Przeglądając oferty wczasów możesz natknąć się na różne rodzaje wyżywienia. Z pewnością kojarzysz opcję all inclusive, ale czy znasz pozostałe? Czy wiesz, jaka jest różnica między half board, a full board? Czy znasz wszystkie rodzaje all inclusive? Czasami zorientowanie się we wszystkich nazwach może przysparzać kłopotów i utrudnić rezerwację upragnionych wakacji. Przychodzimy z pomocą i przedstawiamy praktyczny słowniczek rodzajów wyżywienia.
W tym wpisie przeczytasz:
- All inclusive – jedna z opcji wyżywienia w hotelu
- Half board (HB) czyli 2 posiłki i napoje tylko do śniadania
- Full board (FB) czyli 3 posiłki i napoje tylko do śniadania
- Inne rodzaje wyżywienia
Podczas wyboru typu wyżywienia pamiętaj, że niektóre nazwy mogą być stosowane zamiennie, gdyż czasem hotele stosują swoje własne nazewnictwo. Niezwykle ważne jest zatem, by przed rezerwacją wymarzonych wakacji dokładnie zapoznać się z opisem na stronie danej oferty.
All inclusive – jedna z opcji wyżywienia w hotelu
W hotelach z oferty ITAKI, spotkasz kilka rodzajów all inclusive. Podstawowa wersja obejmuje posiłki takie jak śniadanie, obiad, kolacja, przekąski (zazwyczaj między posiłkami) oraz napoje bezalkoholowe i alkoholowe w określonych godzinach. Zazwyczaj są to lokalne alkohole, natomiast wybrane alkohole importowane są za dodatkową opłatą.
Dzięki tej opcji nie musisz zastanawiać się jaką restaurację wybrać, czy co ugotować danego dnia podczas pobytu. Formuła all inclusive zazwyczaj zawiera:
- Śniadanie – podawane zwykle w formie stołu szwedzkiego. W ofercie znajdziesz różne rodzaje pieczywa, wędlin, serów, dżemy czy owoce i warzywa. Oprócz dodatków do kanapek z otwartego bufetu możesz wybrać z dania takie jak: jajecznica, parówki, naleśniki, omlety, owsianki, tosty, jajka sadzone, płatki, jogurty, mleko. Do śniadania dostępne są podstawowe napoje typu: kawa, herbata, woda lub soki. W niektórych hotelach w Hiszpanii można także spotkać wino musujące.
- Obiad – również najczęściej w formie bufetu, ale może być też serwowany jako zestaw kilku dań. Obejmuje różnorodne potrawy – mięsa, ryby, warzywa, makarony, dania międzynarodowe oraz lokalne specjały. Do posiłku możesz wybrać wodę, soki czy alkohole dostępne w hotelowej restauracji.
- Kolację – często tematyczną, gdzie dostępne są specjały z różnych rejonów świata, np. dania z kuchni włoskiej, meksykańskiej, azjatyckiej, podawane w formie bufetu lub serwowane. Zwróć uwagę, czy dana restauracja wymaga odpowiedniego ubioru. Zwykle w takich przypadkach panowie podczas kolacji powinni mieć na sobie długie spodnie.
- Przekąski – zwykle dostępne poza restaurcją, np. w lobby hotelowym czy w barze przy basenie. W ofercie znajdziesz ciasta, ciastka, lody, słone przekąski, owoce, słodycze, frytki, kanapki, mini-burgery, itp. Godziny ich serwowania ustala hotel.
- Napoje bezalkoholowe – soki, woda, kawa, herbata, napoje gazowane. Możesz je zamówić w restauracji lub w barze na terenie hotelu (np. przy basenie).
- Napoje alkoholowe – oferta obejmuje najczęściej piwo, wino oraz lokalne trunki serwowane w godzinach określonych przez hotel. Zwykle przy barze znajduje się rozpiska, które napoje są serwowane w ramach all inclusive, a które za dodatkową opłatą.
Restauracje à la carte
W hotelach często możesz spotkać się z restauracjami serwującymi dania à la carte, czyli zamawianymi u kelnera z menu. Restauracje à la carte oferują jedzenie lokalne, sezonowe lub z różnych zakątków świata i są dodatkowo płatne. W niektórych hotelach w ramach all inclusive możesz raz na pobyt bezpłatnie skorzystać z takiej restauracji. Liczba miejsc w restauracjach à la carte jest zazwyczaj ograniczona, pamiętaj więc, aby dokonać rezerwacji wcześniej.
Podane w ofertach godziny serwowania posiłków oraz funkcjonowanie barów i restauracji mogą ulegać nieznacznym zmianom ze względu na sezonowość, warunki pogodowe, prośby Gości lub siły wyższe, na które hotelarz nie będzie miał wpływu.
All inclusive 24H
Wariant all inclusive 24H oznacza, że hotel udostępni Ci co najmniej kilka posiłków dziennie, w tym późne śniadanie czy wczesną kolację, a także napoje z i bez alkoholu, najczęściej bez limitu. Pamiętaj, że w standardowych godzinach serwowania śniadania, obiadu i kolacji oferta będzie zwykle dużo bogatsza. W tej opcji wyżywienia, zwłaszcza w Turcji, częstą praktyką w godzinach nocnych jest oferowanie ciepłej zupy. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie elastyczność lub planują zwiedzanie i późno wracają z wycieczek. Taka opcja wyżywienia jest bardzo przydatna również w przypadku późnych przylotów bądź bardzo wczesnych lotów powrotnych.
All inclusive soft
All inclusive soft to opcja standardowego all inclusive, z wyłączeniem napojów alkoholowych. Jeśli jednak chcesz zamówić koktajl lub inny alkohol w barze, możesz to zrobić za opłatą. Jest to oferta idealna dla osób, które nie potrzebują dostępu do alkoholi na wakacjach np. niektóre rodziny z dziećmi lub osoby niepijące.
All inclusive light
Obejmuje śniadanie, obiad oraz kolację. Dodatkowo w zależności od oferty w pakiecie znajdziesz napoje bezalkoholowe serwowane w wyznaczonych godzinach oraz alkohol do posiłków lub w opcji limitowanej – najczęściej piwo oraz wino.
Prościej mówiąc, jest to oferta z limitem napojów i bez przekąsek.
All inclusive premium lub all inclusive ultra
Istnieją wzbogacone oferty all inclusive, a jednymi z najpopularniejszych są premium oraz ultra. Umieszczamy je w tym zestawieniu razem, z uwagi na to, że oferowane posiłki i udogodnienia często są tożsame i pokrywają się ze sobą.
Zazwyczaj w ofercie, oprócz standardowego all inclusive znajdziesz także:
- Późne śniadanie – jeśli lubisz dłużej pospać ta opcja jest dla Ciebie. Jest to dodatkowe śniadanie serwowane około godziny 10:00-11:00.
- Lokalne przekąski – różnią się w zależności od wybranego kierunku np. w Turcji znajdziesz gozleme i baklavę, natomiast w Hiszpanii tapas i flan.
- Dania à la carte – dostęp do restauracji jest uzależniony od długości pobytu. Najczęściej jest to jedna kolacja na pobyt.
- Importowane napoje alkoholowe – są to wybrane alkohole znanych marek sprowadzane z zagranicy np. whisky, tequila, rum czy koniak.
Dopisek „ultra” czy „premium” do nazwy all inclusive często oznacza także rozszerzenie formuły wyżywienia o markowe alkohole (inaczej zwane alkoholami importowanymi). W premium/ultra all inclusive mogą pojawić się też inne dodatki – np. bezpłatny dostęp do minibaru w pokoju lub korzystanie ze specjalnych stref tylko dla klientów, którzy ukończyli 18 rok życia.
All inclusive ultra 24H
Oferta all inclusive ultra 24h cechuje się tym, że w godzinach późno-wieczornych oraz nocnych w restauracji zjesz ciepły posiłek lub przekąski. Nie są one tak urozmaicone jak w ciągu dnia, ale z pewnością zaspokoją głód. Oprócz tego w wyznaczonych przez hotel barach dostaniesz napoje bezalkoholowe oraz wybrane alkohole importowane.
All inclusive luxury ultra 24H – indywidualne oferty stworzone przez hotele
W niezwykle rzadkich przypadkach możesz trafić na nazwę wyżywienia inną niż wyżej wymienione. Niektóre hotele, aby urozmaicić swoją ofertę, tworzą wyjątkowe warianty. Jeśli zdarzy Ci się spotkać taką, dokładnie zapoznaj się z opisem, ponieważ może być to opcja rozszerzona o dodatkowe usługi lub podobna do tych, które opisałyśmy we wpisie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są zalety i wady all inclusive przeczytaj nasz wpis: „Czy All Inclusive to samo zło? Nie czytaj tego tekstu przed obiadem”
Half board (HB) czyli 2 posiłki i napoje tylko do śniadania
HB (half board) jest to niepełne wyżywienie, oferujące 2 posiłki – śniadania i obiadokolacje. Napoje bezalkoholowe (kawa, herbata, woda i czasem soki) oferowane są tylko do śniadania. Napoje do obiadokolacji możesz zakupić w restauracji lub barze. To idealna opcja dla fanów kulinarnego zwiedzania. Dzięki half board nie musisz martwić się o śniadania i obiadokolacje, a na obiad wybrać się do pobliskiej knajpki i próbować lokalnych potraw.
Half board plus, czyli 2 posiłki i napoje
Half board plus jest niczym innym jak half board z dostępem do napojów. Często w ofertach ITAKI jesteś w stanie rozszerzyć pakiet o ten „plus”, więc jeśli nie chcesz kupować napojów we własnym zakresie, to jest to opcja wyżywienia, którą warto rozważyć podczas rezerwacji wakacji.
Full board (FB), czyli 3 posiłki i napoje tylko do śniadania
FB (full board) – to 3 posiłki w ciągu dnia – śniadania, obiady i kolacje oraz napoje tylko do śniadania. Podobnie jak w przypadku half board, w ofercie full board pozostałe napoje możesz zamówić za opłatą.
Full board plus, czyli 3 posiłki i napoje
Full board plus to inaczej full board wzbogacony o napoje. Ta formuła wyżywienia jest bardzo podobna do all inclusive light. Oferty te różni wyłącznie kwestia dostępności do napojów bezalkoholowych i alkoholi. Zwykle w full board plus są one podawane do posiłków. Jeśli jednak w ciągu dnia masz ochotę się czegoś napić, możesz za opłatą zamówić coś z karty.
Inne rodzaje wyżywienia
W ofertach możesz spotkać się także z innymi wariantami. Jednymi z najpopularniejszych są:
- Bed and breakfast (BB) – same śniadania z napojami typu kawa, herbata i woda, czasem soki.
- Zgodnie z programem – forma wyżywienia, która obowiązuje na wycieczkach objazdowych i zazwyczaj składa się ze śniadania i obiadokolacji. Obiad można zaplanować w czasie wolnym we własnym zakresie, zwykle w zwiedzanym miejscu. Pilot z pewnością podpowie, gdzie warto wstąpić.
CIEKAWOSTKA
Śniadania na wycieczkach objazdowych, zwłaszcza we Włoszech i Francji, serwowane są w formie śniadań kontynentalnych, czyli na słodko. Do wyboru zwykle jest pieczywo, rogaliki, dżemy, miód i masło, co przez męskie grono podróżników może zostać uznane zaledwie za przekąskę;)
Mnogość opcji wyżywienia może przyprawić o zawrót głowy. Mamy nadzieję, że powyższy przewodnik pomoże Ci wybrać najlepszą opcję. Pamiętaj, że hotele posługują się czasem własnymi nazwami wyżywienia. Niezwykle ważne jest zatem, by przed rezerwacją wymarzonych wakacji dokładnie zapoznać się z opisem na stronie danej oferty. Daj znać w komentarzu, czy nasz wpis pomógł Ci wybrać ofertę idealną.