Kiedy myślę o idealnym miejscu na odpoczynek, Fuerteventura zawsze jest moim pierwszym wyborem. Ta wyspa, z jej długimi plażami i przyjemnym klimatem przez cały rok, oferuje nie tylko doskonałe warunki do relaksu i bliskość natury, ale także mnóstwo radości z aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. W tym wpisie przyjrzymy się nieco mniej znanym, ale równie fascynującym atrakcjom Fuerteventury, które często umykają uwadze turystów. Zaczynamy!
W tym wpisie przeczytasz:
- Co zobaczyć na Fuerteventurze? Bezkresne plaże, królestwo relaksu i sportów wodnych
- Sporty wodne na Fuertventurze
- Gdzie najlepiej uprawiać windsurfing i kitesurfing na Fuerteventurze?
- Oaza na Fuerteventurze – Las Peñitas
- Ocean piasku w Parku Natury Las Dunas de Corralejo
- Trekking na Pico de La Zarza – atrakcja dla aktywnych
- Wyspy Kanaryjskie i kozy – czyli wizyta na koziej farmie
- Wyprawa na plantację aloesu
- Fuerteventura FAQ – najczęściej zadawane pytania
Co zobaczyć na Fuerteventurze? Bezkresne plaże, królestwo relaksu i sportów wodnych
Wyspa oferuje wiele pięknych plaż, a leniwy odpoczynek na piasku czy kąpiele w oceanie, to dopiero początek atrakcji. Z powodu dużej liczby słonecznych dni w roku to idealne miejsce na relaks i oderwanie się od codzienności. Poznaj najwspanialsze plaże Fuerteventury – te popularne i wyjątkowe:
Costa Calma – perła Fuerteventury
Costa Calma to zarówno nazwa miejscowości, jak i przynależnej do niej szerokiej, piaszczystej, dwukilometrowej plaży. Dzięki łagodnym falom i stałemu wiatrowi, jest ona idealna do uprawiania surfingu i windsurfingu. W okolicy znajdują się szkółki oraz wypożyczalnie sprzętu. Co więcej – sama plaża jest położona wśród bogatej roślinności, co świetnie kontrastuje z białym, wszechobecnym piaskiem. Każdy moment spędzony na Costa Calma to prawdziwa przyjemność.
Popcorn Beach – niezwykła plaża, którą warto zobaczyć
To miejsce było kiedyś ulubionym miejscem piratów. Dziś przyciąga tysiące instagramerów, którzy uwielbiają jej nietypowy wygląd. Dla pragnących zobaczyć coś naprawdę niezwykłego, wizyta na tej plaży to obowiązkowy punkt zwiedzania Fuerteventury. Czemu Popcorn Beach zawdzięcza swoją sławę? Zamiast tradycyjnego piasku, znajdziesz tu coś, co przypomina tysiące rozsypanych kawałków popcornu – drobne, białe, porowate fragmenty koralowców, które przez lata były wypłukiwane przez ocean. Warto pamiętać, że te „ziarna popcornu” są częścią delikatnego ekosystemu i nie można ich zabierać ze sobą jako pamiątkę. Niech przyszłe pokolenia również cieszą się tą niezwykłą plażą.
Plaża Morro Jable
Czterokilometrowa plaża z białym piaskiem i wodą, której kolory zmieniają się z turkusu na szmaragd, to właśnie plaża Morro Jable w miejscowości o tej samej nazwie. W tym miejscu można podziwiać najpiękniejsze zachody słońca oraz zobaczyć charakterystyczną latarnię morską. Wszyscy, którzy pragną spróbować lokalnej kuchni, znajdą w okolicy wiele restauracji serwujących świeże owoce morza, a samo miasto z pewnością usatysfakcjonuje również fanów zakupów – to dzięki liczbie lokalnych sklepików.
Playa de Cofete
Skarb Fuerteventury, który wyróżnia się… dzikością. Leży ona na północnym wybrzeżu półwyspu Jandía i zachwyca nieprzerwaną linią brzegową o długości 12 kilometrów. Infrastruktura turystyczna? Nie pod tym adresem. Do plaży prowadzi nieutwardzona, pełna zakrętów droga. Prawdziwą ucztą dla oczu są tony piasku, rozszalały ocean i poczucie wolności.
Magia Ajuy – czarne plaże i tajemnicze jaskinie
Trochę „ukryte” Ajuy wywarło na mnie szczególne wrażenie. Miałam okazję odwiedzić to miejsce z moją 4-letnią córką. To malutka miejscowość z kilkoma knajpkami. Czas stanął tu w miejscu. Czym przyciąga turystów? Przez wiele stuleci Atlantyk rzeźbił w monumentalnych klifach tutejsze jaskinie. Samo wejście do nich nie jest trudne – prowadzi tam oznaczona ścieżka, która w pewnym momencie rozchodzi się, kierując też na punkt widokowy. Pod stopami skały i kamienie, dookoła szum fal rozbijających się o ostry brzeg, a nad głową błękitne niebo. To moje ulubione miejsce na Fuerteventurze! Schodząc, zatrzymałyśmy się na dłuższą chwilę na czarnej, wulkanicznej plaży. Dla dziecka była to świetna atrakcja i okazja do beztroskiej zabawy, a dla mnie – chwila prawdziwego zachwytu nad surowością tego miejsca. Usiadłam na ciepłym piasku i po prostu chłonęłam niepowtarzalną atmosferę Ajuy.
Sporty wodne na Fuertventurze
Fuerteventura to idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych. Stała temperatura, regularne wiatry oraz odpowiednie fale zapewniają świetne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu przez cały rok. Wyspa oferuje doskonałą infrastrukturę: szkoły sportów wodnych, wypożyczalnie sprzętu oraz sklepy z profesjonalnym wyposażeniem.
CIEKAWOSTKA!
Gest shaka. Nawet jeśli nie kojarzysz tej nazwy, to na pewno znasz ten ruch! Wyprostowany kciuk i mały palec, reszta palców zaciśnięta – to ikoniczne powitanie surferów, pochodzi z Hawajów i symbolizuje przyjaźń, zrozumienie, pozytywne wibracje i jest symbolem braterstwa między miłośnikami fal na całym świecie. Shaka oznacza „trzymaj się” albo „wyluzuj”. Surferzy na Fuerteventurze często witają się na plaży właśnie w ten sposób.
Gdzie najlepiej uprawiać windsurfing i kitesurfing na Fuerteventurze?
Playa de Sotavento
Położona jest na południowym wschodzie wyspy. To idealne miejsce dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Początkujący mogą ćwiczyć w spokojnych wodach blisko brzegu (albo na zalanej wodą z oceanu plaży), podczas gdy bardziej zaawansowani surferzy mogą spróbować swoich sił w rejonie głównego toru, gdzie wiosną i latem wieją silniejsze wiatry, osiągające nawet 50 węzłów. Dzięki temu, plaża co roku gości Mistrzostwa Świata PWA w Windsurfingu i Kiteboardingu.
Corralejo i okolice (północ wyspy)
Są tu plaże wysokimi falami, zarówno dla bardziej doświadczonych osób, ale też znajdują się te odpowiednie dla początkujących, np. chroniona strefa przed wysepką Lobos. Tu fale łamią się w wielu miejscach, a wiatry są stałe. Infrastruktura jest bardzo dobrze rozwinięta, co zapewnia komfort dla surferów.
Playa El Burro
Znajdująca się na północnym wschodzie wyspy, oferuje idealne warunki latem. Stabilny wiatr i krótka fala są świetne dla windsurferów trenujących skoki. Wejście do wody jest łatwe. W pobliżu znajduje się parking, ale brakuje tu punktów usługowych.
Oaza na Fuerteventurze – Las Peñitas
W gminie Betancuria, na trasie widokowej, znajduje się wyjątkowy punkt – Las Peñitas, który słynie z niepowtarzalnego widoku na zieloną oazę pośród pustynnych krajobrazów. Wąwóz Las Peñitas skrywa podziemną rzekę, która dzięki ludzkiej „pomocy” wypływa na powierzchnię i tworzy malownicze, zielone jeziorko. Tu się dobrze odpoczywa. Miłośnikom historii spodoba się fakt, że dolina ta przypomina okres XV wieku, kiedy Normandowie rozpoczęli podbój wyspy, a Fuerteventura była pełna ostrych szczytów i urwistych klifów. Z punktu widokowego można udać się do pobliskiej miejscowości Vega de Río Palmas. Tam zaczyna się pieszy szlak SL-FV-27, a jego trasa wiedzie przez tamę i pokazuje zupełnie inne oblicze wyspy: jest tu „soczyście” zielono, co ładnie kontrastuje z surowymi, okolicznymi terenami.
Ocean piasku w Parku Natury Las Dunas de Corralejo
Przenosimy się znów na północ wyspy w okolice miasta Corralejo. Było ono kiedyś wioską rybacką, a dziś mocno skupione jest na turystyce. Jego zaletą są… spektakularne plaże i majestatyczne wydmy Las Dunas de Corralejo. Spacer po największych na Wyspach Kanaryjskich piaskowych wzgórzach mogę porównać do wędrówki po pustyni – cisza, spokój i niekończący się, złoty piasek… Wydmy miejscami sięgają wysokości kilku metrów i tworzą niezwykłe krajobrazy. Gwarantuję, że to miejsce zachwyci zarówno dorosłych, jak i dzieci. To także świetne miejsce na zrobienie ciekawych zdjęć na Instagrama. Warto też wspomnieć, że wydmy Corralejo sąsiadują z Atlantykiem, więc nie możesz odmówić sobie przyjemności kąpieli w oceanie. Warto spędzić tu cały dzień, ciesząc się słońcem i szumem fal.
Trekking na Pico de La Zarza – atrakcja dla aktywnych
Wędrówka na Pico de La Zarza (trochę ponad 800 m n.p.m.), najwyższy szczyt Fuerteventury, potrafi zaskoczyć swoją… trudnością! Startując z poziomu morza, różnica wysokości sprawia, że trasa wymaga trochę wysiłku i dobrej kondycji. Jednak to wyzwanie jest wynagrodzone niesamowitymi widokami na szczycie! Całkowita długość szlaku wynosi niecałe 15 km, co oznacza, że na trekking warto przeznaczyć około 5 godzin. Wspinaczka jest dość urozmaicona – znajdziesz tu zarówno płaskie odcinki, jak i bardziej strome podejścia. Na szczycie, przy dobrej widoczności, rozpościera się widok na Istmo de La Pared (wąski przesmyk łączący Costa Calmę z La Pared). W dole można podziwiać rozległą plażę Cofete ze słynną Willą Wintera.
CIEKAWOSTKA!
Osobiście polecam rozpocząć swoją wędrówkę przy Hotelu Occidental Jandia Mar (Barceló Jandia Mar) **** W pobliżu możesz zaparkować samochód i kierując się w lewą stronę za hotelem wejść na szlak. Pamiętaj, żeby na trekking założyć wygodne buty, zabrać zapas wody, nakrycie głowy, krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym oraz lekkie przekąski. Komfort i bezpieczeństwo przede wszystkim!
Wyspy Kanaryjskie i kozy – czyli wizyta na koziej farmie
Podczas tych wakacji na Fuerteventurze miałam również okazję odwiedzić… kozią farmę. Od razu po przyjeździe zostałam przywitana meczeniem (i zapachem) kóz, które były wszędzie! Kozia farma jest nie tylko miejscem hodowli, ale też doskonałym punktem edukacyjnym, gdzie dowiedziałam się jak wygląda proces produkcji tradycyjnego koziego sera. Właściciele z pasją opowiadali o tym, jak dbają o swoje zwierzęta oraz jak ważne jest dla nich zrównoważone rolnictwo. Miałam również okazję spróbować świeżo wyprodukowanego sera, którego smak był niezwykle intensywny i aromatyczny. Oczywiście nie mogłam odmówić sobie tej przyjemności i nie kupić kilku serów na pamiątkę 😊. Wizyta na wiejskiej, koziej farmie była nie tylko okazją do relaksu, ale przede wszystkim okazją do delektowania się prostymi przyjemnościami.
Wyprawa na plantację aloesu
Na zakończenie mojego urlopu na Fuerteventurze postanowiłam odwiedzić plantację aloesu. Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę! Aloes to roślina, z której wyspa słynie, a ja miałam okazję usłyszeć, jak powstają kosmetyki o wyjątkowych właściwościach leczniczych.
Od dawna wiedziałam, że aloes jest nie tylko piękną rośliną, ale również naturalnym skarbem, który ma właściwości nawilżające, łagodzące i regenerujące. Z zainteresowaniem słuchałam, jak z miąższu aloesowego wytwarza się żele, maści i kremy, bogate w witaminy i minerały. Ostatecznie zdecydowałam się na zakup kilku produktów, które stały się idealnymi pamiątkami – dla mnie i moich przyjaciółek.
CIEKAWOSTKA!
Nie zrażaj się zapachem miąższu aloesu. Po przekrojeniu liścia, jego sok może wydzielać intensywny, nieco nieprzyjemny aromat, przypominający cebulę – to całkowicie naturalne. Ten specyficzny zapach nie umniejsza jednak jego niezwykłym właściwościom aloesu. Czysty miąższ doskonale nadaje się do pielęgnacji włosów, twarzy i całego ciała. Świetnie odżywia, regeneruje skórę, a po dniu spędzonym na słońcu przynosi ukojenie i nawilżenie.
Fuerteventura FAQ – najczęściej zadawane pytania
1. Jaka jest pogoda na Fuerteventurze?
Fuerteventura ma przyjemną, słoneczną pogodę przez cały rok, a deszcz prawie wcale tu nie pada. Dzięki temu to idealny kierunek na urlop bez względu na sezon. Lato jest gorące, a temperatury wahają się wokół 25-30°C (często są nawet wyższe). Zimą, choć chłodniej, wciąż jest przyjemnie (od ok. 19°C do 25°C). Dzięki stałemu wiatrowi wyspa jest również idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Ale ten wiatr może być też trochę „zdradliwy”. Gdy słońce mocno świeci (jesteś bliżej równika), a wiatr przyjemnie obniża temperaturę odczuwalną, wtedy łatwiej o poparzenie słoneczne. Pamiętaj – zawsze stosuj ochronę przeciwsłoneczną w formie kremów z wysokim filtrem SPF.
2. Ile trwa lot na Fuerteventurę?
Lot z Polski na Fuerteventurę trwa około 5 godzin, w zależności od miasta wylotu i przewoźnika. To stosunkowo szybka podróż, szczególnie biorąc pod uwagę, że już po kilku godzinach będziesz cieszyć się wyjątkowym klimatem Wysp Kanaryjskich.
3. Czy Fuerteventura ma własne lotnisko?
Tak, wyspa posiada międzynarodowe lotnisko (Aeropuerto de Fuerteventura), które znajduje się zaledwie 5 kilometrów od Puerto del Rosario (stolica Fuerteventury). Jest to główny port lotniczy, obsługujący regularne połączenia z wieloma miastami europejskimi.
4. Czy Fuerteventura jest dobrym miejscem dla rodzin?
Tak. Fuerteventura to idealny kierunek na rodzinne wakacje. Dzięki szerokim plażom, najczęściej z łagodnym zejściem do wody, przyjemnej pogodzie oraz atrakcjom „na mieście”, zarówno dorośli, jak i dzieci znajdą tu coś dla siebie. Wiele hoteli oferuje udogodnienia dla rodzin (animacje, baseny, mini kluby i place zabaw).
Ostatnio byłam na Fuerteventurze z 4-letnią córką. Jeżeli masz pytania dot. spędzania czasu wolnego z dziećmi – śmiało napisz je w komentarzu pod tym wpisem.
5. Czy warto odwiedzić Fuerteventurę poza sezonem?
Tak, Fuerteventura to doskonały kierunek przez cały rok. Łagodny klimat poza sezonem nadal pozwala na korzystanie z uroków tamtejszych plaż. Atrakcje turystyczne są łatwiej dostępne ze względu na mniejszą ilość turystów.
Ostatni raz na Fuerteventurze byłam ponad 6 lat temu i wtedy też napisałam artykuł na I… TAKI bloga – możesz go przeczytać tutaj: https://www.itaka.pl/blog/dlaczego-pokochalam-wyspe-na-ktorej-jest-nic/. Po tegorocznej wizycie mogę znów śmiało potwierdzić, że to moje miejsce na ziemi. Jestem pewna, że i Ciebie, ta wyspa oczaruje.
Jeśli planujesz spędzić tu wakacje, nie zapomnij przyjrzeć się mapie Fuerteventury, bo atrakcji jest naprawdę wiele. To miejsce, które można odwiedzać cały rok. I z całą pewnością podsumowuję ten wpis, może trochę oklepanym, ale tak bardzo prawdziwym stwierdzeniem: każdy znajdzie tu coś dla siebie!
Mam nadzieję, że pomogłam Ci w planowaniu urlopu na Fuerteventurze. To miejsce pełne uroku, które zapada w pamięć na długo. Sprawdź oferty hoteli oraz lotów na Fuerteventurę i przygotuj się na niezapomnianą podróż.