Co przywieźć z Turcji? – to pytanie bije rekordy popularności w internetowych wyszukiwarkach w sezonie wakacyjnym. Jeśli jedziesz do tego kraju – na pewno już je sobie zadawałeś. Jaką turecką pamiątkę kupić na prezent? Co przypomni Ci o wakacjach w szare jesienne dni? Na co zostawić miejsce w walizce? Co warto kupić w Turcji? Mam dla Ciebie kilka propozycji!
Najpopularniejsze zakupy podczas wakacji w Turcji – zwłaszcza wśród kobiet – to oczywiście tekstylia! Warto zostawić sobie na nie trochę miejsca w walizce. A bez czego ja nie wyobrażam sobie powrotu z Turcji? Zobacz moją listę „pamiątek obowiązkowych”:
Kawa i herbata
Pierwsze skojarzenie z Turcją to mocna, aromatyczna kawa po turecku. Stare osmańskie przysłowie mówi, że Kawa powinna być czarna jak piekło, mocna jak śmierć i słodka jak miłość. I turecka kawa doskonale pasuje do tego opisu! Kawę obowiązkowo trzeba podać z tradycyjnym tureckim lokum (małymi galaretkami, tradycyjnie o smaku różanym).
Tureckim napojem narodowym nie jest jednak kawa, a… herbata, którą Turcy piją na potęgę. W ciągu dnia potrafią wypić od 30-50 szklaneczek (!).
Dobrze byłoby usiąść jesienną porą przy kubku kawy albo herbaty, która od razu przywołałaby na myśl Twoje ostatnie wakacje, prawda? Osobiście polecam kawę firmy Mehmet Efendi, natomiast jeżeli szukasz tureckiej herbaty, to te najlepsze pochodzą z regionu Rize – koniecznie sprawdź to na etykiecie.
Sos z granatu
Na tureckim stole, przy posiłku, zawsze obok soli, pieprzu, płatków chilli i oliwy, obowiązkowo musi znaleźć się sos z granatu (nar eksisi). Używa się go do sałat i sałatek, ale można go wykorzystać tak naprawdę do wszystkiego. Sos produkowany jest w całym kraju na dużą skalę. Oprócz niepowtarzalnego słodkawo-kwaśnego smaku ma wiele właściwości zdrowotnych. Nie dość, że uchodzi za silny antyoksydant, to jeszcze reguluje ciśnienie krwi i obniża poziom cholesterolu, ale na tym lista jego magicznych właściwości się nie kończy.
Wina owocowe
Tureckie owocowe wino to coś dla poszukiwaczy oryginalnych smaków i pamiątek. Wśród krajów słynących produkcji najlepszych win, raczej nie wymienia się Turcji. W ramach ciekawostki – pod względem wielkości upraw winorośli znajduje się ona na piątym miejscu – zaraz obok Hiszpanii czy Włoch! Turcja jednak nijak ma się do tradycji krajów winiarskich. Tutaj podaje się wina owocowe o przeróżnych smakach, jak na przykład granatowe, o smaku morwy białej lub czarnej czy nawet melonowe, które jest szczególnie smaczne. Na pewno warto poznać ten, zupełnie inny, świat wina.
Rakı
Można w Turcji napić się wina lub spróbować lokalnego piwa (np. Efez), ale Turek na spotkaniu towarzyskim, jeżeli już alkohol pije, to na pewno będzie to rakı. Mówi się, że tę turecką wódkę o anyżowym posmaku albo się kocha, albo nienawidzi. W smaku przypomina greckie ouzo, ale po dziś dzień Turcy toczą z Grekami „wojnę” o kradzież przepisu na ten trunek, uważany za afrodyzjak. Rakı potocznie nazywane jest „aslan sütü”, czyli lwie mleko, gdyż po zmieszaniu z wodą mętnieje. Najlepiej popija się je w towarzystwie przystawek, w szczególności serów, ale też owoców – melona i arbuza.
Pashmina
W Turcji słowo pashmina nie odnosi się do materiału wykonania. Original turkish pashmina to piękne wielokolorowe szale w charakterystyczne wzory. Szale te wykonuje się z kaszmiru albo wykorzystuje się mieszankę kaszmiru z jedwabiem. Są bardzo miękkie i delikatne w dotyku, a mimo tego potrafią ochronić przed zimnem. Dostępność wzorów i kolorów na pewno zwróci Twoją uwagę, bo ciężko znaleźć identyczne modele. Na pewno taki oryginalny dodatek będzie świetnym prezentem dla siostry, mamy czy przyjaciółki.
Sułtanit (Zultanite)
Diaspor potocznie zwany sułtanitem to jeden z najbardziej unikatowych kamieni jaki zawładnął rynkiem jubilerskim w ostatnim czasie. Jest wyjątkowy, bo jego kolor zmienia się w zależności od rodzaju i kąta padania światła. Mieni się od zieleni, przez róże i fiolety, aż po wszelkiego rodzaju odcienie bursztynu. Czasem kolory zaczynają się przenikać i tworzą całą feerię barw. Wyjątkowość sułtanitu to nie tylko jego niesamowite właściwości zmiany koloru, ale również obszar występowania. Ten półszlachetny kamień występuje tylko w Turcji, w rejonach górzystej Anatolii. Z tej przyczyny bardzo długo nie był wykorzystywany w przemyśle biżuteryjnym.
Jeśli podróż do Turcji jeszcze przed Tobą, koniecznie zostaw więcej miejsca w walizce, a po powrocie daj znać, jakie upominki kupiłeś! A może byłeś już tam na wakacjach i masz własny zestaw „pamiątek obowiązkowych”? Koniecznie podziel się swoją listą w komentarzu!
Martyna
Mam kilka zupełnie różnych od siebie pasji, ale jedną z nich jest zdecydowanie Turcja! Od pierwszego przylotu na wakacje kilka lat temu ten kraj w zupełności mnie pochłonął i gdy tylko pojawiła się okazja, bez chwili zastanowienia poleciałam tam do pracy jako rezydent. Uwielbiam oprowadzać po kraju półksiężyca, uwielbiam o nim opowiadać i… odczarowywać Turcję!