!
Zejdźmy na ląd! Tutaj na amatorów sportowych wakacji czekają rowery, na których można zwiedzić całą wyspę oraz konie. Co powiesz na konną przejażdżkę wzdłuż morza o zachodzie słońca?
Tutejsze tereny świetnie nadają się też na długie spacery – są tu dobrze wytyczone ścieżki i przepiękna natura. Ukształtowanie terenu na wyspie stwarza doskonałe warunki do wspinaczki. Wybór jest tu naprawdę szeroki, jednymi z polecanych miejsc są Pico do Castelo (437 m n.p.m.) i Pico Facho (517 m n.p.m.). Jeśli chcesz podnieść swój poziom adrenaliny, powinieneś wybrać się na jeep safari po wyspie.
W Campo de Baixo znajdziesz też akademię tenisa z pięcioma kortami tenisowymi i dwoma do paddla. Na Porto Santo znajdziesz też świetne pole golfowe. Pole w Golf Porto Santo zostało zaprojektowane przez jednego z najlepszych golfistów na świecie, Hiszpana Seve Ballesterosa i docelowo ma to być jedno z największych pól golfowych w Portugalii.
Zwiedzanie Porto Santo
Choć wyspa ma niespełna 50 km2 powierzchni, znajduje się tu sporo miejsc, które trzeba odwiedzić – zabytki, muzea czy – idealne do robienia zdjęć – punkty widokowe.
Dom i muzeum Krzysztofa Kolumba
To właśnie na Porto Santo, w Vila Baleira, mieszkał przed wyprawą do Nowego Świata ten znany odkrywca! Muzeum, które znajduje się w dawnym domu Krzysztofa Kolumba, ma odtwarzać klimat tego miejsca. Można podejrzeć, jak żył i mieszkał podróżnik. Zobaczysz tam m.in. XVI-wieczne portrety byłego gospodarza czy stare mapy z miejsc, które opłynął. We wrześniu, przez 3 dni odbywa się tu festiwal poświęcony czasom, kiedy na Porto Santo żył Kolumb.
Wiatraki
Rozsiane po całej wyspie, doskonale widać je z punktu widokowego Porela, niedaleko Vila Baleira. Mowa o tradycyjnych drewnianych wiatrakach, które na Porto Santo służyły do mielenia zbóż do wypieku chleba. Niektóre z nich nadal działają! Najstarszy z nich powstał w 1794 r., jest też jednym z najbardziej okazałych na wyspie.
Punkt widokowy na Pico Castelo
Oprócz zapierających dech widoków na wyspę, na szczycie Pico Castelo zobaczysz mały fort. Został zbudowany w XVI wieku, by bronić wyspy przed francuskimi najazdami i atakami piratów.
Casas de Salão
To przykład tradycyjnej lokalnej architektury na Porto Santo. To proste, jednopiętrowe domki z kamieni i zaprawy murarskiej. Co ciekawe, są zbudowane w taki sposób, by latem utrzymywać wewnątrz chłód, a zimą zapewniać ciepło. Ich nazwa – „salão”, pochodzi od materiału, którym pokryty jest dom. To kleista glina, która tworzy szczelną powłokę nad wnętrzem budynku. Latem – pod wpływem słońca – można na niej zauważyć pęknięcia, a zimą absorbuje opady.
Kopalnie wapienia
Stare, nieużywane kopalnie wapienia znajdują się na maleńkiej wysepce Ilhéu de Baixo, znanej też jako Ilhéu da Cal lub Lime Islet. Kopalnie były niegdyś dla mieszkańców wyspy źródłem utrzymania, dziś turyści pojawiają się tu, by eksplorować liczne jaskinie i chodniki wydrążone w wapieniu. Lime Islet od Porto Santo (konkretnie od półwyspu Ponta Calheta) oddziela zaledwie 400-metrowa cieśnina Boqueirao de Baixo. Już niedługo ma zostać otwarta kolejka linowa, która połączy obie strony cieśniny i będzie dodatkową atrakcją turystyczną.
Pico das Flores
Świetny punkt widokowy i jeden z górskich szczytów. Położony w zachodniej części wyspy, oferuje wspaniały panoramiczny widok na Porto Santo. Zobaczysz stąd także Maderę i Ilhas Desertas – skaliste, pustynne i niezamieszkane portugalskie wyspy i wysepki.
Pico do Facho
Najwyższy szczyt archipelagu wznosi się na wysokość 517 m n.p.m. Doskonale widać stąd wspaniałe zatoczki, fale rozbijające się o brzeg. Na wschodnim zboczu znajdują się Serra de Fora i Serra de Dentro – piaszczyste doliny z ubogą roślinnością – świetne na trekking. Przechadzając się tędy, możesz natknąć się na opuszczone miasta ze starymi i zniszczonymi, często pozbawionymi którejś ze ścian lub dachu, casas de salão. Dawniej miejscowi zapalali na Pico do Facho pochodnie, aby ostrzec mieszkańców Porto Santo przed zbliżającymi się statkami wroga.
Nocne życie
Choć Porto Santo to raczej spokojna wyspa, to latem, zwłaszcza w weekendy, można się to rozerwać i zrelaksować również po zachodzie słońca. Większość dyskotek zlokalizowana jest w centrum jedynego miasta na wyspie – Vila Baleira. Kluby i bary przy plaży oferują świetną zabawę przy muzyce granej przez wysokiej klasy DJ-ów.
Co zjeść na Porto Santo
Porto Santo ma od zaoferowania całą gamę smakołyków. Czego trzeba spróbować? Na pewno tradycyjnego chleba – bolo do caco. Wypiekane z mąki i batatów pieczywo, podaje się tu praktycznie do każdego posiłku. Pokrojone w trójkąty serwuje się je z masłem, czosnkiem i pietruszką. Innym doskonałym pieczywem jest Pão Caseiro. Do tradycyjnego ciasta chlebowego dodaje się słodkie ziemniaki i koper włoski, żeby wzbogacić jego smak. Kolejny rodzaj chleba, to jęczmienny chleb żydowski – pão ázimo. Chleb jest bardzo popularny w tutejszej kuchni. Będąc na Porto Santo, możesz spotkać też cienkie chlebki kukurydziane zwane escarpiada.
Miłośnicy słodkości powinni skosztować rosquilhas. To lokalne pączki z dziurką, wypiekane na Boże Narodzenie z mąki, cukru, jajek, mleka i masła. Tradycyjnymi słodyczami na Porto Santo są biscoitos, czyli herbatniki. Od tych, znanych nam różnią się tym, że są twardsze, ale i trwalsze. Kolejne znane lokalne słodycze, to broas de mel, czyli bułeczki miodowe – wyrabiane z melasy z cukru trzcinowego i cynamonu w okresie świątecznym, oraz capelas de São João, czyli tradycyjne ciasto przygotowywane na święto São João Baptisty – patrona wyspy. To wypiek połączony z mniejszych i większych kawałków ciasta, sklejonych ze sobą.
Ranchões, czyli mlecze – roślinę gotuje się w wodzie i soli, a podaje z olejem i czosnkiem, zwykle jako dodatek do dań rybnych. Popularne wśród owoców morza są tu lapas, czyli skałoczepy, serwowane z masłem i świeżą cytryną i „Cracas” – żyjące w koloniach na skałach, morskie stworzenia, które uważane są tu za wyśmienitą przekąskę.
Na Porto Santo warto też spróbować lokalnych owoców: tabaibos, czyli owoców opuncji, arbuzów i fig. Miłośnicy win powinni zaopatrzyć się w słodkie, charakterystyczne Vinho do Porto Santo, wytwarzane z lokalnej odmiany winogron, często podawane jako aperitif.
Jeśli odwiedziłeś już Maderę, teraz czas na Porto Santo! Jeśli nie widziałeś jeszcze tych dwóch portugalskich wysp, koniecznie zaplanuj wizytę na obu. Po wizycie daj znać, która z nich bardziej przypadła Ci do gustu. A może już byłeś na Porto Santo? Co podobało Ci się najbardziej? Daj znać w komentarzu!