Włoskie produkty są znane i uwielbiane na całym świecie. Co warto tam kupić, jakie produkty wybrać, co przywieźć z Włoch? Na co zwrócić uwagę, żeby pamiątki z Italii – także te kulinarne – były oryginalne, dobrej jakości i naprawdę włoskie, czyli Made in Italy? Mam dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek!
OLIWA Z OLIWEK
Najczęściej kupowanym przez turystów produktem z Italii jest oczywiście oliwa. Pamiętaj tylko, że nie wszystkie, które znajdziesz na półce we włoskim markecie, są dobre i są włoskie. Co musisz zrobić, żeby kupić i dobrą oliwę Made in Italy? Przeczytaj dokładnie etykietę!
Rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, to:
- napis „extra vergine”, co oznacza, że oliwa jest naturalna i tłoczona na zimno w ciągu 24h od zebrania oliwek.
- „frantoio”, „leccino”, „maraiolo”, „pendolino” – to nazwy szczepów oliwek, które najczęściej wykorzystywane są do produkcji oliwy. Dobry producent na 100% umieści nazwę szczepu na etykiecie, więc warto zwrócić na to uwagę.
- nazwa gospodarstwa lub miejscowości, gdzie została wyprodukowana. Bardzo ważna informacja dla nabywcy.
- nazwa miejscowości, gdzie była butelkowana, to również istotna rzecz, ponieważ pod nazwami włoskich producentów niekiedy kupimy oliwę, a właściwie mieszankę oliw z krajów całej Unii Europejskiej, czyli nie tę włoską.
Kierując się tymi wyznacznikami, na pewno znajdziesz dobry produkt wyprodukowany we Włoszech.
WINO
To kolejny włoski produkt, chętnie zabierany do Polski. We Włoszech produkowane jest od tysięcy lat, ale od lat 60. funkcjonuje Klasyfikacja Włoskich Win, która nadzorowana jest przez specjalnie wykwalifikowane konsorcjum, nadające standard włoskim winom.
Etykieta lub banderola w tym przypadku dostarczają nam dużo informacji. Co na nich znajdziemy? Oznaczenia z klasyfikacji, czyli:
VDT – Vino da Tavola, wino stołowe. Wino, które nie musi spełniać żadnych wymogów dotyczących regionu pochodzenia czy szczepów winogron, z których jest wyprodukowane.
DOC – Denominazione di Origine Controllata – jest to już wyższa kategoria włoskich win. Wyróżnionych jest 250 regionów winiarskich, a w przepisach wymienione są konkretne obszary, z których pochodzą winogrona i nie tylko. Bardzo dużo jest wyznaczników dla producentów, którzy – aby mieć etykietę z tym znaczkiem – muszą je spełniać. Oprócz regionów pochodzenia znaczenie ma m.in. także metoda produkcji, czas leżakowania w beczkach czy czas „zabutelkowanego” leżakowania.
DOCG – Denominazione di Origine Controllata e Garantita – to najwyższa kategoria w klasyfikacji. Producent, aby posiadać taką etykietę, musi spełniać szereg wymogów DOC, ale dodatkowo wino zostaje poddane degustacji i analizie.
IGT – Indicazione Geografica Tipica – ta kategoria powstała w momencie, kiedy dla Włochów wcześniejsze okazały się zbyt „sztywne”. Zaczęto eksperymentować, łączyć szczepy. Dla tego wina istotne jest pochodzenie z konkretnego regionu.
Znając te kategorie, na pewno kupisz dobre włoskie wino.
SERY I WĘDLINY
W Italii znajdziesz ich wyjątkowy wybór, a te najlepsze, dostarczające wyjątkowych walorów smakowych to te, których produkcja nadzorowana jest przez specjalnie wyznaczone do tego instytucje.
Parmigiano Reggiano, czyli parmezan, najbardziej znany włoski ser, o wyjątkowym smaku i aromacie. Jego historia sięga XI w., a produkcja jest nadzorowana przez konsorcjum nadające znaczek DOP, czyli Ochronę Nazwy Pochodzenia. Parmezan można produkować tylko w Parmie, Reggio Emilia, Bolonii i Modenie oraz w okolicach Mantui. Ser wyprodukowany w innych regionach nie może nosić nazwy tego sera.
Mozzarella di bufala campana – kolejny, dobrze znany w Polsce rodzaj sera. Włosi używają go do swojej słynnej pizzy. Ser ten, tak jak parmezan, posiada znaczek DOP, czyli jego nazwą mogą posługiwać się wyłącznie producenci sera na terenie regionu Kampania. Jest to także znaczek jakości, ponieważ lepszej mozzarelli, niż tej z Kampanii, na terenie Włoch nie dostaniesz.
Prosciutto di Parma, czyli szynka parmeńska to długo dojrzewająca i najpopularniejsza na świecie włoska wędlina. Jest wytwarzana w prowincji Parma i również posiada znaczek DOP. Wędlina pochodząca spoza tego regionu nie będzie oryginalna i nie może posiadać znaku jakości oraz nazwy.
OCET BALSAMICZNY
Aceto Balsamico Tradizionale Di Modena to włoskie „czarne złoto”. Sprzedaż octu przynosi porównywalne dochody, co sprzedaż drogich samochodów typu Maserati, Ferrari czy Lamborghini. Ma swoją (wysoką) cenę, ale też wyjątkowy smak. Musi być z okolic Modeny i kluczowym słowem na butelce jest „tradizionale”, czyli oparty na recepturze sprzed setek lat. Sprzedawany jest w butelce zaprojektowanej specjalnie dla tego octu – pękatej, o pojemności 100ml. Tradycyjnego octu balsamicznego nigdy nie kupisz w plastikowym opakowaniu czy butelce powyżej 100 ml. O autentyczności octu z Modeny świadczy także jego cena – około 43 euro za butelkę. W tym przypadku, aby kupić ten prawdziwy, tradycyjny Made in Italy, kieruj się tymi pięcioma wyznacznikami:
- słowa „tradizionale di Modena” na etykiecie
- materiał, z jakiego zrobiona jest butelka, czyli szkło
- kształt butelki – pękaty
- pojemność – 100 ml
- cena produktu.
Jeśli weźmiesz pod uwagę je wszystkie, na pewno kupisz ten prawdziwy, tradycyjny ocet o smaku umami.
RĘKODZIEŁO
Wybierając pamiątki, często chcesz kupić coś oryginalnego, pochodzącego z danego miejsca. Coś, co będzie miało dla Ciebie wartość sentymentalną. Jest wiele takich miejsc we Włoszech, gdzie można się pomylić, zarówno co do jakości, jak i kraju pochodzenia. Problemy z autentycznością dotyczą zwłaszcza tych najczęściej kupowanych pamiątek.
MASKI WENECKIE
W sklepach znajdziesz je w różnych kolorach i rozmiarach, zrobione z różnych materiałów. Pamiętaj! Prawdziwa maska wenecka zrobiona jest ręcznie z masy papierowej. Zapytaj, jak ją odróżnić od podróbki, od plastiku. Każdy szanujący się sprzedawca, promujący weneckie rękodzieło podaruje Ci certyfikat jakości i oryginalności. Kupując na straganie lub w sklepach typu misz-masz, takiego dokumentu raczej nie dostaniesz.
SZKŁO Z MURANO
Rewelacyjna pamiątka z Wenecji, gdzie huty szklą mają swoja długą i burzliwą historię. To stąd pochodzą najpiękniejsze i znane na całym świecie żyrandole, biżuteria, figurki, zastawy stołowe. Tego typu pamiątki warto kupić bezpośrednio u producenta lub sklepach sygnowanych jego logo. W takich miejscach także otrzymasz „certyfikat” autentyczności, a w niektórych przypadkach, takich jak biżuteria, informacja o jej pochodzeniu będzie na niej wygrawerowana.
WYROBY Z DRZEWA OLIWNEGO
Jeszcze jeden produkt, który będzie wyjątkową pamiątką. Wyroby z drewna oliwnego są bardzo trwałe i pięknie się prezentują. Mogą to być deski do krojenia, łyżki kuchenne, figurki, misy. Te wyroby także są opatrzone certyfikatem pochodzenia – Made in Italy. Kupując oryginalny produkt z dobrego warsztatu, otrzymasz dokument poświadczający, że pochodzi z Włoch i został wykonany z drewna oliwnego. Tego typu wyroby najczęściej pochodzą z południa Italii, zwłaszcza z Apulii, gdzie właściwie na każdym kroku zobaczysz gaje oliwne, bo rośnie tu ponad 60000 (!) drzew oliwnych.
Włochy cieszą się bardzo dobrą opinią, jeśli chodzi o tutejsze produkty. Niezależnie od tego czy jest to produkt spożywczy, czy rękodzieło, ich autentyczność i jakość zawsze potwierdzają znaki lub dokument autentyczności. Kupując oryginalne włoskie produkty masz gwarancję ich wysokiej jakości, a ta w Italii jest najważniejsza. Pamiętaj też, że nie musisz zapamiętywać wszystkich tych szczegółów – jeśli wybierasz się na wycieczkę z ITAKĄ, pilot na pewno pomoże Ci w wyborze i zakupie wyjątkowych pamiątek.
Do zobaczenia!