Wielkimi krokami zbliża się wyjazd, a Ty zaczynasz nerwową walkę z własnymi myślami – plecak, torba czy walizka? Co trzeba zapakować? Nie martw się, my też tak mamy! Nie ma cudownej, dobrej dla wszystkich recepty na spakowanie swojego bagażu przed podróżą. Są jednak rzeczy, których potrzebuje każdy, bez wyjątku. Poniżej lista dziesięciu najważniejszych rzeczy w podróży.
1. Dokumenty
Zdecydowanie najważniejsza rzecz podczas każdej podróży. Bez ważnego dowodu osobistego lub paszportu nie wejdziesz na pokład samolotu. Dlatego upewnij się, że Twój (i osób towarzyszących) dowód osobisty jest ważny aż do powrotu z wakacji. Jeśli podróż wymaga posiadania paszportu, sprawdź czy Twój dokument ma termin ważności zgodny z wymogami kraju, do którego lecisz (np. w Egipcie jest to min. 6 miesięcy od planowanej daty zakończenia pobytu). Równie ważne jest posiadanie wizy. Aktualne informacje dot. obowiązku wizowego znajdziesz w opisie kierunku na stronie internetowej ITAKI.
Podróż do niektórych krajów wiąże się z obowiązkowymi szczepieniami. Ich wykonanie powinno zostać potwierdzone Międzynarodowym Świadectwem Szczepień, czyli tzw. żółtą książeczką.
Ubezpieczenie i karta zdrowia to dokumenty równie ważne w podróży. Warto zabrać ze sobą potwierdzenie ubezpieczenia wraz z jego numerem oraz Europejską Kartę Zdrowia (EKUZ). Kartę wyrobisz bezpłatnie na stronie NFZ w ciągu 3 dni i przyda Ci się w razie konieczności leczenia w krajach UE.
Jeśli hotel (lub touroperator) wymagają do zakwaterowania potwierdzenia rezerwacji, warto wydrukować je wcześniej i zapakować do bagażu podręcznego.
2. Pieniądze
Niezależnie od tego, gdzie pojedziesz, zaopatrz się w euro lub dolary. W krajach, gdzie obowiązuje jedna z tych walut sprawa jest prosta – wymieniasz złotówki w Polsce. Ruszasz w podróż do kraju o innej walucie? Kupisz ją w tamtejszych bankach i punktach wymiany. Podczas zorganizowanych imprez, zapytaj o kantor pilota wycieczki lub rezydenta, na pewno mają swoje sprawdzone miejsca. Jeśli posiadana karta płatnicza pozwala Ci dokonywać płatności w obcej walucie (przy tym nie rujnując Twojego budżetu), to również jest dobrym rozwiązaniem.
3. Telefon + akcesoria
W końcu musisz jakoś utrzymywać kontakt ze światem! Przede wszystkim naładuj baterię przed podróżą, a po zakończonym ładowaniu zapakuj ładowarkę do torby (zwłaszcza, jeśli tak jak ja, masz zwyczaj zostawiania jej w kontakcie 😊). Jeśli masz wątpliwości czy w Twoim telefonie połączenia w roamingu włączą się automatycznie lub jaki jest Twój limit transferu danych za granicą – sprawdź to u operatora jeszcze przed wyjazdem. Tuż przed wyjściem z domu upewnij się, że Twój smartfon wychodzi razem z Tobą, a w walizce masz dla niego wodoodporne etui, które na plaży nie tylko ochroni go przed wodą, ale także przed strzelającym w obudowie piaskiem. Na wypadek, gdyby podczas dłuższej wycieczki bateria w Twoim telefonie miała się rozładować, zapakuj też power bank.
4. Aparat fotograficzny
Niezależnie od tego, czy zamierzasz tylko leżeć na plaży, czy aktywnie spędzać czas, z wakacji zawsze warto przywieźć piękne zdjęcia, które można później wywołać w dużym formacie lub stworzyć przepiękną fotoksiążkę. Wiem, wiem… po co wozić aparat, skoro można zrobić zdjęcia telefonem. Ja używam jednego i drugiego. Ten w telefonie służy mi do szybkiego fotografowania i robienia zdjęć do social mediów. Robiąc zdjęcia lustrzanką, dłużej zastanawiam się nad dobrym kadrem, światłem i innymi drobiazgami. Po powrocie zdjęcia zrobione w telefonie wrzucam do chmury, a te z aparatu starannie selekcjonuję i wywołuję. Do stworzenia fotoobrazu czy fototapety, moim zdaniem, o wiele lepiej nadają się kadry zrobione aparatem. Przy pakowaniu aparatu nie zapomnij o karcie pamięci i ładowarce!
5. Apteczka
Niezależnie od kierunku podróży, w mojej apteczce zawsze znajdują się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, plastry, spray antyseptyczny i maść antybakteryjna. Jeśli jesteś alergikiem lub chorujesz przewlekle, koniecznie zapakuj leki, które stosujesz na co dzień. Podczas wakacji zamierzasz dużo chodzić (po górach lub zwiedzając)? Zapakuj plastry na pęcherze (najlepiej sprawdzają się wodoodporne) i spray chroniący przed otarciami. Na egzotyczne wycieczki np. do Afryki, zabierz ze sobą elektrolity – te w formie musujących tabletek lub proszku łatwo rozpuścisz w butelce wody. Dla mnie najlepsze są w wersji płynnej lub w saszetkach z roztworem. W mojej apteczce na dalsze wyprawy zawsze znajduje się też nifuroksazyd w tabletkach, który pomaga przy zatruciach spowodowanych bakteriami (można zabrać zwyczajne leki przeciwbiegunkowe). Mam jednak nadzieję, że żadne z tych medykamentów nie przydadzą Ci się w podróży 😉.
WAŻNE! Jeśli na zagraniczne wakacje zabierasz ze sobą leki na receptę czy sprzęt medyczny, które są Ci niezbędne w trwającym leczeniu (strzykawki, igły, zasobnik z tlenem, pen z insuliną), poproś lekarza o zaświadczenie o chorobie i konieczności przyjmowania leków (w języku angielskim). Leki zapakuj je do bagażu podręcznego, zaświadczenie miej przy sobie, a informacje o przewożonych medykamentach przekaż podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.
6. Kosmetyczka
Uniwersalny zestaw, który powinien znaleźć się w każdej „wakacyjnej” kosmetyczce to krem z filtrem (ja zabieram SPF 30, ale jeśli masz jasną, wrażliwą skórę lub lecisz z dzieckiem lepszy będzie SPF 50), pomadka z filtrem ochronnym, żel antybakteryjny, chusteczki nawilżane, szczoteczka i pasta do zębów, płatki kosmetyczne, płyn micelarny i krem nawilżający do twarzy (przyda się po wieczornej kąpieli, po całym dniu na słońcu). Obowiązkowe punkty to także antyperspirant, przybory i kosmetyki do golenia oraz grzebień lub szczotka.
Kobiety zapakują dodatkowo maskarę i inne, kolorowe kosmetyki, jak podkład, puder czy rozświetlacz i zestaw pędzli do make-upu (ja zabieram tylko tusz do rzęs, moja cera też jest na wakacjach😊) oraz wkładki i podpaski/tampony (zapakuj, nawet jeśli termin planowanej miesiączki nie pokrywa się z terminem wakacji). Na mojej „kosmetykowej” liście jest też suchy szampon, zestaw kąpielowy w małych buteleczkach (szampon, odżywka, balsam do ciała, żel pod prysznic i do higieny intymnej), buteleczka płynu do płukania ust i nić dentystyczna. Oprócz zestawu „must have” zapakuj swoje ulubione kosmetyki. Pamiętaj, że jeśli pakujesz je do bagażu podręcznego, pojemność każdej buteleczki nie może przekraczać 100 ml, a wszystkich kosmetyków razem 1 l. Buteleczki powinny być zapakowane w woreczek strunowy lub przeźroczystą kosmetyczkę (możesz mieć tylko 1 sztukę).
RADA: przy krótkich wyjazdach warto korzystać z wszelkiego rodzaju próbek!
7. Przewodnik
Obiecuję – przyda się! Jeśli zamierzasz zwiedzać na własną rękę, pomoże wybrać najciekawsze atrakcje i więcej się o nich dowiedzieć. Ja zawsze kupuję go na długo przed wyjazdem (czasem jeszcze zanim w ogóle zaplanuję, kiedy dokładnie pojadę). Dowiaduję się z niego o cenach biletów wstępu do obiektów, które chcę odwiedzić, panujących regułach dotyczących ubioru i zachowania w miejscach publicznych, znajduję tez dodatkowe informacje, np. czy będzie mi potrzebny adapter. Z przewodników dowiesz się też, jaka jest kuchnia wybranego kraju/regionu i na które lokale warto zwrócić uwagę. Poznasz podstawowe zwroty w lokalnym języku (znajomość chociaż kilku wyrażeń zawsze otwiera wiele drzwi 😊). Jeśli zamierzasz leżeć na plaży lub przy basenie, to opalając się, możesz dowiedzieć się praktycznie wszystkiego o kraju, w którym przebywasz (bo kiepsko byłoby nie wiedzieć o nim niczego). Przewodnik jest też świetną lekturą „zabijającą” czas podczas lotu. Jeśli jednak nie przepadasz za książkowymi wersjami, koniecznie w „ulubionych” zapisz naszego bloga – znajdziesz tu wszystkie, potrzebne w podróży informacje!
8. Odpowiednie ubrania
Mam na swoim koncie tyle fatalnie spakowanych walizek, że dziś już z zamkniętymi oczami pakuję niezbędne minimum. Przede wszystkim zabierz najbardziej uniwersalne ciuchy (takie, które wykorzystasz niezależnie do pogody) i pamiętaj, że w bagażu trzeba przecież zostawić jeszcze miejsce na pamiątki z podróży!
Dla aktywnych optymalna ilość koszulek to taka, która równa się ilości dni zwiedzania + dwie w zapasie. Ja stosuję tę zasadę również w przypadku skarpetek i bielizny. Oprócz tego przyda się jakaś lekka bluza, gdyby pogoda płatała figle. W podróże po Europie i Azji warto zabrać „coś” z kapturem/przeciwdeszczowego w razie deszczu. Do tego 2 pary wygodnych butów. Jeśli podczas urlopu zamierzasz pływać – przynajmniej 2 kostiumy kąpielowe/pary kąpielówek. Zamierzasz spędzić wakacje przy basenie lub na plaży? Przydatne będą lekkie ubrania na dzień, pareo i cieńsza bluzka lub sweter z długim rękawem na nieco chłodniejsze wieczory na plaży czy w hotelowym ogrodzie. Niezależnie od celu mojej podróży, w walizce zawsze znajduje się dłuższa sukienka/spódnica (panom polecam lniane, długie spodnie), w razie, gdyby podczas kolacji wymagany był taki strój.
Na wojaże zawsze zabieram też nakrycie głowy – kapelusz lub czapkę z daszkiem, chustę lub bluzkę/sukienkę zakrywającą dekolt i ramiona (przydatne zwłaszcza podczas wizyt w krajach Islamu i zwiedzania świątyń) oraz klapki.
9. Elektronika
Kiedy jadę po raz pierwszy do jakiegoś kraju, w mojej walizce zawsze znajduje się uniwersalny adapter (chyba że jestem pewna, że wtyczki są takie same jak w PL). W bagażu podręcznym zawsze mam słuchawki i „coś” (odtwarzacz, telefon, tablet) z muzyką i filmami. Oprócz tego pakuję prostownicę do włosów (dla mnie jest to absolutny „must have”) i ładowarkę do szczoteczki elektrycznej. Jeśli nie mam pewności co do wyposażenia pokoju, w którym będę zakwaterowana, pakuje też suszarkę do włosów i żelazko turystyczne. Mole książkowe powinny zapakować czytnik e-booków (nie będziesz przecież taszczyć ciężkich książek!), a jeśli lecisz z dzieckiem, pomyśl o rozrywce podczas lotu – bajkach i grach (i koniecznie słuchawki!) na tablecie lub mini konsoli.
10. Akcesoria
Tak naprawdę w tej kategorii każdy ma własne, specyficzne potrzeby, dostosowane do charakteru wyjazdu. Optymalne minimum, które sprawdzi się podczas każdego wyjazdu, niezależnie do tego, czy będzie to kilkudniowy wypad do Rzymu czy dwutygodniowy wypoczynek na Malediwach to:
- bidon/butelka na wodę – sprawdzi się podczas zorganizowanych wycieczek, kiedy nie ma czasu na zakupy lub gdy w pokoju hotelowym czeka na nas duża 1,5-litrowa butelka wody. Wtedy mniejsza butelka lub bidon do uzupełniania, będą dobrym rozwiązaniem w drodze na zwiedzanie miasta, a nawet na plażę;
- okulary przeciwsłoneczne – najlepiej z filtrem, żeby dobrze chroniły nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych;
- saszetka lub „nerka” – „okazja czyni złodzieja”, a tych nie brakuje w centrach miast i kurortów turystycznych. Dlatego zawsze, kiedy wybieram się na piesze wycieczki lub zamierzam korzystać z transportu publicznego, ubieram swoją „nerkę”. W przylegającej do ciała saszetce chowam pieniądze, dokumenty i telefon. W ten sposób minimalizuję ryzyko kradzieży;
- poduszka do samolotu – bez względu na to, czy lot trwa godzinę, czy dziesięć – zawsze dobrze jest mieć wygodne oparcie;
- zestaw do szycia – ja zawsze zabieram go ze sobą i jestem przekonana, że Ty też go pokochasz. Przydaje się nie tylko podczas uszkodzenia ubrań. Igła może też pomóc np. włożyć/wyciągnąć kartę SIM w razie konieczności;
- zawieszka na bagaż – przydatna zwłaszcza przy bagażu rejestrowanym. Informacja dot. właściciela z numerem telefonu pomoże w razie zagubienia walizki na lotnisku.
Zanim zapakujesz wszystkie rzeczy upewnij się, że wybrana przez Ciebie walizka spełnia wymogi linii lotniczych, z których korzystasz. Wymiary i wagę bagażu w liniach lotniczych, które obsługują loty ITAKI znajdziesz TUTAJ.
Na koniec nie zapomnij o dobrym humorze. Pamiętaj – jedziesz się zrelaksować i wypocząć! Wszystkie problemy zostaw za sobą, a żeby nie przysparzać sobie dodatkowych trosk na miejscu, upewnij się przed wyjazdem, że żelazko i inne sprzęty zostały wyłączone, śmieci są wyrzucone, kwiatki lub zwierzak domowy mają odpowiednią opiekę, a przy wyjściu z domu trzy razu upewnij się, że drzwi są zamknięte (jeśli nie sprawdzę, zawsze na lotnisku dopadają mnie wątpliwości).
W spakowaniu walizki i dopilnowaniu wszystkiego przed wyjazdem pomoże Ci nasza check lista: