Narty z ITAKĄ to nowoczesne wyciągi i świetnie przygotowane trasy narciarskie. Dodam do tego: bajkowe górskie krajobrazy i mnóstwo atrakcji aprés ski. Brzmi jak slogan reklamowy? Tak, ale… to nie tylko puste frazesy i niespełnione obietnice – to najprawdziwsza prawda!
Jeżeli zastanawiasz się, gdzie jechać na narty za granicę, aby w pełni skorzystać z uroków zimy, przeczytaj ten artykuł i znajdź miejsca idealne na narty z dziećmi, pomysły na wyjazdy dla zaawansowanych narciarzy i tych początkujących – nie tylko na ferie zimowe.
Dodam jeszcze małą prośbę – umówmy się, że w tym wpisie będę stosowała nazewnictwo „narciarskie”, żeby ułatwić komunikację. I w tym miejscu proszę wszystkich fanów snowboardu o wyrozumiałość. Oczywiście każde z wymienionych przeze mnie miejsc jest również (a może nawet przede wszystkim) dla Was!
W tym wpisie przeczytasz:
- Gdzie jechać na narty za granicę z biurem podróży?
- Gdzie na narty we Włoszech?
- Wybierz się na narty do Włoch
- Najpopularniejsze regiony narciarskie we Włoszech
- Narty w Turcji idealne dla odkrywców
- Gdzie na narty z dziećmi – najlepsze ośrodki i hotele
- Kierunki na narty i snowboard dla zaawansowanych
- Ferie zimowe na nartach
- Narty samolotem – leć z ITAKĄ
Gdzie jechać na narty za granicę z biurem podróży?
Na narty w sezonie 24/25 polecisz samolotem z ITAKĄ do Turcji oraz do Włoch (lot do Werony i Turynu). Śmiało możesz wziąć swoje sprawdzone narty lub ukochaną deskę, wygodne buty, kask i kije, ponieważ przewóz sprzętu masz w cenie rezerwacji (jeden bagaż o wadze max. 10 kg/os.). Do tego oczywiście, standardowo, możesz zabrać bagaż rejestrowany i podręczny. Jeżeli nie masz swoich nart albo nie chcesz ich zabierać w podróż, to bez problemu, za dodatkową opłatą, wypożyczysz je sobie już na miejscu.
Wypożyczalnia i przechowalnia sprzętu w Hotelu Das 3917 4* w Turcji.
Wypożyczalnia i przechowalnia sprzętu w Hotelu Mirada Del Lago 5* w Turcji.
Gdzie na narty we Włoszech?
Włoskie stoki są sprawdzone przez tysiące narciarzy z Polski. Ten kierunek doskonale sprawdzi się zarówno dla osób, które chcą po raz pierwszy w życiu przypiąć narty, jak i dla tych, którzy już przejechali na stoku setki kilometrów. Do Italii możesz wybrać się samolotem albo postawić na dojazd własny i być bardziej „mobilnym” na miejscu. Na których stokach warto spróbować swoich sił? Przyjrzę się temu z bliska w dalszej części tego wpisu.
Wybierz się na narty do Włoch
Często naturalnym wyborem na narciarski urlop są włoskie Alpy, zwane również dachem Europy. Każdy, kto chociaż raz miał okazję spędzić tam kilka dni na nartach, wie, że to znakomity pomysł na aktywne spędzenie czasu w zimowej odsłonie. Wszędzie słoneczne stoki oraz rewelacyjne warunki do szusowania na jednej lub dwóch deskach, bogata sieć schronisk i restauracji na stokach, a tam… pyszne jedzenie i znane większości z nas napoje. Prawdą jest, że aby dobrze jeździć na nartach, trzeba dobrze zjeść. Na przerwę obiadową dla narciarzy, włoskie stoki są naprawdę świetnie przygotowane. Są tam stoliki i leżaki na świeżym powietrzu, snack-bary na stokach i puby przy wyciągach. Bez względu na to, czy to początek dnia, czy już jesteś po całodniowym szusowaniu, każdy moment jest dobry, aby zrobić sobie relaksującą i smaczną przerwę. Gdy wybierzesz się do jednego z największych ośrodków narciarskich we Włoszech, masz gwarancję kompleksowej obsługi stoków, świetnie przygotowaną infrastrukturę oraz naturalnie – idealne warunki atmosferyczne. Lokalne ośrodki są położone wysoko nad poziomem morza, a więc i odpowiednia ilość śniegu i dobre temperatury, pozwalają na białe szaleństwo w idealnych warunkach.
Najpopularniejsze regiony narciarskie we Włoszech
Gdzie szusować w Italii – tej przykrytej białym puchem? Popatrzmy na narciarską mapę Włoch: Dolomiti Superski, Skirama Dolomiti, Via Lattea, Dolina Aosty… wybór jest niesamowity! Ośrodki narciarskie często połączone ze sobą bogatą siecią tras narciarskich i nowoczesnych kolei linowych, budzą zachwyt i wyzwalają adrenalinę. Wszystkie znajdziesz tutaj: KLIK. Twój narciarski wyjazd jest w zasięgu kilku kliknięć!
Dolomity – najlepsze miejsce na narty w Europie
Dolomity – czyli region znajdujący się na północy Włoch, gdzie góry graniczą z Austrią – to malownicze miejsce, które charakteryzuje się m.in. ostrymi szczytami. Pogoda jest tu znakomita, szczególnie zimą, jest dużo słońca i panuje łagodny klimat, co tworzy idealne warunki dla narciarzy i snowboardzistów. Włoski temperament i gościnność mieszkańców sprawiają, że co roku przyjeżdża tu wielu turystów. Gdy dodam do tej „wyliczanki” znakomicie przygotowane trasy o zróżnicowanym stopniu trudności, nowoczesne wyciągi i piękne widoki – będziemy mieć komplet do narciarskiego szczęścia.
Hotele w Dolomitach oferują zakwaterowanie w bardzo dobrym standardzie. Ośrodki są również przygotowane pod kątem rodzinnych ferii oraz mają świetne zaplecze SPA, a wszystko po to, aby móc zregenerować się po aktywnie spędzonym dniu na stoku. Do najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Dolomitach należą: Cortina d’Ampezzo, Val di Fassa, Val di Sole, Val di Fiemme oraz Arabba Marmolada i San Martino di Castrozza.
Poniżej, pragnę przybliżyć Ci kilka ośrodków narciarskich we włoskich Dolomitach.
Narty w Val di Fassa
To kultowa, legendarna dolina w centrum Dolomitów, położona na wysokości 1120-2638 m n.p.m. Znajduje się tu 9 ośrodków narciarskich, 113 tras, 78 wyciągów i 4 snowparki. O spektakularnych widokach z tras chyba nie muszę mówić 😊? Całkowita długość tras narciarskich to ok. 147 km (13 km bardzo trudnych, 87 km średnich i trudnych, 47 km łatwych). Najdłuższy zjazd liczy sobie ok. 6,5 km. Około 70% tras jest ze sztucznym naśnieżaniem. Na miejscu znajduje się kilka szkółek narciarskich.
Narty w Val di Sole
Nazwę tego miejsca, każdy z nas kiedyś usłyszał – chociaż raz w życiu. To największy region narciarski w zachodniej części Trentino z nowoczesnymi wyciągami i zróżnicowanymi, doskonale przygotowanymi trasami. Świetne snowparki w Folgarida-Marilleva i Passo Tonale mają wielu fanów.
Folgarida, Marilleva. Tutejsze trasy narciarskie leżą na wysokościach 1300-2179 m n.p.m. Całkowita długość tras narciarskich wynosi ok. 54 km (4 trasy trudne, 11 średnich, 18 łatwych). Na miejscu jest 26 wyciągów (6 kolejek kabinowych, 15 wyciągów krzesełkowych, 5 orczykowych), a całkowita ich przepustowość wynosi 36 000 osób/godz.
Passo Tonale – Ponte di Legno – Temu. Tutaj schodzimy nieco niżej, bo na wysokość ok. 1121-3000 m n.p.m. i mamy do dyspozycji ok. 100 km tras zjazdowych (6 tras trudnych, 11 średnich, 18 łatwych), gdzie wszystkie są sztucznie naśnieżane. 28 wyciągów jest w stanie w ciągu godziny przewieźć ok. 50 000 osób. Te liczby robią wrażenie, prawda?
Narty w Arabba Marmolada
Teraz wdrapujemy się na lodowiec, wokół majestatycznego masywu Marmolady, z najwyższym szczytem Dolomitów. Marmolada – znaczy „błyszcząca” (nazwa pochodzi od leżącego w północnej części szczytu lodowca) i nazywana jest „Królową Dolomitów”. Jest tu aż 28 wyciągów (9 gondoli, 16 wyciągów krzesełkowych, 1 wyciąg orczykowy, 2 taśmy narciarskie), które dowożą narciarzy do 40 tras (24 km łatwych, 30 km średnich i 9 km trudnych) o łącznej długości ok. 63 km. Extra: znajdziesz tu ok. 10 km tras do narciarstwa biegowego.
Narty w San Martino di Castrozza
Teraz zabieram Cię do jednego z najbardziej znanych i cenionych ośrodków narciarskich w Dolomitach. San Martino di Castrozza (1427 m n.p.m.) to urocza alpejska miejscowość i renomowany ośrodek narciarski w północno-wschodniej części regionu Trentino, położony w szerokiej dolinie, w obrębie Parku Narodowego Paneveggio, to także główny ośrodek rejonu narciarskiego o tej samej nazwie. Postrzępione szczyty Dolomitów przepięknie komponują się z szerokimi, bardzo dobrze przygotowanymi i oznakowanymi nartostradami. Rejon ten proponuje mnóstwo atrakcji na energetyczne, zimowe wakacje. W skład regionu narciarskiego objętego jednym karnetem wchodzi San Martino di Castrozza i oddalone ok. 9 km Passo Rolle (1984 m n.p.m.), oferując trasy o różnym stopniu trudności zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów. San Martino to śliczne miasteczko, ale można tu także znaleźć atrakcje après ski. Są tu restauracje, winiarnie, puby i dyskoteki. Region San Martino-Passo Rolle wchodzi w skład obszaru Dolomiti Superski. Wyciągi narciarskie: 23: 3 kolejki, 15 wyciągów krzesełkowych i 5 orczyków. Całkowita przepustowość 29 000 osób/godz.
Piemont – bogata oferta narciarska
Nazwa tego włoskiego regionu dosłownie oznacza: kraina u podnóża gór i to prawda, ponieważ Piemont jest całkowicie otoczony przez Alpy. Leży on w północno-zachodniej części Włoch i graniczy z Francją i Szwajcarią. Zimą są tu doskonałe warunki do uprawiania sportów w takich ośrodkach jak na przykład: Valsesia, Val d’Ossola czy Val di Susa, której tereny narciarskie należą do najlepszych i najsłynniejszych nie tylko we Włoszech, ale także w całych Alpach. W bogatej ofercie narciarskiej ITAKI znajdziesz hotele w regionie Via Lattea (należy do Val di Susa).
Fani białego szaleństwa będą zachwyceni doskonałymi warunkami do uprawiania narciarstwa biegowego i snowboardu. Są tu 203 (!) trasy zjazdowe o łącznej długości ponad 400 km, wiele atrakcji après ski: kluby, restauracje i sklepy oraz infrastruktura na olimpijskim poziomie. Via Lattea, czyli Droga Mleczna, przyciąga co roku tysiące turystów. Infrastruktura została znacznie rozbudowana na potrzeby Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 roku. Wyciągi są w stanie przetransportować 110 tys. osób na godzinę. Są tu 62 wyciągi, w tym 34 wyciągi krzesełkowe i 7 gondoli. Stała modernizacja stoków i największa w Alpach struktura sztucznego zaśnieżania z ponad 900 armatkami śniegowymi gwarantuje wysoką jakość stoków przez cały sezon narciarski. W całym regionie działa 12 szkółek narciarskich i snowboardowych z ponad 600 instruktorami. Na pasjonatów snowboardu czeka 7 snowparków wyposażonych w liczne skocznie, funboxy i handraile.
Dolina Aosty – wspaniałe widoki z alpejskiego stoku
W dolinie Aosty bardzo dobrze przygotowane trasy narciarskie dostępne są przez niemal 6 miesięcy w roku i obsługiwane przez nowoczesny, bardzo wydajny system sztucznego naśnieżania. Są tu doskonale przygotowane trasy i świetne warunki śniegowe. Będąc tu na urlopie, warto wybrać się chociaż na jeden dzień do Courmayeur. To prestiżowy kurort narciarski. Dolina Aosty, poza świetnie przygotowanymi hotelami, gwarantuje wspaniałe widoki na Mont Blanc, Cervino i Monte Rosa. Co poza pełnymi emocji zjazdami ze zboczy gór można tu robić? Miasto Aosta nazywane jest „Alpejskim Rzymem”, gdyż jego historia sięga czasów świetności Cesarstwa Rzymskiego. Wokół Aosty i na terenie całej doliny znajduje się wiele rzymskich ruin i średniowiecznych zamków. Region słynie z przepysznej kuchni i wysokiej jakości win. Smacznego pobytu!
Gdy mowa o dolinie Aosty, nie mogę nie wspomnieć o jej najważniejszych kurortach.
Kurort narciarski Pila – narty dla początkujących i zaawansowanych
Popularna Pila położona jest na wysokości prawie 1800 m n.p.m. i mogę z pewnością stwierdzić, że tydzień tu to za mało, żeby zjeździć wszystkie trasy. Na miejscu jest 15 wyciągów narciarskich, 21 tras zjazdowych o łącznej długości 70 km w tym 3 dla początkujących, 15 dla średniozaawansowanych i 3 dla zaawansowanych oraz jeden snowpark.
Kurort narciarski Monterosa z pięknym widokiem Alp
Monte Rosa to najpotężniejszy masyw górski w całych Alpach. Tutaj zimą narciarze zawsze chwalą jakość naśnieżania i ratrakowania stoków. Szerokie trasy, duże przewyższenia, bardzo dobra dostępność śniegu – to dopiero początek pięknej, zimowej przygody. Z tras roztacza się widok na czterotysięczniki! Położenie tutejszych tras: 1587-2705 m n.p.m., a ich całkowita liczba wynosi 17, o łącznej długości 30 km. Jest tu 10 wyciągów (2 gondole, 5 wyciągów krzesełkowych, 3 wyciągi orczykowe).
Narty w Turcji idealne dla odkrywców
Szukasz ciekawego miejsca, w którym spędzisz aktywnie zimowy urlop? Narty w Turcji mogą być Twoim strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Turcja większości z nas kojarzy się z letnim wypoczynkiem w hotelach z all inclusive, opalaniem na plaży i zwiedzaniem. Tymczasem tureckie “zimowe” hotele blisko stoków, oferują wysoki standard, a ceny są wyraźnie niższe od tych, jakie znamy z alpejskich kurortów. Jednak nie jest to tylko kierunek, który trzeba odwiedzić latem – również zimą, fani białego szaleństwa, znajdą atrakcje dla siebie. Na zimowe oblicze Turcji składają się m.in.: dobre warunki pogodowe, świetnie przygotowane trasy, nowoczesne wyciągi oraz hotele oferujące wysoki standard. Warunki narciarskie w nowoczesnym ośrodku narciarskim w Kayseri (Kapadocja), są bardzo dobre. Są tu doskonale przygotowane stoki, na których zostały wytyczone trasy o różnym stopniu trudności. A co po nartach? Proponujemy wieczorny regenerację w łaźni parowej, hammamie, oraz relaks przy szklaneczce tradycyjnej herbaty podawanej w charakterystycznej szklance w restauracjach i kawiarniach miasta Kayseri, które jest bogate w zabytki z czasów Ottomanów.
Co można robić w Turcji zimą? Propozycji jest kilka, a ja osobiście polecam wycieczkę do Kapadocji – niezwykłej, historycznej krainy. To miejsce, w którym dominują niezwykłe formy z tufu wulkanicznego, powstałe w wyniku erupcji miliony lat temu, po wybuchu wulkanu. Zimą księżycowy krajobraz uspokaja się i pokrywa śniegiem, a osobliwe formacje tworzą najpiękniejszą panoramę. Zapraszam na zimowy tydzień do Turcji! Dokładnie w tym regionie proponujemy wysokiej klasy hotele, dla wymagających – tuż przy wyciągach, z pysznym jedzeniem i świetną strefą relaksu „po nartach”. Zobacz propozycje na wyjazd do Turcji na narty.
Kayseri – najnowocześniejszy ośrodek narciarski w Turcji
Kayseri to jeden z najlepszych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Turcji, dokładnie w samym sercu Kapadocji. Raj dla entuzjastów sportów zimowych. Z kolei Erciyes Ski Resort to jeden z nowszych ośrodków – uruchomiony został w 2011 roku. Jest położony tuż obok miasta Kayseri, na zboczach wygasłego wulkanu. W Erciyes Ski Resort jest aż 41 tras zjazdowych o łącznej długości ok. 65 km (5 tras trudnych, 17 średnich, 19 łatwych). Blisko stąd jest do wyciągu Hisarcik i wyciągu Hacilar. Wszystkie te wyciągi objęte są skipassem (50 zjazdów). Na tych zróżnicowanych trasach z pewnością odnajdą się zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze oraz miłośnicy freeride’u. Stąd rozpościerają się przepiękne widoki na szczyt wulkanu Erciyes. Nie brakuje tu tras, które zapewniają bezpieczne warunki nawet początkującym narciarzom. Bez problemu coś dla siebie znajdą również zaawansowani miłośnicy białego szaleństwa. Patrząc na to miejsce od razu widać, że powstało one z myślą o zagranicznych turystach. Moim zdaniem, Erciyes Ski Resort to najnowocześniejszy zimowy kurort w Turcji.
- Sprawdź warunki na stokach narciarskich w Erciyes: www.kayserierciyes.com.tr
- Mapa wyciągów
Skipass w cenie wyjazdu – narty w Turcji
Pozostając jeszcze na chwilę w temacie narciarskiej Turcji – na miły początek przygody z tamtejszymi stokami dajemy w cenie karnet na 50 zjazdów. Gdzie go wykorzystasz? Zliczając, do dyspozycji masz 14 wyciągów (2 gondole, 11 wyciągów krzesełkowych, 1 orczykowy) i 4 wyciągi taśmowe dla początkujących. Całkowita ich przepustowość wynosi 23 800 pasażerów/godz. Trasy narciarskie są położone na wysokościach 2100-3360 m n.p.m. i jak już wcześniej wspomniałam, do przejechania będziesz mieć ok. 65 km. O warunki śniegowe nie musisz się martwić, bo aż 58 km tras jest ze sztucznym naśnieżaniem i pracuje przy nich aż 160 armatek śnieżnych.
Gdzie na narty z dziećmi – najlepsze ośrodki i hotele
W życiu każdego rodzica-narciarza przychodzi dzień, że trzeba się zdecydować na narciarski wyjazd ze swoim dzieckiem. I w tym miejscu każdy postawi sobie pytanie: dokąd pojechać, żeby nauka jazdy była dobrą zabawą, a nie niepotrzebnym stresem. Tutaj zobaczysz nasze propozycje: KLIK. Wybrana stacja narciarska powinna spełniać kilka warunków, żeby nasze dzieci, które będą stawiać swoje pierwsze kroki na deskach, czuły się pewnie, bezpiecznie i się nie zanudziły. Miejsce powinno posiadać:
– dobrą szkółkę narciarską (lub przynajmniej dobrych instruktorów);
– odpowiednie ukształtowanie stoku, jego długość i zagospodarowanie. Do nauki najlepiej wybrać płaski stok z końcowym wypłaszczeniem, aby ułatwić bezpieczne zatrzymanie się dziecka. Najlepiej, gdyby stok był osobny i nie łączył się z trasą dla wprawionych narciarzy;
– przy zakwaterowaniu: infrastrukturę dla najmłodszych. Tak, aby żadne dziecko się nie nudziło i jednocześnie mogło odpocząć po nartach w atrakcyjny sposób.
Poniżej opisuję w kilku słowach miejsca i hotele, które w mojej subiektywnej opinii nadadzą się na wyjazd z najmłodszymi narciarzami.
Włochy – narty, San Martino di Castrozza. Hotel TH Majestic Dolomiti – San Martino Di Castrozza ***
Hotel został zaprojektowany w alpejskim stylu, ma funkcjonalnie urządzone pokoje, również dla 4-osobowych rodzin. Dla najmłodszych przygotowano miniklub, a dla wszystkich gości doskonale zaplanowane programy animacyjne. Łatwo stąd można się dostać do znanych kurortów narciarskich, do których kursuje skibus z okolic hotelu. Specjalnie dla gości ITAKI została stworzona karta klubowa, upoważniająca do bezpłatnego korzystania z animacji, miniklubu i basenu.
Turcja – narty, Kayseri. Hotel Megasaray Mount Erciyes *****
Ten luksusowy hotel jest położony bezpośrednio na stoku i z pewnością spełni oczekiwania najbardziej wymagających miłośników narciarstwa i innych sportów zimowych. O rozrywkę również nie trzeba się tutaj martwić – wieczorne animacje zapewnią ją każdemu, a specjalnie dla najmłodszych przygotowano zajęcia w miniklubie oraz salę gier.
Informacje praktyczne na temat tureckiej infrastruktury:
- Szkoła narciarska: Erciyes – Kayseri (Turcja), lekcja z instruktorem ok. 70 EUR/godz.
- Wypożyczenie sprzętu – ok. 15 EUR/dzień/komplet (narty + buty + kije lub deska + buty).
Kierunki na narty i snowboard dla zaawansowanych
Najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez narciarzy, którzy chcą pozjeżdżać w Europie, są Włochy. Tam znajduje się najwięcej kurortów – w Alpach Wschodnich, a także w Dolomitach. Val di Fassa swoją popularność zawdzięcza lodowcowi Marmolada. To najwyższy szczyt w Dolomitach, czyli idealne miejsce dla tych bardziej zaawansowanych narciarzy. Alpejskie kurorty przyciągają nie tylko turystów z całej Europy, ale nawet z dalszych zakątków świata, więc warto zdecydować się na rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem. Zobacz, jakie miejsca polecamy dla zaawansowanych narciarzy.
Ferie zimowe na nartach
Zacznijmy od tego: kiedy w 2025 r. dzieci będą miały przerwę od zajęć lekcyjnych? Zobacz terminy ferii w Twoim województwie: LINK
- 20 stycznia – 2 lutego 2025: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
- 27 stycznia – 9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
- 3 lutego – 15 lutego 2025: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
- 17 lutego – 2 marca 2025: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce z pogodą bywa różnie i chociaż sztucznie naśnieżane trasy są, to przy dodatnich temperaturach ich stan może pozostawiać wiele do życzenia. Żeby zapobiec rozczarowaniom, sugeruję wybór jednego z alpejskich lub tureckich ośrodków, żeby doskonale spędzić czas z rodziną i najbliższymi oraz w pełni wykorzystać zimowy vibe. W tych hotelach (LINK) bez trudu „naładujesz swoje baterie”.
Narty samolotem – leć z ITAKĄ
Mam nadzieję, że tym wpisem zachęciłam Cię do wyjazdu, a narciarska oferta ITAKI pozwoli Ci wybrać któryś z hoteli przy stokach, jakie opisuję. Jeżeli masz doświadczenie narciarskie i chcesz się podzielić swoją historią, napisz komentarz pod tym wpisem – chętnie przeczytamy o niej wszyscy!
Do zobaczenia na stoku!