Uważam, że śmiało mogę zaryzykować stwierdzenie, że kto był w Dubaju i nie zobaczył Burj Khalifa, ten tak naprawdę w Dubaju nie był. W zasadzie… to trudno przeoczyć najwyższy budynek świata. Wznosi się on na wysokość 828 metrów i króluje nad panoramą miasta.
Wiem, że aktualnie nie możemy podróżować (i ubolewam nad tym straszliwie!), ale postanowiłam trochę powspominać i opowiedzieć Ci o mojej wizycie w Burj Khalifa. Dzień, w którym wybrałam się na 124. piętro tej fenomenalnej budowli, był gorący i bezchmurny, dzięki czemu mogłam bez przeszkód rozglądać się po legendarnym Dubaju. Burj Khalifa, odkąd tylko został otwarty w 2010 roku, przyciąga turystów z całego świata. To serce miasta i jednocześnie dowód na to, że nie ma rzeczy niemożliwych 😊.
Moja wizyta rozpoczęła się od jazdy ultraszybką i najwyższą na świecie windą (jej szyb mierzy 504 m). W tym czasie zobaczyłam prezentację multimedialną, która pokazywała krótką historię Burj Khalifa oraz przeszłość samego miasta. Podróż na 124. piętro trwała zaledwie… 60 sekund! Gdy otworzyły się drzwi windy, moim oczom ukazała się szklana ściana, a za nią – krajobraz po horyzont: Dubaj, Zatoka Arabska i pustynia. Podobno po zachodzie słońca jest tu równie pięknie – przed odwiedzającymi „maluje się” festiwal świateł z sąsiadujących drapaczy chmur i miasta, które nigdy nie zasypia. Dla mnie jest to najlepszy punkt widokowy świata! Świetne jest też to, że nie ma tu ograniczeń czasowych, więc nie trzeba się śpieszyć i można podziwiać widoki do woli. Na 125. piętro weszłam już samodzielnie – schodami, a tam „czekał na mnie” sklep z pamiątkami i bezpłatne „cyfrowe lunety”, dzięki którym przybliżyłam sobie kilka wybranych miejsc i mogłam je porównać z ich starymi zdjęciami (żeby zobaczyć, jak wyglądały kiedyś). Oczywiście nie mogłam odpuścić sobie tej przyjemności, aby przejść przez sklepik z pamiątkami i kupić magnes na lodówkę 😊.
Burj Khalifa ma dwa tarasy obserwacyjne: dwupiętrowy At the Top na 124. i 125. oraz na 148. piętrze (czyli na wysokości 555 metrów, co czyni go jednym z najwyższych tarasów obserwacyjnych na świecie). W budynku jest ponad 200 pięter (a na nich 900 mieszkań), a 37 kondygnacji zajmują biura. W Burj Khalifa są jeszcze m.in. meczet (na 158. piętrze), basen (na 76. piętrze) i pierwszy na świecie hotel pod marką Armaniego – Armani Hotel Dubai, którego wystrojem osobiście zajął się sam projektant. Hotel ma 160 pokoi, w tym luksusowe i nowoczesne apartamenty o powierzchni od 150 do 390 m2. Z ciekawości sprawdziłam cennik: średni koszt noclegu wynosi ok. 2500 zł. (w zależności od typu pokoju). Ten słynny włoski projektant mody zaprojektował ponoć też wystrój aż 144 prywatnych mieszkań w Burj Khalifa, których cena wynosiła ok. 40 tysięcy dolarów za metr kwadratowy.
Jak dostać się do Burj Khalifa?
Masz kilka możliwości, żeby zwiedzić ten niezwykły budynek:
- rezerwując wycieczkę do Dubaju u rezydenta (podczas wypoczynku w jednym z hoteli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich). W tym przypadku, możesz idealnie połączyć zwiedzanie najważniejszych atrakcji Dubaju z wizytą w Burj Khalifa. Cena zależy od programu zwiedzania, który wybierzesz. Przykładowe programy możesz zobaczyć TUTAJ w zakładce wycieczki fakultatywne;
- rezerwując ją na SEEPLACES.COM. Tutaj, podobnie jak w przypadku, gdy kupujesz wycieczkę u rezydenta, możesz wybierać spośród wielu propozycji zwiedzania. Plusem zakupu przez Internet jest to, że z wyprzedzeniem rezerwujesz swój bilet i opłacasz go on-line. Dzięki temu oszczędzasz swój czas podczas pobytu na miejscu.
- rezerwując bilet indywidualnie przez oficjalną stronę internetową Burj Khalifa. Orientacyjna cena waha się w granicach 150 zł/os. Wybierając się tam na własną rękę pamiętaj, żeby być punktualnym, ponieważ bilety są sprzedawane na konkretną datę i godzinę.
O której godzinie wybrać się na szczyt Burj Khalifa?
Z moich obserwacji pogody wynika, że widoczność jest dużo lepsza z samego rana, niż popołudniami. To po pierwsze. A po drugie – poranna wizyta pozwoli Ci uniknąć stania w kolejkach. Właśnie z tych powodów, gdybym miała kupować bilety jeszcze raz, wjechałabym na taras widokowy wczesnym rankiem.
Wirtualny spacer po Burj Khalifa
Ciekawi Cię, jak wygląda widok z Burj Khalifa na cały Dubaj i pustynię? A może chcesz sobie przypomnieć, jak to było, gdy po raz pierwszy zobaczyłeś panoramę Dubaju z najwyższego budynku świata? Kliknij TUTAJ i rozkoszuj się tymi widokami.
Burj Khalifa – ciekawostki:
- Budowa Burj Khalifa trwała 1325 dni.
- Cała konstrukcja pochłonęła ok. 330 tys. m3 betonu o wadze ponad 110 tys. ton. Do tego 39 tys. ton stali wzmacniającej, 103 tys. m² szkła i 15,5 tys. m² stali nierdzewnej. Podstawą drapacza chmur są aż 192 pale wbite w pustynny piach na głębokość 50 metrów.
- Burj Khalifa jest aż trzy razy wyższy od wieży Eiffla i prawie dwa razy wyższy od nowojorskiego gmachu Empire State Building.
- Przy wietrznej pogodzie, w górnej części budynku, są odczuwalne delikatne ruchy tej fenomenalnej konstrukcji! Ale… spokojnie – jest to jak najbardziej bezpieczne kołysanie, które zostało przewidziane przez architektów, którzy odpowiednio zabezpieczyli budynek.
- Czubek Burj Kalifa można zobaczyć nawet z odległości 95 km!
- Czy wyobrażasz sobie mycie okien w tym budynku? 36 pracownikom mycie ponad 24 000 okien o łącznej powierzchni 120 000 m2 zajmuje ok. 4 miesięcy. Do mycia (od dołu) służą specjalne podnośniki z koszami, a powyżej 109 piętra trzeba już wykorzystywać tradycyjne żurawie. Sam wierzchołek budynku razem z iglicą czyści ekipa do zadań specjalnych.
- Różnica temperatur pomiędzy szczytem Burj Khalifa a jej parterem może wynieść nawet 6˚C.
- W budynku jest aż 57 wind, 17 000 drzwi i 2909 schodów, które prowadzą od samego dołu aż na 160. piętro.
- Burj Khalifa „zagrał” w Mission Impossible: Ghost Protocol. Kto widział ten film?
A co znajduje się u stóp największego budynku świata? Niezliczone atrakcje turystyczne, które zachwycą każdego widza, ale o tym napiszę trochę więcej w dalszej części tego wpisu. Czytaj dalej!
Dubai Mall
To istny zakupowy raj, gdzie możesz na nowo odkryć frajdę z chodzenia po sklepie! Gdybym tylko miała tyle czasu wolnego, ile ochoty na zakupy, to spędziłabym tu o wiele więcej czasu. Nawet cały dzień nie wystarczy, żeby zobaczyć wszystko, co się tam znajduje. Mówiąc o Dubai Mall „centrum handlowe”, mogłabym wprowadzić Cię w błąd. To PRAWDZIWY GMACH, który jest pełen dosłownie wszystkiego! Znajduje się tam m.in.: ponad 1200 sklepów różnych branż, butiki haute couture z ubraniami szytymi na zamówienie i ok. 150 restauracji. Jest kinowy multipleks z 22 salami, park z dinozaurami i luksusowy hotel z 250 pokojami. Możesz tam pojeździć gokartem na torze, na łyżwach na lodowisku, zobaczyć wysoki wodospad oraz odwiedzić Dubai Aquarium & Underwater Zoo o pojemności 10 milionów litrów wody (!), w którym pływa ponad 33 tysiące okazów zwierząt morskich, w tym aż 400 rekinów. Znajduje się tam 48-metrowy tunel, który otacza akwarium, dzięki czemu zobaczysz życie podwodne z perspektywy ryby, jednocześnie nie mocząc nawet jednej nitki swojego ubrania. Przy Dubai Mallu jest parking samochodowy na 14 000 aut. Brzmi całkiem nieźle, prawda? Krążyłam ok. 50 minut po jego kilku piętrach, żeby znaleźć puste miejsce 😉.
The Dubai Fountain (Fontanny Dubajskie)
Dubajskie fontanny są położone u stóp wspomnianego Burj Khalifa, zaraz przy wejściu do Dubai Mall. I też są oczywiście „naj”. To jeden z największych na świecie systemów multimedialnych fontann. Mają one niepowtarzalną budowę. Zajmują powierzchnię równą dwóm boiskom piłkarskim, składają się z kilku strumieni, które wyrzucają ponad 84 tys. litrów wody bardzo wysoko – nawet na wysokość 150 metrów i podobno widać je z odległości nawet 30 km! Jasno świecące lampy (a ściślej – tysiące lamp), kolorowe projektory – ten spektakl to prawdziwy majstersztyk! Każdy z podświetlonych strumieni tańczy w rytm utworów muzycznych z całego świata. Dwa pokazy są organizowane po południu oraz kilka razy po zachodzie słońca, co 30 minut. Niedawno cała instalacja została powiększona o Bulwar Fontann Dubajskich. To pływająca platforma o długości ponad 200 m, dzięki której możesz być jeszcze bliżej fontann (znajduje się ona ok. 9 m od samych fontann). Pokaz tańczących fontann to atrakcja zupełnie bezpłatna. Aby go zobaczyć, nie potrzebujesz biletu wstępu ani wcześniejszej rezerwacji wejściówki. W tym przypadku dobrze przyjść kilka chwil wcześniej, aby znaleźć dobre miejsce. Jeśli zależy Ci na niezapomnianych przeżyciach – koniecznie wybierz się w rejs po jeziorze, które otacza fontanny: Dubai Fountain Lake Ride!
Odwiedziłeś już Dubaj? Co podobało Ci się najbardziej w tym ultranowoczesnym mieście? A może dopiero planujesz wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdy podróżowanie znowu będzie możliwe? Koniecznie daj znać, jakie są Twoje podróżnicze plany!