Korfu jest jednocześnie elegancka i przytulna. Ma plaże długie, szerokie, piaszczyste, małe, kamieniste, otoczone klifami i z łagodnym zejściem. Słowem: wszystkie. Właściwie to już samemu plażowaniu można by poświęcić cały urlop. A przecież czekają i inne atrakcje na Korfu, które są warte uwagi. Poznaj niektóre z nich.
Spis treści:
- Gdzie leży Korfu?
- Atrakcje Korfu – co zobaczyć?
- Najpiękniejsze plaże Korfu
- Zwiedzanie Korfu – poznaj najpiękniejsze miejsca na wyspie
Gdzie leży Korfu?
Korfu (gr. Kerkyra) należy do greckiego archipelagu Wysp Jońskich. Ten ciągnie się wzdłuż wybrzeży Grecji i Albanii. Korfu jest w nim drugie co do wielkości z powierzchnią prawie 600 km², czyli trochę większą niż Warszawa. I choć wydaje się, że wyspa jest dość kompaktowa, niech Cię to nie zwiedzie – jest tu co robić i podziwiać.
Atrakcje Korfu – co zobaczyć?
Z jednej strony historyczne zabytki i zachwycająca architektura, z drugiej dużo zieleni i imponujących formacji skalnych. Atrakcje Korfu nie kończą się na Canal D’Amour w Sidari czy na stolicy wyspy. Sięgają znacznie dalej. Oto krótki przewodnik po najciekawszych miejscach.
Miasto Korfu (Kerkyra) – stolica wyspy
Stolicą Korfu jest leżące na wschodnim wybrzeżu wyspy miasto… Korfu. Spacerując jego uliczkami, może Ci się wydawać, że jest tu grecko, ale… jakoś nie do końca. Dlaczego? W tutejszej architekturze mieszają się wpływy weneckie, francuskie, brytyjskie, rzymskie i wreszcie greckie. O Korfu zabiegało wiele imperiów, a każde odcisnęło ślad na stolicy i jej zabudowie. Nie dziwi więc fakt, że Stare Miasto Korfu trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Zwiedzanie zacznij od Spianady – największego placu miejskiego nie tylko na Korfu, ale i w całej Grecji. Stąd zobaczysz m.in. Starą Twierdzę. Wszystkie budowle dookoła Spianady zostały w XVI wieku wyburzone po to, aby zapewnić mieszkańcom lepszą widoczność i większe pole do ostrzału w przypadku najazdu wrogów.

Następnie skieruj swoje kroki ku ulicy Liston, którą łatwo rozpoznasz po charakterystycznych arkadach. Co ciekawe, kiedyś tą arterią mogła spacerować tylko arystokracja. Dziś to dobre miejsce, aby napić się kawy i poobserwować toczące się obok życie – przechodzących spacerowiczów i stojących nieopodal dorożkarzy.

Podczas przechadzki po mieście nie przegap kościoła św. Spirydona, który jest patronem Korfu. To najważniejsze miejsce sakralne na wyspie, gdzie wystawione są relikwie tego świętego. A imię Spirydon nosi wielu tutejszych mężczyzn.

Twierdze Korfu
Korfu ma aż dwie twierdze – Starą i Nową. Pierwsza to ta, która leży na wschodnim krańcu miasta, tuż obok placu Spianada. Została zbudowana w XVI wieku przez Wenecjan. Sto lat później na wzgórzu św. Marka, w północnej części wyspy, wznieśli oni również Nową Twierdzę. Góruje ona nad starym portem. Każda z twierdz okazuje się świetnym punktem widokowym, których w samej Kerkyrze nieco brakuje. Dlatego jeśli chcesz podziwiać miasto Korfu i lazur Morza Jońskiego z góry, to koniecznie odwiedź oba miejsca.


Kanoni i Mysia Wyspa
Jeśli już jesteś w Kerkyrze, wybierz się także do Kanoni, które tak naprawdę jest dzielnicą miasta Korfu. To tu zobaczysz malutką, ale niezwykle fotogeniczną Mysią Wyspę oraz położony obok Monastyr Panagia Vlacherna, jeden z najczęściej fotografowanych kościołów Korfu. Dlaczego? Imponuje m.in. rzeźbionym w drewnie ikonostasem i piękną wysoką dzwonnicą. Tuż obok znajduje się grobla z widokiem na pas startowy lotniska. W czasie spaceru groblą samoloty będą przelatywać tuż nad Twoją głową.

Achillion – rezydencja cesarzowej Sisi
Pałac Achillion znajduje się w malowniczej miejscowości Gastouri, oddalonej zaledwie o 10 kilometrów od Kerkyry. Do dziś jest jedną z największych atrakcji wyspy. Został zbudowany w 1890 r. jako letnia rezydencja dla cesarzowej Elżbiety Austriackiej (przez znajomych i poddanych nazywaną księżną Sisi).


Wnętrza pałacu są przepiękne, a zdobienia nawiązują do greckiej mitologii. Jednak to, co naprawdę zachwyca, to ogrody i roztaczający się z nich widok. Ten jest ceniony przez turystów i… reżyserów. Pałac „zagrał” w filmie o Jamesie Bondzie – „Tylko dla Twoich oczu”. Sceny kręcono m.in. przy słynnej rzeźbie „Achilles umierający”.

Paleokastritsa – miejsce jak z pocztówki
Kiedy wpiszesz w wyszukiwarkę „Korfu” i zaczniesz przeglądać zdjęcia, zobaczysz piękną zatokę z turkusową wodą. To Paleokastritsa. Znajdziesz tu aż 6 przepięknych zatoczek, w których przydadzą Ci się buty do wody.

Co tu robić poza kąpielą? Jeśli nie przeraża Cię krótka wędrówka, za swój cel obierz bizantyjski klasztor Theotokos z XIII wieku. Sam budynek można zwiedzić, a jego tarasy to wręcz obowiązkowy punkt widokowy Korfu. Kompleks wzniesiono na szczycie wzgórza, co zapewnia niepowtarzalny widok na całą wyspę i morze. Warto dodać, że droga do klasztoru wiedzie przez las oliwny, co dodaje tej wyprawie wyjątkowego klimatu.


Kanał Miłości w Sidari
Jednym z najbardziej instagramowych miejsc na Korfu jest Canal d’Amour, czyli Kanał Miłości w miejscowości Sidari. Według lokalnej legendy, pary, które przepłyną przez niego razem, pozostaną ze sobą na zawsze. Niezależnie od tego, czy wierzysz w tę opowieść, miejsce Cię zachwyci. Jeśli zależy Ci na kameralności, wybierz się tu rano. Kanał jest bardzo popularny, więc w ciągu dnia jest tu sporo osób.

Cape Drastis
„Koniec świata” na Korfu oznacza właśnie Cape Drastis. To najbardziej wysunięty na północ, bezludny cypel wyspy. Wybrzeże jest tu dzikie, surowe i piękne. Aby tu dotrzeć, trzeba pokonać krętą drogę przez wzgórza, ale widoki wynagradzają wszelkie trudy. Jeśli chcesz się wykąpać, u podnóża klifów znajduje się nieduża plaża, do której schodzi się po stromej ścieżce. Szukasz najpiękniejszego zachodu słońca na wyspie? To właśnie tutaj.

Pantokrator i Perithia
Pantokrator to najwyższa (906 m n.p.m.) góra na Korfu, która zbiera tęskne spojrzenia miłośników trekkingu. Jeśli zdecydujesz się na nią wejść, dobrym punktem startowym jest Perithia, kiedyś najbogatsza wioska na Korfu, dziś już praktycznie niezamieszkała. Samo podejście na Pantokrator zajmie Ci około 2 godzin, ale punkt widokowy na szczycie jest tego wart.

Kassiopi
To niewielka, ale bardzo elegancka miejscowość ze słynną wieżą Kassiopi zbudowaną jeszcze w XII wieku w celu ochrony wioski przed najeźdźcami. W miasteczku zachwyca wszystko – stylowe tawerny, niska zabudowa, zamek na wzgórzu, sklepy lokalnych rękodzielników, a także wieczorne imprezy. Warto się tu zatrzymać, bo choć turystów jest sporo, to miasteczko ma szczególną, bardzo wakacyjną atmosferę. I co ważne, są tu liczne, naprawdę malownicze plaże.

Najpiękniejsze plaże Korfu
Możesz sobie pomyśleć, że plaże jak plaże, co w nich niezwykłego. Na Korfu… właściwie wszystko. Każda wygląda jak z pocztówki. I to z tej, którą dostajesz i od razu sprawdzasz, ile kosztuje wyjazd do miejsca jej nadania. Plaże przy Paleokastrisie i Kassiopi już znasz. Które jeszcze są warte uwagi?
Rovinia
Jeśli plaże w Paleokastrisie nieco Cię przytłoczyły, Rovinia będzie świetną alternatywą. Choć jest raczej żwirowo-kamienista niż piaszczysta, rekompensuje to swoim urokiem i, co najważniejsze, spokojem. Nawet w szczycie sezonu.

Porto Timoni
To właściwie nie jedna, a dwie plaże, mieszczące się w dwóch bliźniaczych zatokach, które dzieli tylko wąski przesmyk. Dostaniesz się tutaj na piechotę lub drogą morską. Oba sposoby dotarcia do Porto Timoni to piękna, widokowa przygoda.

Agios Georgios
To szeroka i piaszczysta plaża. Dzięki łagodnemu, płytkiemu zejściu upodobały ją sobie szczególnie rodziny z dziećmi. Wynajmiesz tu leżaki i parasole, a także wypijesz coś chłodnego w jednym z pobliskich barów.

Issos
Czerwone klify i szeroka, piaszczysta plaża – czy to portugalskie Algarve? Nie, to plaża Issos. Położona na południowo-zachodnim krańcu wyspy, jest naprawdę spektakularna. Jeśli szukasz przestrzeni i spokoju, a jednocześnie chcesz, aby w zasięgu były parasole, leżaki i tawerny, to dobre miejsce.

Zwiedzanie Korfu – poznaj najpiękniejsze miejsca na wyspie
Najbardziej zielona grecka wyspa zachwyca krajobrazami. Morze i wiatr wyrzeźbiły tu oszałamiającą linie brzegową. Bogactwo plaż, słoneczna aura i turkusowa woda stwarzają idealne warunki do plażowania. Nie zapomnij jednak, że Korfu jest również „zjawiskiem” historycznym z dziedzictwem wpisanym na listę UNESCO. Dlatego będąc tutaj, odkryj inne, niż tylko wypoczynkowe, oblicze wyspy.