Hawana jest jednym z tych miast, które znajduje się w czołówce miejsc, które chce zobaczyć większość moich znajomych. Nie ma się czemu dziwić… Kto nie chciałby zatańczyć salsy na El Malecón, usiąść w klimatycznym barze popijając mojito czy przejechać się samochodem z poprzedniej epoki po ulicach pełnych śladów rewolucji?
Stolica Kuby jest pełna pięknych, wartych odwiedzenia (i uwiecznienia) miejsc. Dlatego, żeby niczego nie przeoczyć, przed wyjazdem warto zadać sobie pytanie: Co zobaczyć?
Poznaj moją listę „must see”, a po przeczytaniu tekstu podziel się swoimi Havana’s best places w komentarzu 😉
1. Stara Hawana
Pierwszy punkt na mapie Starówki to Plaza Vieja. Fontanny, rzeźby i piękne fasady kolonialnych kamieniczek są zachwycające. To jeden z pierwszych placów w Hawanie, który powstał na planie prostokąta, przy którym nie znajduje się żaden kościół. Niegdyś rozgrywały się tu korridy i odbywał się targ niewolników. Później plac stał się miejscem organizacji miejskich imprez. Aktualnie to jeden z najpopularniejszych wśród turystów punktów w stolicy Kuby.
Idąc z Plaza Vieja w kierunku portu, dotrzesz do Plaza de San Francisco de Asis. Będąc na placu, rozejrzyj się wokół – są tu pięknie odrestaurowane kolorowe kamieniczki i fontanna wzorowana na tej z andaluzyjskiej Alhambry. Jest też ławeczka z jakimś uroczym jegomościem, który po bliższym „poznaniu” okazuje się „naszym” Fryderykiem Chopinem 😊. Koniecznie wejdź też do Bazyliki św. Franciszka z Asyżu.
Przechodząc dalej uliczką Obispo (koniecznie zwróć uwagę na Casa del Arabe) wyjdziesz wprost na Plaza de Armas, którego centralną część zajmują sprzedawcy „wszystkiego” – książek, plakatów, starych gazet, winyli (głównie w tematyce rewolucyjnej) – do wyboru, do koloru! Jest tutaj mnóstwo pięknych budowli – barokowy Palacio del Segundo Cabo, XVI-wieczny Castillo de la Real Fuerza, ale jeśli mogłabym wybrać tylko jeden budynek do zobaczenia w tym miejscu, byłby to Pałac Gubernatora. Z zewnątrz wygląda przepięknie, ale to jego wnętrze jest prawdziwym „must see”. Mieści się tu miejskie muzeum, a w nim czekają na Ciebie: przepięknie zdobiona ceramika, rzeźby, meble w starym stylu, obrazy, wspaniałe patio… Ach! Z wrażenia odbiera mowę!
Wychodząc z Plaza de Armas przez ulicę O’Reilly, a dalej San Ignacio trafisz na Plaza de la Catedral z barokową Archikatedrą Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Z wież katedry roztacza się piękny widok na cały plac. Spacerując La Habana Vieja (Starą Hawaną) przez Calle Empedrado zajrzyj do La Bodeguita del Medio, gdzie Ernest Hemingway zwykł popijać mojito. Oczaruje Cię niezapomniany klimat, uśmiechnięci i bardzo komunikatywni mieszkańcy i oczywiście pyszne jedzenie!
2. Muzeum kubańskiego rumu
Najsłynniejszy kubański trunek, czyli rum, został stworzony w 1878 roku przez rodzinę Archebala i jest obowiązkowym składnikiem większości lokalnych drinków. Najlepiej smakować go w Muzeum Rumu, które znajdziesz w kamienicy przy Avenida del Puerto – możesz odwiedzić je przy okazji przejścia z Plaza Vieja na Plaza de San Francisco de Asis, o którym pisałam w pierwszym punkcie. W ramach biletu za ok. 5 CUC (ok. 5 USD / 4,5 EUR) poznasz tajniki produkcji tutejszego rumu i jego historię, a po zwiedzaniu weźmiesz udział w degustacji.
Trunek jest dostępny w wersji białej i ciemnej, a każda butelka jest wypełniona płynem, który liczy sobie co najmniej 3 lata. Spróbuj koniecznie 7-letniego kubańskiego rumu, o ciemnej barwie i nieco ciężkich, ale jakże lokalnych aromatach – tytoniu, melasy czy słodkich tropikalnych owoców.
3. Salsa na deptaku miłości
Czas ponowie skierować swoje kroki przez Calle Empedrado aż do pozostałości starych murów miejskich. W ten sposób wrócisz na Avenida del Puerto, skąd po drugiej stronie kanału możesz zobaczyć El Morro i udać się w dalszą wędrówkę na jeden z najpopularniejszych kubańskich deptaków – El Malecón. Ciągnie się on wzdłuż północnego wybrzeża Hawany i łączy ze sobą dwa oblicza stolicy Kuby — historyczną, rewolucyjną i tę nowoczesną, ekskluzywną.
To tutaj wieczory spędzają zakochani Kubańczycy i turyści. Daj się porwać klimatowi tego miejsca – restauracje, bary, eleganckie hotele, stare samochody leniwie sunące po ulicy i fale Zatoki Meksykańskiej roztrzaskujące się o wysoki mur… Z jednej strony wysokie budynki z drugiej blask zachodzącego słońca „tonącego” w tafli wody.
4. Paseo del Prado i El Capitolio
Kolejne bardzo ważne punkty na mapie miasta: Paseo del Prado, czyli zielony deptak rozpoczynający się tuż przy Parku Kochanków (Parque de los Enamorados) to kolejne miejsce, które Kubańczycy upodobali sobie w szczególny sposób. W niedziele słychać tu kubańską muzykę, do której tańczą mieszkańcy. Idąc po marmurowym deptaku, dotrzesz do przepięknego Pałacu Ślubów z bogato zdobionym wnętrzem, zobaczysz stare budynki kin i hoteli, a także rezydencje stylizowane na te z europejskich stolic – Paryża, Wiednia czy Madrytu. Przy Paseo del Prado znajduje się też Gran Teatro de La Habana, przed którym parkują kolorowe oldtimery czekające, aby przewieźć po mieście turystów.
Kilka kroków dalej znajduje się ‘serce stolicy’, czyli El Capitolio. Okazały gmach wykończony w całości marmurem wzorowany był na Kapitolu w Waszyngtonie. Za dużymi, brązowymi drzwiami pokrytymi płaskorzeźbami czeka na Ciebie wnętrze oszałamiające swoim pięknem z posągiem Republiki, kopułą, kolumnami ozdobionymi zielonym marmurem i z diamentem osadzonym w posadzce.
CIEKAWOSTKA: Tuż za El Capitolio, idąc ulicą San Martin, dojdziesz do hawańskiego Chinatown – wyjście do dzielnicy rozpoznasz dzięki Paifangowi (chiński łuk), a na miejscu przejedziesz się tuk tukiem i zobaczysz kawiarnie ozdobione tradycyjnymi, chińskimi lampionami.
5. Hawańska Vedado
Niegdyś Vedado było miejscem spotkań Amerykanów, którzy przebywali na Kubie. Dziś to dzielnica dyplomatów i turystów, znajduje się tu spora liczba hoteli i eleganckich rezydencji. Najważniejsze punkty na mapie Vedado to:
Necropolic Cristobal Colon, nazwany na cześć Krzysztofa Kolumba cmentarz jest największą nekropolią w całej Ameryce Łacińskiej (57 hektarów!) i uważany jest też za jeden z najpiękniejszych cmentarzy świata;
Plac Rewolucji, czyli ogromna przestrzeń, na której co roku, 26 lipca hucznie obchodzona jest symboliczna rocznica początku rewolucji kubańskiej. To stąd pochodzą jedne z najpopularniejszych obrazów Kuby — wielkie wizerunki Che Guevary i Camila Ciefuegosa. Zobaczysz tu też 18-metrowy pomnik Jose Martiego i ponad 100-metrową wieżę stojącą za plecami kubańskiego bohatera. Chcesz podziwiać panoramę Placu Rewolucji i okolicy? Wjedź na taras widokowy znajdujący się na szczycie wieży.
Kolejne miejsca warte zobaczenia to Calle 23 zwana przez miejscowych „La Rampa”. Znajdziesz tu eleganckie restauracje, kina, ambasady, sklepy i hotele, a także kawiarnię najsłynniejszej sieci lodziarni na Kubie – Coppelię. Na Vedado znajduje się też Uniwersytet w Hawanie — charakterystyczny budynek z posągiem „Alma Mater” z rozłożonymi rękoma przed wejściem i szerokimi schodami, na których przesiadują młodzi ludzie;
Hotel Nacional de Cuba, czyli jeden z najsłynniejszych hoteli Hawany i swoisty symbol miasta z eleganckimi wnętrzami zamkniętymi w jednym z najpiękniejszych budynków w kraju;
Fabrica del Arte to doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą posmakować nocnego życia. Dawna fabryka to dziś klub muzyczny, kawiarnia i galeria sztuki nowoczesnej, więc możesz za dnia zachwycać się tu sztuką, a wieczorem dać się porwać kubańskim rytmom.
6. Miramar – Hawana „za rzeką”
Za rzeką, czyli przekraczając Rio Almendares trafisz do zupełnie innego świata. Miramar jest dzielnicą bardzą elegancką, z dużą liczbą ambasad i restauracji. Najważniejsze miejsca? Parque Lennon z ławeczką, na której siedzi najsłynniejszy Beatles, Maqueta de la Habana, czyli makieta miasta w skali 1:1000 i pełny zieleni park nad rzeką Almendares z amfiteatrem. Jeśli chcesz zobaczyć kultowe miejsca Hawany, wejdź do Casa de la Musica (wieczór tutaj usatysfakcjonuje każdego miłośnika salsy) lub znanego na całym świecie Cabaret Tropicana. Tu lepiej zadbać o wcześniejszą rezerwację, bo mimo wysokich cen biletów, to przepiękne widowisko cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Zostało Ci jeszcze trochę wolnego czasu? Wybierz się na Callejon de Hamel. To artystyczne centrum kultury afrokubańskiej z muralami, rzeźbami i instalacjami artystycznymi, a także wierszami i poematami wypisanymi na murach.
Interesuje Cię podróż po Hawanie śladami Hemingwaya? Na wschód od Hawany znajduje się wioska Cojimar, której mieszkaniec był inspiracją do napisania opowiadania „Stary człowiek i morze”, za które autor został nagrodzony literackim Noblem.
Nie możesz się zdecydować czy oddać się błogiemu lenistwu na kubańskich plażach, czy zwiedzić najpiękniejsze miejsca na Kubie? Nie musisz wybierać! Wypocznij na jednej z rajskich wysp – Cayo Coco lub Cayo Santa Maria i poznaj kubańskie turystyczne perełki w ofercie wakacje dwa w jednym.