Wenecja, Teneryfa, a może Rio de Janeiro? Pełne kolorów parady, niesamowita muzyka i tańce aż po świt. Jak świętuje się karnawał w różnych krajach? Sprawdźmy!
Rio de Janeiro – stolica samby
Data: 21 – 26 lutego 2020
Karnawału w Rio przedstawiać nie trzeba 🙂 Gorące rytmy, feeria barw i zabawa do białego rana! Najciekawszą częścią karnawału w Rio jest oczywiście Sambodrom – podczas którego prezentują się najwspanialsze szkoły samby, walcząc o tytuł mistrza. Jednak wybierając się do Rio, czy po prostu do Brazylii w trakcie karnawałowego tygodnia z pewnością poczujesz wyjątkowy klimat – ponieważ muzyka rozbrzmiewa na ulicach nawet małych miast, a tancerze prezentujący swoje umiejętności porywają do zabawy.
Karnawał na Teneryfie
Data: 24 stycznia – 1 marca 2020
Impreza w Santa Cruz – stolicy Teneryfy jest z pewnością godnym rywalem dla najsłynniejszego karnawału w Rio! Trwająca kilka tygodni, przyciąga wspaniałą muzyką, kostiumami i niesamowitymi pokazami. Każdego roku festiwal ma swój motyw przewodni, wokół którego przygotowywane są niesamowite dekoracje i stroje – szyte nawet przez kilka miesięcy.
W tygodniu poprzedzającym uroczyste rozpoczęcie świętowania podczas niesamowitej, wręcz spektakularnej gali, wybierana jest Królowa Festiwalu i to w kilku kategoriach! Później podczas uroczystości Królowe dumnie prezentują się na platformach podczas parad.
Wyobraź sobie te wspaniałe, kolorowe stroje. Co roku inne, zgodnie z motywem festiwalu. A do tego równie wyjątkowe maski lub makijaże. I to wszystko tak blisko nas!
W 2020 roku motywem przewodnim festiwalu na Teneryfie są lata pięćdziesiąte.
Karnawał w Santa Cruz ma też swój tzw. smaczek. Choć może nie do końca zrozumiałe wydarzenie, zwłaszcza dla turystów, to jednak godne uwagi. Nie zobaczysz go nigdzie indziej, zachwyci Cię i zaskoczy – jestem przekonana! We wtorek przed Środą Popielcową organizowana jest parada „Desfile del Coso”, a dzień później… Pogrzeb Sardynki (tak, dobrze widzisz!) Pogrzeb Sardynki to wydarzenie oficjalnie kończące okres zabawy. Uczestniczą w nim mężczyźni przebrani za księży i kobiety w strojach wdów. Wszyscy uczestnicy parady wręcz teatralnie opłakują Sardynkę – kukłę przedstawiającą rybę. Doprowadzona ulicami miast do wielkiego ogniska kukła jest podpalana i wówczas, gdy symbolicznie następuje zakończenie karnawału, podziwiać można ogromny pokaz fajerwerków.
Karnawałowe szaleństwo na Teneryfie potrwa w 2020 roku już od 24 stycznia aż do 1 marca. Jednak główne uroczystości trwać będą od wyboru Królowej karnawału (19 lutego).
Jeśli na żywo chcesz poczuć tę niesamowitą atmosferę karnawału, to oferty wczasów na Teneryfie znajdziesz TUTAJ.
Karnawał podobny do tego na Teneryfie, organizowany jest także w Las Palmas na Gran Canarii. Oprócz imprez, festiwali dla dzieci, konkursów zespołów muzycznych i malowania ciała, odbywają się tam także wybory i parada Drag Queen. Możesz też wybrać się na karnawał na plaży w Maspalomas organizowany od 5 do 15 marca.
Wczasy na Gran Canarii w tym niesamowitym okresie znajdziesz TUTAJ.
Karnawał na Maderze
Data: 19 lutego – 1 marca 2020
Jak się bawić, to się bawić! Karnawał trwa również na Maderze! W weekend przed rozpoczęciem okresu postu Funchal staje się miastem muzyki, tańca i zabawy. Wspaniale udekorowane tysiącami świateł ulice, żyją w rytmie rozbrzmiewającej muzyki. W ostatnią sobotę karnawału odbywa się wielka procesja platform, docierająca do Placu Miejskiego (Praça do Município).
Druga parada, odbywająca się w święto Mardi Gras – czyli we wtorek poprzedzający Środę Popielcową, nazywana „trapalhão” nazywana jest też Paradą Radości. Tysiące roześmianych uczestników w humorystycznych kostiumach maszeruje ulicami miasta. W tym roku motywem przewodnim tego wydarzenia są znaki zodiaku, można więc oczekiwać wspaniałych aranżacji, niesamowitych pomysłów i tysięcy uczestników gromadzących się, by wspólnie celebrować ostatni dzień przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.
Dwie najważniejsze parady karnawału na Maderze to:
- 22 lutego – Główna Parada,
- 25 lutego – parada Radości.
Wybierz urlop na Maderze podczas karnawału, zdobądź się na odwagę i podejmij wyzwanie – zarezerwuj TUTAJ – a kto wie, może wygrasz w konkursie na najlepszy strój karnawałowy?
Karnawał na Wyspach Zielonego Przylądka
Data: 22 – 26 lutego 2020
Na Wyspch Zielonego Przylądka największe parady organizowane są przez trzy dni poprzedzające Środę Popielcową, ale coraz częściej organizowane są także w całym okresie karnawału.
Niesamowite stroje, feeria barw i rozbrzmiewająca na ulicach miast muzyka. Łączenie zimowych wakacji z jednym z najhuczniejszych festiwali na świecie? Dlaczego nie! Wybierz jeden z hoteli na wyspie Sal i poczuj jak karnawałowe rytmy porywają Cię do tańca na ulicach Cabo Verde.
Spędź karnawał na Cape Verde rezerwując TUTAJ.
Karnawał w Wenecji
Data: 8 – 25 lutego 2020
Wenecki Carnevale to prawdziwa uczta dla oczu! Znakiem rozpoznawczym tej imprezy są piękne stroje i maski.
Nawiązując do tradycji i dawnych wystawnych przyjęć organizowanych we Włoszech, już od XII wieku, co roku na Placu Świętego Marka spotykały się tłumy. Podobno pierwszy karnawał był zorganizowany już w 1162 r.
Pod koniec XVIII wieku, za panowania cesarza Austrii – Franciszka II, festiwal został całkowicie zakazany. Zabronione zostało również używanie masek. Do dawnej świetności impreza w Wenecji powróciła w 1979 r. Od tej pory rokrocznie gromadzi miliony turystów. Jedni uczestniczą, by zaprezentować misterne, ręcznie robione przez wiele miesięcy maski i pozostałe elementy karnawałowego stroju, drudzy – by podziwiać piękno i pomysłowość tych przebrań. Istnieje kilka rodzajów masek weneckich, którym mają pewne cechy charakterystyczne.
Rodzaje masek weneckich
Bauta – zakrywa całą twarz, jednak nie przylega w dolnej części ściśle do ust i brody, co pozwala zachować anonimowość nawet podczas posiłków. Medico della peste – maska z długim, ptasim dziobem, która niegdyś była zarezerwowana tylko dla medyków, noszona z czarną peleryną i rękawicami. Gnaga – w kształcie kocicy i colombiana – zakrywająca nos, oczy i częściowo policzki. Z kolei Moretta noszona zazwyczaj przez kobiety to maska bez wiązania, która w miejscu ust ma… guzik, który trzeba trzymać zębami, aby zasłonić twarz.
Jeśli chcesz przeżyć prawdziwe karnawałowe szaleństwo w Wenecji wybierz się z nami na wycieczkę „Zakochani w karnawale”. Ofertę znajdziesz TUTAJ.
Toskański karnawał w Viareggio
Data: 1 – 25 lutego 2020
We Włoszech odbywa się także drugi fantastyczny karnawał – w Viareggio. Podczas wydarzeń w toskańskim, nadmorskim miasteczku, odbywają się parady z wielkimi, nawet 30-metrowymi platformami, przygotowywanymi specjalnie na tę okazję. Zgodnie z włoską tradycją, uczestnicy zakładają różnorodne maski, które mają ukryć prawdziwą tożsamość jej właściciela. Bogato zdobione elementy stroju, mają swoje źródło w komediach wystawianych na scenach ulicznych teatrów.
Na loty.itaka.pl znajdziesz bilety lotnicze np. do Pizy – lotniska blisko Viareggio.
Karnawał w Nicei
Data: 15 – 29 lutego 2020
Karnawał na Riwierze Francuskiej odbywa się już od XIII wieku. Pierwsza parada została zorganizowana publicznie na cześć Króla Sardynii oraz Królowej Neapolu i Sycylii, którzy w okresie karnawału odwiedzili Niceę.
Obecnie największą atrakcją nicejskiego wydarzenia jest Parada Kwiatów. Wyobraź sobie kilkanaście platform przyozdobionych żywymi kwiatami, które suną Promenadą des Anglais. To trzeba zobaczyć! Za dnia organizowana jest też bitwa na kwiaty, podczas której piękne rośliny zrzuca się z platform w stronę publiki. Podobno podczas parady na widowni ląduje ponad 100 000 ciętych kwiatów. Już wyobrażam sobie tłum z naręczami schwytanych bukietów, piękne kolorowe dywany na chodnikach. Z pewnością jest to spektakularny widok! Z kolei, gdy słońce chowa się daleko za horyzont, organizowana jest Parada Świateł. Na platformach włączane są niesamowite świetlne ozdoby, aby zachwycić tłum raz jeszcze kunsztem w przygotowaniu dekoracji karnawałowych.
Ciekawostka: Osoby w pełnym przebraniu mogą uczestniczyć w paradzie bezpłatnie. Zabronione są stroje obraźliwe, militarne oraz religijne.
Karnawał w Grecji
Data: 17 stycznia – 7 marca 2020
Choć nie jest tak spektakularny jak wenecki, to ma swoich wielbicieli. Karnawał w Patras odbywa się zgodnie z greckim kalendarzem ortodoksyjnym. Grecy świętują Apokries czyli karnawał, każdego roku od 17 stycznia – w dzień Świętego Antoniego. Festiwale, zabawy, bale i parady trwają ponad miesiąc i kończą się Wielką Paradą, w dzień poprzedzający Kathara Deftera czyli Czysty Poniedziałek – oznaczający dla Greków początek Wielkiego Postu.
Parada otwarcia festiwalu organizowana jest na Placu Jerzego, gdzie odbywają się koncerty, tańce, pokazy fajerwerków i występy akrobatów. Platformy w kształcie wielkich samochodów, autobusów i papierowych figur suną ulicami miasta. Kluczową postacią jest Król Karnawału, którego kukła jest przygotowana z dbałością o detale. Zabawa przygotowana jest dla całych rodzin. Impreza trwa najczęściej do wczesnych godzin porannych.
Podczas karnawału organizowane się dodatkowe zabawy, a atrakcję stanowi „poszukiwanie skarbu”, gdzie przy pomocy wskazówek rozmieszczonych w całym mieście uczestnicy mają dotrzeć do ukrytej nagrody.
Zwieńczeniem całego festiwalu jest, wspomniana wcześniej, Wielka Parada. Największa impreza, z tancerzami w wymyślnych kostiumach i tłumami świętującymi do białego rana. Wieczorem wszystkie platformy są doprowadzane do zatoki w Patras, gdzie staje w płomieniach symbol karnawału – Król. Jego kukła jest podpalana ku uciesze tłumu.
Mardi Gras w Nowym Orleanie
Data: 25 lutego 2020
Wyjątkowy, kolorowy i intensywny okres przed postem jest świętowany także w Stanach Zjednoczonych. Stolicą obchodów Mardi Gras jest Luizjana, głównie Nowy Orlean, w którym organizowany jest największy karnawałowy festiwal. Początki karnawałowej parady związane są z ostatkami organizowanymi przez francuskich podróżników na przełomie XVII i XVIII wieku w Alabamie. W kolejnych stuleciach obchody Mardi Gras często były anulowane lub wręcz zakazywane.
Mardi Gras obchodzone współcześnie w Nowym Orleanie jest wydarzeniem wyjątkowym na skalę kraju. Z całych Stanów Zjednoczonych przyjeżdżają amatorzy świetnej zabawy, a turyści z całego świata chętnie odwiedzają stolicę Luizjany, by choć raz przeżyć te wyjątkowe ostatki.
Parada z wielkimi platformami, z których „przedmioty rzucane są w tłum” przechodzi ulicami Nowego Orleanu we wtorek przed środą popielcową. Sztuczne monety, kubki i charakterystyczne koraliki to tylko nieliczne z wielu gadżetów, które można „upolować”. Festiwal odbywa się pod znakiem trzech kolorów, które nabrały w ciągu dziesiątek lat symbolicznego znaczenia. Fioletowy ma być kolorem sprawiedliwości, złoty – władzy, a zielony – wiary. Większość karnawałowych strojów Nowoorleańczyków przygotowana jest właśnie z użyciem tych trzech kolorów.
Ciekawostka: W Nowym Orleanie noszenie masek karnawałowych jest dozwolone tylko w dzień obchodów Mardi Gras.
Poza kilkoma zaprezentowanymi powyżej wydarzeniami karnawałowymi, na świecie organizowanych jest mnóstwo takich imprez. Udało Ci się kiedyś uczestniczyć w karnawałowym szaleństwie? Pochwal się w komentarzu!