Kieruję moje myśli wprost na czwartą co do wielkości wyspę świata i… można się rozmarzyć. Miękki, biały piasek pod stopami, ciepłe wody oceanu i wspaniała pogoda. Kiedy w końcu schodzę na ziemię, w mojej głowie pojawia się pytanie: czy na pewno warto? Położony w Afryce Madagaskar budzi sporo obaw – o bezpieczeństwo, szczepionki, długi lot czy wysokie ceny. Jeśli marzysz o cudownych chwilach w kraju lemurów i wanilii, możesz bez obaw pakować walizki!
Bezpieczeństwo na Madagaskarze
Z doświadczenia wiem, że zawsze warto być ostrożną, zwłaszcza na nieznanym terenie. Jak na każdym turystycznym szlaku, zachowaj dla siebie wiedzę o posiadanej gotówce czy drogim smartfonie. W podróży świetnie sprawdza się saszetka, w której mieszczą się pieniądze, dokumenty i telefon, a którą można zapiąć pod ubraniem. Przed wyjazdem zadbaj o to, by w pakiecie z lotem i sprawdzonym hotelem, było ubezpieczenie i opieka pilota lub rezydenta. Zanotuj też numer kontaktowy do ambasady i pamiętaj, że jak w każdym miejscu na ziemi – warto mieć oczy dookoła głowy, ale też zachować zdrowy rozsądek. Madagaskar jest bezpiecznym krajem, za dnia możesz swobodnie spacerować po okolicy i udać się na dłuższe wycieczki. Nie musisz obawiać się wyjścia na plażę czy spotkania z miejscowymi – Malgasze są bardzo gościnni i pozytywnie nastawieni do turystów.
„Hotel bardzo dobry, kameralny, położony bezpośrednio przy plaży. Duże, dobrze wyposażone i czyste pokoje. Codziennie pryskane są preparatem na komary. Ładny zadbany ogród. Świetna obsługa we wszystkich miejscach hotelu. Świetnie położona restauracja hotelowa z cudownym widokiem na ocean. Piękna długa plaża, jest gdzie spacerować. Woda przejrzysta i bardzo ciepła. Nie brakuje leżaków na plaży. Serwis plażowy chętnie pomaga w ustawieniu leżaków. Wszystkich wejść do hotelu pilnują strażnicy więc czujemy się bezpiecznie. Hotel położony pośrodku wioski, więc warto wyjść i dyskretnie podpatrzeć, jak żyją lokalni mieszkańcy.”
Madagaskar – czy trzeba mieć dodatkowe szczepienia?
Przy wjeździe na Madagaskar nie są wymagane żadne szczepienia, jednak Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciwko żółtej febrze, żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi i polio. Warto przed wyjazdem zadbać o profilaktykę antymalaryczną (najlepiej udaj się do lekarza rodzinnego, który uwzględniając Twój ogólny stan zdrowia, dobierze odpowiednie dla Ciebie środki) i odpowiednią ochronę przed komarami. W podróż spakuj lekkie ubrania z długimi rękawami i nogawkami oraz zabierz ze sobą środki odstraszające (zawierające np. praletrynę) czy dezorientujące owady (np. zawierające DEET lub pikardynę). W większości przypadków hotele dbają o ochronę swoich gości, rozwieszając moskitiery nad łóżkami i używając repelentów na terenie hotelu i jego okolicach. Realne ryzyko zakażenia jest naprawdę niewielkie (pamiętaj – nie każdy komar zakaża), jednak „przezorny zawsze ubezpieczony”!
„Dla bojących się komarów i malarii – Fidel twierdzi, że w porze suchej nie występują komary przenoszące malarię. Ogólnie Madagaskar robi ogromne wrażenie. POLECAM BARDZO SERDECZNIE!!!. Polecam wycieczkę „Z wizytą u lemurów”- były lemury :), jak i inna fauna i flora charakterystyczna dla tego regionu świata. Warto odwiedzić, tak całkowicie inne miejsce- pełne kontrastów, uczące pokory i cierpliwości, ale przy tym także kolorowe. Z przewodniczką Kasią i lokalnym przewodnikiem Fidelem można byłoby podróżować, tak jeszcze i tydzień, bez względu na trudy podróży. Takich ludzi chciałoby się mieć zawsze przy sobie odwiedzając, tak egzotyczne tereny. POLECAM! :)”
„Bardzo fajny kierunek. Trochę egzotyki w środku naszego lata. Nie ma malarii. Trochę komarów wieczorami się zdarza. Wystarczy mugga na komary. Wycieczki ciekawe zwłaszcza na inne plaże.”
Kiedy najlepiej odwiedzić Madagaskar?
Wyspa leży w strefie klimatu równikowego, więc występują tu dwie pory roku – zima i lato (przypadają odwrotnie do naszych). Niezależnie od tego, którą z nich wybierzesz, przez cały rok czekają na Ciebie piękne plaże i ciepłe morze. Na Nosy Be średnia temperatura roczna to ok. 24°C. Pora deszczowa trwa tu od grudnia do marca, ale w praktyce nie musi ona oznaczać, że będzie padał deszcz. Najcieplejszym miesiącem w roku jest styczeń z temperaturami ok. 30°C, podobnie jest też w grudniu i lutym. To dobry czas dla miłośników plażowania. Jeśli wolisz aktywny wypoczynek i zwiedzanie, dobrym czasem na odwiedzenie Madagaskaru i Nosy Be będzie okres od maja do października, kiedy temperatura utrzymuje się na poziomie 22-25°C.
Lot na Madagaskar – jak przetrwać w samolocie?
Standardowe loty z Polski na Madagaskar trwają od 17 do nawet 45 godzin i wiążą się z uciążliwymi przesiadkami. Na szczęście nie jest to jedyne rozwiązanie. Bezpośredni, czarterowy lot w 10,5 godziny z Warszawy na Nosy Be to propozycja ITAKI, która oferuje przelot Boeingiem 787 Dreamliner włoskich linii Neos Air. Na pokładzie nie musisz martwić się o dodatkowe koszty związane z kupnem jedzenia i picia. Niezależnie od klasy lotu na pokładzie zjesz 2 posiłki i dostaniesz bezpłatne napoje. W czarterowanych samolotach dostępny jest też system rozrywki pokładowej. Jeśli zwyczajnie źle znosisz lot (jak ja lądowania), zabierz ze sobą poduszkę typu „rogal”, opaskę na oczy z rajskim wzorem (w końcu po przebudzeniu będziesz w raju na ziemi) i słuchawki lub zatyczki do uszu.
Ceny na Madagaskarze
Obowiązującą na Madagaskarze walutą są ariary madagaskarskie – 1 EUR to ok. 4000 MGA. Warto zabrać ze sobą euro o niskich nominałach i wymienić je na lokalną walutę na miejscu. Przykładowe ceny na Madagaskarze:
- woda mineralna 1,5l – ok. 3 000 MGA (ok. 0,75 EUR),
- cola – ok. 3 400 MGA (ok. 0,85 EUR),
- butelka wina 0,75l – ok. 15 000 MGA (ok. 3,7 EUR),
- obiad dla 2 osób w dobrej restauracji to koszt ok. 50 000 ariarów, czyli ok. 12,4 euro, a jeśli chcesz zjeść coś w tamtejszym street foodzie (budki przy drogach) to w zależności od potrawy zapłacisz do ok. 10 000 MGA (ok. 2,5 EUR),
- wstępy do lokalnych atrakcji, zwłaszcza parków narodowych to również koszt kilkudziesięciu tysięcy ariarów (np. wstęp do Parku Narodowego Montagne d’Ambre: dorośli – 55 000 MGA, czyli ok. 13,6 EUR, dzieci – 25 000 MGA, ok. 6,2 EUR ).
Jeśli poza leżeniem na plaży interesuje Cię zwiedzanie, warto wcześniej poznać propozycje wycieczek fakultatywnych. Zależy Ci na zaoszczędzeniu podczas wyjazdu? Kupuj pamiątki na bazarach i koniecznie się targuj!
Madagaskar – czy warto?
Na to pytanie jest tylko jedna poprawna odpowiedź – oczywiście, że warto! Oprócz piaszczystych plaż i wspaniałej pogody, niezależnie od daty pobytu, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeśli jesteś miłośnikiem słodkiego lenistwa, wypoczniesz w leżaku, zajadając się soczystymi owocami. Drzemie w Tobie odkrywca? Zajrzyj do tajemniczego świata lemurów i wielkich baobabów, poznaj kulturę ludów Madagaskaru oraz ciekawą historię hrabiego Maurycego Beniowskiego – polskiego króla wyspy. Jeśli jesteś smakoszem zachwyci Cię bogactwo i intensywność tutejszych przypraw – cynamonu, imbiru czy wanilii.
„Niezwykły i magiczny, odcina się grubą kreską od reszty świata. Zupełnie jakby człowiek przechodził na druga stronę lustra. Taki mały raj zamknięty w szklanej kuli… Czas zwalnia i choć słońce szybko niknie w delikatnych falach, to jest czas na oddech, złapanie myśli, spokój… po prostu czas na robienie wszystkiego, lub też na nierobienie niczego. Cudowna aura i cudowni ludzie i to czego brakuje nam w codziennym życiu, szczery uśmiech.”
Mam nadzieję, że rozwiałam wszystkie Twoje wątpliwości. Jeszcze tylko wybór odpowiedniego terminu, kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem… i możesz lecieć!
Wakacje na Madagaskarze zarezerwujesz na www.itaka.pl, w aplikacji mobilnej ITAKA oraz u swojego doradcy.