Kto z nas chociaż przez chwilę nie marzył o tym, by stanąć na szczycie świata? Nie dosłownie, ale patrząc na horyzont z jednego z najwyższych budynków, jakie kiedykolwiek zbudowano. Od wieków ludzkość dąży do wznoszenia się coraz wyżej – od starożytnych piramid, przez gotyckie katedry, aż po współczesne drapacze chmur. Sprawdź, jakie są najwyższe budynki świata i które z nich przybliżą Cię do dotknięcia nieba.
Spis treści:
- Najwyższy budynek świata – Burj Khalifa
- Merdeka 118 Kuala Lumpur
- Shanghai Tower
- Abradż al-Bajt
- Ping An Finance Center
- Najwyższy wieżowiec w Europie
- Najwyższa budowla w Polsce
- Najwyższy budynek w Unii Europejskiej
- Wyżej i wyżej – podsumowanie
Te architektoniczne dzieła nie tylko zmieniają krajobraz miast, ale stają się ich symbolami i atrakcjami turystycznymi, przyciągając podróżników z całego świata. Opowiadają historię inżynieryjnych ambicji i innowacyjności, wyścigu mocarstw po symboliczne tytuły i rekordy, ale przypominają też o ciężkiej fizycznej pracy, bez której ich powstanie nie byłoby możliwe. Poznaj prawdziwych gigantów ze szkła i stali, czyli najwyższe budynki świata.

CIEKAWOSTKA
Za pierwszy nowoczesny wieżowiec, choć jeszcze nie najwyższy, uważa się Home Incurance Building, zbudowany prawie 150 lat temu w Chicago. Miał 10 pięter i 42 metry wysokości, co było imponującym osiągnięciem pod koniec XIX wieku, ale w porównaniu do współczesnych rekordzistów ten wynik nie robi już na nikim wrażenia. Dzisiaj po Home Incurance Building nie został ślad – został wyburzony w 1931 r.
Najwyższy budynek świata – Burj Khalifa
Burj Khalifa (albo po polsku Burdż Chalifa) od momentu otwarcia w 2010 roku, nie oddaje nikomu swojego tytułu najwyższego budynku na świecie. Smukła sylwetka budowli wyrasta ponad panoramę Dubaju, największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, słynącego z przepychu i innowacji.

Budynek mierzy 828 m, a swoją nazwę zawdzięcza imieniu jednego z byłych prezydentów ZEA, szejka Chalify ibn Zajida Al Nahajjana. Wygląd wieżowca nawiązuje do stylu architektury islamskiej w jej modernistycznej odsłonie. Najwyższy budynek w Dubaju nie tylko zdominował krajobraz miasta, ale też ugruntował jego pozycję jako globalnego centrum biznesu i turystyki. Burj Khalifa to kwintesencja luksusu i nowoczesności, na jakie pozwolić mogą sobie jedynie najbogatsi tego świata. Mieści hotel, prestiżowe apartamenty mieszkalne, restauracje, przestrzenie biurowe oraz rekreacyjne. Wszystko to na 163 piętrach, a obsługująca je winda jest najszybszą na świecie – 10 pięter pokonuje w sekundę. Oznacza to, że w zaledwie minutę możemy dotrzeć na jedną z głównych atrakcji turystycznych Dubaju – taras widokowy, znajdujący się na 124 piętrze. Wejście jest oczywiście biletowane, ale cenę wynagradzają zapierające dech w piersiach widoki na dubajską panoramę i Zatokę Perską.
Merdeka 118 Kuala Lumpur
Przenosimy się do Azji. Srebrny medal w wyścigu po tytuł “najwyższego budynku świata” należy do wieżowcowca, którego budowa zakończyła się w 2023 roku. Futurystyczny, mieniący się w słońcu niczym kryształ, drapacz chmur Merdeka 118 od niedawna wpisuje się w krajobraz stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Budynek ma 678,9 metrów wysokości oraz, na co wskazuje sama nazwa, 118 pięter.

Imponujący strzelisty gmach zdetronizował słynne Petronas Towers (452 metrów wysokości) i jest obecnie najwyższą malezyjską budowlą. Projekt wieżowca to mistrzowska gra znaczeń i form. Jego nazwa i kształt kryją w sobie odniesienie do ważnych wydarzeń historycznych. W języku malajskim „merdeka” to „niepodległość”, wieża znana jest też jako Menara Warisan Merdeka, co możemy przetłumaczyć jako „Wieża Dziedzictwa Niepodległości”. Sylwetka budynku ma przypominać gest wyciągnięcia ręki przez polityka Tunku Abdula Rahmana, gdy w sierpniu 1957 roku skandował „Merdeka!” i ogłaszał niepodległość Malezji. Wieżowiec jest turystyczną ciekawostką dla wszystkich miłośników współczesnej architektury, dumnie wyrastając ponad panoramę Kuala Lumpur. Jego wnętrze łączy w sobie różnorodne funkcje – od ekskluzywnych biur po luksusowe apartamenty i hotele. Kompleks został zaprojektowany tak, aby być żywym organizmem, pełnym energii o każdej porze dnia i nocy.
Shanghai Tower
Pozostajemy na kontynencie azjatyckim. Aby zobaczyć na własne oczy trzeci najwyższy budynek świata, a jednocześnie najwyższy w Chinach, musimy wybrać się do dzielnicy finansowej Pudong w Szanghaju. Shanghai Tower, którego budowa zakończyła się w 2015 roku, ma 632 metrów wysokości i 128 pięter. Jego skręcona, organiczna forma jest jak gigantyczna rzeźba. Swoim wyglądem idealnie uzupełnia futurystyczny architektoniczny charakter dzielnicy. Panoramę miasta możemy podziwiać z 118 piętra, z tarasu widokowego. Kształt Shanghai Tower nie tylko nadaje wieżowcowi nowoczesny wygląd, ale także pełni funkcję praktyczną – redukuje wpływ wiatru na konstrukcję, zapewniając stabilność. Wieżowiec budzi niemałe uznanie proekologicznymi rozwiązaniami – konstrukcja umożliwia zbieranie wody deszczowej do ponownego jej wykorzystania oraz generowanie energii przez turbiny wiatrowe.

Abradż al-Bajt
I znów przenosimy się na Półwysep Arabski, do Mekki w Arabii Saudyjskiej, największego muzułmańskiego miasta. Pierwsze miejsce pod podium należy do Abradż al-Bajt, giganta górującego nad religijną stolicą islamu. Niestety budynek ten nie jest dostępny dla każdego turysty, ponieważ wstęp do Mekki mają jedynie muzułmanie. Abradż al-Bajt to gigantyczny kompleks hotelowy, liczący w najwyższym swoim punkcie 601 metrów wysokości. Od 2012 roku służy pielgrzymom przybywającym do największego na świecie meczetu i jednocześnie najświętszego miejsca islamu, Al-Masdżid al-Haram, czyli Świętego Meczetu. Zegar znajdujący się na najwyższej wieży tej budowli również dzierży dwa światowe rekordy: jest to najwyżej na świecie położony zegar o największej na świecie tarczy, widocznej z odległości 25 kilometrów! Ze względu na minimalną różnicę wysokości, Abradż al-Bajt niekiedy stawia się w rankingu najwyższych budowli świata na jednym miejscu z chińskim Ping An Finance Center.

Ping An Finance Center
Piąty z najwyższych budynków świata zaprasza nas znów do Azji. Od 2017 roku wieżowiec Ping An Finance Center to nie tylko najwyższy budynek w centralnej biznesowej dzielnicy Shenzhen, ale też drugi co do wielkości w całej Chińskiej Republice Ludowej. Jego smukła, wyrazista sylwetka wznosi się ponad dynamicznym krajobrazem Shenzhen – miejsca, które w ciągu zaledwie kilku dekad przemieniło się z małej wioski rybackiej w globalne centrum technologiczne. Jest najwyższym biurowcem świata – jego postmodernistyczny gmach liczy prawie 600 metrów wysokości.

Ping An Finance Center to prawdziwe centrum biznesowe, mieszczące siedziby firm z sektorów ubezpieczeniowego, technologicznego i finansowego, a swoją nazwę zawdzięcza firmie ubezpieczeniowej Ping An Insurance. Jego konstruktorzy musieli zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niosą tajfuny nawiedzające region. Budynek może wytrzymać wiatry o prędkości przekraczającej 200 kilometrów na godzinę, co czyni go jednym z najbardziej odpornych wieżowców na świecie. Na dachu, na wysokości prawie 600 metrów, znajduje się taras widokowy Free Sky. To tutaj zwiedzający mogą niemal z lotu ptaka spoglądać na panoramę Shenzhen.
Najwyższy wieżowiec w Europie
Na naszą uwagę zasługuje również najwyższy budynek w Europie, czyli imponujący Łachta Centr, położony w Petersburgu, w Rosji, w malowniczej okolicy nad Zatoką Fińską. Ten nowoczesny drapacz chmur został ukończony w 2019 roku i wznosi się na wysokość 462 metrów, co czyni go najwyższym budynkiem na kontynencie. Łachta Centr, architektoniczny manifest nowoczesnej Rosji, odebrał tytuł najwyższego rosyjskiego budynku moskiewskiej Wieży Federacji, która wcześniej była rekordzistką w tym kraju. Na Łachta Centr nie kończą się ambicje architektów odpowiedzialnych za projekt kompleksu. W planach jest wybudowanie po sąsiedzku Łachta Centr II – budynek ma osiągnąć 703 metrów wysokości i stać się nie tylko najwyższym budynkiem w Rosji i Europie, ale też drugim co do wysokości budynkiem na świecie.

Najwyższa budowla w Polsce
Do początku lat 90. najwyższym budynkiem w Polsce – i na świecie! – był maszt radiowy w Konstantynowie, wsi w województwie mazowieckim. Wznosił się na imponujące 646 metrów i przez dekady był nie tylko krajowym rekordzistą, ale i globalną sensacją. Rekord ten pobiła dopiero wspomniana już dubajska ikona. Niestety konstrukcja zawaliła się w 1991 roku i została całkowicie zlikwidowana.
Najwyższy budynek w Unii Europejskiej
Od 2022 roku najwyższym budynkiem w Polsce oraz najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej (!) jest warszawski biurowiec Varso Tower, który razem z iglicą sięga 310 metrów wysokości. Zbudowany w stylu neomodernistycznym liczy 53 piętra, a latem 2025 roku mieszkańcom i odwiedzającym stolicę mają zostać udostępnione dwa tarasy widokowe na 49. i 53. piętrze. Varso Tower zdetronizował znajdujący się w bliskim sąsiedztwie symbol polskiej stolicy, Pałac Kultury i Nauki. Socrealistyczny gmach mierzy 237 metrów. Projekt warszawskiego wieżowca, Varso Tower, elektryzuje architektonicznych pasjonatów, ponieważ powstał w pracowni należącej do światowej sławy architekta, Normana Fostera.

Wyżej i wyżej – podsumowanie
Lista najwyższych budowli świata nieustannie się zmienia. Dzisiejszy rekord jutro może stać się już tylko wspomnieniem. Ale jedno pozostaje niezmienne – ludzka zdolność do przekraczania inżynieryjnych i konstrukcyjnych ograniczeń, do wznoszenia się dosłownie i w przenośni coraz wyżej.