Spaceruję wśród pachnących choinek, tysięcy migoczących światełek, z kubkiem grzanego, aromatycznego wina w dłoni. Z drewnianych budek spoglądają na mnie sprzedawcy i kuszą ręcznie malowanymi bombkami, pięknie opakowanymi pralinkami i czekoladami o fantazyjnych kształtach. Wokół mnie tłumy ludzi, kochający – tak jak ja – ten przedświąteczny klimat jarmarków bożonarodzeniowych. Udziela mi się ta atmosfera ciepłej zimowej herbaty, pierników i cynamonu.
Wszystkie są do siebie bardzo podobne, a jednocześnie znacznie się od siebie różną. Z czego to wynika? Moim zdaniem z tradycji. W Polsce spotkamy makowiec, grzany cydr czy grillowane oscypki z konfiturą żurawinową. Za naszą zachodnią granicą króluje strucla i piwo, w Czechach trdelnik i medovina. We Francji skosztujemy ciasteczek bredele, choucroute i gulaszu baeckeoffe, a włoskie jarmarki to słodkie, pieczone kasztany i aromatyczny grzaniec. Oprócz smakołyków, na każdym z nich lokalne rękodzieło. Dokąd wybierasz się w tym roku?
Jarmark w Pradze
Jeśli nie masz zbyt wiele wolnego czasu na szał świątecznych podróży, wybierz te najbliżej Polski. Doskonałym wyborem będzie czeska Praga – tutejsze świąteczne kiermasze mogą poszczycić się tytułem najpiękniejszych na świecie według czytelników amerykańskiego dziennika USA Today.
Jarmarki w czeskiej stolicy odbywają się w dwóch miejscach. W budkach kupisz świąteczne ozdoby, napoje i przekąski, ale również pamiątki. Na Rynku Starego Miasta, przy akompaniamencie kolęd i pastorałek zwiedzisz znajdujące się w pobliżu zabytki. Stojąca tu choinka co godzinę zachwyca świetlnymi animacjami.
Drugi kiermasz świąteczny odbywa się na Placu Wacława. Będąc tu warto odwiedzić majestatyczny gmach Muzeum Narodowego, pasaże Rokoko i Lucerna, wstąpić do jednej z wielu kafejek czy sklepików, które znajdują się przy tętniącym życiem placu, usytuowanym w praskiej dzielnicy Nove Mesto.
Kiedy?
Od 30 listopada 2019 r. do 6 stycznia 2020 r.
Czego spróbować?
Grzanego czeskiego piwa, tradycyjnego ponczu, medoviny – miodu pitnego, potraw z grilla i trdelnika – grillowanego słodkiego ciasta, posypanego cukrem, orzechami i cynamonem (w Polsce znany jako kurtoszkołacz).
Co kupić?
Ręcznie robione zabawki z drewna, wyroby ze szkła, czeskie kryształy i pięknie zdobioną świątecznymi motywami ceramikę.
Striezelmarkt w Dreźnie
To jeden z najstarszych jarmarków świątecznych. Striezelmarkt (dosł. jarmark struclowy) organizowany jest od 1434 roku. Główną atrakcją (poza ponad 200 stoiskami ze smakołykami i ozdobami świątecznymi) jest ustawiona na placu Altmarkt, blisko 15-metrowa piramida świąteczna, po której poruszają się figurki związane z historią regionu i świętami. Warto zobaczyć największy na świecie łuk bożonarodzeniowy, a przygotowane dla najmłodszych atrakcje: teatr kukiełkowy, karuzela i kolejka pozwolą ponownie obudzić w sobie dziecięcą radość. W tym roku drezdeński Jarmark Struclowy będzie obchodził swoje 585. urodziny, a oprócz niego w Dreźnie pojawi się 10 innych kiermaszów świątecznych.
Łańcuch drewnianych budek zacznie się przy dworcu głównym i będzie wiódł przez promenadę Prager Straße na Altmarkt i plac przy kościele Frauenkirche (Neumarkt) aż na drugą stronę Łaby. W sobotę 7 grudnia na Jarmarku Struclowym obchodzone będzie coroczne święto wypieku tradycyjnej strucli Christstollen, połączone z pochodem, na którym zaprezentowana zostanie wielkie ciasto, a jego kawałkami zostaną obdarowani uczestnicy wydarzenia.
Kiedy?
Od 27 listopada do 24 grudnia 2019 r., codziennie w godz. 10.00-21.00.
Czego spróbować?
Koniecznie strucli – Dresdner Christstollen, czyli sowicie obsypanego cukrem pudrem, drożdżowego ciasta z bakaliami (to od niego pochodzi nazwa jarmarku) i powstałej z suszonych śliwek postaci kominiarza – pflaumentoffl. Na straganach wszechobecny jest Glühwein, czyli grzane wino i oblane czekoladą pierniki z dżemem w środku – pfefferkuchen. Spróbuj też drezdeńskiego chleba faszerowanego serem (rahmkleck) i tradycyjnych niemieckich precli i kiełbasek (bratwurst).
Co kupić?
Piękne figurki Nussknacker, czyli dziadka do orzechów – tradycyjny produkt na jarmarku, drewniane ozdoby (piękne latarenki i zabawki), piramidy ze świeczek, pięknie opakowane pierniki w kształcie serca (zdobione kolorowym lukrem i czekoladą), wyroby z koronki, a także suszone owoce.
Jeśli nie możesz się zdecydować – Praga czy Drezno, mam dla Ciebie idealne rozwiązanie: https://www.itaka.pl/wycieczki/czechy/bozonarodzeniowe-jarmarki,XCZJARM.html.
Mercatini di Natale w Weronie
Jarmark na Piazza dei Signori jest często wymieniany jako jeden z najpiękniejszych w Europie. Świąteczne stragany kuszą bogatą ofertą gastronomiczną, ozdobami choinkowymi i wyrobami lokalnego rzemiosła. Najmłodsi spotkają tu Świętego Mikołaja, a rodzice będą mogli oddać się zakupowemu szaleństwu. Wyroby ze szkła w świetle lampek choinkowych sprawiają wrażenie jeszcze piękniejszych, a przy zapachu grzanego wina i suszonych pomarańczy zupełnie przestajesz zwracać uwagę na otaczające Cię tłumy.
Wybierając się do Werony w okresie przedświątecznym, możesz odwiedzić małe, kameralne jarmarki w urokliwych miasteczkach Rovereto i Arco. W pierwszym z miast na jarmark „Natale dei Popoli” przyjeżdżają artyści i rzemieślnicy z różnych zakątków świata, prezentując swoje tradycje i świąteczne przysmaki, w drugim zobaczysz żywą stajenkę i spotkasz bożonarodzeniowe gnomy.
Jarmarki organizowane w Weronie, Rovereto i Arco, a także największe atrakcje m.in. Trydentu, Bolzano czy Sirmione odwiedzisz podczas wycieczki Jarmarki Bożonarodzeniowe nad jeziorem Garda.
Kiedy?
Werona: Od 18 listopada do 26 grudnia 2019 r.;
Rovereto: Od 22 listopada 2019 r. do 6 stycznia 2020 r.;
Arco: Od 15 listopada 2019 r. do 6 stycznia 2020 r.
Czego spróbować?
Regionalnych produktów, serów (np. Provolone Val Padana, Spressa delle Giudicarie czy Stelvio) i wędlin (np. Speck dell’Alto Adige), pieczonych kasztanów, tyrolskich naleśników (strauben), grzanego wina o wyrazistym smaku (vino caldo speziato), polenty i canederli – nadziewanych pyz.
Co kupić?
Wyroby z wełny, zwłaszcza czapki i kapcie, świece, produkty naturalne, grappę i lokalne wina, piękne świąteczne stroiki (z żywej lub sztucznej choinki), rzeźbione w drewnie szopki czy „zimowe” kubki („ubrane” w wełniane kubraczki).
Christkindelmärik w Strasburgu
Najpiękniejsze jarmarki we Francji odbywają się w Alzacji. W stolicy tego regionu organizowany jest najsłynniejszy i najstarszy w kraju Christkindelmärik lub inaczej Marché de l’Enfant Jésus, czyli Jarmark Dzieciątka Jezus. Jego historia sięga 1570 roku i jest podzielony na kilkanaście „osad” tematycznych, które rozstawione są w obrębie centrum miasta (łącznie cały jarmark to ok. 300 drewnianych straganów). Jarmarczne domki znajdziesz m.in. na Placach: Katedralnym, Gutenberga i Kléber (tu znajduje się górująca nad miastem choinka). Zakupom i degustacjom towarzyszą tutaj koncerty chórów i spektakle teatralne. Innym popularnym, alzackim kiermaszem świątecznym jest ten organizowany w kameralnym Colmar. Centrum miasta zamienia się tu w kolorowy jarmark, uznawany za jeden z najbardziej urokliwych w Europie.
Jarmarki w Strasburgu i Colmar, a także w 3 małych, alzackich miasteczkach: Ribeauville, Riquewihr i Kaysersberg odwiedzisz na trasie wycieczki Bożonarodzeniowa Alzacja.
Kiedy?
Od 24 listopada do 25 grudnia 2019 r.
Czego spróbować?
Świątecznego pomarańczowo-cynamonowego ciastka bredele (występuje też w innych wersjach smakowych, np. orzechowej czy pralinowej), vin chaud, czyli grzanego wina (warto skosztować na każdym jarmarku – zawsze ma inny smak i zapach), a także regionalnych specjałów – choucroute, czyli kapusty kiszonej, gulaszu baeckeoffe czy foie gras (dla smakoszy).
Co kupić?
Świąteczne dekoracje, zwłaszcza te wykonane ze szkła i drewna, rękodzieło artystyczne – ceramikę, drewniane kukiełki (idealne na prezent) czy kolorowe lampiony.
Bożonarodzeniowe jarmarki odbywają się w większości europejskich miast i miasteczek, dlatego każdego roku wybór na stoiskach jest bardzo duży. W dalszą podróż po świąteczne specjały warto wybierać duże miasta (asortyment będzie szeroki), ale odwiedzić też mniejsze miejscowości w pobliżu. Takie kameralne targi świąteczne mogą zaskoczyć nie tylko różnorodnością oferowanych produktów, ale przede wszystkim możliwością „złowienia” prawdziwych perełek, których nie uświadczysz na dużych, bardziej komercyjnych kiermaszach w stolicach i dużych miastach.
Ja w tym roku „poluję” na szklane aniołki (bombki choinkowe), które wyglądają, jakby były wykute w lodzie, i stroik z żywej choinki, którym ozdobię drzwi wejściowe. Planuję odwiedzić Pragę i Drezno, ale wybiorę się też na jarmarki w kilku polskich miastach.
A Ty – co kupisz na tegorocznych świątecznych jarmarkach? Wiesz już, gdzie pojedziesz na poszukiwania bożonarodzeniowych skarbów? Daj znać w komentarzu!