Choć całe Włochy kojarzą się nieodłącznie z pastą, czyli cudownymi makaronami, pizzą i lodami, to każdy region ma do zaoferowania charakterystyczne i oryginalne smaki. Klasyczna parmeńska szynka czy słynny ocet z Modeny to wisienka na torcie wielu wspaniałych regionalnych przysmaków. Sprawdzamy, z czego słynie kulinarnie Bolonia i okolice, w tym tak kochane przez dzieci i rodziców Rimini, znajdujące się w regionie Emilia-Romania.
Region Emilia-Romania znajduje się w północnej części Włoch i sąsiaduje m.in. z Lombardią, Toskanią, Wenecją i San Marino. Wakacyjnie kojarzony jest głównie ze słonecznym Rimini i całą Riwierą Adriatycką.
W tym wpisie przeczytasz:
- Deski serów i wędlin na przystawkę
- Piadina na mały głód
- Dania z makaronem
- Tortellini i mniej znany kuzyn Balanzoni
- Tagliatelle al ragu
- Cappelletti, ravioli, a może girasoli
- Passatello – makaron inaczej
- Lasagne Bolognese
- Włoskie desery – gelato i inne przysmaki
- Ciasta i ciasteczka idealne do popołudniowej kawy
Deski serów i wędlin na przystawkę
Podawane są w wielu lokalnych restauracjach. Doskonałe na skosztowanie kilku regionalnych wędlin i serów, które znane są na całym świecie. Najsłynniejsza ze wszystkich szynka parmeńska to wędlina dojrzewająca, jednak równie ważna jest dla bolończyków mortadela. Drobno zmielona, z dodatkami takimi jak pistacje, jest składnikiem wielu regionalnych dań. Wybierając wytrawne przekąski, koniecznie poproś o odpowiednie lokalne wino, które dopełni smaków i pięknie skomponuje w całość zaserwowane produkty.
Piadina na mały głód
Piadina to cienki placek z ciasta pszennego podawany właściwie z dowolnym farszem. Najczęściej jednak są to lokalne produkty jak prosciutto di parma czy mortadella Bologna, ser parmigiano reggiano, caciottą czy pecorino z bolońskich wzgórz.
Ostatnio bardzo popularna stała się piadina z mortadelą, burratą i sosem pistacjowym. Te zielone orzeszki królują w wielu włoskich potrawach i to właśnie piadina stała się jednym z nich. W centrum miasta znajdziesz „Piadinerie”, czyli lokale serwujące piadinę, w tym także tę wariację na temat pistacji. Polecam skosztować, bo smaki dopełniają się wzajemnie, tworząc przepyszną całość.
Dania z makaronem
Włoskie makarony zasługują na osobny rozdział, a nawet całą książkę. Włosi mają tyle rodzajów makaronu, że o wielu pewnie nawet nie mam jeszcze pojęcia. Łączy je jedno – są świeże i wyborne. Od bardzo prostych dań, zawierających jedynie kilka składników, po wymyślne dania.
Tortellini i mniej znany kuzyn Balanzoni
Torellini to małe uszka nadziewane farszem. W regionie Emilia-Romania najpopularniejsze są oczywiście mortadela i mozzarella. W akompaniamencie sosów – kremowych na śmietanie, serowych czy pomidorowych. Tortellini podawane jest także w wywarze (rosole) z kapłona, czyli specjalnie hodowanego koguta. Regionalne, nieco mniej znane to pierożki balanzoni – wyróżnia je ciasto z dodatkiem szpinaku. Są zatem zielone i nadziane najczęściej (oczywiście! 😊) mortadelą i parmezanem (parmigiano reggiano). Podawane z palonym masłem szałwiowym są warte grzechu.
Tortellino to większy brat pierożków tortellini.
Tagliatelle al ragu
To klasyk kuchni bolońskiej. Makaron tagliatelle podawany z sosem bolońskim i ragu w stylu Romagna oraz lokalną kiełbasą kiełbasą sangiovese i serem squacquerone. Brzmi bogato – i takie właśnie jest to danie. Skoncentrowane smaki i aromatyczne przyprawy to jedzenie, które zaspokoi największy głód. Choć nie wygląda zjawiskowo, to z pewnością tak smakuje.
Cappelletti, ravioli, a może girasoli
Wszystkie te makarony łączy jedno – są nadziewane farszem. Różni je jednak sposób przygotowania i finalnie forma czy kształt. W wielu regionalnych restauracjach znajdziesz wariacje na temat tych dań. Oczywiście na fali popularności są te podawane z pistacjami.
Passatello – makaron inaczej
Te kluseczki są przygotowane bez mąki, a ich bazę stanowi ser parmigiano reggiano, bułka tarta i świeże żółtka. Wzbogacone o otartą skórkę z cytryny i formowane np. w prasce do ziemniaków, wyglądem przypominają nieco niemieckie szpecle. Podawane są najczęściej jako pierwsze danie – w formie zupy. Brodo, czyli wywar może być warzywny, mięsny lub rybny.
Lasagne Bolognese
Tego klasyka nie muszę nikomu przedstawiać. To płaty makaronu przekładane sosem bolońskim, zapiekane w piecu. Podobno tradycyjna regionalna lasania powinna mieć 11 warstw makaronu. Co więcej – nie jest podawana z mozzarellą, a jedynie z sosem beszamel.
Czy wiesz, że
Sos boloński tradycyjnie przyrządzany wymaga nawet kilku godzin na tzw. „małym ogniu”? W klasycznych przepisach podawany czas gotowania to od 2 do nawet 12 godzin. Wtedy wydobywa się pełen aromat wszystkich składników i sos jest naturalnie gęsty, bez dodatkowych zagęszczaczy.
Włoskie desery – gelato i inne przysmaki
Jeśli jakimś cudem po zjedzeniu tak pysznych przystawek, zup i dania głównego znajdziesz miejsce na deser, to koniecznie skosztuj któregoś z regionalnych klasyków. Pewnie na myśl przyszły Ci włoskie gelato – lody (dla mnie faworytem są pistacjowe), ale ja przedstawię Ci inne pomysły, których warto wypróbować w regionie Emilia – Romania.
Torta di riso
To ciasto, a dokładniej tłumacząc, tort ryżowy składa się z mleka, ryżu oraz dodatków – kandyzowanej skórki cytrynowej, obranych ze skórki i drobno zmielonych migdałów i gorzkiego likieru migdałowego. Brzmi prosto, ale jego smak zachwyca.
Tortellone lub ravioli z słodkim farszem
Te pierożki znane z dań głównych mogą być wypełnione również słodkim farszem i podane w formie deseru.
Zuppa Inglese
Zupa, która jest deserem. Warstwowy przysmak składający się z biszkoptów nasączanych w likierze, przekładanych gęstym kremem na bazie żółtek oraz dodatkami. Często dekorowany jest pokruszonymi migdałami, bezami lub bitą śmietaną.
Ciasta i ciasteczka idealne do popołudniowej kawy
Ciasto Duchessa wywodzące się z Parmy jest bardzo orzechowe, z czekoladowym ganaszem i kremem zabajone. Udekorowane jest kandyzowanymi owocami i często stanowi zwieńczenie uroczystości rodzinnych.
Równie apetyczny i bogaty w smaku jest tort Barozzi, którego przepis chroni znak handlowy. Ma intensywny czekoladowo-kawowy smak i pochodzi z regionu Modeny.
Inne tradycyjne włoskie ciasto to ciambella romagnola – podobne do babki.
Jeśli będziesz odwiedzać Rimini w drugi weekend maja – koniecznie skosztuj podczas festiwalu cantarelli – deseru w formie naleśnika posypanego cukrem. Może mieć wiele różnych dodatków, ale zawsze jest pyszny (i słodki).
Polecam Ci także skosztować ciasteczek pinza bolognese – wypełnionych mostarda, czyli bolońską marmoladą i migdałowych amaretti i mandorlotti.
Kuchnia regionu Emilia – Romania przyciąga prostotą i bogatym smakiem, a dania jedzone w słoneczne popołudnie będą smakować obłędnie. Przedstawione przeze mnie smaki to tylko propozycje, ponieważ kuchnia Włoch jest tak bogata, że nie sposób opisać wszystkich jej dań w jednym wpisie. Jeśli wybierzesz się tam na swój kolejny urlop, spróbuj po prostu najlepszych włoskich klasyków. Daj znać w komentarzu na myśl, o czym najbardziej cieknie Ci ślinka.