Cuba Autentica – jaka jest i co ma do zaoferowania turystom z „kapitalistycznego świata”? W pierwszej części mojego zestawienia opowiedziałam nieco o atrakcjach Hawany, byłej stolicy kraju – Santiago de Cuba oraz Trinidadzie i jego okolicach – Dolinie Młynów Cukrowych i spokojnym miasteczku Sancti Spiritus. Zobacz, co przygotowałam w drugiej części mojego kubańskiego TOP 10!
6. Dolina Viñales
To miejsce jest prawdziwym rajem dla miłośników natury i aktywności na świeżym powietrzu! W otoczeniu zieleni i wapiennych skał możesz tu uprawiać trekking, odwiedzić rozlegle plantacje tytoniu (z niego wyrabiane są później słynne kubańskie cygara 😉!), odkryć tajemnice jednej z wielu jaskiń lub jeździć konno.
Największe atrakcje Valle de Viñales to mogoty, czyli wielkie skały porośnięte bujną roślinnością i malowidła naskalne, w tym wysoki na 120 metrów, wykonany w latach 60. Mural de la Prehistoria, przedstawiający historię ewolucji człowieka. Jeśli chcesz zaczerpnąć świeżego powietrza, zachłysnąć się przy tym pięknymi widokami i nacieszyć oczy wszechobecną zielenią, to Viñales zdecydowanie powinno znaleźć się na Twojej liście miejsc do odwiedzenia na Kubie.
7. Urokliwa Baracoa
Malownicze miasteczko na wschodzie wyspy ma do zaoferowania m.in. piękne plaże, góry i las tropikalny. Świetnie sprawdzi się w przypadku miłośników leniuchowania w słońcu (zwłaszcza że w pobliżu znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż na Kubie – Playa Maguana) i tych, którzy wybierają raczej aktywny wypoczynek. Miejscowość jest w znacznej części zamieszkana przez potomków rdzennych mieszkańców Kuby, czyli Indian Taino, z tego ludu wywodzi się też bohater miejscowych – Hatuey, który walczył o wolność Kuby z hiszpańskimi najeźdźcami. Warto zagłębić się w historię tego miasta, które było pierwszą stolicą hiszpańskiej kolonii.
Będąc w Baracoa odwiedź tutejszą Katedrę Matki Boskiej Wniebowziętej (Catedral de Nuestra Senora de la Asuncion). Oprócz tego, że budowla jest piękna (choć bardzo skromna), w jej wnętrzu zobaczysz Cruz de la Parra – krzyż misyjny przywieziony do Nowego Świata przez Krzysztofa Kolumba i najstarszy artefakt związany z jego pobytem na Kubie.
8. Cienfuegos
Miasto na południowym wybrzeżu Kuby, „Perła Południa” – bo tak nazywane jest Cienfuegos ma niesamowity, nadmorski klimat i zdecydowanie wyróżnia się na tle innych kubańskich miast – francuskimi wpływami i architekturą. Spacer polecam Ci rozpocząć od starówki wpisanej na listę UNESCO, tu oko cieszą zadbane posiadłości i równo przystrzyżone trawniki. Na centralnym placu miejskim, w Parku Jose Marti możesz przysiąść w cieniu palmy i podpatrywać miejscowych, zobaczyć łuk triumfalny i inne budynki wokół parku: stary teatr, Katedrę Niepokalanego Poczęcia NMP, Casa del Fundador (Dom Założyciela), Pałac Rządowy (Palacio de Gobierno), a także piękne budynki Museo Provincial czy Colegio San Lorenzo.
Gdy zwiedzisz już starą część miasta, wybierz się na Muelle Real – deptak-molo „wchodzący do zatoki” z pięknymi widokami i zadziwiającą, nieco modernistyczną konstrukcją „okularów” z metalowych elementów i dwóch wielkich opon.
Idąc ze starówki w kierunku eleganckiej dzielnicy La Punta, przespaceruj się wzdłuż Paseo El Prado – jednej z głównych ulic wiodących na południe. Pełno tu kafejek i restauracji z kuchniami całego świata. Idąc tą drogą, na szlaku spotkasz Bennego Moré, którego monument stoi pośrodku deptaka, a turyści chętnie robią sobie z nim zdjęcia i błękitny budynek Teatro Luisa. Na końcu drogi czeka na Ciebie urokliwa marina i wspaniałe plaże, w tym La Punta na najdalej wysuniętym w zatokę Cienfuegos cyplu – jest pięknie!
W południowej części koniecznie odwiedź Pallacio de Valle, najważniejszy zabytek miasta, który architektonicznie przypomina budowle w krajach arabskich. Dziś mieści się tu restauracja, a z pałacowego tarasu można podziwiać piękny widok na zatokę.
9. Bayamo
Miasto jeszcze nie do końca odkryte przez polskich turystów. Będąc w Bayamo warto wybrać się na spacer po Paseo General Garcia – deptaku ze słupami energetycznymi „wyrastającymi” m.in. z drzew czy tubek (po akwarelach😊). Chodnik ozdobiony jest kolorowymi mozaikami z małymi wyspami zieleni i ciekawymi instalacjami artystycznymi. Wszystko to otoczone – jak zwykle na Kubie – wspaniałymi, wielobarwnymi budynkami. W słońcu wygląda obłędnie, wieczorem jest tu baaardzo nastrojowo 😉. Idąc dalej, dojdziesz do rozległego placu, wokół którego kręci się życie miasteczka – Parque de Céspedes który upamiętnia bohatera Kuby, autora deklaracji niepodległości tego kraju. Tutaj też znajduje się jego pomnik i Casa Natal de Carlos Manuel Céspedes – miejsce jego narodzin, które jest zarazem jedynym budynkiem, który nie spłonął w pożarze miasta w 1869 r. Koniecznie odwiedź też Museo de Cera, czyli tutejsze Muzeum Figur Woskowych – spotkasz tu m.in. Bennego More, Jose Marti’ego i Ernesta Hemingwaya.
CIEKAWOSTKA: w Bayamo „narodził się” hymn narodowy Kuby – „La Bayamesa”. Napisał go mieszkaniec miasteczka, Perucho Figurego, którego pomnik zobaczysz zwiedzając Bayamo.
10. Santa Clara
To miejsce nierozerwalnie związane jest z południowoamerykańskim bohaterem – Che Guevarą. W Santa Clara znajduje się mauzoleum, w którym spoczywają jego szczątki (sprowadzone z Boliwii). Wielki, szesnastometrowy (licząc z piedestałem) pomnik Che z bronią, górujący nad placem opatrzony jest napisem „Hasta la Victoria Siempre!” („Do wiecznego zwycięstwa”), a z długiej płaskorzeźby zerkają na przechodniów rewolucjoniści. Całość znajduje się na wzniesieniu, z którego rozpościera się panoramiczny widok na miasto. Za mauzoleum znajduje się też muzeum Che Guevary.
Ślady bohatera narodowego Kuby w Santa Clara nie kończą się jednak w obrębie jednego placu 😉 – znajduje się tu także muzeum poświęcone historii wykolejenia pociągu pancernego. Nie jest to byle jakie muzeum – zobaczysz tu replikę żółtego spychacza, którym Guevara dokonał tego bohaterskiego czynu, a w wagonach wykolejonego pociągu dokładnie poznasz jego historię i zobaczysz egzemplarze broni, którą przechwycili rebelianci.
Mało Ci Che? Niedaleko „muzeum wykolejonego pociągu” przed siedzibą regionalnych władz Komunistycznej Partii Kuby zobaczysz jego kolejny pomnik, na którym kroczy dumnie z dzieckiem na ręku 😊.
Będąc w Santa Clara swoje kroki skieruj też na Parque Ernesto Vidal – główny plac miejski i doskonałe miejsce na odpoczynek. W jego pobliżu warto zobaczyć amfiteatr, XIX-wieczny budynek Teatro La Caridad i hotel Santa Clara Libre, w którego ścianach znajdują się ślady po kulach z 1958 r. (wyzwolenie miasta z rąk Batisty – oczywiście przez Che). Innymi punktami wartymi zobaczenia w mieście jest monumentalna Katedra Santa Clara de Asís, fabryka cygar Costantino Perez Carrodegua czy zaniedbany, ale bardzo ładny budynek kościoła Santísima Virgen Madre del Buen Pastor otoczony przyjemnym, zielonym parkiem La Pastora.
Jesteś wielbicielem street artu? W Santa Clara znajdziesz wiele ciekawych murali.
Jakie miejsce dopiszesz do swojego zestawienia kubańskich TOP-ów? Moją „dziesiątkę” już znasz – podziel się swoją, chętnie poznam Twoje propozycje!