Madera nie na darmo zwana jest „perłą Atlantyku” – lokalna kuchnia czerpie wszystko, co najlepsze ze specjałów, jakie oferuje obmywający wyspę ocean. Ale egzotyczne ryby i owoce morza to nie jedyne kulinarne skarby tej wyspy. Madera bowiem to też niezwykłe owoce i wino. Co zjeść będąc na Maderze? Czego koniecznie trzeba spróbować? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu.
W tym wpisie przeczytasz:
- Przystawki, zupy – bolo do caco i inne specjały
- Świeże ryby i owoce morza na Wyspie Wiecznej Wiosny
- Potrawy mięsne – musisz tego spróbować
- Owoce – niezwykle ciekawe połączenia
- Madera – nazwa wyspy i nazwa wina
Przystawki, zupy – bolo do caco i inne specjały
Gastronomiczną podróż po Maderze warto rozpocząć od porcji skwierczących małży prosto z grilla, podawanych z gorącym bolo do caco – ulubionym pieczywem mieszkańców wyspy. Te pszenne placuszki z pietruszką i czosnkiem to przekąska otwierająca prawie każde menu na wyspie.
Z innych starterów warto spróbować grillowanych ślimaków – skropione sokiem z cytryny i doprawione czosnkiem, podawane są na gorącej paterze i robią piorunujące wrażenie.
Jeśli chodzi o zupy, niekwestionowanym liderem jest sopa de tomate e cebola – aromatyczna zupa z dojrzewających w słońcu pomidorów z dodatkiem cebuli, podawana wraz z jajkiem na twardo. Popularnością wśród mieszkańców cieszy się też açorda – zupa czosnkowa z czerstwym chlebem i jajkiem poszetowym, doprawiona oliwą i cząbrem. Często podawana z krewetkami. Jej zapach jest zachwycający, a talerz zupy to idealna dawka energii na długi spacer po lewadach.
Świeże ryby i owoce morza na Wyspie Wiecznej Wiosny
Ryby są ważnym elementem codziennej diety Maderyjczyków i nic w tym dziwnego – Atlantyk jest w nie bogaty i hojnie dzieli się z okolicznymi rybakami swoją bujną fauną. Tuńczyk, espada (pałasz czarny), bacalhau (dorsz), gaiado (regionalna odmiana dorsza) to najpopularniejsze skarby Atlantyku dostępne w menu i na targach Madery. Sposoby podawania ryb i owoców są bardzo różne.
Maderską specjalnością jest panierowana espada (pałasz czarny) – lokalna ryba o dość groźnym wyglądzie (czarne ubarwienie, wielkie oczy i ostre zęby) i niezwykle delikatnym, białym mięsie. Jest to gatunek wyjątkowo rzadki, spotykany tylko w 2 miejscach na świecie (poza Maderą występuję jedynie w okolicach Japonii). Łowi się ją na głębokości aż 1000 m. Szczególnym powodzeniem cieszy się espada smażona z bananami, polana gęstym sosem z marakui – flagowe danie Madery.
Tuńczyk na ogół jest marynowany w czosnku, soli i oregano, a następnie smażony i podawany z milho frito – smażonymi kostkami z mąki kukurydzianej, będącymi maderską wersją polenty.
Dorsz, ulubiona ryba Portugalczyków, najczęściej jest podawany na Maderze z plastrami ziemniaków i sosem śmietanowym, w formie zapiekanki z cebulą i oliwkami lub prosto z grilla. Tak dobra ryba nie potrzebuje wielu dodatków, by zachwycać smakiem – wystarczy, że jest świeża.
Kolejną propozycją z menu kuchni atlantyckiej jest cataplana – aromatyczny gulasz z owoców morza z pomidorami.
Potrawy mięsne – musisz tego spróbować
Amatorzy mięsnych potraw również będą zachwyceni. Na wyspie jest wybór mięsnych przysmaków, z których największym uznaniem cieszy się espetada. Jest to tradycyjny wołowy szaszłyk nacierany czosnkiem i solą, grillowany na gałązkach laurowych. Przygotowuje się go w dość oryginalny sposób: surowe mięso nabija się na gałązkę z drzewa laurowego (wariant nowoczesny to metalowe szpikulce), a następnie grilluje. Szaszłyki podawane są na haczykach zawieszonych nad stołem, dzięki temu łatwiej jest zdejmować kawałki mięsa.
Równie popularne danie to carne vinho e alhos – wieprzowina marynowana przez całą dobę w czosnku, occie i liściach laurowych, a następnie duszona w sosie własnym.
Kolejną propozycją w dziedzinie mięs jest picado – smakowity posiłek, którego wielkość zależy od liczby zamawiających. Potrawa składa się z wołowiny smażonej z czosnkiem i czerwoną papryką i podawana jest na jednym, wielkim talerzu z dodatkiem frytek. Wspólne jedzenie za pomocą drewnianych patyczków to doskonały sposób na spędzenie miłego czasu w grupie rodziny lub znajomych.
Tradycyjnym dodatkiem do dań na Maderze jest milho frito. Sałatki i surówki nie są stałym punktem diety na wyspie, ale restauracje oferują świeże, lokalne warzywa, przygotowane w prosty i pyszny sposób.
Owoce – niezwykle ciekawe połączenia
Ta podzwrotnikowa wyspa jest znana z niesamowitych egzotycznych owoców. Żeby się o tym przekonać, najlepiej udać się na Mercado dos Lavradores, czyli na Rynek Rolników w Funchal. W części owocowo-warzywnej stoiska uginają się od odmian marakui oraz fantastycznych mieszanek owocowych, jak np. banano-ananas, banano-marakuja czy marakujo-ananas. Innymi osobliwymi owocami Madery są np. anona inaczej nazywana cherymoją, flaszowcem peruwiańskim lub graviolą – owoc o wyglądzie jabłka i konstystencji… budyniu, pitanga – słodko kwaskowate owocki wielkości czereśni rosnące w okolicznych sadach oraz chayote, czyli kolczoch jadalny, o wyglądzie awokado i smaku… kalarepy.
Madera – nazwa wyspy i nazwa wina
Madera to nie tylko egzotyczne przysmaki, ale też znane na całym świecie wino. Winho de Madeira to lokalny specjał, idealnie sprawdzający się jako aperitif lub wino deserowe. To mocne wino typu porto należy do najtrwalszych na świecie – w użyciu są jeszcze nawet roczniki napoleońskie.
Madera jest produkowana na wyspie od kilku wieków. Jest to wino wzmacniane brandy, o zawartości alkoholu od 16 do 18 %. Najlepsze i najdroższe wina powstają przez dodawanie do „macierzystego wina” nowych, młodych win, przez co uzyskuje się niepowtarzalny smak.
Wyróżnia się następujące rodzaje madery:
Sercial – wytrawne, idealne, jako aperitif, koloru żółtego.
Verdelho – półwytrawne, ciemnożółty kolor, idealne do głównego dania rybnego.
Bual – półsłodkie, kolor bursztynowy, podawane do deserów
Malvasia – wino słodkie, w ciemnobursztynowym kolorze, ciężkie i aromatyczne. Uważane za najszlachetniejszy gatunek madery.
Warto również wziąć pod uwagę czas leżakowania danego wina. W tym celu warto zapamiętać następujące oznaczenia: Finest (>3 lata), Reserve (5 lat), Special Reserve (10 lat), Extra Reserve (15 lat)
Oprócz wina, najczęściej spotykanym napojem na wyspie jest poncha – orzeźwiający drink z rumu z trzciny cukrowej, z domieszką miodu i soku ze świeżych cytryn. Poncha sączona jest na okrągło przez cały rok, na ciepło lub zimno – zależnie od preferencji. Po kilku kieliszkach tego trunku podobno zaczyna mówić się po portugalsku;)
Z innych napojów popularnych na wyspie warto skosztować likieru kasztanowego – słodkiej specjalności z tajemniczej Doliny Zakonnic oraz nikity – koktajlu owocowego na bazie piwa, lodów waniliowych i cząstek ananasa, dostępnego również w wersji bezalkoholowej.
Czy wiesz już co zjeść na Maderze?
Madera oferuje wiele ciekawych dań. Podczas pobytu na wczasach warto wybrać się do lokalnych restauracji oraz skosztować regionalnych trunków. Który rarytas najbardziej zachęcił Cię do podróży na Maderę? Daj znać w komentarzu.