Bułgaria, zwana Perłą Bałkanów od wielu lat przyciąga na wakacje. Dlaczego jest tak popularna na urlop? Czy tylko pogoda i jej bliskość względem Polski czyni ją wakacyjnym kierunkiem? A może długie piaszczyste plaże, mnogość zabytków i wiele podobieństw względem Polski. Odpowiadamy, co sprawia, że tak wielu z nas wybiera właśnie Bułgarię na swój urlop.
W tym wpisie przeczytasz:
- Blisko, szybko i wygodnie – wakacje w Bułgarii w 2 godziny samolotem
- Ciepłe lato i łagodna zima, czyli pogoda w Bułgarii
- Najpopularniejsze regiony turystyczne – w jakim regionie spędzić wakacje w Bułgarii?
- Najpopularniejsze miasta i atrakcje w Bułgarii, które warto zobaczyć
- Kultura, religia i tradycje w Bułgarii – jak bracia
- Kuchnia bułgarska – z czego słynie, co zjeść w Bułgarii?
- Kiedy zarezerwować wczasy w Bułgarii?
Blisko, szybko i wygodnie – wakacje w Bułgarii w 2 godziny samolotem
Podróżowanie samolotem sprawiło, że mamy właściwie cały świat na wyciągnięcie ręki. Nie inaczej jest z kierunkami europejskimi, które jeszcze dekadę czy dwie temu zwiedzać można było jedynie samochodem (lub autokarem :D). Jeśli lubisz całkowitą niezależność w podróży, nadal możesz do Bułgarii dotrzeć samochodem, jednak podróż samolotem należy do zdecydowanie szybszych i wygodniejszych rozwiązań. Czas przelotu do Burgas lub Warny (dostępnych lotnisk w Bułgarii) to około dwie godziny. Loty do Bułgarii odbywają się z najpopularniejszych polskich portów wylotowych: Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków i Gdańsk.
Jest to jeden z krótszych przelotów do wakacyjnych destynacji, dlatego to pierwszy powód, dla którego Bułgaria jest tak często wybierana na wakacje. Zwłaszcza dla podróżujących z dziećmi – nawet licząc czas dotarcia na lotnisko, oczekiwania na wejście na pokład i po przylocie dotarcia zorganizowanym autokarem do hotelu, to wciąż podróż o wiele krótsza niż samochodem.
Ciepłe lato i łagodna zima, czyli pogoda w Bułgarii
Pogoda w Bułgarii jest nieco zbliżona do polskiej, choć tylko na pierwszy rzut oka. Otóż pory roku się pokrywają, zatem na wakacje do Bułgarii najlepiej wybrać się w terminie od końca maja do końca września. Najcieplejsze miesiące w Bułgarii, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, to lipiec i sierpień. Temperatury wówczas przekraczają 30 stopni, pogoda sprzyja kąpielom i opalaniu na piaszczystych plażach w nadmorskich kurortach.
Czerwiec, wrzesień i początek października to miesiące doskonałe na korzystanie z wszelkich dostępnych atrakcji. Bułgaria bowiem to nie tylko długie, piaszczyste plaże i ciepłe Morze. Kraj obfituje w zabytki i ciekawe miejsca. Jeśli lubisz spędzać urlop aktywnie, to znajdziesz tu sporo możliwości: od zwiedzania po sporty wodne, parki rozrywki, a nawet naturalne SPA.
Lato w Bułgarii jest gorące, temperatury nocą nie spadają poniżej 20°C, a deszcze pojawiają się stosunkowo rzadko. Temperatura wody w miesiącach wakacyjnych jest zbliżona do temperatury powietrza. Osiąga nawet 26°C w sierpniu.
Najpopularniejsze regiony turystyczne – w jakim regionie spędzić wakacje w Bułgarii?
Na wyjazd do Bułgarii najczęściej wybierane są nadmorskie miejscowości. Całe wybrzeże, położone nad Morzem Czarnym obfituje w kurorty z doskonałym zapleczem hotelowym i wieloma atrakcjami. Jeśli planujesz urlop w Bułgarii, możesz zdecydować się na region, biorąc pod uwagę odległość od lotniska docelowego.
Regiony turystyczne w pobliżu lotniska w Burgas, to jadąc w jedną stronę Sozopol czy położone nieco dalej wzdłuż wybrzeża Primorsko. W przeciwną stronę mamy Pomorie, cudowny zabytkowy Nessebar i malowniczy Słoneczny Brzeg.
Wybierając Warnę jako lotnisko docelowe, dotrzesz do popularnych Złotych Piasków, Albeny i Kawarny.
Każdy z tych regionów oferuje ciekawe atrakcje i przyciąga przede wszystkim szerokimi plażami i rozbudowaną infrastrukturą. Jednak który wybrać, aby wakacje spełniły konkretne oczekiwania? Poniżej kilka słów o tym, co poszczególne ośrodki mają do zaoferowania.
Najpopularniejsze miasta i atrakcje w Bułgarii, które warto zobaczyć
Albena
Słynie przede wszystkim z pięknej plaży, która zdobyła certyfikat Błękitnej Flagi. Oznacza to, że jest krystalicznie czysta, co sprawia, że nadaje się idealnie na relaks w upalne dni. Jeśli jesteś prawdziwym fanem wodnych szaleństw, odwiedź również park wodny Aqua Paradise, w którym znajdziesz różnego rodzaju zjeżdżalnie, baseny i wiele innych atrakcji wodnych.
Balchik
Słynie przede wszystkim ze wspaniałego Ogrodu Botanicznego i portu jachtowego. Przyciąga miłośników sportów wodnych i żeglarstwa, a najpopularniejsza plaża Balchiku to Plaża Centralna. Zapewnia wspaniałe widoki nie tylko na Morze Czarne, ale także na znajdujący się w pobliżu ogród i zamek na klifie.
Burgas
Znajduje się tu lotnisko. Ale miasto oferuje o wiele więcej. Jedną z największych atrakcji jest Park Nadmorski, w którym bez problemu znajdziesz polski akcent – pomnik Adama Mickiewicza. W Burgas jest także park wodny Aquapolis oraz liczne zabytki i muzea np. Muzeum Archeologiczne.
Kawarna
Miejscowość o niezwykle bogatej historii sięgającej czasów antyku. Starożytne Termy Rzymskie, powstałe w II wieku naszej ery, stanowią jedną z najważniejszych atrakcji miasta. Jeśli pragniesz zgłębić historię Kawarny, odwiedź Muzeum Archeologiczne pełne artefaktów z różnych epok. Oprócz tego zobacz Katedrę Świętego Michała Archanioła, muzeum marynarki wojennej, a także odpocznij w parku morskim im. Asparuchowa. Kawarna to miasto pełne niesamowitych zabytków, które w każdego roku przyciąga miłośników historii.
Nessebar
Wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO z przepiękną starówką i mnóstwem zabytków. Polecam spacer wąskimi uliczkami starówki miasta, zwłaszcza gdy słońce chyli się już ku zachodowi i oświetla kamienice. W licznych sklepikach znajdziesz rękodzieło (misterne koronki i wyroby kosmetyczne z dodatkiem olejku różanego) oraz lokalne trunki.
Płowdiw
Leżące w środkowej Bułgarii miasto, które nazywane jest “Miastem siedmiu wzgórz”. Zobaczysz tu najlepiej zachowany na całych Bałkanach starożytny Stadion Rzymski i Forum Romanum, a także wspaniałe wille arystokracji wybudowane w XIX wieku – jak dom Luki Bałabanowa czy dom Lavartine. Warto wybrać się na choć jedno ze wzgórz, z których rozpościera się widok na całe miasto np. Wzgórze Bunarjik lub Nebet Tepe.
Pomorie
To typowy kurort zdrowotny, słynący przede wszystkim z leczniczych solanek oraz błota solnego. Aby skorzystać z uzdrawiających walorów tego miejsca, zanurz się w jednym z basenów i skorzystaj z kąpieli błotnej, której właściwości podobne są do tych w Morzu Martwym. Wybierz się także nad jezioro Pomorie, które jest bardzo ważnym miejscem dla ptaków wędrownych. Możesz zaobserwować tu najróżniejsze gatunki ptaków w ich naturalnym środowisku. Oprócz niesamowitej fauny i flory, Pomorie ma do zaoferowania wiele atrakcji. Odwiedź muzeum soli, muzeum historyczne, a także Klasztor Świętego Jerzego, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę.
Primorsko
Słynie przede wszystkim z pięknych, złocistych plaż i niezwykłej przyrody. Dla spragnionych aktywnego wypoczynku doskonałym miejscem będzie rezerwat przyrody Ropotamo. Na jego terenie znajdziesz piękne szlaki spacerowe wzdłuż brzegu rzeki Ropotamo oraz bogactwo fauny i flory, w tym rzadkie gatunki ptaków i roślin. Kolejnym miejscem, w którym odetchniesz od codzienności w otoczeniu natury, jest Park Narodowy Stranja, w którym zobaczysz bujne lasy, rzeki, jaskinie i klify, które podziwiać będziesz spacerując malowniczymi trasami turystycznymi.
Słoneczny Brzeg
Jeden z najbardziej wakacyjnych kurortów, słynie z długiej piaszczystej plaży i wielu dostępnych rozrywek – od sportów wodnych, po parki rozrywki i kluby nocne. Miasto jest przyjazne rodzinom z dziećmi, a liczne hotele oferują animacje i kluby dla dzieci. Jedną z głównych atrakcji Słonecznego Brzegu jest Aquapark Action. Każdy miłośnik wodnych szaleństw i emocjonujących przejażdżek na zjeżdżalniach powinien odnaleźć się tu jak ryba w wodzie.
Sofia
Stolica Bułgarii, ale przede wszystkim jedno z najstarszych miast w Europie. Sofia słynie z zabytków sakralnych oraz starożytnych jak np. ruiny amfiteatru Serdica. Miasto otoczone jest przez liczne lasy i Góry Witosza – polecane na piesze wędrówki.
Sozopol
Starożytne uliczki, kolorowe domki rybackie i piękne plaże – to właśnie przyciąga turystów z całego świata do Sozopolu. Spacerując po starówce, poczujesz atmosferę minionych lat, odkrywając starożytne ruiny, zabytkowe kościoły i muzea archeologiczne. Zobacz przede wszystkim klasztor św. Jana Chrzciciela oraz cerkiew św. Cyryla i Metodego. Plaże Sozopolu, z miękkim piaskiem i czystymi wodami Morza Czarnego, zapewniają idealne warunki do relaksu i kąpieli słonecznych. Skosztuj świeżych owoców morza i tradycyjnych bułgarskich potraw w jednej z lokalnych restauracji. Niezapomnianym przeżyciem jest także spacer po malowniczym porcie rybackim, gdzie znajdziesz tradycyjne łodzie. Sozopol to nie tylko miejsce na odpoczynek, ale również miasto, w którym zobaczysz interesujące zabytki.
Warna
Drugi wakacyjny port lotniczy, do którego przybywają turyści. Miasto obfituje w atrakcje dla rodzin i nie tylko. Warto odwiedzić nadmorski park miejski, w którym odbywają się koncerty, znajduje się tu także delfinarium i planetarium. W parku jest także małe zoo oraz akwarium morskie z fauną i florą Morza Czarnego. Wieczorem można wybrać się na spacer po molo i deptaku w porcie. Latem działa tu wesołe miasteczko.
Złote Piaski
To jeden z najpopularniejszych kurortów w Bułgarii. Jest to miejsce dedykowane przede wszystkim osobom, które preferują wakacje pełne rozrywki. Jeśli lubisz odpoczynek wśród natury, wybierz się do Parku Przyrody Złote Piaski, w którym zaznasz odpoczynku, spacerując po malowniczych szlakach. Fani dobrych imprez i muzyki docenią liczne kluby i dyskoteki, w których zabawa trwa do białego rana.
Kultura, religia i tradycje w Bułgarii – jak bracia
Pod wieloma względami Bułgaria jest zbliżona do Polski. Podobna kultura, tradycje i folklor sprawiają, że Polacy czują się w Bułgarii swobodnie, prawie jak w domu. Większa część społeczeństwa to chrześcijanie, choć dominuje prawosławie. Mimo innego kalendarza (prawosławny) w Polsce i Bułgarii obchodzimy wiele tych samych świąt, od religijnych jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy Wszystkich Świętych, po Dzień Kobiet czy Dzień Matki. W Bułgarii także obchodzone jest Święto Niepodległości – i to aż dwukrotnie w ciągu roku (3 marca i 22 września) oraz Święto Pracy 1 maja.
Ciekawym zwyczajem, który znamy także w Polsce, jest witanie chlebem i solą, choć w Bułgarii dodatkowo podaje się tymianek i wino.
W tradycjach bułgarskich ogromne znaczenie mają kwiaty. Specjalne miejsce i znaczenie ma geranium, które wykorzystywane jest leczniczo, jako dobry znak i symbol przy wielu rodzinnych i większych Świętach. Motywy kwiatowe pojawiają się w elementach strojów ludowych, w pieśniach i dekoracjach domów.
Kuchnia bułgarska – z czego słynie, co zjeść w Bułgarii?
Bułgarska kuchnia słynie z potraw przygotowanych na bazie lokalnych, świeżych składników takich jak warzywa i owoce, ziarna czy wyroby z mleka i oczywiście mięso. Wpływy słowiańskie, śródziemnomorskie i bałkańskie są widoczne w tradycyjnych daniach. Gdyby zamknąć oczy i polegać na zapachu, to można powiedzieć, że kuchnia bułgarska pachnie tymiankiem i czosnkiem, pomidorami, papryką i grillowanym mięsem.
Jeśli wybierasz się na urlop do Bułgarii polecam skosztować lokalnych dań takich jak:
- Sałatka szopska – z ogórkami, pomidorami i papryką, posypana startym serem sirene. Często podawana jest przed daniem głównym jako przystawka.
- Kebabche – grillowane, podłużne kotleciki z mięsa mielonego.
- Sacz – podawany na żeliwnym półmisku zestaw grillowanych warzyw i mięsa.
- Parlenka (lub pyrlenka) – to okrągły chleb, przypominający pizzę, pieczony z dużą ilością żółtego sera.
- Gyuzleme – ciasto drożdżowe, nadziewane różnymi dodatkami, np. Serem lub farszem szpinakowym.
- Kawarma – mięso i warzywa w sosie zapiekane w glinianym naczyniu, często pieczone pod pierzynką z ciasta.
- Chłodnik tarator – przygotowany na bazie bułgarskiego jogurtu z wodą, z dodatkiem czosnku, ogórków i ziół. Bardzo aromatyczny i orzeźwiający, polecany latem by nieco ulżyć w upalne dni.
Konfitura różana i woda różana – to jeden z smaków i zapachów kojarzonych z Bułgarią. Konfiturę lub dżem różany możesz jeść nawet łyżką prosto ze słoika, świetnie sprawdza się też jako dodatek do dań i deserów. W wielu sklepach znajdziesz także butelkowaną wodę z dodatkiem ekstraktu z róży.
CIEKAWOSTKI!
- Czas w Bułgarii: +1 godzina względem czasu polskiego
- Popularną wycieczką z nadmorskich kurortów jest zwiedzanie Stambułu w jeden dzień.
- Waluta w Bułgarii to lew
- Bułgaria jest jednym z największych producentów olejku różanego na świecie
Kiedy zarezerwować wczasy w Bułgarii?
Myślę, że ten wpis przekonał Cię już, że Bułgaria to bardzo fajny kierunek na wakacje. Możesz się wybrać do Złotych Piasków czy Słonecznego Brzegu na kolejne rodzinne wakacje, przy okazji zaplanować zwiedzanie, a nawet odwiedzić Stambuł. Bułgaria ma wiele do zaoferowania, od pysznego jedzenia przez długie, piaszczyste plaże po interesujące zabytki. Jest też stosunkowo niedaleko, możesz dotrzeć do Bułgarii krótkim, nieco ponad 2-godzinnym lotem. Tu poczujesz urlopowy klimat, ale ta swojskość i podobieństwo do Polski w wielu aspektach sprawi, że nie będziesz tęsknić za powrotem do domu.
Jeśli wybierasz się na rodzinne wczasy, zwłaszcza w przypadku tzw. 2+2 (2 dorosłych i 2 dzieci), polecam rezerwację wczasów z wyprzedzeniem, ponieważ to właśnie rodzinne pokoje znikają jak ciepłe bułeczki. Jeśli nie znasz jeszcze daty urlopu lub nie chcesz z dużym wyprzedzeniem blokować konkretnej daty – koniecznie zaglądaj na oferty wakacji last minute do Bułgarii.
Namówiłam Cię na urlop w Bułgarii? Daj znać w komentarzu, który region zaciekawił Cię najbardziej.