Gruzja to kraj pełen niezwykłej historii, który skrywa wiele skarbów kultury. W sercu Kaukazu, na styku Europy i Azji, znajduje się miejsce, gdzie każda chwila przenosi nas w czasie. Zabytkowe cerkwie, malownicze krajobrazy i nowoczesne miasta, tworzą harmonijną mozaikę przeszłości i teraźniejszości. Gościnność mieszkańców sprawia, że każdy czuje się tu jak w domu, a lokalne tradycje kulinarne i winiarskie zachwycają nawet najbardziej wymagających smakoszy. Odkryj, co czyni Gruzję wyjątkową i pozwól się oczarować jej niepowtarzalnym urokiem.
W ostatnich kilku latach coraz więcej ludzi wybiera Gruzję jako cel swoich wakacyjnych wyjazdów. Co urzeka większość turystów trafiających do Gruzji?
W tym wpisie przeczytasz:
- Odkryj piękno gruzińskiej przyrody
- Poznaj historię i kulturę Gruzji
- Balet gruziński i inne tańce – kartuli, rachuli, mtiuruli
- Gruziński stół, to nie tylko mebel
- Gruziński humor i dystans do siebie
Odkryj piękno gruzińskiej przyrody
Są tu majestatyczne góry Kaukazu Wysokiego z pięciotysięcznymi lodowymi olbrzymami. Prastare, reliktowe lasy kolchidzkie, których początki sięgają epoki przedlodowcowej. Ciepłe wody Morza Czarnego i półdzikie, stepowo-pustynne południe. Urokliwy, niezwykle różnorodny krajobraz, zazwyczaj nie pozostawia obojętnym. Gdyby ktoś miał kłopot z dostrzeżeniem tego piękna… Gruzini rzucą się z pomocą, żeby temu zaradzić – ich zdaniem, nie ma piękniejszego zakątka na naszej planecie.
Poznaj historię i kulturę Gruzji
Dla zainteresowanych historią oraz bieżącymi przemianami w sferze kulturowej, społeczno-gospodarczej czy politycznej, w Gruzji (jak i na całym Kaukazie) nie ma nudy. Powstają narody, przesuwają się granice, młode pokolenie usilnie poszukuje własnej drogi, a starsze nieustannie przypomina o rodowych korzeniach. Artyści trwają w ciągłej fazie tworzenia. To niesamowita mieszanka!
Przyjeżdżam do Gruzji regularnie od kilku lat i nieustannie doświadczam serdeczności mieszkańców i z radością odkrywam najróżniejsze przejawy gościnności. Jeśli nie ograniczać jej jedynie do zasady „zastaw się, a postaw się”, to okazuje się, że występuje tu ona w swojej najczystszej postaci. Jest połączona ze szczerością i otwartością na drugiego człowieka. Pomimo burzliwej historii i trudnych doświadczeń, Gruzini wykazują się ogromną ufnością, żywotnością i radością życia. A w czym się to wyraża? Czytaj dalej.
Balet gruziński i inne tańce – kartuli, rachuli, mtiuruli
Gruzini mają go we krwi. Tańczą przy każdej ważniejszej uroczystości (a nawet bez okazji), podczas wakacyjnego spaceru po bulwarze w Batumi, przy zbiorach winogron i na deptaku w Tbilisi. Już od najmłodszych lat dzieci uczestniczą w zajęciach tanecznych. Część z nich kontynuuje później naukę w licznych lokalnych zespołach, a najlepsi trafiają do Narodowego Baletu Gruzji Sukhisvili. Jeśli jeszcze nie oglądał_ś pokazu ich umiejętności na scenie, zawsze możesz to nadrobić i wybrać się na jeden ze spektakli w czasie ich corocznego, zagranicznego tournée.
Jedną z najczęściej prezentowanych form tańca tradycyjnego jest kartuli – prastary, romantyczny taniec, powszechnie wykonywany na weselach. Inne popularne tańce to m.in.: energiczny i zalotny rachuli oraz mtiuruli – wywodzący się z wysokich gór, oparty na rywalizacji i indywidualnych, pełnych żaru i zaangażowania, popisach tancerzy.
Gruziński stół, to nie tylko mebel
Kilka lat temu byłam w trakcie przeprowadzki. Książki, płyty i pamiątki z podróży powędrowały z kartonów na regały i do szuflad. Gdy w pewnym momencie oznajmiłam wśród znajomych, że skończyłam, na to mój znajomy Gruzin krzyknął: „a gdzie masz stół?!”. No tak, w Gruzji to arcyważny element domowego wyposażenia, mebel-dusza. Symbolicznie odnosi się też do niezwykle ważnego rytuału, jakim jest wspólne ucztowanie, tzw. supra. Co prawda słowo to, wywodzące się z języka perskiego sofra, oznacza dosłownie obrus, a nie stół, ale nie o samo miejsce tu chodzi. Jego istotą jest spotkanie i celebracja chwili. To czas poświęcony na radość, śpiew i dziękczynienie. A za co? O tym przypomina tamada, główny dyrygent całego wydarzenia. Wznosi on toasty za wszystko, co stanowi fundament ludzkiej egzystencji i jest wartością samą w sobie: za przodków, miłość oraz życie.
Gruziński humor i dystans do siebie
Gruzja jest bardzo zróżnicowana, a poczucie humoru jej mieszkańców jest większe lub mniejsze w zależności od regionu. Ogólnie można powiedzieć, że Gruzini są pogodni, dowcipni i mają duży dystans do siebie. Ich nierzadko abstrakcyjny, odrealniony dowcip wydaje się w cudowny sposób pomagać im oswoić i akceptować przeróżne przeciwności losu i niełatwą momentami sytuację na Kaukazie. Najczęściej, co jest dosyć ogólną tendencją na świecie, Gruzini śmieją się z sąsiadów, jak również z gruzińskich górali i… siebie samych. Niewymuszony żart i wesołość (nie mylić z rubasznością) przeplata codzienne rozmowy, wznoszone przy stole toasty, a nawet oficjalne przemówienia. Uczy, jak można budować życie wokół małych radości i przyjemności i nie być nieustannie szaleńczo na serio. Dla przykładu moja krótka wymiana zdań z lokalnym przewodnikiem:
Ja: „z tego co wiem, istnieje u Was stereotyp, że Swanowie (górale z zachodniego Kaukazu Wysokiego) nie są do końca rozgarnięci?
On (Giorgi): „to nie jest stereotyp”.
Mnie tyle wystarczy, żeby regularnie wracać do Gruzji. A powodów jest jeszcze więcej niż te, które wymieniłam. To na przykład dobra kuchnia i wspaniale wino, ale… o tym przeczytasz we wpisie Kuchnia Gruzińska – Co zjeść w Gruzji? Najważniejsze, że wszystkich gości Gruzini witają z otwartymi ramionami. Tylko uwaga – niezbyt wcześnie rano! Gruzini nie lubią wcześnie wstawać😊.
Autorką wpisu jest Beata Rowińska