Kapadocja była Ci dotąd znana jedynie z Instagrama? A może nic nie wiesz o tej wyjątkowej krainie w Turcji? Czas poznać ją z bliska i bez filtrów. Zjawiskowe ukształtowanie terenu sprawi, że poczujesz się tu jak na Księżycu. Do tego podziemne miasta, bajeczne balony unoszące się o świcie nad ziemią i wielka historia w tle sięgająca początków chrześcijaństwa. Kapadocja zachwyca nie tylko latem, ale i zimą. Zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem po tym regionie.
Spis treści:
- Gdzie leży Kapadocja?
- Skąd pochodzi nazwa Cappadocia?
- Atrakcje turystyczne Kapadocji
- Wakacje Cappadocia
- Narty w Kapadocji
Gdzie leży Kapadocja?
Kapadocja położona jest w Anatolii – sercu dzisiejszej Turcji – i zajmuje powierzchnię ok. 600 km2, czyli jest niewiele większa od naszej Warszawy. Poza tym leży na zachód od liczącego blisko 1,5 miliona mieszkańców Kayseri. W mieście znajduje się lotnisko (realizuje bezpośrednie loty do Polski) oraz kolej, co ułatwia połączenie z Ankarą i Stambułem. Płaskowyż Anatolijski przekracza wysokość 1000 m n.p.m. i przecinają go szczyty wulkaniczne. W regionie panuje klimat kontynentalny – lata są gorące, a zimy śnieżne, co stwarza idealne warunki zarówno do letniego, jak i zimowego wypoczynku. Dlatego w miesiącach zimowych Kayseri zamienia się w nowoczesny kurort narciarski.
Skąd pochodzi nazwa Cappadocia?
Przez stulecia powstało co najmniej kilka teorii związanych z pochodzeniem nazwy Cappadocia. Jednak najczęściej tłumaczy się ją jako „krainę pięknych koni” od perskiego katpatuka, co nie jest przypadkiem. Kapadocja znana była ze swoich dzikich koni Yilki, które z czasem zostały oswojone. Na wolności wciąż jednak żyje ich niewielka, bo licząca ok. 200-300 osobników, populacja. Mieszkańcy Kapadocji zajmują się również hodowlą koni arabskich, które świetnie sobie radzą w pokonywaniu górskich ścieżek regionu.
CIEKAWOSTKA
Warto wspomnieć, że Kapadocja została wymieniona w Dziejach Apostolskich. Jej mieszkańcy podczas Zesłania Ducha Świętego, jako jedni z pierwszych, mieli usłyszeć z ust Galilejczyków Ewangelię w swoim języku. Tych połączeń z chrześcijaństwem, jak przekonasz się z dalszej lektury tekstu, jest jednak znacznie więcej.
Atrakcje turystyczne Kapadocji
Księżycowy krajobraz Kapadocji na długo pozostaje w pamięci. Ukształtowanie terenu nie bez powodu przypomina Srebrny Glob. Jak to możliwe? Kilka milionów lat temu po erupcjach wulkanicznych, region ten został pokryty grubą warstwą popiołu, pyłu i lawy. W efekcie powstał tuf, czyli lekka, porowata skała osadowa. Na skutek działania deszczu, wiatru i innych naturalnych czynników, zaczęła ona przybierać bajeczne kształty przypominające kominy, stożki, grzyby – każdy widzi tak naprawdę to, co chce. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.
Dzięki działaniom natury Kapadocja dziś zachwyca i intryguje, dostarczając wielu niezapomnianych atrakcji turystycznych, które trwają tu w niezmienionej formie od tysięcy lat. Do większości z nich człowiek nie przyłożył ręki, w innych przypadkach wykorzystał dzieło natury w taki sposób, że rezultat zdumiewa nawet współczesnych. Sprawdź kilka poniższych propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Kapadocji.
Lot balonem nad Kapadocją
Dla wielu odwiedzających lot balonem to najważniejsza atrakcja turystyczna Kapadocji, na którą czekają oni z niecierpliwością i często właśnie od niej zaczynają poznawanie okolicy. Taka przyjemność jest jednak zarezerwowana tylko dla rannych ptaszków, ponieważ balony wznoszą się ku górze między 5.00 a 6.00 rano (zimą trochę później). Panorama rozciągająca się z gondoli balonu rekompensuje jednak krótki sen. A jeśli akurat jesteś w hotelu i jesz śniadanie, to podniebna sceneria pozwoli Ci się poczuć jak w bajce.
Göreme – Park Narodowy i Muzeum w jednym
Ważną atrakcją turystyczną Kapadocji jest Göreme Open Air Museum, czyli niezwykłe muzeum na otwartej przestrzeni. Tutaj, jak mało gdzie, poznasz historię w otoczeniu natury. O unikatowości tego miejsca świadczy fakt, że wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i mogłoby śmiało konkurować z niejednym cudem świata. Znajduje się tu zachwycający kompleks wykutych w skale jaskiń, klasztorów i kościołów z zachowanymi freskami ukazującymi sceny z Biblii.
Malowidła datuje się na IX-XI w., kiedy to w Kapadocji rozwijała się wczesnochrześcijańska sztuka bizantyjska. Najbardziej barwne freski znajdują się w tzw. Kościele Ciemnym, który ma tylko jedno niewielkie okno. Brak dostępu do światła zadziałał tu zdecydowanie na korzyść, bo mimo upływu lat malunki są tak żywe, że sprawiają wrażenie, jakby powstały całkiem niedawno. A w rzeczywistości liczą niemal tysiąc lat.
CIEKAWOSTKA
Mało kto wie, że pod zwierzchnictwem św. Bazylego – ówczesnego biskupa Cezarei, a dzisiejszego patrona Kapadocji – właśnie w Göreme rodziło się życie klasztorne. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa przybywało tu wielu mnichów szukających miejsca do kontemplacji. I dzisiaj znajdziesz tu spokój i mistyczną aurę.
Zapierające dech podziemne miasta
Jeśli myślisz, że osobliwe formy skalne są jedynym skarbem Kapadocji, to po wizycie w którymś z podziemnych miast przekonasz się, jak duże jest dziedzictwo kulturowe regionu. Aż trudno uwierzyć, że jego mieszkańcy za pomocą prostych narzędzi drążyli w wulkanicznej glebie swoje wioski. Powstałe osady do dzisiaj imponują rozmachem i funkcjonalnością. Znajdowały się w nich kuchnie, sypialnie, studnie, stajnie i magazyny oraz szyby wentylacyjne, co pozwalało przebywać w nich nie tylko tysiącom ludzi, ale i zwierzętom hodowlanym.
Podziemnych miast w Kapadocji są dziesiątki, ale szczególną uwagę warto zwrócić na Derinkuyu znajdujące się ok. 40 km od Göreme. Dla wielu turystów to obowiązkowa atrakcja turystyczna, choć przemieszczanie się po niej, jest nie lada wyzwaniem. Podziemne korytarze miasta mają ok. 55 m głębokości i czasem trzeba je pokonywać na kolanach. A kiedy Derinkuyu powstało? Przypuszcza się, że ok. VIII w. p.n.e., ale odkryte zostało dopiero w… 1963 r., i to przez przypadek, bo podczas remontu piwnicy jednego z mieszkańców. Należy dodać, że sieć podziemnych miast była rozwijana przez pierwszych chrześcijan, którzy chronili się w nich przed prześladowaniami ze strony Rzymian.
Dolina Miłości w Kapadocji
Czy coś jeszcze może Cię zaskoczyć w malowniczej Kapadocji? Jak najbardziej! Wystarczy, że udasz się do Doliny Miłości, gdzie z pewnością nie przeoczysz form skalnych o gigantycznych, fallicznych kształtach. Niektóre osiągają wysokość nawet 50 metrów. Inne skały wielu turystom przypominają natomiast serca. Nazwa doliny jest więc w pełni uzasadniona. Ona sama rozciąga się między Göreme a Uchisar – to aż 5 kilometrów niezwykle romantycznego szlaku do spacerowania we dwoje.
Kapadocja do wędrowania
Dolin do wędrowania jest w Kapadocji znacznie więcej. Każda zachwyca niepowtarzalnymi bryłami skalnymi, wśród których wiją się zachęcające do eksplorowania okolicy szlaki turystyczne. Jedną z nich jest Dolina Czerwona będąca tak naprawdę połączeniem kilku dolin, m.in. Meskendir i Różanej. Leży między miejscowościami Göreme i Çavuşin. Dolina jest niewielka, ale na jej trasie znajdziesz starożytne kościoły i klasztory wydrążone w skale. Są one jednak na tyle ukryte, że podczas pierwszej wyprawy prawdopodobnie z trudem się na nie natkniesz. Rankiem i o zachodzie słońca gra światła zamienia Dolinę Czerwoną w świecący na czerwono „neon”. Po najpiękniejsze widoki warto udać się na popularny punkt widokowy zwany Sunset Point. Tym, co zobaczysz, z pewnością się nie rozczarujesz.
Będąc w pobliżu, skieruj się również do sąsiedniej Doliny Różanej. Jej skalne ukształtowanie terenu zakończone jest charakterystycznymi ostrymi grzbietami zabarwionymi na różany odcień. W efekcie całość wygląda niczym pole róż. Szlak w Dolinie Różanej możesz połączyć z trasą w Dolinie Meskendir, która jest krótsza i mniej zatłoczona. Przypomina wąski kanion, w którym nie brakuje jaskiń, tuneli i małych kościółków.
Wakacje Cappadocia
Pobyt w Kapadocji z pewnością zaliczysz do najpiękniejszych wspomnień z Turcji. Unoszące się o świcie balony, choć zjawiskowe, nie są jedynym powodem do zachwytu. To region, gdzie natura i historia spotykają się ze sobą, bo mieszkańcy Kapadocji wciąż zamieszkują domy z tufu. Planując wakacje w Turcji, możesz skorzystać z możliwości fakultatywnej wycieczki pod hasłem „lot balonem”. Dzięki niej z powietrza odkryjesz piękno regionu. A jeśli lubisz aktywny wypoczynek, zdecyduj się na jedną z wycieczek objazdowych z przystankiem w Kapadocji, na przykład Orient Express. Masz już za sobą wizytę w regionie latem? Może czas zajrzeć tu zimą. Wielbicielom białego szaleństwa ta bajeczna kraina ma również wiele do zaoferowania.
Narty w Kapadocji
Kapadockie chłodne i śnieżne zimy pozwalają łączyć zwiedzanie z aktywnym wypoczynkiem w zimowym kurorcie. Ośrodek Erciyes Ski Resort, bo o nim mowa, to najnowocześniejszy ośrodek narciarski w Turcji. Kompleks rozciąga się na wysokości od 2100 m n.p.m. do 3360 m n.p.m., a nad nim wznosi się najwyższy szczyt środkowej Anatolii, czyli Erciyes, będący w rzeczywistości wygasłym wulkanem. Jego wysokość to 3917 m n.p.m. W lecie jest przedmiotem pieszych wędrówek, a zimą zamienia się w tętniący życiem kompleks narciarski.
W Erciyes Ski Resort panują idealne warunki, szczególnie dla początkujących i średnio zaawansowanych miłośników sportów zimowych. Ośrodek oferuje 41 tras zjazdowych o łącznej długości 65 km. Znajdziesz tu 19 tras łatwych, 17 średnich i 5 trudnych. Na miejsce dowiezie Cię jeden z 14 wyciągów, a jeśli zdecydujesz się na wyjazd z Itaką, w cenie otrzymasz skipass na 50 zjazdów. Dodatkowo, możesz zabrać ze sobą własny sprzęt narciarski (do 10 kg/os.). A jeśli nie chcesz go zabierać z domu lub nie masz jeszcze własnego kompletu, to wypożyczysz go w centrum Eyercices. W mieście masz również do dyspozycji szkołę narciarską oferującą lekcje z instruktorem. Kompleks zawiera więc wszystko to, czego potrzebują do szczęścia wielbiciele białego szaleństwa. Ośrodek staje się tym samym świetną alternatywą dla innych tego typu obiektów w Europie.
W bezpośrednim sąsiedztwie Erciyes Ski Resort znajdują się hotele 3-, 4- i 5-gwiazdkowe. Jakość świadczonych przez nich usług niczym nie odstaje od tej, jaką gwarantują latem. W cenie nabywasz wysoki standard, komfort, wyżywienie full board plus (3 posiłki dziennie wraz z napojami), a stok masz na wyciągnięcie ręki. Po intensywnym dniu szusowania w śniegu zregenerujesz siły w spa lub na basenie – w zależności od oferty hotelu. Najpopularniejszym wśród klientów jest 3-gwiazdkowy obiekt Mirada Del Monte.
Region na krótki wypad lub dłuższy pobyt
Jak widać, Kapadocja zaskakuje nie tylko o każdej porze dnia, ale i roku. Trudno nie zachwycić się widokiem podziemnych miast, urokliwych dolin czy unoszących się na niebie balonów. Odkryj ten region na własnych zasadach – czy to z lotu ptaka, czy ze stoków Kayseri, a spędzony czas uwiecznij na zdjęciach i podziel się nimi, jeśli nie na Instagramie, to przynajmniej na profilu Itaki poprzez oznaczenie @itakapl.