Na mapie świata gołym okiem można dostrzec największe państwa zamieszkane przez milionowe populacje. Z drugiej strony, istnieją też bardzo małe kraje, które zajmują tak niewielką powierzchnię, że na mapie trudno je zauważyć bez użycia lupy. Są tak niewielkie, że zwiedzisz je w jeden dzień, a nawet kilka godzin. Przygotowałam ranking najmniejszych państw świata. Sprawdzam, jaką mają powierzchnię, liczbę mieszkańców. Podpowiadam, gdzie leżą te mikropaństwa i co je wyróżnia. Dowiedz się, jakie jest najmniejsze państwo na świecie.
Szukając najmniejszego państwa świata, odnoszę się do jego powierzchni wyrażonej w metrach kwadratowych. Wiadomo, że Rosja, zajmująca ponad 11% powierzchni globu, to największe państwo. A jaki kraj zajmuje najmniejszą powierzchnię?
Spis treści:
- Watykan – najmniejszy kraj w Europie oraz najmniejsze państwo na świecie
- Monako – luksus, kasyna i Grand Prix
- Nauru – wyspa na Oceanie Spokojnym
- Tuvalu – atole i rafy
- San Marino – włoska enklawa
- Lichtenstein – małe państwo wielkich możliwości
- Wyspy Marshalla – otoczone pięknymi rafami koralowymi
- Saint Kitts i Nevis – wyspiarski klimat
- Malediwy – raj na ziemi
- Malta – maleńka wyspa z wielką historią
- Ile jest krajów na świecie?
- Najmniejsze państwa świata – podsumowanie
Watykan – najmniejszy kraj w Europie oraz najmniejsze państwo na świecie
Bezsprzecznie najmniejsze państwo świata to Watykan. Zajmuje powierzchnię zaledwie 0,49 km² i jest enklawą we Włoszech, konkretnie w Rzymie. To zarazem najmniejszy kraj w Europie i najmniejszy kraj na świecie. Powierzchnia Watykanu to mniej niż pół kilometra kwadratowego! Mieszka tu mniej niż 100 osób, są to głównie duchowni i pracownicy administracji. Znany jest przede wszystkim jako siedziba papieża oraz stolica Kościoła katolickiego. Obok religijnego znaczenia przyciąga turystów z całego świata Kaplicą Sykstyńską i Placem Świętego Piotra. Dodatkowo Watykan to także najmniejsze miasto świata, zatem stanowi państwo-miasto.

Monako – luksus, kasyna i Grand Prix
Zajmuje drugie miejsce w rankingu najmniejszych państw świata. Powierzchnia Monako to zaledwie 2,02 km², ale jest jednym z najgęściej zaludnionych państw świata – zamieszkuje je około 40 tysięcy osób. Gdzie leży Monako? W basenie Morza Śródziemnego na Lazurowym Wybrzeżu, graniczy z Francją i dzieli je niespełna 20 km od Nicei. Księstwo Monako słynie z wszechobecnego luksusu, kasyn w Monte Carlo i popularnych wyścigów, czyli Grand Prix Formuły 1.

Nauru – wyspa na Oceanie Spokojnym
Kilka najmniejszych państw świata można znaleźć na Pacyfiku. Przykładem jest Nauru – maleńka wyspa o powierzchni 21 km². Położona jest w Oceanii, niedaleko Australii. Liczy około 10 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, Nauru nie ma oficjalnej stolicy, a rząd rezyduje w dzielnicy Yaren. Wyspa jest częstym przystankiem dla migrujących ptaków. Ssaki na wyspę dotarły wraz z importem innych dóbr i wyprawami w te okolice.
Tuvalu – atole i rafy
Tuvalu to kolejne z najmniejszych państw świata. Znajduje się w Polinezji na Oceanie Spokojnym. Ma powierzchnię ok. 26 km² i liczbę ludności nieprzekraczającą 10 tysięcy. Składa się z dziewięciu wysp koralowych i atoli, które tworzą Archipelag Wysp Lagunowych. Kraj ten opiera się głównie na rolnictwie i rybołówstwie, ponieważ nie posiada praktycznie żadnych złóż naturalnych.

San Marino – włoska enklawa
San Marino to jedno z najmniejszych państw w Europie o powierzchni 61 km². Według statystyk zamieszkuje je około 34 tys. mieszkańców. Położone we Włoszech, stanowi kolejną enklawę. Według niektórych zapisków uznawane jest za najstarszą republikę świata, założoną w 301 r. n.e. Stolica San Marino nosi tę samą nazwę co państwo i zachwyca zabytkowym centrum wpisanym na listę UNESCO. Mapa San Marino pokazuje górzysty teren, a za najstarszą część uchodzi wzgórze z wieżą na Monte Titano. Mimo swoich niewielkich rozmiarów San Marino posiada drużynę piłkarską.

Lichtenstein – małe państwo wielkich możliwości
Państwo położone jest w Alpach, między Austrią a Szwajcarią. Zajmuje 160 km² i liczy około 40 tysięcy mieszkańców. Można je zatem porównać do polskich Katowic. Znane jest z bajkowych górskich krajobrazów i zamków. Stolica Liechtensteinu, Vaduz, słynie z muzeów, galerii i wspaniałej siedziby dynastii Lichtensteinów – zamku górującego nad miastem. Lichtenstein, a dokładniej Księstwo Lichtensteinu, nie posiada armii, nie przebiega tu też ani jedna autostrada. Najbardziej znane jest z rozbudowanego systemu bankowego.

Wyspy Marshalla – otoczone pięknymi rafami koralowymi
Ten wyspiarski kraj położony na środku Oceanu Spokojnego, rozciąga się na ponad 1200 wyspach i atolach (czyli płaskich wyspach koralowych), ale jego łączna powierzchnia lądowa to zaledwie 181 km². Liczba mieszkańców wynosi około 38 tysięcy. Stolica położona na atolu Majuro jest także siedzibą rządu. Największy na świecie i zarazem najpiękniejszy atol to Kwajalein – choć jego łączna powierzchnia lądowa wynosi niecałe 30 km² , to wokół rozciąga się rozległa przepiękna laguna.

Saint Kitts i Nevis – wyspiarski klimat
Karaibski kraj składający się z dwóch wysp o łącznej powierzchni 261 km². Mieszka tu około 53 tysiące osób. Słynie z wulkanicznych czarnych plaż, gorących źródeł i wspaniałych krajobrazów. Obecnie turystyka jest głównym źródłem dochodu, do 2005 r. była to uprawa trzciny cukrowej. Maskotką i prawie symbolem Saint Kitts i Nevis są małpy kotawce, jednak nie są endemicznym gatunkiem, a zostały sprowadzone przez francuskich osadników w XVII wieku.

Malediwy – raj na ziemi
To egzotyczne państwo na Oceanie Indyjskim składa się z 26 atoli i ponad 1000 wysp, choć powierzchnia lądu wynosi zaledwie ok. 298 km². Liczy około 500 tysięcy mieszkańców. Znane są z luksusowych kurortów, błękitnej wody i wspaniałych warunków do wypoczynku. Malediwy to również jeden z najniżej położonych krajów świata – ich przeciętna wysokość nad poziomem morza to zaledwie 1,5 metra. Popularne ze względu na niesamowite plaże, są także jednym z ulubionych kierunków dla fanów nurkowania. Znajdują się tu piękne rafy koralowe.

Malta – maleńka wyspa z wielką historią
Malta to jedno z najmniejszych państw świata, ale kto by pomyślał, że tak mała wyspa może kryć tyle skarbów! Leżąca w sercu Morza Śródziemnego, między Sycylią a Afryką Północną. Ma powierzchnię zaledwie 316 km ², czyli nieco mniej od Krakowa. Mimo to mieszka tu ponad pół miliona ludzi, co czyni ją jednym z najgęściej zaludnionych krajów Europy.

To nie tylko wakacyjna perełka, ale prawdziwy tygiel historii. Dziś przyciąga turystów nie tylko słońcem, ale też niesamowitymi zabytkami – jak Valletta (stolica wpisana na listę UNESCO), starożytne świątynie megalityczne starsze niż egipskie piramidy czy urokliwe miasteczka Mdina i Marsaxlokk.
Ile jest krajów na świecie?
Na koniec warto przypomnieć: ile krajów jest na świecie? Według ONZ jest ich 193, a w tym zestawieniu skupiliśmy się na tych najmniejszych państwach świata, choć każde z nich ma ogromne znaczenie kulturowe, historyczne czy polityczne.
Najmniejsze państwa świata – podsumowanie
Przedstawiłam Ci 10 najmniejszych krajów świata. Biorąc pod uwagę powierzchnię, najmniejszym państwem świata jest Watykan. Poniżej podsumowuję cały ranking:
- Watykan
- Monako
- Nauru
- Tuvalu
- San Marino
- Lichtenstein
- Wyspy Marshalla
- Saint Kitts i Nevis
- Malediwy
- Malta
W drugiej dziesiątce znajdziesz tak popularne kraje jak: Grenada, Barbados, Seszele czy Andora.