Czy Bruksela kojarzy Ci się głównie ze stolicą Belgii i siedzibą Unii Europejskiej? To miasto pełne zaskakujących kontrastów, różnorodności i wyjątkowego uroku, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Spacerując pośród architektonicznych perełek Victora Horty, zarówno w blasku słońca, jak i pod rozgwieżdżonym niebem, doświadczysz niezapomnianych wrażeń. W Brukseli każdy znajdzie coś dla siebie – od miłośników historii, przez smakoszy, po poszukiwaczy sztuki i designu. Nuda? Tu to niemożliwe!
Bruoc i Sala w języku frankońskim oznaczają “moczary” i “dom”. Te dwie osady dały początek dzisiejszej Brukseli. Obecność książąt Lotaryngii, książąt Brabanckich, Habsburgów i Francuzów nadała rys dzisiejszemu miastu, a rodzina królewska i znane osobistości dopełnili dzieła. Centrum miasta zbudowane jest na planie pięciokąta i składa się z Dolnego i Górnego miasta, które są od siebie oddzielone bulwarami.
W tym wpisie przeczytasz:
- Grand Place – plac w samym sercu Brukseli
- Hotel de Ville – geograficzne centrum stolicy Belgii
- Pałac Królewski w Brukseli – architektoniczne arcydzieło
- Malownicze uliczki i rzeźby, które warto zobaczyć
- Muzeum czekolady w Brukseli – Choco-Story Brussels
- Dywany kwiatowe – Belgijska tradycja
- Królewskie Galerie Świętego Huberta – nietypowy pomnik dzieci w Brukseli
- Królewskie Muzea Sztuk Pięknych – muzeum sztuki dawnej i współczesnej
- Gotycka Katedra św. Michała i św. Guduli – zabytek, który musisz zobaczyć zwiedzając Brukselę
- Atomium – atrakcja Brukseli z widokiem na panoramę miasta
- Parlament Europejski w Brukseli
Grand Place – plac w samym sercu Brukseli
Będąc w Brukseli obowiązkowo trzeba trafić na główny plac miasta, Grand Place. Ten średniowieczny rynek, serce życia handlowego i społecznego, to jedno z najbardziej urokliwych takich miejsc w Europie, wpisane w 1998 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Hotel de Ville – geograficzne centrum stolicy Belgii
Wzrok przyciąga Hotel de Ville, jeden z najpiękniejszych ratuszy w Europie, siedziba gospodarzy miasta z prawie stumetrową strzelistą wieżą owianą legendami, których najlepiej się słucha na miejscu. Jego fasadę zdobią niezliczone statuetki świętych, książąt i księżnych brabanckich. Na dziedzińcu można dostrzec gwiazdę, którą uznaje się za geograficzne centrum Brukseli.
Pałac Królewski w Brukseli – architektoniczne arcydzieło
Naprzeciw ratusza wznosi się arcydzieło architektury renesansowej – Pałac Królewski. Koronkowa budowla odzwierciedla odwieczną rywalizację o władzę między rodziną królewską, a włodarzami miasta. Mimo, że król bardzo rzadko z niego korzystał, to miał być równie spektakularny, co ratusz. Dziś można tu odwiedzić muzeum miejskie z ciekawymi wystawami o historii Brukseli.
Malownicze uliczki i rzeźby, które warto zobaczyć
Uroku Grand Place dodają również okazałe kamieniczki bogatych mieszczan czy siedziby cechów miejskich, handlarzy, bednarzy, browarników, piekarzy i flisaków. Każdy budynek ozdobiony jest alegorycznymi rzeźbami, reliefami, które nawiązują do dewiz rzemieślników lub świętych patronów jego gospodarzy. Można tu dostrzec Amora strzelającego do pytona, Feniksa, złotego lisa, łabędzia, złote drzewo i wiele innych.
Trzeba też koniecznie znaleźć posąg Serclaesa – dotknięcie jego prawego ramienia sprawi, że w kolejnym roku spotka nas szczęście i miłość. A potem już tylko krok do zawarcia ślubu w brukselskim majestatycznym ratuszu…
Muzeum czekolady w Brukseli – Choco-Story Brussels
Chwilowy brak miłości ukoi zwiedzanie Muzeum Czekolady i Kakao z ekspozycją o produkcji tego słodkiego przysmaku – od ziarenka kakao, po pyszną pralinkę. Spacerując po muzeum, można nie tylko dowiedzieć się o historii czekolady, ale także podziwiać mistrzowskie techniki tworzenia pralinek, oglądając na żywo pokazy mistrzów czekolady. Zapach roztopionej czekolady unosi się w powietrzu, pobudzając zmysły i wprowadzając zwiedzających w stan błogiego relaksu. Na koniec wizyty czeka degustacja różnych rodzajów czekolady, podczas której każdy może znaleźć swój ulubiony smak i na chwilę zapomnieć o troskach codzienności.
Dywany kwiatowe – Belgijska tradycja
Dawne publiczne audiencje, egzekucje i turnieje cieszące publiczność zmieniły się w inną tradycję. Co dwa lata w połowie sierpnia mieszkańców i zwiedzających przyciągają dywany kwiatowe, które początkowo układano tylko na wielkie okazje. Temat za każdym razem jest inny, ale najczęściej to symbol, wydarzenie lub rocznica. I tak w 1994 roku fetowano 50. rocznicę odzyskania niepodległości Brukseli spod okupacji niemieckiej. W 2000 roku nawiązywano do belgijskich koronek, w 2018 roku, przedstawiano meksykański stan Guanajuato, a w 2024 tematem przewodnim był hołd w stronę Brukseli i stylu secesyjnego. Temat na kolejny rok jest owiany tajemnicą. Konstrukcja dywanu składa się z ponad 1680 m2 kompozycji kilkuset tysięcy ciętych kwiatów begonii i dalii. Kwiaty są hodowane, dobierane kolorystycznie i układane przez stu ogrodników na dzień przed otwarciem, tak aby mogły przetrwać 4 dni.
Królewskie Galerie Świętego Huberta – nietypowy pomnik dzieci w Brukseli
Miłośników luksusu na pewno zachwycą Królewskie Galerie Świętego Huberta, jeden z pierwszych takich pasaży handlowych w Europie. 200 metrów eleganckich sklepików w renesansowej scenerii, najbardziej ekskluzywne towary i kunszt architektury zachwycą każde oczy. W mijanych sklepikach z pamiątkami spotkasz m.in. figurki z wizerunkiem Manneken Pis – symbolu Brukseli i swoistego humoru Belgów. Według jednej z wielu legend, podczas oblężenia przez armię francuską pod wodzą Ludwika XIV, na mury obronne wyszedł mały chłopiec i ostentacyjnie wysiusiał się w kierunku armat najeźdźców, aby pokazać im, że miasto się ich nie boi. Mieszkańcy ubierają go w różne stroje, a kolekcja kreacji na każdą okazję zachwyciłaby niejednego miłośnika zakupów i mody. Chłopiec ma swoją koleżankę – mniej znaną Jeanneke Pis. A żeby nie było im smutno, to mieszkańcy ufundowali siusiającego psa…
Królewskie Muzea Sztuk Pięknych – muzeum sztuki dawnej i współczesnej
Amatorów sztuki o zawrót głowy przyprawią Królewskie Muzea Sztuk Pięknych, z dziełami z różnych epok, tworzącymi najwspanialszą belgijską kolekcję. Twórczość Piotra Bruegela, Paula Rubensa, Antoniego van Dyck, Rembrandta, po surrealistów: Paula Delvaux i Rene Magritte, to niezapomniana podróż przez historię sztuki.
Gotycka Katedra św. Michała i św. Guduli – zabytek, który musisz zobaczyć zwiedzając Brukselę
Jednym z najpiękniejszych kościołów jest Katedra Świętego Michała i świętej Guduli w stylu gotyku brabanckiego. Monumentalna na zewnątrz, w środku zaskakuje świetnym wyposażeniem, ogromnymi książęcymi grobowcami, pięknymi witrażami i XVI-wiecznym Sądem Ostatecznym. Tu odbywają się uroczystości państwowe, śluby i pogrzeby królewskie.
Atomium – atrakcja Brukseli z widokiem na panoramę miasta
Bruksela to nie tylko starówka, ale i dzielnice imigrantów, przemysłowe czy biznesowe z drapaczami chmur. Podczas wizyty w stolicy warto zobaczyć Atomium – ogromny model cząsteczki żelaza, symbolizujący naukę i jej zderzenie z ludzką egzystencją. Najpiękniej wygląda podświetlony w nocy. Budowla składa się z 9 kul. Do 5 z nich turyści mogą wjechać, by podziwiać widoki lub zobaczyć sezonowe wystawy sztuki. Do najwyższej kuli, prowadzi winda. Tutaj znajdziesz punkt widokowy na panoramę miasta. Choć chyba bardziej urzekający widok rozpościera się z kopuły kościoła Sacré Coeur, eklektycznej świątyni z piaskowca i terakoty, zbudowanej w poprzednim stuleciu na wzgórzu.
Parlament Europejski w Brukseli
Na wschód od starówki wznosi się nowoczesny kompleks ze szkła i stali, czyli dzielnica Unii Europejskiej. Większość budynków zbudowano wokół Ronda Schumana, ojca Unii, a najbardziej charakterystycznym z nich jest Berlaymont o kształcie krzyża św. Andrzeja. Justus Lipsius to siedziba urzędników Rady UE oraz Rady Europy.
Najładniejszą zieloną część dzielnicy stanowi Park Pięćdziesięciolecia, którego wejście zdobi Łuk Triumfalny. To tam spragnieni natury urzędnicy spędzają swoją przerwę obiadową.
Bruksela to miasto, które potrafi zaskoczyć na każdym kroku. Od majestatycznych pałaców i secesyjnych kamienic, przez klimatyczne kawiarnie serwujące najlepsze czekolady, aż po nowoczesne muzea i zielone parki – stolica Belgii kusi różnorodnością, której nie sposób się oprzeć. Każda uliczka ma tu swoją historię, a każde miejsce zaprasza do odkrywania lokalnych smaków i tradycji. Niezależnie od tego, czy marzysz o spokojnym zwiedzaniu, czy szukasz miejskich przygód, Bruksela ma coś wyjątkowego do zaoferowania. Czy będzie to Twój następny kierunek podróży? Podziel się swoimi planami w komentarzu – chętnie dowiem się, co najbardziej Cię w niej fascynuje!
Autorem wpisu jest Magdalena Śmieszek