Planujesz wakacje w słonecznej Grecji i zastanawiasz się, z jakim dokumentem tożsamości udać się w podróż? Z artykułu dowiesz się, czy do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty, czy może będzie Ci potrzebny paszport. Zapoznasz się też z kilkoma wskazówkami przydatnymi przed wyjazdem.
Grecja dowód czy paszport?
Grecja jest członkiem Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), a jak wynika z przepisów o swobodnym przepływie osób w ramach UE/EOG, ważny dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem tożsamości do przekroczenia granicy z Grecją. Takie warunki dotyczą jednak obywateli Polski. Obywatelom innych państw zaleca się kontakt z właściwym konsulatem w celu sprawdzenia przepisów wjazdowych.
Jeśli celem podróży do Grecji jest pobyt turystyczny, wizyta u rodziny lub znajomych albo sprawy służbowe, to nie ma konieczności posiadania paszportu. Zatem jeśli jedziesz na greckie wakacje all inclusive czy na wycieczkę objazdową po Grecji, to nie musisz zabierać ze sobą paszportu. Jednak warto zabrać ze sobą oba dokumenty jako zabezpieczenie w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak kradzież lub zagubienie dowodu osobistego.

WAŻNE!
Pamiętaj jednak, żeby nigdy nie podróżować z uszkodzonym lub zniszczonym dokumentem tożsamości – pękniętym dowodem osobistym lub rozerwanym bądź zabrudzonym paszportem, które są traktowane jak brak ważnyc dokumentów.
Czy do Grecji potrzebny jest paszport dla dziecka?
Dziecko poniżej 18. roku życia musi posiadać dowód tożsamości lub paszport przy przekraczaniu granicy – nie może podróżować na dokumencie rodziców. Pamiętaj, że jeśli dziecko jedzie do Grecji tylko z jednym rodzicem, to drugi musi wyrazić na to zgodę, np. w formie pisemnej.
Ile musi być ważny paszport przed wyjazdem do Grecji?
Przed wyjazdem upewnij się, że Twój dowód osobisty lub paszport będzie ważny przez cały okres pobytu w Grecji. Dlatego przed podróżą sprawdź datę ważności dokumentu, aby uniknąć niemiłych niespodzianek podczas wakacji. Ta zasada dotyczy też dzieci. Jadąc z osobą niepełnoletnią do Grecji, pamiętaj, że jej dokument tożsamości musi być ważny przez cały okres pobytu, czyli od czasu wjazdu do kraju i wyjazdu z niego.
Grecja wiza – czy musisz ją posiadać?
Aby wjechać do Grecji w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 90 dni, polscy obywatele nie potrzebują wizy. Grecja, podobnie jak Polska, należy do strefy Schengen. Jeśli jednak planujesz pobyt powyżej 90 dni, to zgodnie z przepisami UE powinieneś uzyskać pozwolenie. W okolicy Aten i Salonik wydają je Wydziały Policji ds. Cudziemców, a w pozostałych regionach Grecji Wydziały Bezpieczeństwa Publicznego lokalnych komisariatów policji. Więcej na temat “Grecja: paszport czy dowód” przeczytasz na gov.pl.
Jak przygotować się do wyjazdu do Grecji?
Masz przygotowane niezbędne dokumenty do przekroczenia greckiej granicy? Sprawdź również, jak wygląda kwestia ubezpieczenia w tym kraju. Jeśli odprowadzasz składki na NFZ, to masz prawo korzystać w Grecji z podstawowych usług medycznych w ramach ubezpieczenia. Musisz jednak przedstawić kartę EKUZ, którą uzyskasz w swoim oddziale NFZ lub pobierzesz ją z Internetowego Konta Pacjenta. Warto jednak zawsze wykupić dodatkowe ubezpieczenie prywatne. Dlaczego? W razie wypadku karta EKUZ może być niewystarczająca, bo nie pokryje kosztów medycznego transportu powrotnego do Polski oraz kosztów pobytu osoby towarzyszącej. Jeśli wybierasz się do Grecji z biurem podróży Itaka, to w cenie masz już zapewnione ubezpieczenie Itaka Simple, które warto rozszerzyć o dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. W Grecji nie obowiązuje też lista leków niedozwolonych do wwozu.
Czy do Grecji trzeba paszport – podsumowanie
Podróż z Polski do Grecji „na dowód” jest jak najbardziej możliwa. Paszport nie jest wymagany, ale może służyć jako dodatkowe zabezpieczenie w różnych sytuacjach. Bez względu na to, z którym dokumentem będziesz podróżować, zawsze upewnij się, że jest ważny do momentu powrotu do kraju. Pamiętaj również, że zawsze aktualne informacje o zasadach wjazdu do Grecji znajdziesz na stronie Informacje praktyczne Grecja.