Włochy to najmłodszy kraj z najstarszą historią. Mimo tego, że są tak blisko geograficznie i kulturowo, to jednak potrafią nas za każdym razem czymś zaskoczyć. Dziś zdradzę Ci 10 ciekawostek o tym niesamowitym kraju.
W tym wpisie przeczytasz o:
- Babà napoletano
- Cipolla rossa di Tropea
- Cappuccino
- Ferrari
- Język włoski
- Jacuzzi
- Silvio Berlusconi
- Ötzi
- Koloseum
- Hymn włoski
Czy wiesz, że…
Babà napoletano
czyli neapolitańska babka drożdżowa nasączona rumem ma polskie korzenie. Jedna z legend głosi, że polski król Stanisław Leszczyński gościł u króla Neapolu wraz ze swoim kucharzem, który zrobił babkę drożdżową. Władca Neapolu był tak oburzony suchością ciasta, że ponoć rzucił butelką rumu, który wylał się na polski deser. Gdy król spróbował ją w nowej wersji – pływającą w alkoholu, odkrył, że finalnie bardzo mu smakuje. Koniecznie spróbuj zwiedzając Neapol.
Cappuccino
to kawa kapucyńska. Espresso podane w filiżance ze spienionym mlekiem zawdzięcza swoją nazwę Kapucynom – zakonowi franciszkańskiemu. Kaptur habitu w kolorze kawy z mlekiem nazywa się po włosku cappuccio. Tak też w skrócie możemy powiedzieć na cappuccino. Będąc we Włoszech zamów koniecznie w lokalnym barze na śniadanie. Pamiętaj tylko, że cappuccino pija się jedynie rano, potem Włosi zamawiają caffè, czyli po prostu espresso.
Cipolla rossa di Tropea
czyli czerwona cebula z Tropei ma… słodki smak. Zawdzięcza go mikroklimatowi jaki panuje w Kalabrii. Dodaje się jej do sałatek, pizzy, sosów, a także robi się z niej przetwory, również marmoladę oraz… lody. Jeśli chcesz ją zabrać do Polski, to mimo że nasiona wydają się najwygodniejsze, bo zajmują mało miejsca, pamiętaj, że w naszym klimacie już słodka nie urośnie. Ale możesz zawsze kupić całą cebulę lub zrobione z niej przetwory.
Ferrari
spokojnie stać Cię. Na północy każdy Włoch ma dobre Ferrari. Koniecznie zakup takie podróżując po regionie Trydent-Górna Adyga. To wino musujące stworzył Giulio Ferrari. Dzisiaj towarzyszy zwycięzcom podczas najważniejszych gali sportowych oraz filmowych na świecie. Cena najdroższego przyprawia o zawrót głowy, ale można dostać też wersję bardziej ekonomiczną, za około 20 euro. Może to nie najmniej, jeśli chodzi o włoskie wino, ale przyznaj – za Ferrari to dobra cena.
Język włoski
to dialekt toskański. Po zjednoczeniu kraju w 1861 roku trzeba było ustalić wspólny język. Wybrano dialekt z Florencji, ponieważ w renesansie napisano w nim największe dzieła literackie, co rozpoczął Dante Alighieri, tworząc „Boską Komedię”. Do dzisiaj w kraju używa się jednak wielu języków. Niektórzy Włosi na co dzień mówią po niemiecku, francusku, słoweńsku, grecku, ladyńsku oraz w niezliczonych dialektach, które różnią się w zależności od regionu.
Jacuzzi
to popularna wanna z hydromasażem, którą często błędnie nazywamy amerykanizując wymowę jako „dżakuzi”. Bracia Jacuzzi, którzy dzięki swoim innowacyjnym umiejętnościom wprowadzili produkt na rynek światowy, pochodzili z Włoch. Chcąc więc czytać prawidłowo nazwę pochodzącą od ich nazwiska, pierwszą literą nie będzie „dż” a „j”, dwa „z” przeczytamy jak „cc”: „jakucci”.
Silvio Berlusconi
włoski polityk i przedsiębiorca, wielokrotny premier Włoch – w młodości pracował jako… animator czasu wolnego i pilot wycieczek lokalnych na statkach turystycznych. O swoim doświadczeniu opowiada w filmie dokumentalnym „My way” w reżyserii Antongiulio Panizzi. Uważa, że to była bardzo trudna i wymagająca praca. Na Sardynii w Porto Cervo zwróć uwagę na jego willę widoczną z daleka. A kto wie, może spotkasz Silvio osobiście.
Ötzi
czyli człowiek lodu to najstarsza mumia w Europie. Jego ciało zamrożone w alpejskim lodowcu na terenie Górnej Adygi zostało odnalezione przez niemieckich turystów na wysokości 3210 m n.p.m. Początkowo myśleli, że to ofiara jednej z wojen światowych lub zaginiony wędrowiec. Dopiero badania wykazały, że mężczyzna żył ponad… 5000 lat temu. Odwiedzisz go w Muzeum Archeologicznym w Bolzano. Dowiesz się tam jak żył, co jadł i na co chorował.
Koloseum
to tak naprawdę Amfiteatr Flawiuszów. Został wybudowany na zlecenie cesarza Wespazjana Flawiusza. Ten najbardziej znany symbol, nie tylko wiecznego miasta, ale i całego kraju, zaczął być nazywany Koloseum w średniowieczu, od kolosalnego posągu Nerona, który stał obok. Ma 80 numerowanych wejść sklepionych łukiem, zaprojektowanych tak, by 50 tysięcy widzów mogło zająć miejsca w ciągu zaledwie 10 minut.
Hymn włoski
otrzymał status oficjalnego dopiero w 2017 roku. Przez 71 lat “Il Canto degli Italiani” miało charakter tymczasowy. W ostatniej zwrotce znajduje się nawiązanie do Polski (“Già l’Aquila d’Austria le penne ha perdute (…) Il Sangue Polacco”). Ta wzajemność mówienia o Polsce i Włoszech w pieśniach, uznanych za najważniejsze dla obu narodów jest ewenementem na skalę światową.
Zaskoczony? A to jeszcze nie koniec! Każdy z 20 włoskich regionów kryje wiele ciekawostek, a Włosi, historia ich kraju, kultura i zwyczaje potrafią zadziwiać na każdym kroku.
Zaczęłam od tego, że Włochy to najmłodszy kraj z najstarszą historią. Powstał dopiero w 1861 roku, ale możemy oglądać zabytki, a nawet poznawać jak żyli tam ludzie na przestrzeni wielu tysięcy lat.
Allora… Buon viaggio! Italia pełna ciekawostek czeka na Ciebie! A jeśli już byłeś we Włoszech, podziel się swoją „ciekawostką” w komentarzu 🙂