Gdybym miała powiedzieć znajomym, dlaczego warto polecieć na Majorkę, to moja pierwsza myśl brzmiałaby: dla TYCH widoków! Nie ma się co oszukiwać – myślę, że aż 99% ludzi właśnie dla pięknych krajobrazów odwiedza tę wyspę. I… wraca po więcej!
Jeśli Ty też łatwo ulegasz urokom przyrody, Majorka z pewnością da Ci mnóstwo powodów do zachwytu! Urokliwe plaże ukryte w zatokach, miękki, złoty piasek pod stopami i morze w milionach odcieni błękitu. Oprócz tego, na Majorce wciąż są miejsca nietknięte ludzką ręką, tajemnicze jaskinie i majestatyczne góry poprzecinane wstęgami dróg i szlaków zachęcających do wędrówek. A wszystko to pod rozgrzanym słońcem, które świeci średnio 300 dni w roku. Jak to możliwie, że wyspa o powierzchni około 3,5 tys. km² przyciąga turystów z całego świata?
Jaka jest pogoda na Majorce?
Sezon turystyczny na Majorce trwa mniej więcej od końca kwietnia do połowy października. Jego szczyt oczywiście przypada na miesiące wakacyjne (lipiec i sierpień), jednak nie znaczy to, że w pozostałe miesiące turystów na wyspie będzie znacznie mniej. Jeśli jedziesz na Majorkę z zamiarem plażowania i spróbowania swoich sił w sportach wodnych, wybierz się tam właśnie w wakacje. Upały, pełne słońce, długie dni i gorące noce – znajdzie się ktoś, kto lubi ten klimat? W rankingu najcieplejszych miesięcy pierwsze miejsca zajmują lipiec i sierpień, wtedy średnia dzienna temperatura sięga powyżej 30 st. C., a wieczorne spacery i kąpiele morskie w tym czasie to czysta przyjemność. We wrześniu i październiku, gdy lato dobiega końca, temperatura powietrza wynosi ok. 25 st. C., (podobnie jak temperatura wody w morzu). Jest to idealny czas, aby poznać tutejsze skarby architektury np. zamki i pałace. Taka pogoda spodoba się też amatorom pieszych wędrówek i przejażdżek rowerowych. Podobnie jak wiosną, gdy temperatury są również przyjemne i sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Jak już wcześniej wspomniałam: na Majorce masz gwarancję słonecznej pogody, zatem: kiedy wybierasz się na Majorkę?
Dla kogo jest Majorka?
Z roku na rok, coraz bardziej popularne stają się piesze wycieczki, a na mapie wyspy pojawiają się kolejne, doskonale przystosowane do wędrówek szlaki – są bardzo łatwe trasy, jak i takie, gdzie bardziej doświadczeni fani wspinaczek górskich nie będą się nudzić. Malownicze pasmo gór Serra de Tramuntana kusi swoimi majestatycznymi szczytami, a niziny zachęcają do długich wędrówek.
Twoim konikiem są sporty wodne? Na wodach Morza Śródziemnego nie sposób się nudzić! Północ i wschód Majorki najlepiej oglądać z kajaka. Wtedy też bez problemu możesz dotrzeć do wspomnianych wcześniej zatoczek, podziwiać klifowe wybrzeże i jaskinie, których na Majorce nie brakuje. Lubisz podglądać podwodny świat? Na południu i na wschodzie morze skrywa niezwykłe skarby. Żeby je odkryć, wystarczy Ci maska, rurka i płetwy, a bez większego wysiłku zobaczysz kolorowe glony, gąbki oraz wielu przedstawicieli fauny i flory. Nie mogę w tym akapicie zapomnieć o windsurferach, dla których Majorka jest jak mekka. Na wyspie znajdują się liczne ośrodki szkoleniowe, a najlepsze miejsca do uprawiania tego sportu znajdziesz w Palmie i Alcudii, gdzie wiatr wieje praktycznie stale. Cala Millor, Cala Formentor i Port de Pollensa również cieszą się sporą popularnością w tej kwestii.
Co powiesz na rowerową wycieczkę na urlopie? Na Majorce masz bogaty wybór tras o różnych stopniach trudności. Początkującym i „niedzielnym rowerzystom” (to moja kategoria), przypadną do gustu mało wymagające trasy w okolicy Playa de Palma oraz Cala Millor, a dla fanów kolarstwa górskiego polecam okolice Portu d’Alcudia oraz górzysty Park Narodowy Llevant. Nie zawiodą się też ci, którzy szukają ciekawych miejsc do zwiedzania (o tym, co warto zobaczyć, napiszę trochę niżej) i nocne marki. Majorka jest pełna barów, klubów i dyskotek, które dostarczają niesamowitej zabawy do białego rana.
Jak zwiedzać Majorkę?
Na Majorce transport publiczny działa bardzo sprawnie. Pomiędzy okolicznymi miastami kursują autobusy, dzięki którym w łatwy sposób dotrzesz do najważniejszych atrakcji (bilety kupisz u kierowcy).
Jeżeli jesteś osobą, która lubi mieć wszystko zorganizowane od początku do końca – warto wybrać się na wycieczkę lokalną. Pod tym linkiem znajdziesz sporo propozycji, aby zobaczyć najpiękniejsze zakątki Majorki. Ich niewątpliwym plusem jest zwiedzanie z polskojęzycznym przewodnikiem, a samą wycieczkę możesz kupić jeszcze przed wylotem. I tu mamy kolejne wymierne korzyści, czyli: oszczędzasz swój czas (nie szukasz atrakcji na miejscu) i pieniądze (płacisz w złotówkach).
Dla tych, którzy cenią sobie niezależność, polecam wypożyczenie samochodu. W ten sposób uda Ci się zwiedzić niemal całą wyspę. Nie będę dokładnie pisała o kosztach wypożyczenia, ponieważ stawki zależą od tego, na jaką klasę samochodu się zdecydujesz i na jak długo wypożyczysz auto (im dłuższy będzie to czas, tym mniejsza stawka dzienna). Orientacyjnie ceny wahają się od ok. 40 EUR/dzień, a 1 litr benzyny kosztuje ok. 1,4 EUR.
Praktyczne informacje o Majorce – co warto wiedzieć?
- obowiązuje tu ruch prawostronny i zero tolerancji dla jazdy pod wpływem alkoholu;
- godzina jest tu taka sama jak w Polsce;
- aby wybrać się na Majorkę, wystarczy aktualny dowód osobisty;
- woda w kranie nie jest zdatna do picia (jest w niej dużo soli i bardzo często przekracza ona dopuszczalne normy);
- językiem urzędowym jest hiszpański. W większych miastach nie miałam problemów, żeby porozmawiać po angielsku. Z kolei w małych miejscowościach, warto znać, chociaż podstawy hiszpańskiego. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć, zajrzyj tutaj – moja blogowa koleżanka Zosia, zebrała w jednym miejscu wszystkie najbardziej potrzebne na wakacjach zwroty;
- nie potrzebujesz przejściówek do gniazdek elektrycznych – obowiązuje ten sam standard co w Polsce;
- przy zakwaterowaniu pobierana jest obowiązkowa opłata (podatek turystyczny) i dotyczy ona osób powyżej 16 lat. W hotelach 5* i 4* superior jest to ok. 4,5 EUR/os./dzień, w hotelach 4* i 3* superior: ok. 3,5 EUR/os./dzień, natomiast w hotelach 3*, 2* i 1*: ok. 2 EUR/os./dzień;
- napiwki w barach i restauracjach są mile widziane i podkreślają Twoje zadowolenie zarówno z jedzenia, jak i z obsługi, dlatego warto zostawić coś ekstra przy rozliczaniu rachunku. Zwyczajowo napiwek wynosi ok. 5-10% ogólnej kwoty;
- z pewnością na Majorce zobaczysz niejedną jaszczurkę. Spokojnie, bez paniki – są one zupełnie niegroźne i nie będą Cię atakowały. Te sympatyczne zwierzątka zostały uznane za symbol Hiszpanii;
- wszystkie sklepy są otwierane od godziny 9:00 (dotyczy to też piekarni);
- napoje alkoholowe z lodówki mogą być droższe niż te, które stoją na regałach;
- unikaj Spar’ów. Rób zakupy na lokalnych targowiskach lub w innych marketach. To zdecydowanie najdroższa sieć, a różnice w cenach widać gołym okiem. Ja często odwiedzałam Mercadonę i Eroski. Ich ceny są zdecydowanie bardziej przyjazne (przykładowo: bagietka 0,50 EUR, puszka napoju gazowanego 0,50 EUR, wino 10 EUR, duża butelka wody mineralnej 1,5 EUR, kawa – 1,5 EUR, obiad 15 EUR).
Nie zapomnij na Majorce:
- przejechać przez pasmo gór Sierra de Tramuntana z zakrętami sięgającymi nawet 180 stopni;
- spróbować sobrasady (lekko pikantnej, suszonej kiełbasy) i ensaimadas (słodkich drożdżowych bułek w kształcie ślimaka), zjeść cocos de patatas (są to pączki z ziemniaków) i rozsmakować się w sopes mallorquines (to zupa z sezonowych warzyw i mięsa).
- zabawić się w słynnych klubach stolicy: Pacha, Tito’s i El Divino oraz BCM w Magaluf;
- kupić na pamiątkę likier „Angel d’Or” – z pomarańczy z Soller;
- przejechać się historycznym pociągiem przez słynną Dolinę Pomarańczy, górskie tunele i gaje drzew cytrusowych do Palmy.
Co warto zobaczyć na Majorce?
Palma de Mallorca
Serce wyspy, największe miasto i jej stolica. Jeżeli spytasz mnie o zdanie – śmiało mogę zaryzykować stwierdzenie, że jest to najlepsze miejsce na wyspie. Piękna architektura miasta z urokliwą starówką, wąskie klimatyczne uliczki, które zapewniają cień w upalne dni, bogate życie kulturowe i gotycka katedra La Seu. Czy wiesz, że jej budowa rozpoczęła się w 1229 r. i trwała ponad 300 lat? Jej główna nawa o wysokości 44 m sprawia, że plasuje się ona w czołówce największych katedr na świecie, a sam Antoni Gaudi był odpowiedzialny za projekt żelaznego baldachimu z podwieszonymi latarenkami, który ma symbolizować koronę cierniową. Muszę też wspomnieć o porcie, w którym swoją przygodę zaczynają największe statki i luksusowe jachty, o szerokich plaże, wspaniałej pogodzie i klimatycznych knajpkach. Czy o czymś zapomniałam? Palma de Mallorca jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w całej Hiszpanii. Na wizytę tutaj warto poświęcić cały dzień (chociaż uważam, żeby poczuć klimat, warto zostać na 2-3 dni).
Soller
Port de Soller jest jednym z ładniejszych kurortów na Majorce. Uważam, że jest to prawdziwa perełka na mapie wyspy. Miasteczko jest przytulone do mariny z obłędnymi krajobrazami w tle. Ponieważ znajduje się tu całkiem sporo klimatycznych restauracji, duża ilość turystów wybiera się właśnie tu na popołudniowy spacer. Centralnym punktem jest Plac Konstytucji z pięknym, secesyjnym kościołem św. Bartłomieja. Warto przyjechać tu z Palmy de Mallorca zabytkowym, drewnianym pociągiem (sam przejazd trwa około godziny). W trakcie zwiedzania, dla orzeźwienia, polecam rozsmakować się w pysznym, świeżo wyciskanym, soku z pomarańczy, które przed chwilą rosły na pobliskich drzewach. Przecież nie bez powodu Soller nazywane jest „miastem pomarańczy” 😊 Warto też wejść w głąb miasteczka, aby odnaleźć najstarszą lodziarnię, któraserwuje pyszne lody domowej roboty (oczywiście także te o smaku pomarańczowym!).
Valldemossa
Miasteczko nie do podrobienia. Urokliwe, położone na wzgórzu, otoczone winoroślami i gajami pomarańczowymi. Zdecydowanie czas płynie tu wolniej i wcale się nie dziwię, że Fryderyk Chopin zatracił się właśnie w tym miejscu. Tak – właśnie tutaj reperował on swoje zdrowie, a pomagała mu w tym m.in. jego francuska kochanka George Sand. Domki obłożone kamieniem, piękne krajobrazy, mały kościółek, wszechobecne kwiaty – wszystko tworzy niesamowitą kompozycję! Tak bardzo chcę to miejsce opisać słowami, ale nie potrafię. Cóż… Zapraszam Cię na wycieczkę do Valldemossy, aby powłóczyć się wąskimi uliczkami i poczuć jej wyjątkowy klimat.
Smocze Jaskinie
Niewiele osób wie, że na Majorce jest całkiem sporo jaskiń! Na całej wyspie jest ich aż 400, ale tylko garstka została udostępniona dla zwiedzających. Najpopularniejsza z nich – Cuevas del Drach (Smocze Jamy) znajduje się niedaleko miasta Porto Cristo i była w zamierzchłych czasach kryjówką dla piratów, którzy często nękali wyspę swoimi najazdami. Podczas wizyty w jaskini zobaczysz liczne komnaty, które ciągną się pod ziemią w nadmorskich, wapiennych urwiskach na długości kilkuset metrów. Przedziwne kształty tysięcy stalaktytów i stalagmitów przypominają marmurowe kaskady, organy, koronkowe draperie i żyrandole z klejnotów – zupełnie nie z tego świata! Pamiętaj, żeby nie obudzić smoka, który śpi w jaskini od setek lat… Szczerze polecam!
Czy warto coś jeszcze dodać? Oczywiście! To, co opisałam, jest zaledwie namiastką wszystkiego, co Majorka ma do zaoferowania. Gdybym miała dokładnie opisywać każdy jej zakątek, ten wpis nie miałby końca. Polecam Ci zobaczyć relację z Majorki, jaką nagrał nasz rezydent. Być może w niej znajdziesz inspirację do podróży? Kliknij tu.
Wakacje na Majorce
Na Majorce widziałam dużo niezwykłych miejsc – to naprawdę wspaniała wyspa! Uważam, że każdy powinien odkryć ją na swój sposób i dopisać do mojej listy kolejne, swoje punkty, co wcale nie jest trudne w tak pięknym miejscu! Żyję nadzieją, że wkrótce będę miała okazję, wrócić na Majorkę i przypomnieć sobie zapach świeżych pomarańczy, smak pysznej, lokalnej kuchni oraz jeszcze raz zanurzyć się w promieniach gorącego, południowego słońca.
Chciałabym, żeby takich wyjazdów było jeszcze więcej, ponieważ nie potrafię wysiedzieć długo w jednym miejscu… Czy Ty też tak masz? Pochwal się w komentarzu!