Górzysta, ale obmywana przez turkus Morza Śródziemnego. Usiana niewielkimi, sielskimi miasteczkami przejmuje widokiem średniowiecznych miast-cytadel. Do tego przesiąknięta historią, na której jednej z kart zapisały się narodziny samego Napoleona Bonaparte. Korsyka jest nieoczywista, złożona i dlatego warta odkrycia. Sprawdź najważniejsze informacje przed podróżą na tę francuską wyspę o intensywnym zapachu zielonej makii.
Spis treści:
- Gdzie leży Korsyka? Plaże, góry i klify
- Krótka historia Korsyki z wielkim Napoleonem w tle
- Korsyka język
- Korsyka flaga – co symbolizuje?
- Korsyka stolica – poznaj Ajaccio
- Korsyka góry, czyli spójrz na wyspę z wysokości
- Bonifacio Korsyka – miasto na klifie
- Korsyka – ciekawostki
- Jak dostać się na Korsykę?
- Korsyka czy Sardynia?
- Odkryj urokliwą Korsykę
Gdzie leży Korsyka? Plaże, góry i klify
Korsyka to trzecia co do wielkości wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym i największa wyspa Francji, od której dzieli ją 170 km. Znacznie bliżej stąd do Włoch. Wystarczy pokonać 80 km, by znaleźć się na wybrzeżu Italii. Nie wspominając o tym, że Korsyka położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie włoskiej wyspy Sardynia, od której dzieli ją jedynie Cieśnina Św. Bonifacego.
Wyspa zajmuje powierzchnię 8,7 tys. km2 – oznacza to, że wielkością dorównuje województwu opolskiemu – i zamieszkuje ją ok. 350 000 mieszkańców. Składa się z dwóch departamentów: Korsyki Południowej oraz Korsyki Górnej. Linia brzegowa wyspy jest urozmaicona, szczególnie po stronie zachodniej. Plaże z drobnym piaskiem zachęcają do rozkładania leżaków, a strome klify proszą wręcz o zdobycie, bo to z nich roztaczają się niezwykłe widoki na okolice.
Krótka historia Korsyki – miejsca urodzenia Napoleona
Zanim na Korsyce (fr. Corse) przyszedł na świat wielki strateg i dowódca wojskowy, Napoleon Bonaparte, wyspą przez stulecia targały liczne najazdy i konflikty. W efekcie przechodziła ona „z rąk do rąk”. Najpierw próbowali kolonizować ją Grecy, później podbijali Rzymianie. W V w. trafiła pod panowanie Wandalów, kilkaset lat później zajęli ją Maurowie. To jednak nie koniec walk o przejęcie kontroli nad tą strategiczną wyspą basenu Morza Śródziemnego. Od trzynastego stulecia znajdowała się pod panowaniem Genueńczyków, którzy dopiero w 1768 r. odstąpili ją Francuzom, a właściwie król Francji, Ludwik XV, kupił Korsykę za 40 milionów franków.

Rok po tej “transakcji” – 15 sierpnia 1769 r. – w stolicy Korsyki, Ajaccio, w szlacheckiej rodzinie pochodzenia włoskiego, urodził się Napoleon Bonaparte. Na wyspie spędził wczesne dzieciństwo, bo już jako dziesięciolatek rozpoczął edukację we Francji. Wówczas też zaczął się uczyć języka francuskiego. Co ciekawe, do końca życia posługiwał się nim z ciężkim, korsykańskim akcentem. Po opuszczeniu Korsyki Napoleon pojawił się na wyspie tylko raz – przejazdem, gdy wracał z Genui. Mimo wszystko Korsykanie co roku upamiętniają dzień jego urodzin specjalnymi obchodami.
Korsyka język – posłuchaj korsykańskiego
Językiem urzędowym na Korsyce jest francuski, którym posługuje się 90% ludności. Poza nim mieszkańcy używają języka korsykańskiego, który przypomina dialekt toskański. Nie bez powodu, bo we wczesnym średniowieczu na wyspę przybywali masowo imigranci z Toskanii. Poza tym kilkuwiekowe panowanie Genueńczyków sprawiło, że w korsykańskim można znaleźć wiele podobieństw do włoskiego. Z drugiej strony w języku tym występują różnice w zależności od tego, czy jest on używany w części południowej czy północnej wyspy. Ogółem posługuje się nim ok. 40% mieszkańców.
Korsyka flaga – co symbolizuje?
Flaga Korsyki intryguje wielu odwiedzających. Trudno ją przeoczyć, bo pojawia się w wielu miejscach na wyspie, w tym zdobi pamiątki. Oficjalnie została przyjęta w 1980 r. i przez niektórych określana jest mianem “białej flagi z piratem”. W rzeczywistości obrazuje czarną głowę Maura, wokół której owinięta jest biała opaska.

Geneza powstania flagi nie jest jasna, ale szacuje się, że pochodzi z XIII w. i najprawdopodobniej nawiązuje do panowania Maurów na wyspie. Co ciekawe, do 1755 r. istniała taka jej wersja, gdzie Maur ma opaskę na oczach. Jej “zdjęcie” miało oznaczać wyzwolenie Korsyki spod panowania Genueńczyków. Kolejna ciekawostka: czarna głowa Maura pojawia się również na fladze sąsiadującej z Korsyką Sardynii.
Korsyka stolica – poznaj Ajaccio
Stolicą Korsyki jest wspomniane Ajaccio będące miejscem urodzenia Napoleona Bonapartego. Położone na zachodnim wybrzeżu miasto stanowi najlepszą oprawę dla okolicznej zatoki, jednej z piękniejszych na wyspie, oraz mariny. W Ajaccio wciąż żywe są wpływy pozostawione przez starożytnych Rzymian i Genueńczyków. Tym ostatnim miasto “zawdzięcza” fortyfikację. Imponująca cytadela dowodzi, jak ważną, strategiczną rolę pełniło miasto na przestrzeni wieków.


Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania stolicy jest Muzeum Rodziny Bonaparte. Mieści się ono w domu, w którym przyszedł na świat przyszły “geniusz wojny”. We wnętrzu zobaczysz m.in. pokój, w którym się urodził, czy nieliczne pamiątki, jakie po nim zostały. Ekspozycja przybliża nie tylko sylwetkę Napoleona, ale przedstawia szerszy kontekst społeczno-historyczny wyspy. Budynek muzeum był w posiadaniu rodziny Bonaparte niemal nieprzerwanie od 1682 do 1923 roku. W 1967 r. został przekształcony w Muzeum Narodowe.
Będąc w Ajaccio, warto się również wybrać do Muzeum Fescha, które w swoich zbiorach ma ciekawą kolekcję włoskich dzieł sztuki, od XVI wieku aż do współczesności. Zaczął je gromadzić sam wuj Napoleona – kardynał Joseph Fesch, arcybiskup Lyonu i ważna postać w dziejach Korsyki.

W Ajaccio co chwilę natkniesz się na pomniki lub ulice upamiętniające osobę Napoleona. Przejść musisz się na pewno po Cours Napoleon, czyli głównej arterii miasta, wzdłuż której mieszczą się restauracje i kawiarnie z ogródkami przywołującymi typowo francuski klimat. A gdzie udać się po najlepsze przysmaki z Korsyki? Na Place Foch, gdzie dostaniesz typowe korsykańskie specjały – wędliny, kozi ser, wina, kandyzowane owoce czy słynne wyroby z kasztanów, na przykład ciasteczka.

Zwiedzanie Ajaccio zwieńcz wizytą na jednej z piaszczystych plaż lub udaj się na spacer malowniczym szlakiem, takim jak Chemin des Crêtes. Zaczyna się w centrum miasta i wiedzie ku pachnącym makią wzgórzom. Czym jest charakterystyczna dla nadmorskich regionów basenu śródziemnomorskiego makia? To zbiorowisko wiecznie zielonych krzewów, takich jak na przykład rozmaryn.


Korsyka góry, czyli spójrz na wyspę z wysokości
Na wyspie dominuje krajobraz górski z najwyższym szczytem Monte Cinto o wysokości 2710 m n.p.m. Zobaczysz z niego nawet panoramę gór, które rozciągają się po kontynentalnej stronie Europy, od Marsylii aż po Rzym. Entuzjaści trekkingu i górskich wędrówek mogą zacierać ręce, bo ukształtowanie terenu na Korsyce pozwoliło zainaugurować wyjątkową trasę – Grande Randonnée 20 (GR20).

Przebiega ona z północy na południe, wzdłuż granitowego kręgosłupa korsykańskich gór. Liczący 180 km szlak z ponad 10 000 metrów przewyższeń uchodzi za jeden z najtrudniejszych w Europie. Ta wysokogórska wędrówka to z jednej strony strome podejścia i zejścia, a z drugiej oszałamiające widoki gór pokrytych lasami i poprzecinanymi jeziorami i rzekami.

Bonifacio Korsyka – miasto na klifie
Jeśli Korsyka nazywana jest “Wyspą Piękna” (fr. l’île de la beauté), to położone na południowym wybrzeżu Korsyki miasto Bonifacio jest jej prawdziwym klejnotem. Zawieszone na klifie zniewala widokiem, a w połączeniu z zachowaną średniowieczną architekturą imponuje urbanistyczną doskonałością. Historia Bonifacio, sięgająca IX w., naznaczona została przez konflikty i oblężenia ze strony Rzymian, Maurów oraz władców Pizy i Genui. Zresztą to Genueńczycy w XII w. ufortyfikowali miasto, nadając mu kształt, który zachował się do dzisiaj.

Współczesne Bonifacio to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Korsyki. Można w nim wyróżnić dwie części – stare miasto z cytadelą na szczycie klifu oraz nadmorski kurort z tętniącym życiem portem. Starówkę przecinają wąskie, brukowane uliczki z elegancką fasadą kamienic typowych dla Bonifacio. Każdy dom jest tutaj fortecą, co na wypadek najazdu miało pomóc mieszkańcom w obronie. Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania miasta są Schody Króla Aragonii. 187 wykutych w skale stopni prowadzi ze starego miasta wprost do… Morza Tyrreńskiego.


Bonifacio, choć niewielkie, to jak przystało na każde zamożne i średniowieczne miasto, może poszczycić się kilkoma obiektami sakralnymi. Każda świątynia reprezentuje inny styl architektoniczny – od gotyku kościoła św. Dominika przez neobizantynizm świątyni św. Erazma aż po neoklasycyzm kaplicy św. Rocha, która została zbudowana w miejscu, gdzie zmarła ostatnia ofiara dżumy podczas epidemii, która nawiedziła miasto w 1528 r.


Bonifacio oprócz uczty dla oczu oferuje także szereg przyjemności dla ciała, czyli piękne plaże, m.in. Spérone, Piantarella, Paragan, a także nadbrzeżną ścieżkę z niezapomnianymi widokami na morze, klify i samo miasto.

Korsyka – ciekawostki
Gdyby komuś było mało bogactwa historycznego i przyrodniczego wyspy, oto kilka faktów, które tylko potwierdzają wyjątkowość tego miejsca:
- megalityczne skały na Korsyce wskazują, że wyspa była zamieszkana już w V tysiącleciu p.n.e. (!).
- Korsyka bywa określana “pachnącą wyspą” ze względu na wspomnianą makię z rosnącym rozmarynem, szałwią i lawendą, a charakterystycznym kwiatem wyspy jest nieśmiertelnik roztaczający dookoła równie silny aromat.
- obecność gór i bliskość morza zapewnia wyspie unikalny mikroklimat idealny do uprawy winogron. Z owoców produkowane jest lokalne korsykańskie wino, którego nie znajdziesz w innych zakątkach świata.
- w Ajaccio urodził się nie tylko Bonaparte, ale również François Coty, który w Paryżu stworzył swoje zapachowe imperium – wiele jego perfum było inspirowanych aromatem rozsiewanym przez… korsykańską makię.

Jak dostać się na Korsykę?
Na Korsyce znajdują się cztery lotniska – największe w stolicy Ajaccio, ale na wyspę dostaniesz się również drogą morską, z Sardynii. Uczestnicy wycieczki objazdowej, Corsica mon amour, płyną promem z sardyńskiej Santa Teresa Gallura do malowniczego Bonifacio.
Korsyka czy Sardynia?
Wiele osób zastanawia się, co wybrać – Korsykę czy Sardynię? Pierwsza jest bardziej francuska, pełna zieleni, ale ciągle nie w pełni “odkryta”. Druga, włoska, słynie ze swoich plaż, w tym luksusowego wybrzeża Costa Smeralda. Jednak obie wyspy są tak blisko siebie, że najlepiej nie rezygnować z przyjemności podziwiania obu. A taka opcja czeka na Ciebie w ofercie wycieczki, Sardynia, złota rybka marzeń. A jeśli wybierasz się na wczasy na Sardynii, to możesz skorzystać z wycieczki fakultatywnej, podczas której odwiedzisz korsykańskie Bonifacio.
Odkryj urokliwą Korsykę
Ta wciąż nieokiełznana, śródziemnomorska wyspa z tysiącletnią historią i nieskończoną różnorodnością krajobrazu nie pozwoli Ci się nudzić. Ma wiele do zaoferowania miłośnikom zarówno aktywnego, jak i błogiego wypoczynku, entuzjastom historii i kultury oraz łowcom cichych i dziewiczych zakątków przyrody.